Φυσίγγια για τρυγόνι

... το 616 Mito Azzuro τι σόι πράμα είναι?
Α ρε Σπύρο ... τι μου κάνεις! ... .big smile.
Πρώτη φορά το έβλεπα κι εγώ, και να πω την αλήθεια δεν έδωσα και σημασία! Αλλά με το να ρωτήσεις, με έβαλες και μένα σε σκέψεις. Από το όνομα "Mito Azzurro = Μπλε Μύθος", αρχικά υπέθεσα ότι μπορεί να είναι ειδική παραγγελία κάποιας εταιρείας για κάποια συγκεκριμένη σειρά φυσιγγίων... αλλά καμία σχέση! Αυτό που είναι τελικά, είναι ... το μόνο πράγμα που δεν θα πήγαινε ποτέ το μυαλό μου!
Fiocchi Funny Shot System
Ως φαίνεται, προορίζεται για (πλαστικούς) κάλυκες διαμετρήματος .38", περιστρόφου προφανώς, για να ρίχνει πλαστικές σφαίρες (ασφαλώς χωρίς πυρίτιδα) για "ψυχαγωγική σκοποβολή", σε μικρούς κλειστούς χώρους π.χ. μέσα στο σπίτι! .shoot. .fff.
0-0a45256d-250.jpg

Υ.Γ. Τώρα ποιος ο λόγος να βγάζουν "ειδικό" καψούλι για αυτό το σκοπό, δεν ξέρω. Ίσως για να είναι πολύ χαμηλής ισχύος. .xm.
- Κάτι παρόμοιο είχα διαβάσει πολύ παλιά σε αμερικάνικο περιοδικό, για την ίδια χρήση, αλλά εκεί χρησιμοποιούσαν τους κανονικούς μπρούτζινους κάλυκες του περιστρόφου, και τα "κανονικά" καψούλια τους (small pistol primers), και βολίδες είτε πλαστικές, είτε αυτοσχέδιες από κερί (πιέζοντας τον κάθε κάλυκα σαν "ταποκόφτη" πάνω σε μια πλάκα κεριού ανάλογου πάχους (1 - 1,5 εκ.) ... έβγαινε έτοιμο το κάθε ... "φυσίγγιο". ;)
Υ.Γ. 2: Χίλια συγνώμη από τους τρυγονάδες για το .off topic. ... :(
 
Α ρε Σπύρο ... τι μου κάνεις! ... .big smile.
Τι να κάνω ρε Στέλιο είμαι περίεργος.sarcastic..sarcastic. , πάντως μπράβο .congrats..congrats.ανοιχτή εγκυκλοπαιδεια είσαι, εχω παθει πλάκα.well done..well done..well done.

Χίλια συγνώμη από τους τρυγονάδες για το .off topic. ... :(
Και απο μένα συγγνώμη.
 
Μία ερώτηση παλικάρια.
Τις προάλλες που πήγα για φυσίγγια είδα κάτι καινούργια που δεν τα είχε πάρει το μάτι μου μέχρι σήμερα.
Στο κουτί έξω έγραφε Bravo 32 και τα άλλα έγραφε GM3 Fast(Δεν ήταν τα NSI).
Τα έχει δοκιμάσει κανείς,έχουμε τίποτα πληροφορίες;
 
To μόνο που γνωρίζω Γιώργο ειναι ότι τα bravo ειναι του Ναυπλιωτη,Τα gm3 fast νομίζω ότι και αυτά ειναι του ιδιου.Γιατι θυμαμε ότι έβγαζε ένα φυσίγγι fast..Δεν τα έχω ρίξει και μάλιστα πίστευα ότι τα σταμάτησε..Στο σαιτ του υπάρχουν μόνο τα lambro..Σε διαφημισης στα περιοδικά τα είχα δει κάποτε.. Θυμήθηκα ότι έβγαζε και ένα s4 fast πριν λίγα χρόνια..Δεν ξανακουστηκαν όμως...Ίσως ήταν από παλαιότερο στοκ.Να εξακολουθεί να τα βγάζει κ να μην τα διαφημίζει μου ακούγεται παράξενο..
 
Last edited:
Εχει δίκιο ο Τάσος, τα ΒRAVO όπως και τα FAST τα έβγαζε ο Ναυπλίωτης, αλλα έχω χρόνια να τα δω σε μαγαζί, μάλιστα τα FAST θυμάμαι ήταν ολοκληρη σειρά φυσιγγίων με την επωνυμία της μπαρούτης που τα γέμιζε όπως FAST-GM3,S4,A1 μπορεί και άλλα που δε θυμάμαι τώρα, από αυτά είχα ρίξει πριν 5-6 χρόνια το GM3 32γρ, χειμώνα, στη Ρόδο, αλλά δεν θυμάμαι να ήταν τίποτα ιδιάιτερο, μάλιστα το θυμάμαι και λίγο ''σκληρό'' για την κατηγορία του.
 
Με την ευκαιρία να πω ότι ίδια χρονιά αν θυμαμε καλά παρουσίασε και τα Nobel's με 32γρ και 35,5γρ σε 12αρι..Και σε 36αρι σε απλα,μαγκνουμ και μονοβολο..Νομίζω και για 16αρι..Προφανώς αυτές η σειρές δεν τα πήγαν καλά σε πωλήσεις...
 
Last edited:
Μία ερώτηση παλικάρια.
Τις προάλλες που πήγα για φυσίγγια είδα κάτι καινούργια που δεν τα είχε πάρει το μάτι μου μέχρι σήμερα.
Στο κουτί έξω έγραφε Bravo 32 και τα άλλα έγραφε GM3 Fast(Δεν ήταν τα NSI).
Τα έχει δοκιμάσει κανείς,έχουμε τίποτα πληροφορίες;
Και τα 2 τα έχω δει στα κυνηγομάγαζα εδώ, αλλά δεν τα έχω πάρει ποτέ. Το μόνο που ξέρω σίγουρα είναι αυτό που είπε κι ο Τάσος, ότι τα έβγαζε ο Ναυπλιώτης (δεν ξέρω αν τα βγάζει ακόμη) αλλά δεν τα είχε στη σειρά LAMBRO. Ποιος ο λόγος γι' αυτό δεν έχω ιδέα. Για το BRAVO δεν ξέρω τίποτα παραπάνω (πυρίτιδα κλπ.)
Το GM3 FAST πέρυσι τέτοια εποχή στο σκοπευτήριο, κάποιος το έριχνε ή το δοκίμαζε στον πίνακα (δεν είμαι σίγουρος, ούτε θυμάμαι ποιος ήταν) και του πήρα ένα για να το σφάξω... Τώρα κοίταξα τις σημειώσεις μου και κάνω copy - paste:

110. GM3 FAST (NAFPLIOTIS) - 32 gr (12/8/2014) [? €]
ΚΑΛΥΚΑΣ : NOBELSPORT – 12/70/12 – ΠΡΑΣΙΝΟΣ
ΚΑΨΟΥΛΙ : Μ 686
ΠΥΡΙΤΙΔΑ : GM3 => 1,57 gr
ΒΥΣΜΑ : GIOVANNI 22
ΣΚΑΓΙΑ : No. 7 – 32,0 gr – [10,86 σκάγια/gr] – Σύνολο: 347
ΚΛΕΙΣΙΜΟ: 6-star (57,7 – 57,8 mm)
 
Bravo32 παίζει στα μέρη μου και σε καλή τιμή (πάνω τα είχα πάρει 6,5 το κουτί) πολύ καλά σε Νο8 τα είχε ρίξει ο πατέρας μου με χιονόνερο και τραβούσαν πολύ καλά... Θεωρώ καλή επιλογή για τσιχλοκοτσύφια...
 
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις και τον Στέλιο για την λεπτομερή αναφορά στα υλικά του φυσιγγίου....well done.
Να σας πω την αλήθεια δεν ήξερα ότι βγάζει άλλα φυσίγγια ο Ναυπλιώτης εκτός από τα Lambro.
 
Με την ευκαιρία να πω ότι ίδια χρονιά αν θυμαμε καλά παρουσίασε και τα Nobel's με 32γρ και 35,5γρ σε 12αρι..Και σε 36αρι σε απλα,μαγκνουμ και μονοβολο..Νομίζω και για 16αρι..Προφανώς αυτές η σειρές δεν τα πήγαν καλά σε πωλήσεις...
dK3lZTW.jpg

RQe6v0H.jpg

:):):) ;););) .big smile. .sarcastic.
 
Μία ερώτηση παλικάρια.
Τις προάλλες που πήγα για φυσίγγια είδα κάτι καινούργια που δεν τα είχε πάρει το μάτι μου μέχρι σήμερα.
Στο κουτί έξω έγραφε Bravo 32 και τα άλλα έγραφε GM3 Fast(Δεν ήταν τα NSI).
Τα έχει δοκιμάσει κανείς,έχουμε τίποτα πληροφορίες;
Καλησπέρα Γιώργο. Τα bravo τα φέρνει μαγαζί εδώ στην Κέρκυρα, τα παίρνω 4 χρόνια τώρα για το μπασιμο στις κιχλες και 2-3 κυνήγια το Φλεβαρη. Προσωπικά είμαι πολλή οικανοποιημενος, αποδίδει και στις υγρασίες αλλά και στο κρύο και τη ζεστη, θα τολμούσα να πω παντός καιρού. Ή περσινή τιμή του εδώ, αν θυμάμαι καλά, ήταν 6.00 ευρώ. Αξίζει μια δοκιμή.
 
Πολύ ευχαριστημένος φέτος στα τρυγόνια,με τα Euromix 7/8 και τα B&P classic 8. ;)
''Καθαρά'' σκοτώματα σε ένα μεγάλο φάσμα αποστάσεων από πολύ κοντά μέχρι σε οριακές αποστάσεις. :)

Γιωργο οι δυο μαρκες που ανεφερες ειναι οι αγαπημενες μου σε τσιχλες. Επειδη σπανια κυνηγαω τρυγονια μπορεις να γραψεις τι διαφορες ειδες στα δυο? Πιο ειχε καλυτερη αποδοση το πρωι με την υγρασια, πιο αργοτερα?

Φιλικα
Παυλος
 
Παύλο δεν είδα σημαντικές διαφορές.
Ίσως και η υγρασία δεν είναι τόσο υψηλή τώρα το καλοκαίρι ακόμα και νωρίς το πρωί.
Αυτό που παρατήρησα είναι ότι το B&P μου έδωσε πιο πολλά πουλιά με τον βελτιωμένο κύλινδρο,ενώ αντίθετα το Euromix με το Demi.
 
Όπως είχα αναφέρει έχω ένα δίκκανο Sirearms Trap.Ήθελα πάντα να δοκιμάσω ελαφριά σκάγια σε θήραμα αλλά πότε δεν αγόραζα...Έπαιρνα παντα 32gr κ.τ.λ Σκέφτομαι να αγοράσω στα 24gr τα LambroTrap νούμερο 7.5...Αξίζει ή θα δώσω τζάμπα λεφτά;
 
Back
Top