Φυσίγγια για τσίχλες - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
28αρια εχεις ριξει στα μπασιματα?

Έχω ρίξει Άρη αλλά όχι πολλά.(Δεν είχα την ψυχολογία να κατέβω τόσο)
Από φέτος που πάω συχνά στο σκοπευτήριο και έχω κοντάκι ραμμένο επάνω μου,έφυγαν όλες οι προκαταλήψεις που είχα.
 
Μιας και λεμε για τις τιμες να πω οτι οι περισοτεροι ελληνες βιοτεχνες το χειμωνα με το πανικο που εγινε με τα τσιχλοκοτσυφα αυυξησαν τις τιμες πανω απο 15% και πολλοι με ποιοτητα χαλια. Καραμανιδης με εξαιρετικα φυσιγγια παντως τα kill απο 5,9 σε 6,9 τα chixla απο 6 σε 7, τα kill κιτρινα απο 6,3 σε 7,3 τα μαυρα απο 6,8 σε 7,8 κοκ...Υπερβολικα μεγαλες αυξησεις και θελω να δω φετος τι θα γινει με ολους...
 
Μιας και λεμε για τις τιμες να πω οτι οι περισοτεροι ελληνες βιοτεχνες το χειμωνα με το πανικο που εγινε με τα τσιχλοκοτσυφα αυυξησαν τις τιμες πανω απο 15% και πολλοι με ποιοτητα χαλια. Καραμανιδης με εξαιρετικα φυσιγγια παντως τα kill απο 5,9 σε 6,9 τα chixla απο 6 σε 7, τα kill κιτρινα απο 6,3 σε 7,3 τα μαυρα απο 6,8 σε 7,8 κοκ...Υπερβολικα μεγαλες αυξησεις και θελω να δω φετος τι θα γινει με ολους...
Αν δεν ψαχτουμε εμεις τιποτα.
 
Έχω ρίξει Άρη αλλά όχι πολλά.(Δεν είχα την ψυχολογία να κατέβω τόσο)
Από φέτος που πάω συχνά στο σκοπευτήριο και έχω κοντάκι ραμμένο επάνω μου,έφυγαν όλες οι προκαταλήψεις που είχα.
Εγω εριξα σε μπασιματα 28 γρ ν7,5 αλλα δεν μπορω να πω οτι ενθουσιαστηκα, ειδικα αν τα πουλια δεν περναγαν πραγματικα πολυ ψηλα η δεν ειχα παρα πολυ σφιχτα τσοκ... Ειχα διαμπερη... Σε 24 γρ ν7,5 δεν θα πηγαινα νομιζω αλλα δοκιμασε το...
 
Παντως ενα ψαγμενο φυσιγγι με λιγα γραμμαρια σκαγια, δεν χανει την αποτελεσματικοτητα του ουτε στο υψος ουτε στο κρυο...

Γεια στο στόμα σου Άρη μου! Αυτό φωνάζω κι εγώ τα τελευταία χρόνια για το κυνήγι της τσίχλας (και όχι μόνο), και δεν με πιστεύει σχεδόν κανείς...! Βλέπεις, νομίζουν εντελώς ΕΣΦΑΛΜΕΝΑ, ότι τα λίγα γραμμάρια στο φυσίγγι, συνεπάγονται και μειωμένη κινητική ενέργεια και δύναμη...! Αυτό ΔΕΝ ισχύει επουδενί! Το αντίθετο μάλιστα: οι μικρές γομώσεις προσδίδουν επαρκέστατες ταχύτητες και, το σημαντικότερο, πιο ποιοτικές ισοκατανομές στα σκάγια! ΟΥΚ ΕΝ ΤΟ ΠΟΛΛΩ ΤΟ ΕΥ...!
 
Ολα τα σκαγια σκοτωνουν. 19 γρ 24γρ 28 γρ. Κλπ. Αλλα θεωρώ οτι απο 28 εως 32 για τα τσιχλοκοτσιφα ειναι υπερ αρκετα. Μετα παμε με τι ριχνουμε καραμπινα η δικαννο και μετα τσοκαρισματα.

Συμφωνώ απολύτως συνονόματε και προσθέτω ότι χρησιμοποιούμε πάντοτε και το κατάλληλο Νο σκαγιών ανά εκάστοτε θήραμα και τρόπο κυνηγίου...! Επίσης, οι μικρές, σκοπευτικές γομώσεις ναι, μεν, σκοτώνουν, αλλά θέλουν και πολύ καλύτερο σημάδι, γιατι δεν "συγχωρούν" εύκολα...!
 
Μίλησε μου για αυτα. Θελω μαλακα οχι συγκεντρωρικα και περπατιτο τσιχλας. 4 2 τσοκ δικαννο 9 νουμερο.... Σ ακουω.asking.
Ο Γιώργος θα σου πει και ο Αρις που τα δουλεψαν . Προσωπικά εξ αυτών ορμωμενος θα τα δουλεψω φέτος αφου ΟΛΟΙ οι βιοτέχνες λένε τα δικά τους ως προς την ανατιμολόγηση των φυσιγγιων.
Ετσι θέλετε κύριοι;; κανένα πρόβλημα.
Επειδη λοιπόν κανενας απο αυτούς όλους δεν σε ζεί... πρεπει να δεις τί θα κανεις...

Στην ταμπακέρα... φέτος πήρα μια κούτα κ θα παρω κ αλλη.
Ο Γιώργος εκανε παπαδες στο περπατητο κ στο καρτερι ομως ειναι πολύ καλό ντουφέκι.
Κατα ομολογία των ανωτερω ειναι συγκεντρωτικούλια οποτε με ενα 4 ακι 5 ακι στο δικαννο εισαι μια χαρα.
Φονικότατα και ικανά δια πάσαν νόσον και πάσαν μαλακίαν...
 
εγω παντως το πρωτο μπινελικι το εριξα σε μαγαζατορα. πηγα και βλεπω τα tordo 6,60 και του λεω ειστε τρελοι ρε? τι ειναι αυτες οι τιμες? και αρχισαμε τα κλασσικα για τον μολυβδο κ. τ. λ. του απαντω λοιπον μεγαλε να τα βαλετε εκει που ξερετε. βρηκα φυσιγγι με 4,90 και θα φορτωσω μια 1000αρα. αφωνος ο δικος σου και με κοιτουσε απορημενος. απο που ρε μου λεει? απο αθηνα απαντω 28 γρσμ. για τσιχλακια μανα
και με ρωτουσε ποιος ειναι και το τηλ. του αφου εμεινε λαλακας. εννοειτε βεβαια οτι δεν πηρε περαιτερω πληροφοριες. παντως σιγουρα καταλαβε οτι εχασε ενα πελατη. ας μιλησουνε τουλαχιστον αυτοι στους κυριους λαμπρους και λοιπους
 
εγω παντως το πρωτο μπινελικι το εριξα σε μαγαζατορα. πηγα και βλεπω τα tordo 6,60 και του λεω ειστε τρελοι ρε? τι ειναι αυτες οι τιμες? και αρχισαμε τα κλασσικα για τον μολυβδο κ. τ. λ. του απαντω λοιπον μεγαλε να τα βαλετε εκει που ξερετε. βρηκα φυσιγγι με 4,90 και θα φορτωσω μια 1000αρα. αφωνος ο δικος σου και με κοιτουσε απορημενος. απο που ρε μου λεει? απο αθηνα απαντω 28 γρσμ. για τσιχλακια μανα
και με ρωτουσε ποιος ειναι και το τηλ. του αφου εμεινε λαλακας. εννοειτε βεβαια οτι δεν πηρε περαιτερω πληροφοριες. παντως σιγουρα καταλαβε οτι εχασε ενα πελατη. ας μιλησουνε τουλαχιστον αυτοι στους κυριους λαμπρους και λοιπους
Και πολυ καλα επραξες.
 
εγω παντως το πρωτο μπινελικι το εριξα σε μαγαζατορα. πηγα και βλεπω τα tordo 6,60 και του λεω ειστε τρελοι ρε? τι ειναι αυτες οι τιμες? και αρχισαμε τα κλασσικα για τον μολυβδο κ. τ. λ. του απαντω λοιπον μεγαλε να τα βαλετε εκει που ξερετε. βρηκα φυσιγγι με 4,90 και θα φορτωσω μια 1000αρα. αφωνος ο δικος σου και με κοιτουσε απορημενος. απο που ρε μου λεει? απο αθηνα απαντω 28 γρσμ. για τσιχλακια μανα
και με ρωτουσε ποιος ειναι και το τηλ. του αφου εμεινε λαλακας. εννοειτε βεβαια οτι δεν πηρε περαιτερω πληροφοριες. παντως σιγουρα καταλαβε οτι εχασε ενα πελατη. ας μιλησουνε τουλαχιστον αυτοι στους κυριους λαμπρους και λοιπους
εαν το κανουν ολοι αυτο θα αρχισουν να κατεβαινουν και δεν θα σταματανε ουτε με φρενατα τσοκ.victory.
 
Εγω φέτος ειλικρινά δεν ξέρω τι να ρίξω.Πέρα απο την καβάντζα με τα 30 κουτιά Lmbro classic 32 που είναι με s4 και απαιτούν λίγη ιδιαιτερότητα στον καιρό και οτι υπάρχει απο περυσι ,ειλικρινα δεν ξέρω τι να πάρω.
Τα classic οταν τα πρωτοέριξα φέτος τον Φεβρουάριο, μου άρεσαν και τα πήρα επειδή τα ειχα βρει σε καλή τιμή.Διαφορετικά με υγρασίες και κρύο , f2 και τα μυαλά στα κάγκελα.
Ίσως να δώσω μια μικρή δεύτερη ευκαιρία ,αν και είμαι διστακτικός στα tsihla ,αφού αυτά που είχα απο πρόπερσι , πήγαν πολύ καλά.Όσο για τα superkill 32 τα κόκκινα ,ουτε ζωγραφιστά.Τα αυτιά μου μπορεί να τα έκαψα αλλά τα μάτια μου τα θέλω.Πατριώτη ήθελα να σε βοηθήσω αλλά δεν με έπεισες
 
Last edited:
Εγώ πάντως το ξεκαθάρισα, τα Ωμέγα τα πρότεινα για συγκεκριμενες καιρικές συνθήκες που πολλοί επικαλούνται. Αν τα ρίξετε στα μπασιματα στην Κρήτη με κοντομάνικο, θα έχετε προβλήματα. Εκτός και ΑΝ, ξαναλέω σας αρέσει να τουφεκάτε πολύ ψηλά. Όσο για το νούμερο, με αυτό το φυσιγγι για τσίχλα, δεν χρειάζεται 8αρι....;)
Από εκεί και πέρα, επειδή βλέπω λίγο προβληματισμενο και τον Δημήτρη, το 80% της επικράτειας για όλον τον χρόνο δεν χρειάζεται κάτι παραπάνω από του Κενταυρου τα sporting σε νούμερο 9 για την τσίχλα σε τιμή 4,90€ το κουτάκι.
 
Εγώ πάντως το ξεκαθάρισα, τα Ωμέγα τα πρότεινα για συγκεκριμενες καιρικές συνθήκες που πολλοί επικαλούνται. Αν τα ρίξετε στα μπασιματα στην Κρήτη με κοντομάνικο, θα έχετε προβλήματα. Εκτός και ΑΝ, ξαναλέω σας αρέσει να τουφεκάτε πολύ ψηλά. Όσο για το νούμερο, με αυτό το φυσιγγι για τσίχλα, δεν χρειάζεται 8αρι....;)
Από εκεί και πέρα, επειδή βλέπω λίγο προβληματισμενο και τον Δημήτρη, το 80% της επικράτειας για όλον τον χρόνο δεν χρειάζεται κάτι παραπάνω από του Κενταυρου τα sporting σε νούμερο 9 για την τσίχλα σε τιμή 4,90€ το κουτάκι.

Η αλήθεια ειναι ότι του Κενταυρου που εχω ακούσει τα καλύτερα απ όλους ,δεν τα εχω δοκιμάσει.
Η αλήθεια είναι ήμουν λόγω διστακτικός για τον λόγο οτι η sx3 είναι 3 1/2 .Βέβαια έχω ρίξει αρκετά 28αρια και μάλιστα μερικές φορες συνεχόμενα δυο κουτιά ,αλλά άλλο να ρίξω μερικά και άλλο να πάρω 500άδα και να ρίχνω συνέχεια και ν αρχίσουν κάποια στιγμή οι εμπλοκές και να τα παρω στο κρανίο.
 
Last edited:
Η αλήθεια ειναι ότι του Κενταυρου που εχω ακούσει τα καλύτερα απ όλους ,δεν τα εχω δοκιμάσει.
Η αλήθεια είναι ήμουν λόγω διστακτικός για τον λόγο οτι η sx3 είναι 3 1/2 .Βέβαια έχω ρίξει αρκετά 28αρια και μάλιστα μερικές φορες συνεχόμενα δυο κουτιά ,αλλά άλλο να ρίξω μερικά και άλλο να πάρω 500άδα και να ρίχνω συνέχεια και ν αρχίσουν κάποια στιγμή οι εμπλοκές και να τα παρω στο κρανίο.
Θες να σου δωσω 2 κουτια να δοκιμάσεις? Και αν έχεις θέμα μην πάρεις κούτα. Δεν θυμάμαι να έχω ακούσει κανέναν πάντως να είχε προβλήματα με αυτά...
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top