Ωτοασπίδες για το κυνήγι.

Ποιό μοντέλλο απ' αυτές άν επιτρέπεται;
Στο site τους έχει διάφορους τύπους με διαφορετικές τιμές αλλά δεν κατάλαβα καλά τι πρακτική διαφορά έχουν η μία από την άλλη.

Είναι όντως οι κορυφαίες ή τις ανταγωνίζονται κι άλλες;
 
Ποιό μοντέλλο απ' αυτές άν επιτρέπεται;
Στο site τους έχει διάφορους τύπους με διαφορετικές τιμές αλλά δεν κατάλαβα καλά τι πρακτική διαφορά έχουν η μία από την άλλη.

Είναι όντως οι κορυφαίες ή τις ανταγωνίζονται κι άλλες;

Cens Proflex Digital 1e.​

Εχουν 3 διαβάθμισεις έντασης . Οταν τελειώνεις τη χρήση βγάζεις τις μπαταρίες. Το ιδιο κανεις και σε καποια αλλα μοντέλα που εχουν διακόπτη on off.
Tο οτι δεν εχουν διακοπτακι δεν επηρεάζει σε τίποτα.
Τις ειχα παρει απο Otomed.
Η αλήθεια είναι ότι τα τελευταία χρόνια έχουν κυκλοφορήσει πολλά μοντέλα στην αγορά και δεν έχω ασχοληθεί Για να έχω και γνώμη για το καλύτερο.
Πάντως και ο φίλος μας ο χριστοφοράτος ο Γεράσιμος ο οποίος είναι σκοπευτής ,έχει ανοίξει ένα κέντρο ακοής στο Πικέρμι και έχει φέρει αξιόλογες ωτοασπίδες με μετρα αναλογα τον ακουστικό πόρο.
https://m.facebook.com/profile.php?id=100088955911374
 

Cens Proflex Digital 1e.​

Εχουν 3 διαβάθμισεις έντασης . Οταν τελειώνεις τη χρήση βγάζεις τις μπαταρίες. Το ιδιο κανεις και σε καποια αλλα μοντέλα που εχουν διακόπτη on off.
Tο οτι δεν εχουν διακοπτακι δεν επηρεάζει σε τίποτα.
Τις ειχα παρει απο Otomed.
Η αλήθεια είναι ότι τα τελευταία χρόνια έχουν κυκλοφορήσει πολλά μοντέλα στην αγορά και δεν έχω ασχοληθεί Για να έχω και γνώμη για το καλύτερο.
Πάντως και ο φίλος μας ο χριστοφοράτος ο Γεράσιμος ο οποίος είναι σκοπευτής ,έχει ανοίξει ένα κέντρο ακοής στο Πικέρμι και έχει φέρει αξιόλογες ωτοασπίδες με μετρα αναλογα τον ακουστικό πόρο.
https://m.facebook.com/profile.php?id=100088955911374
Ευχαριστώ για την εμπεριστατωμένη απάντηση !
Οι μικρές ηλεκτρονικές είναι η καλύτερη λύση και το σκέφτομαι σοβαρά να τις αποκτήσω.
Οι διαβαθμίσεις έντασης τι ακριβώς κάνουν; Ρυθμίζουν το φιλτράρισμα των ήχων;
 
Κάποια στιγμη ειχε αναφερθει εδω για ωτοασπιδες στρατιωτικου τυπου με κορυφαια προστασια, κ μπορεις να καταλαβεις κ την κατεύθυνση του ηχου
Το ειχα ψαξει τοτε κ κοστιζαν γυρω στα 500++ ευρω.
Δεν θυμαμαι μαρκα αλλα με λιγο ψαξιμο σε προηγουμενα ποστ θα τις βρουμε ευκολα
 
Ευχαριστώ για την εμπεριστατωμένη απάντηση !
Οι μικρές ηλεκτρονικές είναι η καλύτερη λύση και το σκέφτομαι σοβαρά να τις αποκτήσω.
Οι διαβαθμίσεις έντασης τι ακριβώς κάνουν; Ρυθμίζουν το φιλτράρισμα των ήχων;
Αυξομειώνεται η ένταση των ήχων που ακούς, χωρίς όμως αυτό να επηρεάζει το "πνίξιμο" της ντουφεκιάς
Θυμάμαι ότι μπαταρίες ήταν λίγο τσιμπημένες και έκανα μία παραγγελία απέξω 20 καρτελάκια τ μπαταριών energizer Δεν θυμάμαι ακριβώς. Φετος πρέπει να κάνω νέα αγορά.
Για την κατανάλωση των μπαταριών ποια έχω να πω το εξής όταν είμαι εδώ στο χωριό και τις φοράω συνεχόμενες μέρες και σε ολοήμερα κυνήγια μπορεί να αντέξουν αν θυμάμαι καλά και πέντε και έξι μέρες Αν όμως πας ένα κυνήγι σήμερα τις βγάλεις τις ξαναβάλεις μετά από 5-6 μέρες, μπορεί αυτή να είναι και η τελευταία χρήση τους.
 
Σε ηπια εμβοη στο αριστερο αυτί οι ταμπλετες memovigor2 βοηθησαν αρκετά.
Οπως ανεφεραν τα παιδιά παραπάνω...μαθαίνεις να ζεις με αυτό.
Χρησιμοποιώ τα τελευταια 5 χρόνια τις Howard leight impact sport χωρίς επιδείνωση στο ακουστικό τράυμα.
 
Ακουστικο τραύμα 4000hz και στα δυο 55dp και 40dp βουητό λίγο τωρα
Πάνω από 4000hz δεν ακούω και εγώ από το αριστερό.
Η ανθρώπινη ομιλία είναι μέχρι 4000hz οπότε τουλάχιστον δεν θα χάνεις λέξεις.

Κατά 99% δεν είναι μια συχνότητα, είναι όλες πάνω από 4000hz.

Δοκίμασε αυτό
https://onlinetonegenerator.com/hearingtest.html
 
Last edited:
Πάνω από 4000hz δεν ακούω και εγώ από το αριστερό.
Η ανθρώπινη ομιλία είναι μέχρι 4000hz οπότε τουλάχιστον δεν θα χάνεις λέξεις.

Κατά 99% δεν είναι μια συχνότητα, είναι όλες πάνω από 4000hz.
Στις 2000hz είναι η ανθρώπινη ομιλία..
4000hz είναι ψιλή ήχοι. Π.χ σπουργίτια τζιτζικια γαρδέλια μπιιπ ψηλά με το αριστερό τα ακούω ποιο χαμηλά πρέπει η ένταση του ήχου να είναι 55db και πάνω το δεξί 40ντα και πάνω
Αυτό το ακούω συνέχεια ήταν δυνατό και τώρα χαμηλά 😭
Η 2000 είναι η ανθρώπινη ομιλία το ακούω φυσιολογικά..
Εχει στο youtube όλους τους ήχους που σου κάνουν ακουωγραμμα κάνεις οπότε θες ένα δωρεάν 😂
 
Last edited:
Αυξομειώνεται η ένταση των ήχων που ακούς, χωρίς όμως αυτό να επηρεάζει το "πνίξιμο" της ντουφεκιάς
Θυμάμαι ότι μπαταρίες ήταν λίγο τσιμπημένες και έκανα μία παραγγελία απέξω 20 καρτελάκια τ μπαταριών energizer Δεν θυμάμαι ακριβώς. Φετος πρέπει να κάνω νέα αγορά.
Για την κατανάλωση των μπαταριών ποια έχω να πω το εξής όταν είμαι εδώ στο χωριό και τις φοράω συνεχόμενες μέρες και σε ολοήμερα κυνήγια μπορεί να αντέξουν αν θυμάμαι καλά και πέντε και έξι μέρες Αν όμως πας ένα κυνήγι σήμερα τις βγάλεις τις ξαναβάλεις μετά από 5-6 μέρες, μπορεί αυτή να είναι και η τελευταία χρήση τους.
Εδώ είσαι Μήτσο!Για πολυήμερα κυνήγια.9mm με χωρητικότητα 55 μπαταρίες ...1692449453443.png
 
Στις 2000hz είναι η ανθρώπινη ομιλία..
4000hz είναι ψιλή ήχοι. Π.χ σπουργίτια τζιτζικια γαρδέλια μπιιπ ψηλά με το αριστερό τα ακούω ποιο χαμηλά πρέπει η ένταση του ήχου να είναι 55db και πάνω το δεξί 40ντα και πάνω
Αυτό το ακούω συνέχεια ήταν δυνατό και τώρα χαμηλά 😭
Η 2000 είναι η ανθρώπινη ομιλία το ακούω φυσιολογικά..
Εχει στο youtube όλους τους ήχους που σου κάνουν ακούω γράμμα κάνεις οπότε θες ένα δωρεάν 😂
Ρε λυκοτσάκαλε βάλε το ηχείο του κινητού σου μια στο ένα αυτί και μετά στο άλλο.
Ακούς αυτόν τον ήχο με την ίδια ΕΝΤΑΣΗ ;;;

 
Καλες; ποσο τις αγορασε;
Δεν εχουμε μετρο συγκρισης, περυσι τις πληρωσα 180 ευρω με εκπτωση, ακομα δεν αλλαξα μπαταριες.
ποσο τις αγορασε; ανηλικη ειναι, μας αγοραζει μας πουλαει, εμεις πληρωνουμε......
 
Back
Top