Φυσίγγια για τρυγόνι

Με 29γρ σκέφτομαι να ξεκινήσω με το καλό την φετεινή σεζόν. Το βασικό φυσίγγι μου θα είναι αυτό με c7 αλλα νο σκαγιων 81/2 και 71/2 αντι για τα 9αρακια των φωτογραφιων.
32m mid
36m mid

Ισως στήσω και μερικά τέτοια για πρωτο , θα δειξει:cool:
 
Θεωρητικά ποσά σκάγια πρέπει να έχει ο κύκλος των 76cm για να έχουμε σίγουρη καταβολη στο τρυγονι;άλλου βρήκα 170 σκάγια ( Απο Κύπριο συνάδελφο ),άλλου 200 σκάγια κ άλλου 236 σκάγια ( σε Αμερικανικό άρθρο )τελικά ποσά πρέπει να είναι;
 
Μανόλη ο κύκλος διαμέτρου 76 εκατοστών έχει εμβαδό 4534 τ.εκατοστα .(το εμβαδό κύκλου δίνεται από τον τύπο 3,14 ×ακτίνα στο τετράγωνο δηλαδή 3,14 ×38 ×38=4534 τετ.εκατοστά)Το τρυγόνι έχει εμβαδό 70 τ.εκ.(μ.όρος) οπότε έχουμε 4534/70 =65 τρυγόνια χωράνε στον κύκλο 76 εκ.Για καταβολή με τρία σκάγια στο σώμα του τρυγονιου 195 στον κύκλο με 2 σκάγια 130 .
 
Μανόλη ο κύκλος διαμέτρου 76 εκατοστών έχει εμβαδό 4534 τ.εκατοστα .(το εμβαδό κύκλου δίνεται από τον τύπο 3,14 ×ακτίνα στο τετράγωνο δηλαδή 3,14 ×38 ×38=4534 τετ.εκατοστά)Το τρυγόνι έχει εμβαδό 70 τ.εκ.(μ.όρος) οπότε έχουμε 4534/70 =65 τρυγόνια χωράνε στον κύκλο 76 εκ.Για καταβολή με τρία σκάγια στο σώμα του τρυγονιου 195 στον κύκλο με 2 σκάγια 130 .
Το τρυγονι κ με 1 σκαγι πρέπει να πεφτει ή κάνω λάθος;
 
Εγώ στο τρυγονοφυσιγγο μου θέλω να έχω 200 σκαγια στον κύκλο των 76 εκατοστών σε κάθε απόσταση που με ενδιαφέρει... Στόχος είναι πάντα τα τρία σκαγια κ όχι το ένα κ τυχερό που τις περισσότερες φορές αν είναι από τη μέση κ πίσω απλά θα το τραυματίσει...
 
Όλα τα θηράματα πέφτουν κ με ένα σκαγι... Όλα... Αυτο είναι κάτι όμως που στηρίζεται στην τύχη κ δεν πρέπει να αποτελεί αυτοσκοπό για τον κυνηγο... Αυτοσκοπός πρέπει να είναι η άμεση καταβολή του θηραματος κ αυτό εξασφαλίζεται με 3-4 σκαγια ικανης κινητικής ενέργειας.. .
 
Τα b&p mygra τα καινούρια στον διάφανο καλυκα τα έχει δοκιμάσει κανεις; Βλέπω στα χαρακτηριστικά τους 570bar. Θυμάμαι τα μωβ που δούλευα κάποτε ήταν λίγο σκληρά με τη ζέστη. Τα άλλαξαν αραγε;
 
Back
Top