Φυσίγγια για τρυγόνι

Όπως είχα αναφέρει έχω ένα δίκκανο Sirearms Trap.Ήθελα πάντα να δοκιμάσω ελαφριά σκάγια σε θήραμα αλλά πότε δεν αγόραζα...Έπαιρνα παντα 32gr κ.τ.λ Σκέφτομαι να αγοράσω στα 24gr τα LambroTrap νούμερο 7.5...Αξίζει ή θα δώσω τζάμπα λεφτά;
Φυσιγγι που μαμαει σε ζεστό καιρό.μην το ρίξεις σε υγρασία το έχω κανει.εγώ θα παραγγειλω απο ναυπλιωτη sporting 7 1/2.αν θες κάντο κι εσύ.τη παλεύει και στην λίγη υγρασια
 
Όπως είχα αναφέρει έχω ένα δίκκανο Sirearms Trap.Ήθελα πάντα να δοκιμάσω ελαφριά σκάγια σε θήραμα αλλά πότε δεν αγόραζα...Έπαιρνα παντα 32gr κ.τ.λ Σκέφτομαι να αγοράσω στα 24gr τα LambroTrap νούμερο 7.5...Αξίζει ή θα δώσω τζάμπα λεφτά;
Μην πας από κυνηγητικά κατευθείαν σε 24γρ, πόσο μάλιστα σε trap. Θα ξενερώσεις άσχημα. Ο σκοπός του φυσιγγίου trap είναι να πηγαίνει "μπάλα" η τουφεκιά για να μπορεί να σπάει το δίσκο, αν αστοχήσεις με την πρώτη, στα 50-60 μέτρα με την δεύτερη και προορίζονται για το άθλημα του trap. Είναι το πιο απόλυτο και αυστηρό φυσίγγι που υπάρχει και δεν συγχωρεί το παραμικρό λάθος.
Αν θες να κάνεις την μετάβαση σε πιο ελαφριά φυσίγγια, ακολούθησε την συμβουλή του Ευριπίδη για sporting 28γρ. Αν πρόκειται για μικρά φτερωτά (τσιχλα-ορτύκι) παίξε μπάλα σε νούμερο 9 και 10. Για τρυγόνι τώρα που είναι και το ζητούμενο στο θέμα μας, η γνώμη μου είναι να το κυνηγήσεις με ότι κάνεις όλα αυτά τα χρόνια. Το sporting θέλει εξοικείωση που θα στην προσφέρει το σκοπευτήριο ή τα πολλά πουλιά.
 
xZBiQsA.jpg

Ξεκίνησε το στοκαρισμα για φετος.αρχικα θα ριχτουν τα direct σε ανυποψίαστα πιτσουνια και στη συνεχεια τα οκταρια σπορτινγκ σε συνδυασμο με Κανένα εφταρι.
Μόλις ανοιξα τα διασπορας ειδα το ρελι να ειναι οπως στη φωτο.θα υπαρξει πρόβλημά στην κατανομη?να τα γυρισω μηπως πισω να παρω αλλα?
 
Μόλις ανοιξα τα διασπορας ειδα το ρελι να ειναι οπως στη φωτο.θα υπαρξει πρόβλημά στην κατανομη?να τα γυρισω μηπως πισω να παρω αλλα?
Oχι δεν θα εχεις προβλημα, περισσοτερο αισθητικο ειναι το θεμα ειδικα σε τετοιου ειδους φυσιγγι... Ωστοσο θεωρω πως τα πιτσουνια πρεπει να ειναι πολυ ανυποψιαστα κ να ερθουν το πολυ μεχρι τα 20-22 μετρα αλλιως δεν νομιζω οτι θα σε καλυψει η κατανομη...
 
Μερικα βγαινουν και στα 5 και 10 μετρα.για εκει τα προοριζω.ειναι απονειρευτα και αντουφεκιστα.δεν φοβούνται τον ανθρωπο και πετουν σιγανα ακομη και πανω απο το κεφαλι σου στις αποστασεις που ανεφερα.
αντε να ερθει ο αυγουστος γιατι θα .hunter..vah.πηδηχτω απο το παραθυρο..
 
Εγώ έχω ένα κουτί NSI Classica σε νούμερο 7,5 θα πάρω και τα Lambro Tordo 30 σε νούμερο 8 και θα τα ρίχνω σε συνδυασμό.
Πλησιάζει ο καιρός που θα μας επισκεφτούν τα τρυγονάκια.....love.
 
Εμείς θα τα επισκεφτουμε? Αν εχεις classica τα tordo δεν σου χρειάζονται καθόλου μα καθόλου πίστεψε με
Πιστεύω να μπορέσουμε να τα επισκεφτούμε.Θετική σκέψη θέλει αν και με αυτούς που μπλέξαμε...άστα να πάνε!!!
Τώρα για τα φυσίγγια, έχω ένα κακό να το πω δεν ξέρω...ένα συνήθειο τέλος πάντων να μην πηγαίνω για κυνήγι με μία μάρκα φυσιγγίων.Ειδικά στα τρυγόνια.
 
Πήγαινε αυτή τη φορά μονο με τα classica κι αν απογοητ.βριζε με όπως θες.αν θυμάμαι καλά δικανακιας δεν είσαι κι εσύ? εχεις αλλη μια επιλογή τον Αύγουστο lambro trap 24 γρ.7 1/2. Αυτά απλα δοκίμασε τα
 
Πιστεύω να μπορέσουμε να τα επισκεφτούμε.Θετική σκέψη θέλει αν και με αυτούς που μπλέξαμε...άστα να πάνε!!!
Τώρα για τα φυσίγγια, έχω ένα κακό να το πω δεν ξέρω...ένα συνήθειο τέλος πάντων να μην πηγαίνω για κυνήγι με μία μάρκα φυσιγγίων.Ειδικά στα τρυγόνια.
Μου θυμίζεις εμένα στα νιάτα μου.
 
Τώρα για τα φυσίγγια, έχω ένα κακό να το πω δεν ξέρω...ένα συνήθειο τέλος πάντων να μην πηγαίνω για κυνήγι με μία μάρκα φυσιγγίων.Ειδικά στα τρυγόνια.
Οντως αυτο στο τρυγονι ειναι προβλημα, ειδικα αν σκεφτουμε οτι υπαρχουν αρκετες αστοχιες και το πρωτο που θα αλλαζουμε καθε φορα ειναι το φυσιγγι... Στα δυσκολα κ σπανια θηραματα ενα φυσιγγι για μενα, που βεβαια εχει αποδειξει την αξια του, κ απο κει κ περα προσαρμοζομαστε αναλογα... Α και ψιλοανοιχτα τσοκ...

τον Αύγουστο lambro trap 24 γρ.7 1/2.
Η αληθεια ειναι οτι δεν θα εριχνα ποτε στο τρυγονι τετοιο φυσιγγι για ψυχολογικους λογους... ΕΧει γινει τοσο δυσευρετο που δεν προσφερεται για πειραματισμους... Βεβαια δεν εχω ριξει κ ποτε trapοφυσιγγα στο κυνηγι κ να σου πω την αληθεια μου θα δοκιμασω φετος σε κορακοειδη ετσι για να μου φυγει η απορια...
 
Εγώ έχω ένα κουτί NSI Classica σε νούμερο 7,5 θα πάρω και τα Lambro Tordo 30 σε νούμερο 8 και θα τα ρίχνω σε συνδυασμό.
Πλησιάζει ο καιρός που θα μας επισκεφτούν τα τρυγονάκια.....love.
Εγώ Γιώργο θα σου πρότεινα:
Lambro Tordo 30 σε νούμερο 8 για τα αυγουστιάτικα...
NSI Classica σε νούμερο 7,5 για τα σεπτεμβριάνα περάσματα...
Α! και για τα 2 φυσίγγια, όχι πιο κλειστο τσόκ απο 3* ...;)
 
εγω θα προτείνω για τρυγονι ένα κοντακι στα μετρα μας , σκοπευτηριο πριν παμε , και ένα φυσιγγι που το ξερουμε και μας ξερει , αν εχουμε παει και στρατο μαζι ακομα καλυτερα , από τσοκ 2 αστερια η 1 , αναλογα το μερος φυσικα αλλα οι περισσοτερες τουφεκιες ειδικα οι δευτερες είναι τουλάχιστον πανω από 40 μετρα και το βασικοτερο ολων , μπροστααααααααα
 
εγω θα προτείνω για τρυγονι ένα κοντακι στα μετρα μας , σκοπευτηριο πριν παμε , και ένα φυσιγγι που το ξερουμε και μας ξερει , αν εχουμε παει και στρατο μαζι ακομα καλυτερα , από τσοκ 2 αστερια η 1 , αναλογα το μερος φυσικα αλλα οι περισσοτερες τουφεκιες ειδικα οι δευτερες είναι τουλάχιστον πανω από 40 μετρα και το βασικοτερο ολων , μπροστααααααααα
Συμφωνώ Δημήτρη...αυτό είναι το καλύτερο φυσίγγιο για όλα τα κυνήγια και οχι μόνο για το τρυγόνι...
 
Back
Top