Φυσίγγια για τσίχλες - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Έχω μια ένσταση για την φετινή παρτίδα euromix.
Φέτος η καινούρια παρτίδα έχει άλλο χρώμα γράμματα στον κάλυκα. Δηλαδή από ασημί τα γράμματα τα κάνανε μαύρα( η από μαύρα τα κάναν ασημί, δεν θυμάμαι ακριβώς). Αυτά τα φυσίγγια λοιπόν φέτος με απογοήτευσαν στις αρχές και δεν τα ξαναπηρα. Τουφεκουσες την τσίχλα έκανε ένα παφ, έχανε πούπουλα και έφευγε κυρία. Έτυχε σε εμένα και σε άλλα δύο άτομα. Άρα δεν είναι τυχαίο, μιας και το euromix δύο χρόνια που το χρησιμοποιώ δεν μου ξανάκανε τέτοιο πράγμα. Και δεν έτυχε μια φορά, αλλά πολλές. Παρατήρησε κανένας φέτος τέτοια συμπεριφορά στο φυσίγγι?? Εγώ πάντως θα το ξαναπάρω και θα του δώσω ξανά μια ευκαιρία γιατί είναι ( ή ήταν ) τίμιο για τα λεφτά του.
 
Σε ποιο από όλους τους τύπους στο έκανε αυτό; Στο 7-8, 8-9 ή 9-10?
Στο 8-9 και στο 9-10 δεν είχα κανένα πρόβλημα και την φετινή σεζόν. Μάλιστα θεωρώ ότι έχω δοκιμάσει και καινούρια παρτίδα γιατί αγόρασα κάποια κουτιά από τον Βερυκάκη ο οποίος αν θυμάμαι καλά, είναι η πρώτη χρονιά που φέρνει Lambro στο μαγαζί του, οπότε μάλλον πρόκειται για νέα σοδειά. Ειδικά πάντως για αυτό το παφ με πούπουλα και την τσίχλα να φεύγει, δεν το έχω δει ποτέ με Euromix ή θα πέσει ή δεν θα την βρει καθόλου.
 
Στο 8-9 μου το έκανε Γιώργο. Τι να πω δεν ξέρω. Ίσως να φταίει η υπερβολική υγρασία που είχε ο Βόλος αρχές Οκτωβρίου όταν μπήκαν τα πρώτα τσιχλάκια. Σίγουρα όμως θα το δοκιμάσω ξανά.

Και μιας που το έφερε η κουβέντα, πόσο περίπου κοστίζει το euromix στην Αθήνα? Εγώ εδώ στην επαρχία το βρίσκω στα 6 ευρώ φέτος. Πέρυσι έκανε 6,50 σε όλα τα μαγαζιά εδώ.
 
Στο 8-9 μου το έκανε Γιώργο. Τι να πω δεν ξέρω. Ίσως να φταίει η υπερβολική υγρασία που είχε ο Βόλος αρχές Οκτωβρίου όταν μπήκαν τα πρώτα τσιχλάκια. Σίγουρα όμως θα το δοκιμάσω ξανά.

Kωστα και εγω χρησιμοποιω χρονια αυτο το φυσιγγι, χρησιμοποιησα νεα παρτιδα φετος και δεν ειδα διαφορα. Αποδιδει πολυ καλα στην υγρασια οταν εχει ομιχλη τα ριχνει ζωντανα τα πουλια, αλλα τα ριχνει. Τη μονη πτωση στην αποδοση του εγω την εχω παρατηρησει σε πολυ στεγνο καιρο.
 
Στην Αθήνα κυκλοφορεί από 5,8 μέχρι 6, στην Χαλκίδα νομίζω τα είχα βρει γύρω στα 5,5 αλλά δεν συμφέρει να πας μόνο γιαυτό.
 
Κώστα είχα και εγώ ένα θέμα με τα Euromix μια μέρα στις τσαρτσάρες με πουλιά που έπεφταν με αρκετά σκάγια επάνω τους αλλά ήταν ζωντανά με πολύ αίμα.
Επειδή στο παρελθόν δεν είχα κανένα θέμα με αυτά τα φυσίγγια ίσα ίσα είναι από τα αγαπημένα μου,δεν έδωσα σημασία και πιστεύω ότι απλά έτυχε εκείνη την ημέρα.
Σίγουρα θα τα ξανά ρίξω μέσα στην χρονιά.
 
Κώστα είχα και εγώ ένα θέμα με τα Euromix μια μέρα στις τσαρτσάρες με πουλιά που έπεφταν με αρκετά σκάγια επάνω τους αλλά ήταν ζωντανά με πολύ αίμα.
Επειδή στο παρελθόν δεν είχα κανένα θέμα με αυτά τα φυσίγγια ίσα ίσα είναι από τα αγαπημένα μου,δεν έδωσα σημασία και πιστεύω ότι απλά έτυχε εκείνη την ημέρα.
Σίγουρα θα τα ξανά ρίξω μέσα στην χρονιά.

Γιωργο 7/8 ειχες?
 
Παντως ειχα και εγω καποια πουλια με πολλα πουπουλα στον αερα που δεν επεσαν ποτε χθες με τα euromix 8-9.Σημειωτέον ομως οτι βρηκα παρα πολυ υγρασια.
Ερωτηση κυριως για αυτους που χρησιμοποιουν πολυ το tordo το κιτρινο.
Εγω το δοκιμασα οταν ζεστανε ο καιρος και με ξετρελανε.το θεωρειτε ομως οτι μπορει να ανταπεξέλθει στους περισσοτερους καιρους σαν το euromix?γιατι παρουσιάζετε κυριως για ενα "καλοκαιρινο"φυσιγγι με την d20.Ρωταω γιατι με ενθουσιασε το tordακι!!!
 
Παντως ειχα και εγω καποια πουλια με πολλα πουπουλα στον αερα που δεν επεσαν ποτε χθες με τα euromix 8-9.Σημειωτέον ομως οτι βρηκα παρα πολυ υγρασια.
Ερωτηση κυριως για αυτους που χρησιμοποιουν πολυ το tordo το κιτρινο.
Εγω το δοκιμασα οταν ζεστανε ο καιρος και με ξετρελανε.το θεωρειτε ομως οτι μπορει να ανταπεξέλθει στους περισσοτερους καιρους σαν το euromix?γιατι παρουσιάζετε κυριως για ενα "καλοκαιρινο"φυσιγγι με την d20.Ρωταω γιατι με ενθουσιασε το tordακι!!!
μέχρι τώρα κι εμένα και στο φίλο μου πάει καλά πιο πέρα θα δούμε.....δεν έχω και πολλά 3 κουτιά 8αρια
 
μέχρι τώρα κι εμένα και στο φίλο μου πάει καλά πιο πέρα θα δούμε.....δεν έχω και πολλά 3 κουτιά 8αρια
Ευχαριστω μακη για την απαντηση.Το βρηκα και καπως συγκεντρωτικο.Ειχα πανω το εργοστασιακο κύλινδρο και κατεβασα αρκετες ψηλωμενες.Εχεις παρατηρησει κατι τετοιο?
 
Ευχαριστω μακη για την απαντηση.Το βρηκα και καπως συγκεντρωτικο.Ειχα πανω το εργοστασιακο κύλινδρο και κατεβασα αρκετες ψηλωμενες.Εχεις παρατηρησει κατι τετοιο?
μ αυτό ξεκίνησα στα αγριοπερίστερα και μετά στις καρακάξες στα μπασίματα 1 μέρα καλή με ενθουσίααε πάρα πολύ
 
Τι διάολο, μόνο εγώ δεν είχα πρόβλημα; :confused:
Μάλιστα σε μια τουφεκιά είχα κοντά τον Ζολώ και του λέω, κοίτα ρε Μήτσο κάτι τουφεκιές, άστα μου λέει ... ντουμάνι :D
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top