Φυσίγγια για τρυγόνι

Εγώ Γιώργο θα σου πρότεινα:
Lambro Tordo 30 σε νούμερο 8 για τα αυγουστιάτικα...
NSI Classica σε νούμερο 7,5 για τα σεπτεμβριάνα περάσματα...
Α! και για τα 2 φυσίγγια, όχι πιο κλειστο τσόκ απο 3* ...;)
Σπύρο εδώ τα τρυγόνια τα κυνηγάμε αποκλειστικά στα ηλιόσπορα στον κάμπο.
Οπότε σκέφτομαι να βάλω στην καραμπίνα τα τέσσερα άστρα το πρωί με τα δύο πρώτα φυσίγγια Lambro Tordo 8 και τελευταίο το NSI.
Και αργότερα όσο περνάει η ώρα που ψηλώνουν τα πουλιά να το γυρίσω σε τρία άστρα με πρώτο φυσίγγι το Lambro και τα υπόλοιπα NSI.
Κάπως έτσι το σκέφτομαι.Και μάλλον θα δώσω χρόνο συμμετοχής και στα Sporting σε νούμερο 8.
 
Εγω λεω να μην παρετε φυσιγγια για το τρυγονι,
μαλλον δεν θα χρειαστουν.
Οσοι κυνηγουν ορτυκι θα εχουν ευκαιρια οι λοιποι ξεκινημα με φασσα.
Για το συγκεκριμενο θεμα τωρα ενα φυσιγγι εως 32 γρ που το εχουμε ξαναριξει και το γνωριζουμε πιστευω ειιναι η λυση για την εναρξη.
Εγω ριχνω 31- 32 γρ gm3 δικα μου με 8 κλεισιμο.
 
Εγω λεω να μην παρετε φυσιγγια για το τρυγονι,
μαλλον δεν θα χρειαστουν.
Οσοι κυνηγουν ορτυκι θα εχουν ευκαιρια οι λοιποι ξεκινημα με φασσα.
Για το συγκεκριμενο θεμα τωρα ενα φυσιγγι εως 32 γρ που το εχουμε ξαναριξει και το γνωριζουμε πιστευω ειιναι η λυση για την εναρξη.
Εγω ριχνω 31- 32 γρ gm3 δικα μου με 8 κλεισιμο.
Μακάρι φίλε μου να βγεις ψεύτης. Είναι αποκουμπι το τρυγονακι
 
Κάθε φορά που περνάω από κυνηγετικά είδη παίρνω και από ένα κουτί φυσίγγια...:D
Θα φτάσει η έναρξη και θα έχω καμιά 10αριά κουτιά και δεν θα ξέρω πιο να πρώτο ρίξω..buy buy.
Τελευταία πήρα ένα B&P Light 30 8άρι...δεν τα έχω ξανά ρίξει αλλά ακούω καλά λόγια.
 
αχτι το εχω να διαβασω καποον να γραψει , εγω στο τρυγονι ριχνω αυτό το φυσιγγι και μονο αυτό χρονια τωρα , κανεις , όλο αλλαγες και δοκιμες , μεχρι να μαθει την εικονα προσκοπευσης το μυαλο εχει παει το λεγομενο κλαμπανισμα συννεφο , και μιλαμε για εκλεκτο θήραμα
 
αχτι το εχω να διαβασω καποον να γραψει , εγω στο τρυγονι ριχνω αυτό το φυσιγγι και μονο αυτό χρονια τωρα , κανεις , όλο αλλαγες και δοκιμες , μεχρι να μαθει την εικονα προσκοπευσης το μυαλο εχει παει το λεγομενο κλαμπανισμα συννεφο , και μιλαμε για εκλεκτο θήραμα
Δηλαδή ρε παιδιά εννοείτε οτι καθε φυσιγγι χρειάζετε διαφορετικη προσκοπευση με βαση την ταχύτητα του?
Σιγουρα δεν εχω εμβαθυνει στο θεμα κ σέβομαι την αποψη σας αλλα μηπως είναι υπερβολη?
Ειτε 386 μετρα ειτε 420 μέτρα πιστεύετε θα εχει διάφορα η προσκοπευση σε δυο πανομοιότυπους σε ταχύτητα πορεία κ μέγεθος στόχους στην ιδια απόσταση. ?
Εγω πιστευω οτι θα ναι αμελητεα.
Η προσωπική μ άποψη παντα κ τονίζω δεν υποτιμω την δικη σας.
 
Εγώ πάντως έναρξη θα βάλω 50αρι τσοκ και θα δοκιμασω λαμπρο sporting 7,5

Τι είναι το 50άρι τσοκ??? .sarcastic.

δημητρη χρονια τωρα και το εχω ξαναγραψει ριχνω μονο το nsi classica 20 σε 7,5.φετος ειπα να κανω μια δοκιμη

Παλιά όταν χρησιμοποιούσα φυσίγγια το εμπορίου ήταν το αγαπημένο μου φυσίγγι! Δεν υπήρχε περίπτωση να μην πέσει το πουλί άμα το πετύχαινα. Πραγματικά η Beretta μου το πήγαινε πολύ. Το χρησιμοποιούσα εποχή που το έλεγαν ακόμα AZ-20!!
 
Τα az-20 εγω αντιθετως δεν τα βολευτηκα ποτε ισως επειδη απο αγνοια τοτε οταν τα πρωτοαγορασα δεν ηξερα οτι ηταν τοσο συγκεντρωτικα κι επειδη εχω μια αγαπη ελαφρως στα στενα τσοκ οι τουφεκιες πηγαιναν μπαλα. Το διαπιστωσα μια μερα οταν εριξα σε χαρτονι με την centro τοτε που ειχα με *** πηγε πολυ συγκεντρωμενη. Θυμαμαι ομως οτι η centro μου πρωτη μερα στην Κωπαιδα με αυτα με ειχε μουρλανει στο κλοτσημα κι απο τοτε δεν τα ξαναπηρα.Δουλευα για πολλα χρονια εως και προπερσι τα b&p mygra που ειναι πολυ καλο αν και δυνατο για Αυγουστο μηνα και με καποια διαλειμματα λαμπρο βεργινα. ομως απο περυσι αποφασισα να κυνηγω τα τρυγονια με τα φυσιγγια της τσιχλας οπως ανεφερα πιο πανω που ουτως η αλλως δουλευω 8 αρια. Αλλωστε τα τρυγονια πια στα περασματα ειναι λιγα...
 
Πολύ καλή τιμή.
Εδώ Νίκο τα φυσίγγια είναι πιο ακριβά από 20 λεπτά έως και ένα ευρώ στο κουτί.
Δικαιολογημένα ή όχι..δεν ξέρω πάντως υπάρχουν διαφορές.
 
Back
Top