Φυσίγγια για τρυγόνι

Χρηστο, για μενα δοκιμασε σε κατι κυνηγετικο σε 30-32 γρ για αρχη γιατι τα Sporting θελουν λιγο εξοικιωση κ ισως δεν σε αφησουν να χαρεις το κυνηγι σου...
 
http://lambro.gr/el/product/30-32/FYSIGGIA-TORDO-30

Xρηστο, αυτο το βρισκεις;

Βίκτωρα τα είχα δοκιμάσει μια φορά όλο κι όλο που έχω πάει για τσίχλα και δεν μπορώ να πω ότι μου άρεσαν... 'Οπως και μια φορά που πήγα όλο κι όλο για τρυγόνια, είχα δοκιμάσει τα Navaro που πάλι δεν μπορώ να πω ότι με εντυπωσίασαν... Βέβαια πολύ μικρό το δείγμα δοκιμής τους.

Χρηστο, για μενα δοκιμασε σε κατι κυνηγετικο σε 30-32 γρ για αρχη γιατι τα Sporting θελουν λιγο εξοικιωση κ ισως δεν σε αφησουν να χαρεις το κυνηγι σου...

Οπότε Άρη σαν μια επιλογή έχω τα Euromix... Τα σκοπευτικά δεν είναι πιο γρήγορα από τα άλλα;
 
Oχι Χρηστο ειναι μυθος αυτος... Τα περισσοτερα κινουνται καπου μεταξυ 400 και 415 αρχικη οπως κ πολλα κυνηγετικα... Κατι ατακες του στυλ "παρε σκοπευτικα, ειναι πολυ γρηγορα, δεν χρειαζονται προσκοπευση κτλ κτλ" ειναι μαλακιες... Δεν υπαρχει φυσιγγι που δεν χεραιζεται προσκοπευση...
 
Καλημέρα, ρε παιδιά αυτό το Lambro Tordo 30 τι κλείσιμο έχει; 8-άρι αστεροειδές ή 6-άρι; Την περασμένη Δευτέρα στο σκοπευτήριο κάποιοι που κάνανε δοκιμές στον πίνακα, είχανε κι ένα κουτί τέτοια και είδα ότι ήταν κλεισμένα με 6αρι! .what.
Όπως μπορείτε να δείτε στο παραπάνω λινκ, στο κειμενάκι γράφει "... Ξεχωρίζει από το αστεροειδές κλείσιμο 8 εγκοπών ..." και από κάτω, στο πινακάκι: [Κλείσιμο: Αστεροειδές εξάρι] .xm.
Τι διάολο συμβαίνει; ... Το ξεκίνησαν αρχικά 8άρι και αργότερα το αλλάξανε; ... Μια το κλείνουν έτσι και μια αλλιώς; ... Μας δουλεύουνε; .yel.
Όσοι τα έχετε χρησιμοποιήσει έχετε προσέξει κάτι τέτοιο;
 
6αρι έχουν όντως, σε μια δοκιμή παλιά όταν είχε 8 εγκοπές είχα διαβάσει ότι δεν προσέφερε τίποτα ιδιαίτερο επιπλέον το 8αρι κλείσιμο
 
Εγώ φέτος σκέφτομαι, έαν καταφέρω τον Αύγουστο εδώ στα Γιάννενα, να κάνω κανα-δύο κυνήγια στα ελάχιστα ντοπιάρικα που έχω δει και γυρνάνε, να χρησιμοποιήσω τα NAVARO30 No 8 που τα δοκίμασα πέρσι και μου άρεσαν και αν βρώ τα TORDO30 της LAMBRO, που θέλω πολυ και αυτά να τα δοκιμάσω. Στα σεπτεμβριανά περάσματα αν καταφέρω, πρώτα ο θεός, και πάω το 1ο 15νθήμερο του Σεπτέμβρη, στο πατρικό μου στην Κέρκυρα, θα δοκιμάσω σίγουρα τα NSI CLASSICA 32γρ Νο 8 στη δεξιά κάνη 4*( για να μου μαζέψει, λόγω βύσματος, λίγο τη ντουφεκιά) και στην αριστερή 2* κάποιο από τα RC 32 No 7 ή τα EXPRESS της DORKAS σε Νο7 (που σε πολλές παρτίδες στην πραγματικότητα είναι Νο 7,5 στην ιταλική αρίθμηση)
 
Πολύ σωστή η παρατήρηση σου Κώστα..Το έχω διαπιστώσει και εγώ ότι τα 7αρια του Δορκα..Στην ουσία είναι 7,5..(2,40mm)Το έχω ξαναπεί ότι τα σκάγια του είναι γενικά πιο ψιλά από το αναγραφόμενο νούμερο..(τουλάχιστον σε όσα φυσιγγια έχει τύχει να ανοίξω..)
 
Πολύ σωστή η παρατήρηση σου Κώστα..Το έχω διαπιστώσει και εγώ ότι τα 7αρια του Δορκα..Στην ουσία είναι 7,5..(2,40mm)Το έχω ξαναπεί ότι τα σκάγια του είναι γενικά πιο ψιλά από το αναγραφόμενο νούμερο..(τουλάχιστον σε όσα φυσιγγια έχει τύχει να ανοίξω..)
Σπύρο με λένε:). Τώρα όσο αφορά το Νο 7,5 ΄στα 32 γρ. το θεωρώ ως τη χρυσή τομή ως προς την πυκνοτητα και την ενέργειας της τουφεκιας, στα ψηλωμένα του Σεπτέμβρη με τσοκ 2* αλλά είναι δυσευρετο σε φυσίγγια του εμπορίου στην παραπάνω γόμωση.
 
Εγω πρωτα να είμαστε καλα θα παω με φυσηγγια ιδιογομοσησ με τησ πολυ αγαπημενεσ μου mb32και s4
Εσύ φίλε μου έχεις το πλεονέκτημα να φτιάξει το φυσίγγιο που θέλεις, κομενο ραμένο στα γουστα σου και στα γουστα του όπλου σου.
 
Back
Top