Φυσίγγια για Τσίχλες

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Ε
Αγορασες λες φυσιγγια 36 γρ, και σκεφτηκα οτι τα θελεις για αλλο κυνηγι, γι'αυτο ρωτησα....Ποιο μπραουνιγκ????
Ενα citory 71 εκ 1-2 σταθερό ζήτημα να έριξε 150 φυσίγγια
Το είχε φιλος απο Αμερική και μου λέει δυο φορές το έβγαλα Αμερική για παπια
Και εγώ που έριξα 4-5 κουτια
Του 80 νομίζω είναι
 

Attachments

  • IMG_3846.jpeg
    IMG_3846.jpeg
    302,5 KB · Προβολές: 53
Ε

Ενα citory 71 εκ 1-2 σταθερό ζήτημα να έριξε 150 φυσίγγια
Το είχε φιλος απο Αμερική και μου λέει δυο φορές το έβγαλα Αμερική για παπια
Και εγώ που έριξα 4-5 κουτια
Του 80 νομίζω είναι
Το τσοκαρισμα του δεν ξερω αν σε βολευει.
 
Είχα γνωρίσει ένα παλικάρι σε ένα πρωινο τσίχλας Όπως μιλούσαμε
Κάποια στιγμή περνανε 2-3 σηκώνω το όπλο ήταν λίγο μακρυά και το σκεφτόμουν ακου απο δίπλα μου μπαμ χραπα χρουπα μπαμ χραπα χρουπα μπαμ πιάνω τα αυτιά μου μέχρι τα αρχιδια έφτασε ο πόνος τρελάθηκα
Τι ρίχνεις του λέω και έπιανα τα αυτιά είχα δακρύσει
Και το κράτησα ενθύμιο στο μαγαζί το έχω ακόμα
Από τις τσίχλες που πήρε, αν πήρε έμεινε τίποτα εκτός από πούπουλα;;;
 
Είχα γνωρίσει ένα παλικάρι σε ένα πρωινο τσίχλας Όπως μιλούσαμε
Κάποια στιγμή περνανε 2-3 σηκώνω το όπλο ήταν λίγο μακρυά και το σκεφτόμουν ακου απο δίπλα μου μπαμ χραπα χρουπα μπαμ χραπα χρουπα μπαμ πιάνω τα αυτιά μου μέχρι τα αρχιδια έφτασε ο πόνος τρελάθηκα
Τι ρίχνεις του λέω και έπιανα τα αυτιά είχα δακρύσει
Και το κράτησα ενθύμιο στο μαγαζί το έχω ακόμα
Άμα είχε συμβεί μια δεκαετία πριν και ήταν ν6, θα έλεγα ότι ήμουν εγώ αυτός που έριξε!!!😜🤣
Βέβαια δεν είχα ποτέ χραπα χρουπα.
 
Έχετε παρατηρήσει ότι για το ίδιο φυσίγγι υπάρχει διαφορά στην απόδοση ανάλογα το νούμερο σκαγιών; Και δεν αναφέρομαι σε φυσίγγια που αλλάζουν πυρίτιδα ανάλογα το σκάγι. Ένα παράδειγμα είναι το euromix. Πού οφείλεται αυτό; Έχει να κάνει με το φυσίγγι ή τον κυνηγό;
Γιατί θέλει άλλο στήσιμο και δε το κάνει κανείς άλλη ογκομετρία τα 32 γρ 9 άλλη τα 32 γρ 7 .Το έχω αναφέρει παλαιότερα το κάθε φυσίγγι σε ένα η δύο νουμ είναι καλό στα υπόλοιπα κωλος.
 
Όταν λες Βασίλη για απόδοση εννοείς αν θα πέσει το θήραμα;; Γιατί ένα 32 γρ νούμερο 9 δεν έχει καμία σχέση με νούμερο 6 , είτε στον πίνακα είτε σε θήραμα.. πρώτα πρώτα λόγο περισσότερων σκαγιων το νούμερο 9 υπερτερεί έναντι του 6 . Στον πίνακα με το νούμερο 6 θα δούμε μεγάλα κενά. Στο θήραμα θα δούμε ότι σκοτώνει πιο μακριά το νούμερο 6 ,αλλά άντε με 32 γρ να το πετύχεις!
Γενικά αυτά που έλεγαν κάποια στιγμή ότι το αγαπημένο σου φυσίγγιο θα ρίχνεις σε όλα τα θηράματα και απλά θα αλλάζεις το νούμερο δεν έχει βάση..
Ακριβώς καμία
 
Όχι τόσο μεγάλη διαφορά. Ας πούμε από 8 σε 9 που θεωρητικά σε αποστάσεις 25 μέτρων δεν θα έπρεπε να έχει διαφορά. Μου έχει τύχη με εμπορικά φυσίγγια και συγκεκριμένα του δορκα το express 32 ενώ με το 8 ήμουν καλά με το 9 μέσα στην ίδια μέρα δεν μπορούσα να καταβάλλω τίποτα. Δεν εφταιγε η αποσταση γτ στα 25 μέτρα καο τα δυο σκοτώνουν το ίδιο.
Έχω αφήσει στη Σωτηρίτσα σχεδόν δύο κουτιά φεύγοντας στο καρτέρι με τα 9 άρια φωτιά με το 8 Άρι που αναγκάστηκα είχα πάρει γιατί δεν είχε αλλά 9 νόμιζες ότι πετάς στρακαστρουκες είχα απορήσει με τον εαυτό μου όπου έριξα καμία 10 αρια ντουφέκιες και τα παράτησα εκεί πήγα και δανείστηκα από τον ξάδελφο και συνέχισα να κυνηγω και να σκοτώνω σε ντουφέκιες μιλάμε των 20/25 μέτρων
 
Έχω αφήσει στη Σωτηρίτσα σχεδόν δύο κουτιά φεύγοντας στο καρτέρι με τα 9 άρια φωτιά με το 8 Άρι που αναγκάστηκα είχα πάρει γιατί δεν είχε αλλά 9 νόμιζες ότι πετάς στρακαστρουκες είχα απορήσει με τον εαυτό μου όπου έριξα καμία 10 αρια ντουφέκιες και τα παράτησα εκεί πήγα και δανείστηκα από τον ξάδελφο και συνέχισα να κυνηγω και να σκοτώνω σε ντουφέκιες μιλάμε των 20/25 μέτρων
Με μία ρεμινγκτον ν3 θα συνεχιζες να σκοτώνεις το ίδιο καλά και δε θα πήγαιναν τσάμπα τα φυσίγγια γιατί η κάννη της τα χωνεύει όλα
 
Με μία ρεμινγκτον ν3 θα συνεχιζες να σκοτώνεις το ίδιο καλά και δε θα πήγαιναν τσάμπα τα φυσίγγια γιατί η κάννη της τα χωνεύει όλα
Κατα 99% θα συνεχιζες με τις αμερικανες τότε ντουφεκουσα με τη 302 με δύο κανες μια κοντή μια μακριά magnum
 
Back
Top