Φυσίγγια για τσίχλες - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Δοκίμασα σήμερα το νεο Lambro Tordo Επετειακό. Έμεινα πολύ ευχαριστημένος απο την απόδοσή του ακόμη και σε οριακές βολές για τα 4* που φορούσα στη Μ2. Δεν κατάλαβα να κλωτσάει περισσότερο το όπλο ούτε να κάνει δυνατό κρότο.
Επίσης έριξα ξανά τα Dynamic 30gr. Με εξαίρεση ένα κοτσύφι ότι κατέβασα έπεσε ζωντανό και γεμάτο αίμα. Έχασα και 2 πουλιά έται που ενώ πήραν σκάγια κρεμούσαν τα πόδια και έπεφταν στο πυκνό.
 
Ευριπιδη που εισαι!!! Ξερω οτι δεν συμφωνεις μαζι μου γιατι εισουν ο πρωτος που καναμε την ιδια συζητηση. Εμαθα απο εγκυρη πηγη και για την αλλαγη τους. Καψυλι. Λιιιιιγο πιο βραδυκαυστο.

Σφαχτε ενα να σασ πουμε τη καψουλι εχει μεσα λογικα η nsi την σιπε την εχει με 686καψουλι να εβαλε 684.δεν Νομίζω η το παλιο σιπε είχε 688 και τωρα εβαλε 686 και αυτο ειναι πολυ δυσκολο παντοσ να ξέρετε οτι ακομα και η αλλαγή πελματοσ απι 8αρι σε 12αρι αλλάζει πολυ το φυσηγγι
Πάντως παιδιά, εγώ μια φορά το πήρα το Sipe NSI πριν καμιά 10αρια χρόνια, τότε ήταν στον κίτρινο κάλυκα με το χαμηλό μέταλλο 8 χιλ. και είχε καψούλι 686 (και δόση 1,45 Χ 32 και βύσμα GT 24). Αυτό είναι σίγουρο γιατί κρατώ σημειώσεις ...
 
Σήμερα πήγα μία βόλτα για καμιά μπεκάτσα αλλά δεν και επειδή με φαγουρηζε πολύ το δάκτυλο και επειδή πλησιάζει η λήξη ενεδωσα και έριξα σε κάτι κοτσύφια Τα εξπρές μισοταπα 32γρ αποδείχθηκαν πολύ καλά σε αντίθεση με τα Α1lampro 34γρ εκ των υστέρων τα δοκίμασα σε μία λαμαρίνα στα 30μεγ βήματα και η αποτύπωση ήταν κέντημα σε κύκλο περίπου 70-80εκ με κάνη 66εκ κ*** Στις ίδιες συνθήκες τοΑ1 έχανε πολύ σε ισοκατανομή αλλά και σε πυκνότητα παρ όλα τα 34γρ
 
Πάντως παιδιά, εγώ μια φορά το πήρα το Sipe NSI πριν καμιά 10αρια χρόνια, τότε ήταν στον κίτρινο κάλυκα με το χαμηλό μέταλλο 8 χιλ. και είχε καψούλι 686 (και δόση 1,45 Χ 32 και βύσμα GT 24). Αυτό είναι σίγουρο γιατί κρατώ σημειώσεις ...
Αυτο ειναι που λεμε με τον Ευριπιδη. Γαζωνε. Τωρα καλο αλλα οχι οπως τοτε. Επειδη δεν κατεχω θα σφαξω ενα να σου πω. Τι ακριβως πρεπει να κανω?
 
Αυτο ειναι που λεμε με τον Ευριπιδη. Γαζωνε. Τωρα καλο αλλα οχι οπως τοτε. Επειδη δεν κατεχω θα σφαξω ενα να σου πω. Τι ακριβως πρεπει να κανω?
Τι να κάνεις ;;; Εγώ τα κόβω περίπου στη μέση και αδειάζω προσεκτικά τα υλικά, χωριστά τα σκάγια, χωριστά τη μπαρούτη. Αν πράγματι έχουν αλλάξει καψούλι, δεν πρέπει να έχει 686 (κόκκινο χρώμα στην τρυπούλα του καψουλιού). Αν είναι πράσινο είναι 688, αν είναι άσπρο 684 αν και το βρίσκω απίθανο. Αν έχεις ζυγαριά ακριβείας μπορείς να ζυγίσεις την πυρίτιδα, αλλά η Sipe σβωλιάζει στον πάτο του κάλυκα και θέλει ξύσιμο για να την βγάλεις όλη. Ακόμη μπορείς να βγάλεις φωτο τα υλικά, να δούμε αν έχουν αλλάξει και βύσμα, αν και το θεωρώ απίθανο κι αυτό...
 
καλησπερα
εχουμε αποψη για super kill κιτρινα.? 33gr..
τα εχουμε δοκιμασει σφαξει?????...ευχαριστω
Σε κυνήγι τσίχλας μια δύσκολη μέρα όπου ξεφτιλίστηκαν πολλοί από τα φυσίγγια, ένα παλικάρι τις είχε τσακίσει με αυτό το φυσίγγι. Πήρα και εγώ προχθές 2 κουτιά που βρήκα και την Κυριακή θα τα ρίξω αν βρω πουλιά. Δεν έχω σφάξει κανένα όμως...
 
Σε κυνήγι τσίχλας μια δύσκολη μέρα όπου ξεφτιλίστηκαν πολλοί από τα φυσίγγια, ένα παλικάρι τις είχε τσακίσει με αυτό το φυσίγγι. Πήρα και εγώ προχθές 2 κουτιά που βρήκα και την Κυριακή θα τα ρίξω αν βρω πουλιά. Δεν έχω σφάξει κανένα όμως...
Στην Αταλάντη λες Μπιλ; όντως έκαναν ζημιά εκείνη την μέρα..πόσο έχουν αυτά;
 
Τι να κάνεις ;;; Εγώ τα κόβω περίπου στη μέση και αδειάζω προσεκτικά τα υλικά, χωριστά τα σκάγια, χωριστά τη μπαρούτη. Αν πράγματι έχουν αλλάξει καψούλι, δεν πρέπει να έχει 686 (κόκκινο χρώμα στην τρυπούλα του καψουλιού). Αν είναι πράσινο είναι 688, αν είναι άσπρο 684 αν και το βρίσκω απίθανο. Αν έχεις ζυγαριά ακριβείας μπορείς να ζυγίσεις την πυρίτιδα, αλλά η Sipe σβωλιάζει στον πάτο του κάλυκα και θέλει ξύσιμο για να την βγάλεις όλη. Ακόμη μπορείς να βγάλεις φωτο τα υλικά, να δούμε αν έχουν αλλάξει και βύσμα, αν και το θεωρώ απίθανο κι αυτό...
Λοιπον εσφαξα ενα sipe. Το καψουλι ειναι τελικα κοκκινο. Τωρα βυσμα και συγκεντρωτηρας δεν ξερω να σας πω. Δεν εχω ασχοληθει
 
Παιδια σημερα το labro επετιακο γαζωνε.Αν και δεν τα συμπαθουσα καθολου με καιρους πανω απο 15 βαθμους και μηδαμινη υγρασια μαμανε.Σημερα με 8αρια στο απογευματινο περασε μια φασα γυρω στα 35 μετρα και την εριξε ξερη!4 σκαγια ειχε φαει με 3*τσοκ μπροστα! Οσο για τις τσιχλες ξερες διχως αιματα
 
Παιδια σημερα το labro επετιακο γαζωνε.Αν και δεν τα συμπαθουσα καθολου με καιρους πανω απο 15 βαθμους και μηδαμινη υγρασια μαμανε.Σημερα με 8αρια στο απογευματινο περασε μια φασα γυρω στα 35 μετρα και την εριξε ξερη!4 σκαγια ειχε φαει με 3*τσοκ μπροστα! Οσο για τις τσιχλες ξερες διχως αιματα

Νομίζω ότι φτιάξανε καλοκαιρινό φυσίγγι... Θα ήθελα να τα δω και στην έναρξη τι φτουράνε.
 
Σημερα ο φιλος μου εριχνε ariston(Kalco) Ν9 και απο οτι ειδα ευχαριστημενος εμεινε.εγω τελικα δεν μπορω να ξεπερασω ευκολα τα pyrkal και πηγα και εβαλα χερι το πρωι στο στοκ που ειχα βρει.πηρα 4 κουτακια Ν9 (μονο αυτο το νουμερο ειχε)..14 πουλια εριξα τα 12 ξερα εκτος απο 2 δυο που ομως δεν μπορουσαν να κουνηθουν.ειναι βασικο σε οσους δεν εχουν σκυλο αλλα και με σκυλο καμια φορα(αν τρυπωσει το πουλι στο πολυ πυκνο ουτε σκυλος δεν το βγαζει) να πεφτουν τα πουλια ξερα.διαβαζω για πουλια που χανονται ενω πεφτουν σε καθαρα πιστευω οτι ειναι τραυματισμενα πουλια που τρυπωνουν και μεχρι να παμε εξαφανιζολ..αρα κατα την προσωπικη μου αποψη οταν ριχνουμε ενα πουλι και εχουμε την παραμικρη αμφιβολια οτι εχει πεσει τραυματισμενο πρεπει να τρεχουμε οσο γινετε πιο γρηγορα να το μαζεψουμε..
 
Σε κυνήγι τσίχλας μια δύσκολη μέρα όπου ξεφτιλίστηκαν πολλοί από τα φυσίγγια, ένα παλικάρι τις είχε τσακίσει με αυτό το φυσίγγι. Πήρα και εγώ προχθές 2 κουτιά που βρήκα και την Κυριακή θα τα ρίξω αν βρω πουλιά. Δεν έχω σφάξει κανένα όμως...

Και σε τι τιμή τα πήρες Βασίλη ;
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top