Φυσίγγια για τρυγόνι

Μήπως φεύγουν οι ντουφεκες και δεν έχουμε υποτυπωση από το κέντρο;είναι όντως παρά πολύ ανοιχτές!
Δεν εκανα "αυθορμητη" επωμιση παντως..γινεται να φευγει η τουφεκια λογω μετρων κοντακιου αν εχεις σημαδεψει?..νομιζω μονο αμα ειναι αυθορμητη η επωμιση (αυθορμητες ειναι να κυνηγι μου και δυοφθαλμες) παιζουν ρολο τα μετρα
 
Εφόσον θεωρεις οτι ανοίγουν απότομα μετα τα 15-20 μέτρα τοτε θα πρέπει να κανεις δοκιμές και σε αυτα τα μέτρα ανεβαίνοντας αν 5 μέτρα για να δεις αν όντως ισχυει! Ναι σου πω την αλήθεια απότομο άνοιγμα ξαφνικά δεν μου εχει τύχει, μονο γρήγορο που ειναι και ζητούμενο κάποιες φορες! Το απότομο άνοιγμα ειναι ένδειξη υψηλών πιέσεων μηπως λογω καλοκαιριού κιολας;;
 
Χθες έριχνα ιδιογόμωση με επινικελωμένα σκάγια. Μου έκανε εντύπωση που ένα σκάι διαπέρασε το τρυγόνι και βγήκε από την άλλη πλευρά και ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να υπολογίσω με κάποιον τρόπο την δύναμη της διάτρησης που δέχθηκε. Σκοπός μου βασικά είναι να βρω πόσο ωφέλιμο βεληνεκές είχε ακόμα το φυσίγγι. Ευχαριστώ προκαταβολικά!
Υπαρχει τρόπος Βασίλη, αγοράζοντας τζελ για βλητικες δοκιμές πυκνότητας ανάλογης με την σάρκα.
Κάπου είχα δει πίνακα σκαγιών ποσά εκατοστά διάτρηση έχουν βάση σκληρότητας.
 
Φέτος στην έναρξη ειχα ζητήσει απο τον πατερα μου να μου ετοιμάσει μερικά μέσοταπα για την εναρξη! Τα ετοίμασε με s4 και επινικελωμενα σκάγια! Μπορω να πω οτι ηταν φοβερο το φυσιγγι αφου έριξα 5 φυσιγγια με 2 επιτυχίες! Οι αποτυχίες ηταν τουφεκιές πανω στα δέντρα αφου δυστυχώς δεν τα προλάβαινα... το ενα τρυγόνι αυτο που πηρα δλδ ήτανε το μονο που πετούσε μισο μετρο πιο ψηλά και μου έδωσε τουφεκιά! Όπως φαινεται παρακάτω το γάζωσα κανονικά! Η απόσταση ηταν 20-25 μέτρα.
IMG_4517.jpg


Και μια στυλιστικη φωτο
IMG_4515.jpg
 
Η συμπεριφορα των πουλιων φετος ηταν πολυ περιεργη γεγονος που πιστευω πως εχει να κανει τοσο με τις εντονες μεταβολες,το κυνηγι και την πεινα. Πολλα πουλια κατα την κινηση τους εγγλοβιστηκαν σε κουρνιες ψαχνοντας τροφη για μετακινηθουν,πολλα ειχαν κουραστει κλπ.
Πρωτη φορα ειδα να γυρνανε παλι στις προσορινες κουρνιες αντι να φευγουν.

Θα συμφονησω και θα το ξαναπω πως αξιζαν τα classica τα παραπανω χρηματα τους. Τα αιματα πιστευω οφειλονται στους παραγοντες που ειπα πριν.

Και να μην ξεχασω. Στην εναρξη εγω πηγα με φλις μακρυμανικο... Οι ντοποιοι της περιος δουλευαν τα f2 σε νο7 και λαμπρο τορντο παλι 7
 
Φέτος στην έναρξη ειχα ζητήσει απο τον πατερα μου να μου ετοιμάσει μερικά μέσοταπα για την εναρξη! Τα ετοίμασε με s4 και επινικελωμενα σκάγια! Μπορω να πω οτι ηταν φοβερο το φυσιγγι αφου έριξα 5 φυσιγγια με 2 επιτυχίες! Οι αποτυχίες ηταν τουφεκιές πανω στα δέντρα αφου δυστυχώς δεν τα προλάβαινα... το ενα τρυγόνι αυτο που πηρα δλδ ήτανε το μονο που πετούσε μισο μετρο πιο ψηλά και μου έδωσε τουφεκιά! Όπως φαινεται παρακάτω το γάζωσα κανονικά! Η απόσταση ηταν 20-25 μέτρα.
IMG_4517.jpg


Και μια στυλιστικη φωτο
IMG_4515.jpg
Μπράβο Μάνο της έκαψες την γούνα.
 
Μάνο έχω φτιάξει κ εγώ μεσοταπα για τα τρυγονια φέτος... Είναι καλή επιλογή... το τρυγονι πρέπει να κάηκε... Εγω βέβαια έχω μια ένσταση για τα επινικελωμενα σκαγια κ τις κοντινές αποστάσεις στα μικρά θηραματα... Τα είχα ρίξει σε μπεκατσινια κ τρυγονια κ είχα δει ότι το πουλί η θα καίγοταν με αρκετά σκαγια η αν δεν ήμουν σωστός κ το έπαιρναν 1-2 σκαγια είχε διαμπερη τραύματα κ τα πουλιά κραταγαν αρκετά... Αντίθετα στα μακρινά ήταν απόλαυση... Τα έχετε χρησιμοποιήσει ξανά αύρα τα σκαγια για κοντινές βολές ?
 
Μεσοταπα με τέτοια σκάγια ηταν η πρωτη φορα! Τωρα απο τα 5 φυσιγγια τι συμπέρασμα να βγει αλλα οι πρώτες εντυπώσεις ηταν θετικές! Εν τω μεταξύ ξεχασα να αναφέρω ποσο γλυκιά τουφεκιά ηταν. Και η αλεπού με αυτο πήγε σε απόσταση περιπου 15 μέτρα, εβλεπα την ουρά της μες τα στάχυα και μονο το μπαμ ακούστηκε! Το τρυγόνι δε ηταν λες και έφαγε σφαλιάρα! Το φυσιγγι δεν το εχω ριξει ακομα σε χαρτόνι αλλα θα το φροντίσω με διάφορες συσφιξεις και θα το ποστάρω.
 
Χαιρετιζω τον λαο.
Εγω φετος εριξα τα ιμπεριαλ ισπανικα 32γρ σε νουμερο 9 και με λιγες τουφεκις ποτ εκανα μου φανηκα καλα, αν και βροντουσαν λιγο και ειχαν λιγη ανακρουση παραπανω απ οτι περιμενα.
Χθες εριξα δικα μου με psb1 στο 1,70 32γρ ζιοβανι ταπα με 6αρι κλεισιμο.
Δυο καρακαξες και, δυο καργες κιχ δεν εβγαλαν και ενα ορττκακι στον δρομο για το αυτοκίνητο μ αφησαν ικανοποιημενο με τα φυσιγγια.
Ειχα και 1,75 με 33γρ αλλα δεν τα δοκιμασα.
Μια ετεραν φοραν που ελεγε και ο ζικος.
Ξεχασα να αναφερω ριχτηκαν με μπενελι Μ 2 και 4αρι τσοκ μαμα.
 
Εχει δοκιμασει κανεις τα hit-8 στα 30 γρ με τι καιρους δουλευει?
Ένα τρυγονάκι που πήρα φέτος, με αυτά το πήρα με 9αρακι κοντά. Το έριξα και το χειμώνα που μας πέρασε σε καλή μέρα πάλι σε Νο9 και ήταν εξαιρετικό, μου έδωσε κοντινά κοτσύφια εύκολα χωρίς να τα χαλάσει κιόλας. Με δίκαννο και 3* σταθερό τα ρίχνω.
 
Ένα τρυγονάκι που πήρα φέτος, με αυτά το πήρα με 9αρακι κοντά. Το έριξα και το χειμώνα που μας πέρασε σε καλή μέρα πάλι σε Νο9 και ήταν εξαιρετικό, μου έδωσε κοντινά κοτσύφια εύκολα χωρίς να τα χαλάσει κιόλας. Με δίκαννο και 3* σταθερό τα ρίχνω.
νορμαλ φυσιγγι ,με ισπανικη μπαρουτι και ηπιο λακτισμα ,οτι πρεπει για αυτον τον καιρο.
Σκοπευω να τα ριξω και αργοτερα θα αποδωσει στις καιρικες συνθηκες της Ροδοπης?
 
Σκοπευω να τα ριξω και αργοτερα θα αποδωσει στις καιρικες συνθηκες της Ροδοπης?
Δεν το έχω δουλέψει σε δύσκολο καιρό, οπότε φίλε δεν θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου. σε κρύο καιρό (και ξερό και χιονόνερο) μου έχει δουλέψει το Λάμπρο το κίτρινο (έχω γίνει εμμονικός;; .buy..big smile.)
 
Εχω την εντυπωση οτι ανοιγουν αποτομα μετα τα 15-20 μετρα
Χωρίς διάθεση να προσβάλω κανένα αλλα και επειδή πολλές φορές διαβάζω αντίστοιχα σχόλια για απότομο άνοιγμα τουφεκιές.

Όλα τα σκάγια φεύγοντας απο την κάνη έχουν (αρχική) ταχύτητα και διεύθυνση.
Οι μοναδικές δυνάμεις που επενεργούν πάνω τους Πλέον, ειναι η Βαρύτητα (πάντα σταθερή προς τα κάτω) και η Αντίσταση του αέρα (ανάλογη με το "τετράγωνο της ταχύτητας" δηλαδή για σκάγια με 10% παραπάνω ταχύτητα αντίσταση 21% μεγαλύτερη, καθόσον 1,1 χ 1,1=1,21) + τον Πνέοντα άνεμο.

Η Αντίσταση του αέρα τα "κοντράρει" και ετσι χάνουν ταχύτητα και σιγά σιγά αρχίζουν οι τροχιές ΟΛΩΝ των σκαγιών να κάμπτονται προς τα κάτω με την Βαρύτητα να αυξάνει την επίδραση της στην διαδρομή των σκαγιών (παραβολικές τροχιές όποιοι θυμούνται τα προβλήματα βολών απο τις ...Πανελλήνιες ή τις ....Πανελλαδικές - άλλαξε ο Μανωλιός και έβαλε την βράκα αλλοιώς!!!!)

Ετσι ενώ στα 20 μέτρα υπαρχει "πτώση" των σκαγιών κατα π.χ. 5 εκατοστά απο την ευθεία στην οποία έφυγαν τα σκάγια, στα 40 μέτρα η "πτώση" θα ειναι (π.χ) 15 εκ. και στα 60 μέτρα μπορεί να ειναι 35 εκατοστά.
Επίσης αν υπαρχει πλευρικος άνεμος όλα τα σκάγια θα εκτραπούν ομοιόμορφα (σχεδόν, με τα πιο "πιεσμένα" να εκτρέπονται περισσότερο) προς την κατεύθυνση που τα "σπρώχνει" ο άνεμος.
Πως γίνεται τα σκάγια που στα 15-20 μέτρα πήγαιναν σε συγκεκριμένη κατεύθυνση να αλλάξουν πορεία και να έχουν απότομο άνοιγμα;
Μεγαλύτερη πτώση :Ναι
Μεγαλύτερη εκτροπή λογω ανέμου :Ναι.
Ομως όλα τα σκάγια της τουφεκιάς (εκτός απο τα άκρα/ εξαιρέσεις μιας κατανομής) και σε συγκεκριμένες κατευθύνσεις (κατακόρυφο λογω βαρύτητας + όπου "φυσάει ο άνεμος") λόγω Φυσικής. Οχι λόγω φυσιγγίου.
 
Last edited:
Back
Top