Φυσίγγια για τσίχλες - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Παντως απο αυτα τα λιγα που ειδα ο ιδιος και απο αυτα που βιωνουν οι περισσοτεροι απο μας εδω θα χαρακτηριζα τη
φετεινη χρονια σαν μαυρη στην ιστορια του ελληνικου φυσιγγιου. Ισως οι πιο πολλοι να ειχαν πραγματικα προβληματα με
τους προμηθευτες τους λογω κρισης, ομως η μη εγκαιρη ενημερωση των πελατων τους παλι θεωρειται κοροιδια. Και ακομα
χειροτερα οι μεγαλες εταιρειες του χωρου ειχαν παρομοια συμπεριφορα με τις μικρες. Πολλα απο τα συμβαντα
εδειξαν και αδυναμιες του τωρινου στστηματος οπως ελλειψη lot number με ελαχιστες εξαιρεσεις και ελλειψη προδιαγραφων γενικα.
Αν ο κλαδος θελει να επιβιωσει και να παραμεινει ανταγωνιστικος πρεπει να γινει πρωτα αξιοπιστος. Ισως και ο ιδιος ο κλαδος
θα μπορουσε να δημιουργησει τα δικα του στανταρντ που ισως να μην μπορεσουν καποιοι να ακολουθησουν.
Αν η επισημη ελληνικη κυνηγετικη κοινωνια εξεφραζε τη δυσαρεσκεια της για τα φετεινα (μεσω ποιου ομως?) , μπορει και να βοηθουσε
και να προηθουσε τη βελτιωση και να εβαζε επιτελους κανονες.
 
Γνωμες για lambro tordo 30gr;;;;ειμαι σε αναζητηση φυσιγγιου...πειστηκα σημερα για το lampro sporting οτι σκαρτεψε
tordo 30 μακρια γιατι χαλασε tordo πορτοκαλι 32 μεγαλο σφαχτηρι σε ολους τους καιρους πλην υγρασιας οπως επισης και το saga το 32 ταχυτατο και θανατηφορο
 
Παντως απο αυτα τα λιγα που ειδα ο ιδιος και απο αυτα που βιωνουν οι περισσοτεροι απο μας εδω θα χαρακτηριζα τη
φετεινη χρονια σαν μαυρη στην ιστορια του ελληνικου φυσιγγιου. Ισως οι πιο πολλοι να ειχαν πραγματικα προβληματα με
τους προμηθευτες τους λογω κρισης, ομως η μη εγκαιρη ενημερωση των πελατων τους παλι θεωρειται κοροιδια. Και ακομα
χειροτερα οι μεγαλες εταιρειες του χωρου ειχαν παρομοια συμπεριφορα με τις μικρες. Πολλα απο τα συμβαντα
εδειξαν και αδυναμιες του τωρινου στστηματος οπως ελλειψη lot number με ελαχιστες εξαιρεσεις και ελλειψη προδιαγραφων γενικα.
Αν ο κλαδος θελει να επιβιωσει και να παραμεινει ανταγωνιστικος πρεπει να γινει πρωτα αξιοπιστος. Ισως και ο ιδιος ο κλαδος
θα μπορουσε να δημιουργησει τα δικα του στανταρντ που ισως να μην μπορεσουν καποιοι να ακολουθησουν.
Αν η επισημη ελληνικη κυνηγετικη κοινωνια εξεφραζε τη δυσαρεσκεια της για τα φετεινα (μεσω ποιου ομως?) , μπορει και να βοηθουσε
και να προηθουσε τη βελτιωση και να εβαζε επιτελους κανονες.
Οση δυναμη μας εχει μεινει σαν καταναλωτες ας την στρεψουμε αλλου. Τους παρακαλαμε και ζηταμε προσφορες και γκαβατζες για τα φυσιγγια τους που τα γεμιζουν με οτι να ναι. Η κςνω λαθος;
 
Παντως απο αυτα τα λιγα που ειδα ο ιδιος και απο αυτα που βιωνουν οι περισσοτεροι απο μας εδω θα χαρακτηριζα τη
φετεινη χρονια σαν μαυρη στην ιστορια του ελληνικου φυσιγγιου. Ισως οι πιο πολλοι να ειχαν πραγματικα προβληματα με
τους προμηθευτες τους λογω κρισης, ομως η μη εγκαιρη ενημερωση των πελατων τους παλι θεωρειται κοροιδια. Και ακομα
χειροτερα οι μεγαλες εταιρειες του χωρου ειχαν παρομοια συμπεριφορα με τις μικρες. Πολλα απο τα συμβαντα
εδειξαν και αδυναμιες του τωρινου στστηματος οπως ελλειψη lot number με ελαχιστες εξαιρεσεις και ελλειψη προδιαγραφων γενικα.
Αν ο κλαδος θελει να επιβιωσει και να παραμεινει ανταγωνιστικος πρεπει να γινει πρωτα αξιοπιστος. Ισως και ο ιδιος ο κλαδος
θα μπορουσε να δημιουργησει τα δικα του στανταρντ που ισως να μην μπορεσουν καποιοι να ακολουθησουν.
Αν η επισημη ελληνικη κυνηγετικη κοινωνια εξεφραζε τη δυσαρεσκεια της για τα φετεινα (μεσω ποιου ομως?) , μπορει και να βοηθουσε
και να προηθουσε τη βελτιωση και να εβαζε επιτελους κανονες.

Θα συμφωνήσω απόλυτα με τα παραπάνω . Μια πολύ καλή χρονιά στην τσίχλα αλλά και καταστροφική από άποψη ποιότητας φυσιγγίων. Μετά από κάποια χρόνια που ακουμπησαμε στα euromix,φέτος με όλα όσα έγιναν καταληξα τελικά σε φυσίγγια της B&P και κυρίως στα MB classic 32 και f2 classic 34. Τώρα πλέον ούτε την Nobel sport εμπιστεύομαι .
Το μεγάλο κρίμα είναι η μεγάλη έλλειψη χρόνου που ενώ έχω όλο τον απαραίτητο εξοπλισμό δεν προλαβαίνω να γεμίσω δικά μου.
 
Μετά από κάποια χρόνια που ακουμπησαμε στα euromix,φέτος με όλα όσα έγιναν καταληξα τελικά σε φυσίγγια της B&P και κυρίως στα MB classic 32 και f2 classic 34. Τώρα πλέον ούτε την Nobel sport εμπιστεύομαι .

Ειμαι ακριβως ιδια περιπτωση
 
Οση δυναμη μας εχει μεινει σαν καταναλωτες ας την στρεψουμε αλλου. Τους παρακαλαμε και ζηταμε προσφορες και γκαβατζες για τα φυσιγγια τους που τα γεμιζουν με οτι να ναι. Η κςνω λαθος;

Δεν κανεις λαθος. Ετσι ακριβως ειναι. Το στανταρντ πρεπει να το θεσουμε εμεις.
 
Στο τελος της περσινης σεζον μου ειπαν και ειχα παρει τα NIKE B&P δεν τα δουλεψα....φετος ειπα οτι θα δουλεψω ελληνικα και αυτα χρησιμοποιω τα euromix k tordo 30
Τα δουλευει κανενας να μου πει αξιζουν

Εχω γραψει αναλυτικα γιαυτα σε προηγουμενα ποστ. Ισως το καλυτερο τσιχλοφυσιγγο για μενα αποσα εχω ριξει για πιο ηπιες καιρικες συνθηκες.
Εχει γινει δυσευρετο και δυστυχως πλεον πανακριβο
 
μου πρότεινε φίλος τα champion του Γιώργου Μακρή από την Δράμα με τα οποία κυνήγησε αυτές τις μέρες Θήβα με τον χιονιά και τον οποίο εμπιστεύομαι

παραγγελία 20 πακέτα για αρχή γεμισμένο με G3000,, τα υπόλοιπα αυτές τις μέρες που θα τα παραλάβω

d2dccff588f843ca94c7d662645da599.png

Παυλο τα δοκιμασες ο ιδιος?
 
Παιδια, μην ξεχνατε τα capital controls. Πολλες εταιριες δεν μπορεσαν να στοκαρουν υλικα, ουτε καν ειχαν την δυνατοτητα να βρουν υλικα που χρειαζοντουσαν. Τρανο παραδειγμα η πυριτιδα ΜΒ που υπηρχε σε ελλειψη, οπως και αλλες της Baschieri, εως και τον Οκτωβρη νομιζω...
 
Δεν θα βγει κανενα συμπερασμα Αργυρη,Γιατι σε πολλους δεν αρεσαν τα φετεινα lambro tordo 30 και euromix.Εσενα γιατι σου αρεσαν αραγε???Οι αλλοι που τα δοκιμασαν και δεν τους αρεσαν λενε ψεματα??
Οχι βεβαια!Κανεις δεν λεει ψεματα!
Αρα που θελω να καταληξω,οτι δεν περιμενω πχ τον Τασο να μου πει αν τα ταδε φυσιγγια που έχω σκοπο να αγορασω ειναι καλα(για να κανω η οχι την αγορα),Αλλα αναγκαστικά τα περνω και τα δοκιμαζω ο ιδιος!!
 
Last edited:
Παιδια, μην ξεχνατε τα capital controls. Πολλες εταιριες δεν μπορεσαν να στοκαρουν υλικα, ουτε καν ειχαν την δυνατοτητα να βρουν υλικα που χρειαζοντουσαν. Τρανο παραδειγμα η πυριτιδα ΜΒ που υπηρχε σε ελλειψη, οπως και αλλες της Baschieri, εως και τον Οκτωβρη νομιζω...

Βικτωρα αυτα ειναι κατανοητα. Το προβλημα ειναι αλλου. Οταν καποιος αγοραζει τα φυσιγγια του καλοκαιρι, αγοραζει ποσοτητα και ο κατασκευαστης ενω ξερει οτι εχει αλλαξει τα παντα σφυριζει αδιαφορα. Αν το καταλαβε ο αλλος το καταλαβε. Μπορει καλιστα καποιος να βγαλει ανακοινωση μεσω της ιστιοσελιδας του. Ο πελατης ισως περιμενε μεχρι να στοκαρει και θα εκτιμουσε αφανταστα μια τετοια κινηση.
 
Δεν θα βγει κανενα συμπερασμα Αργυρη,Γιατι σε πολλους δεν αρεσαν τα φετεινα lambro tordo 30 και euromix.Εσενα γιατι σου αρεσαν αραγε???Η αλλοι που τα δοκιμασαν και δεν τους αρεσαν λενε ψεματα??
Οχι βεβαια!Κανεις δεν λεει ψεματα!
Αρα που θελω να καταληξω,οτι δεν περιμενω πχ τον Τασο να μου πει αν τα ταδε φυσιγγια που έχω σκοπο να αγορασω ειναι καλα(για να κανω η οχι την αγορα),Αλλα αναγκαστικά τα περνω και τα δοκιμαζω ο ιδιος!!
Αααα... μπραβω Τασο αυτο ηθελα κι εγω να επισημανω οπως εχω ξαναπει το φυσιγγι που κανει σε σενα δεν κανει σε μενα γιατι ???
Γιατι πρωτα πρωτα εχουμε διαφορετικα ολπα αι καννες...αλλα και τα ιδια να ειχαμε αλλιως μπορει να επωμιζω εγω και αλλες προσκοπευσεις να βαζω και αλλιως ο αλλος.
Σε εναν παει ποιο καλα ενα γρηγορο φυσιγγι ενω σε αλλον ποιο αργο ....ειναι λοιπον τοσοι διαφορετικοι παραγοντες !!!
Δοκιμζουμε ο καθενας τι μας παει και αυτο ειναι το φυσιγγι μας...shake.
 
Σε ενα ιδανικο κοσμο ισως, Παυλο. Στην Αμερικη, που ο δυσαρεστημενος πελατης θα μπορουσε να τραβηξει δικαστικα τον κατασκευαστη και να του παρει οτι μπορεις να φανταστεις, ναι, εκει θα ειχε ενημερωθει σε χρονο DT. Στη χωρα του "Εεεεελα μωρε, ποιος θα το καταλαβει" δε νομιζω. Δεν βαζω ολους στο ιδιο τσουβαλι, εχει και καλους επαγγελματιες
 
Μια εταιρεία που δεν ακούγεται καθόλου είναι η jordan τώρα γιατί δεν ξέρω ίσως λόγω τιμών?
Μου ειπαν για μεγαλες αυξησεις και μαλλον τερμα οι διαφημισεις με αυτα τα λεφτα υπαρχουν πιο αναγνωρισμενα φυσιγγια
Παντως Κωνσταντινε οσοι τα πηραν τοτε με τις τρελες διαφημισεις που εκανε δεν ξετρελαθηκαν για να τα ξαναπαρουν[αυτοι που ξερω τουλαχιστον]
 
jordan ; ευχαριστώ δεν θα πάρω,,,,,,πριν λίγο καιρό jordan μπλε 6.5 τώρα στα 8.20 .pop.
Τα κοκκινα τα 32αρια ν9μιζω ειχε 6.50 τα μπλε 7.50; αν δεν κανω λαθος. Και ακριβοτατα ειναι τωρα και εμενα δεν. Τα μπλε του33 γρ τα επαιρνα πρι 10 χρονια για φασσα τον Οκτωμβρη τοτε ημουν ευχαριστημενος. Αλλα και κατι σπορτινγκ που βγαζει ακριβα. Το γιατι;.......
 
Παντως πιστευω οτι δεν χρειαζεται να αλλαζουμε συνεχεια φυσιγγια και να ψαχνουμε τα 20 λεπτα διαφορα(φυσικα και σε κανεναν μας δεν περισσευουν) και να κατασταλλαξουμε σε ενα δυο διαφορετικα φυσιγγια αναλογα με τις καιρικες συνθηκες και να μεινουμε εκει εφοσον μας ικανοποιουν!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top