Φυσίγγια για τσίχλες - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Ειναι δικοπο μαχαιρι παντως το να αγορασεις τη νεκρη σαιζον φετος φυσιγγια, ακομα και σε προσφορα.
γιατι ρε βικτωρα? μηπως κοψουν το κυνηγι? θα τα ριξω στο σκοπευτ. να μην ειναι καλη η χρονια η επομενη? θα μεινουνε
 
Μίλησα με armania και το μονο που εχει ειναι λίγα RC32 και λίγα Navara32.Το κακό ειναι οτι δεν προβλέπονται παραλάβές.
Το Σάββατο που πέρασα είχε όντως navaro 30 και 32. B&P μου ειπε από την προηγούμενη βδομάδα ότι ξέμεινε. Λες να πάω να πάρω κι άλλα σήμερα μην ξεμείνω;
 
Το Σάββατο που πέρασα είχε όντως navaro 30 και 32. B&P μου ειπε από την προηγούμενη βδομάδα ότι ξέμεινε. Λες να πάω να πάρω κι άλλα σήμερα μην ξεμείνω;
Εγω ευτυχως τσιμπησα 10 κουτακια navaro 30 το σαββατο πριν καν τα δοκιμασω την κυριακη.Αλλα τελικα καλα εκανα γιατι βλεπω να μην βρισκουμε φυσιγγια για την κυριακη.
Στον παρδαλακη τα πηρα για ενημερωση σας
 
Εγω ευτυχως τσιμπησα 10 κουτακια navaro 30 το σαββατο πριν καν τα δοκιμασω την κυριακη.Αλλα τελικα καλα εκανα γιατι βλεπω να μην βρισκουμε φυσιγγια για την κυριακη.
Στον παρδαλακη τα πηρα για ενημερωση σας
Πόσο τα έχει ο Παρδαλάκης Κωνσταντίνε;
 
Συναδελφοι καλημερα και καλως σας βρηκαΚατα καιρους σας παρακολουθω και διαφωνοντας η συμφωνοντας χαιρομαι που η νεα γενια και γνωσεις ψαχνει και ηθικη εχει για να συνεχισει σε σωστες βασεις.Αφορμης δοθεισης ηθελα να μου λυσεται λοιπον μια απορια γιατι τσιχλα δεν κυνηγαω συχναΠροχθες πηγα να κυνηγησω με ενα πλαγιο που το αγαπαω μεν αλλα εχω να το κυνηγησω χρονια γιατι εχει περιεργα γουστα με τα φυσιγγια.Πηρα λοιπον μερικα sporting lampbro kai μερικα imperial 30.H θερμοκρασια 7-8 βαθμοι υγρασια μετριαΤα πουλια ειδικα με τα σπορτινκ κατεβαινανε απο το θεο χωρις εγω να ειμαι κανενα ιδιαιτερο ντουφεκι και ειδικα με ενα οπλο που δεν το κυνηγαω σχεδον ποτεΤα imperial ακολουθουσαν απο κοντα σε επιδοση (λιγοτερες επιτυχιες) αλλα με λιγο μεγαλυτερη ανακρουσηΗ ερωτηση μου ειναι η εξης καποια στιγμη εριξα σε τρια πουλια με HIT 8 με την ιδια προσκοπευση και τα πουλια τραβηξαν χειροφρενο.Ειναι δυνατον τα HIT να ειναι πιο γρηγιρα απο τα σπορτινκ?
 
Ακουγοντας για πολλα πουλια φετος ηθελα να κανω τα κουμαντα μου πριν κυνηγησω. Ειχα παραγγειλει B&P MB classic, kill κοκκινο και kill μαυρο. Η πρωτη εκπληξη με το που εφθασα, τα ΜΒ δεν υπηρχαν στην αγορα και ετσι κυνηγησα στην αρχη με τα kill και οτι μου ειχε μεινει απο τον Οκτωβρη. Οι υψηλες καρπωσεις καθημερινα συν το καινουργιο μου αποκτημα μου ανοιξαν την ορεξη για δοκιμες. Οι εντυπωσεις μους για τα φυσιγγια που δοκιμασα αυτο το δεκαημερο σε καιρικες συνθηκες μεταξυ 7 και 17 βαθμων τις περισσοτερες φορες με συννεφια η ψιλοβροχο.
Το B&P F2 classic απλα καταπληκτικο. Δεν λοιπει ποτε απο τη ζωνη μου και το εμπιστευομαι σε δυσκολες καιρικες συνθηκες. Δεν ηταν τυχαιο που διαλεξα αυτο το φυσιγγι στην πρωτη μερα με τη V3.
Καλο το μαυρο kill του καραμανιδη σε μεγαλο φασμα καιρικων συνθηκων. Αντιθετα δεν τα βρηκα καθολου με το kill κοκκινο. Γεια μενα το χειροτερο φυσιγγι πιυ εριξα αυτο το δεκαημερο. Ισως το αδικω, ισως οι κυνηγετικες συνθηκες δεν ηταν οι καταλληλες. Παντως ο skyfall που το εριξε την τελευταια μερα εμεινε πολυ ευχαριστημενις.
Απο το Εuromix μου ειχε μεινει ενα κουτι απο τον Οκτωβρη και επαναλαμβανω οτι ειπα και τοτε. Δυστυχως χαθηκε λιγω αλλαγων ενα απο τα καλυτερα ελληνικα τσιχλοφυσιγγα ever. Οτι πουλι πηρα με αυτο το φυσιγγι ηταν τοσο ζωντανο που δοκιμαζε να ξαναπεταξει. Το Τordo 30 αντιθετα με αφησε παρα πολυ ευχαριστημενο στις πιο ξερες μερες με πολυ μακρινα σκοτωματα. Το φυσιγγι χανει πολυ απο την αποδοση του με παρουσια υγρασιας στην ατμοσφαιρα.
Καταπληκτικο το gorilla red 32 με πολυ μακρινα και ακαριαια σκοτωματα. Αν μπορεσει ο κατασκευαστης να κρατησει ποιοτητα και να χαμηλωσει λιγο την τιμη που κατα τη γνωμη μου θα μπορουσε βασει των υλικων θα κατακτουσε την αγορα.
Παρα πολυ καλα τα Sipe 32 και τα S4 της Nobelsport σε συνθηκες υψηλης υγρασιας. Και τα δυο χανουν ομως οπως προχωραει η μερα και πεφτουν τα πισοστα υγρασιας. Και τα δυο εχουν χειμερινα σεταπ και θα αποδιδουν καλυτερα σε ψυχροτερες μερες. Καταπληκτικα και υπερσυγκεντρωτικα τα NSI classic με απιστευτα μακρινα σκοτωματα, παρα πολυ καλα τα B&P Nike καθως επισης τα τοπικα Predator του Zωχιου στα 30 gr γεμισμενα Με F2 για υγρους καιρους. Απο τα καινουργια δοκιμασα τα επετειακα Tordo του Ναυπλιωτη και μου αφησαν πολυ καλες εντυπωσεις.
 
Last edited:
τοπικα Predator του Zωχιου στα 30 gr γεμισμενα Με F2 για υγρους καιρους. Απο τα καινουργια δοκιμασα τα επετειακα Tordo του Ναυπλιωτη και μου αφησαν πολυ καλες εντυπωσεις.
εβγαλε κι αλλα ο ζωχιος?δεν το πηρα χαμπαρι.
ειχα δοκιμασει κατι φ2 μπλε δικα του πολυ γρηγορα και αρκετα καλα.το προβλημΑ ειναι οτι η φ2 γινεται δυσευρετη.δεν ξερω για του χρονου φετος δεν βρηκαμε.
τα επετειακα ούτε που τα ειδα καθολου θα εχω το νου μου
 
Τελικά τα nike με τι είναι γεμισμενα? Καμία g3000 h mb32
οπως λεει και το ονομα τους nike διβασικη πυριτις.θεωρητικα τουλαχισον αν και η B&P γραφει βαζει.δεν ειναι οπως οι ελληνικες εταιρειες που δεν γραφουν τιποτα οπότε και περνεις ενα κουτι φυσιγγια οπου δεν ξερεις για ποιες συνθηες ειναι κατα πρωτον αλλα και τι πιεσεις κλπ κλπ.
 
οπως λεει και το ονομα τους nike διβασικη πυριτις.θεωρητικα τουλαχισον αν και η B&P γραφει βαζει.δεν ειναι οπως οι ελληνικες εταιρειες που δεν γραφουν τιποτα οπότε και περνεις ενα κουτι φυσιγγια οπου δεν ξερεις για ποιες συνθηες ειναι κατα πρωτον αλλα και τι πιεσεις κλπ κλπ.
Δεν είναι με nike τα φετινά nike .hit.το είχαν γράψει τα παιδιά κάτι σελίδες πίσω . .very funny.
Δεν πάνε πίσω και οι Ιταλοί για να μην κραζουμε μόνο τους δικούς μας
 
Καλησπερα κ απο μενα...απο χθες εχω ερθει στα πατρια εδαφη (τριπολη)σημερα καναμε με 2 φιλαρακια 1 περπατητο πηραμε 14 πουλακια 15 ο αλλος κ 7 ο τριτος της παρεας..εφοδιαστηκαμε κ κτ φυσιγγακια νωριτερα...πηρα 3 κουτια rc 32 στα 6.5. 20 κουτια ναβαρο 30 νουμερο 9 5.5ε παρακαλω κ αλλα 10 κουτακια λαμπρο επετειακα στα 6ε..αυτα δν ξερω ποσο πανε τωρα να πω την αληθεια μ..τα ναβαρο κατεβασαν καποια στιγμη 2 τσιχλες απο υψος που δνωριχνω συνηθως πολυ καλο φυσιγγι...τα λαμπρο δνωτα εριξα αλλα ο ε της παρεαςωπου τα εριξα οτι πουλι πηρε ηταν ξερο...εγω ειχα ζωντανα αλλα οκ...
 
οπως λεει και το ονομα τους nike διβασικη πυριτις.θεωρητικα τουλαχισον αν και η B&P γραφει βαζει.δεν ειναι οπως οι ελληνικες εταιρειες που δεν γραφουν τιποτα οπότε και περνεις ενα κουτι φυσιγγια οπου δεν ξερεις για ποιες συνθηες ειναι κατα πρωτον αλλα και τι πιεσεις κλπ κλπ.
Με μια μωβ μπαρουτι που η B&P oνομαζει NIKE
 
το σ/κ μιας και στα πρωινά καρτέρια έγινε ένας χαμούλης,είχα την ευκαιριά να δοκιμάσω σχολαστικά κάποια από τα φυσίγγια που ρίχνω αλλά και το καινούργιο επετειακό tordo

- lambro tordo επετειακα Νο8 πολύ καλά αποτελέσματα,έχει περισσότερη ανάκρουση από το πορτοκαλί και περισσότερο θόρυβο στο μπαμ,,,να πω πώς τα πορτοκαλί δεν τα συμπαθώ καθόλου και το επετειακό το συμπάθησα πάρα πολύ,,,μακρυνά σκοτώματα και ακαριαία,θα το ξαναπάρω σίγουρα
- cheddite tordo Νο9 που για άλλη μια φορά με δικαιώνουν σαν φυσίγγια είναι μόνιμα στην λίστα με τα αγαπημένα μου,μαλακό σχεδόν καθόλου ανάκρουση το λατρεύω για την έναρξη και τώρα βλέπω πώς δουλεύει καλά και σε πιο χαμηλές θερμοκρασίες γιατί αυτός ήταν ο μόνος μου ενδοιασμός
- καραμανίδη Kill 32 τί να πεις για αυτό το φυσίγγι μόνο τα καλύτερα,,,αλλά δεν του δίνω 5 αστέρια και θα του δώσω 4 γιατί εξακολουθώ να έχω σε κάποιες τουφεκιές "χαρτοπόλεμο" όταν τα ρίχνω με τσοκ kicks , και φίλος που τον είχα δίπλα μου,μου ανάφερε πυρίτιδα στο μάτι
- oscar μπλε 33γρ G3000 περσινά ( φέτος δεν ξέρω αν έχει γίνει κάποια αλλαγή ) ,το συγκεκριμένο φυσίγγι το βάζω 1ο στην κατηγορία των 33γρ που έχω ρίξει,είναι το κάτι άλλο χαρίζει χαμόγελα με τις τουφεκιές και αρκετά μαλακό για τα γραμμάρια του
- τρίμμης comando Νο8 Νο9, τα Νο9 μου έκαναν τα γούστα αλλά,,,,το Νο8 μου έμειναν 2 κουτάκια και τα αντάλλαξα με τον φίλο γιατί έχει καψούρες με τα συγκεκριμένα,εμένα δεν μου τα έκανε το βρήκα διαφορετικό με το περσινό και μάλλον δεν θα τα ξαναπάρω
- f2 classic μια κατηγορία από μόνο του δεν χωράνε συζητήσεις,την γνώμη μου την έχω ξαναπεί για αυτό το φυσίγγι και όποτε το βρίσκω σε τιμή ευκαιρίας θα το στοκάρω πάντα

Ηλία για κανόνισε μου 1 κούτα gorilla red με την έκπτωση εεεε να τα κάψω το επόμενο σ/κ :)
 
- καραμανίδη Kill 32 τί να πεις για αυτό το φυσίγγι μόνο τα καλύτερα,,,αλλά δεν του δίνω 5 αστέρια και θα του δώσω 4 γιατί εξακολουθώ να έχω σε κάποιες τουφεκιές "χαρτοπόλεμο" όταν τα ρίχνω με τσοκ kicks , και φίλος που τον είχα δίπλα μου,μου ανάφερε πυρίτιδα στο μάτι
- oscar μπλε 33γρ G3000 περσινά ( φέτος δεν ξέρω αν έχει γίνει κάποια αλλαγή ) ,το συγκεκριμένο φυσίγγι το βάζω 1ο στην κατηγορία των 33γρ που έχω ρίξει,είναι το κάτι άλλο χαρίζει χαμόγελα με τις τουφεκιές και αρκετά μαλακό για τα γραμμάρια του
:)

Ασε Παύλο,με στράβωσαν την Τρίτη.Τα ματια μου όλη τη βδομάδα πονούσαν απο την μπαρούτι που είχε μπει.Δεν προκειται να τα ξαναακουμπήσω.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top