Ωτοασπίδες για το κυνήγι.

Παιδιά εγώ έχω 1 ζευγάρι peltor ηλεκτρονικές. Είναι εξαιρετικές αλλά όπως και να το κάνουμε είναι άβολες, ιδίως για κυνήγι, όπως άλλωστε όλες αυτού του τύπου (ear muffs).
Αυτές που χρησιμοποιώ σχεδόν αποκλειστικά και στο σκοπευτήριο είναι αυτές που έβαλα link.
Έχουν ενσωματωμένο φίλτρο μέχρι 23db που είναι αρκετό για τη χρήση που κάνουμε, εφαρμόζουν καλά, κρατάνε αρκετά (εγώ τις αντικαθιστώ κάθε 6 μήνες περίπου), ακούς τους χαμηλούς θορύβους (πχ ομιλίες), είναι οικονομικές, έχουν πιστοποιήσεις και είναι από σοβαρή εταιρεία που ασχολείται αποκλειστικά με την προστασία της ακοής.
Ψάξτε το λίγο και δοκιμάστε τις. Τις συστήνω.
https://www.alpinehearingprotection.com/products/worksafe
 
Επρεπ

Έπρεπε να βάζεις το καλώδιο μέσα στο καπέλο
To ειχα δοκιμασει αλλα δεν... Εχουν και τα κουμπια πανω στο καλωδιο και δεν μπορεσα να τα βολεψω μεσα στον σκουφο - καπελο. Με το περπατημα πολλες ωρες εφευγε το καλωδιο και οταν επομιζα ακουμπαγε το κοντακι στο καλωδιο και εβγενε απο την θεση του το ακουστικο
Γνωμη μου ειναι μονο για καρτερι και κανα σκοπευτηριο
 
Α

Αυτές χρησιμοποιώ και όχι μόνο στο κυνήγι, αλλά και σε εργασίες με θόρυβο.
Με έχουν βολεψει.
Τα ακούω όλα αλλά πιο "χαμηλά".
Μάλιστα έχασα το φιλτρακι από τη μια και αγόρασα ξανά νέο ζευγάρι..
Ήρθαν σήμερα με κορδόνι και δεν πειρα το σπρέι 😅 με τι άλλο να της καθαρίζω; γιατί έλεγα με οινόπνευμα και λεει δεν κάνει.
έφτασαν με αντικαταβολή 61.50€
Είναι άνετες ακούς όλα ποιο χαμηλά θα της δω και σε ντουφεκια.
 
Last edited:
Ήρθαν σήμερα με κορδόνι και δεν πειρα το σπρέι 😅 με τι άλλο να της καθαρίζω; γιατί έλεγα με οινόπνευμα και λεει δεν κάνει.
έφτασαν με αντικαταβολή 61.50€
Είναι άνετες ακούς όλα ποιο χαμηλά θα της δω και σε ντουφεκια.
Αυτές είναι παθητικές ή ηλεκτρονικές?
 
Αυτές είναι παθητικές ή ηλεκτρονικές?
Παθητικές με μηχανικό φίλτρο εριξα μια και είχαν βάλει το s/m μέγεθος και την άκουσα στο μυαλό μέσα εβαλα Μέτα το L και κόβει αλλα κόβει όλα γενικά.. και κακός έβγαλα εδεια φέτος δεν γίνεται έτσι κυνήγι.
 
Παθητικές με μηχανικό φίλτρο εριξα μια και είχαν βάλει το s/m μέγεθος και την άκουσα στο μυαλό μέσα εβαλα Μέτα το L και κόβει αλλα κόβει όλα γενικά.. και κακός έβγαλα εδεια φέτος δεν γίνεται έτσι κυνήγι.
Οι παθητικές έτσι είναι. Τα κόβουν ανάλογα με τη διαβάθμιση που έχουν. Αν θες να ακούς τριγύρω, τότε πρέπει να πάρεις ηλεκτρονικές.
 
Επίσης αν θέλεις να μειώσεις δραστικά τον κρότο, παρε ηλεκτρονικές και απο μεσα βαλε αυτές του φαρμακείου χωρις να τις σφηνώσεις. Αν δυναμώσεις τις ηλεκτρονικές ακούς κανονικά
Το σενάριο θα παίξει ως έξης φερμα θα της φοράω και θα ρίχνω διαφορετικά κρέμασμα το ντουφεκι στο τζάκι
 
Το σενάριο θα παίξει ως έξης φερμα θα της φοράω και θα ρίχνω διαφορετικά κρέμασμα το ντουφεκι στο τζάκι
Νίκο έχω πάθει κι εγώ ζημιά, αλλά δεν ξέρω την έκταση. Θα πάω στο γιατρό να δω και αν είναι αναστρέψιμη. Φέτος δε με απασχολεί το κυνήγι γιατί περιμένω χειρουργείο κήλη και δεν έβγαλα άδεια. Δοκίμασε ηλεκτρονικές και θα δεις διαφορά. Καλό είναι όμως να ρωτήσεις το γιατρό σου τι τύπο να πάρεις. Οι τύπου ψείρες που μπαίνουν μέσα στο αυτί έχουν καλύτερη προστασία και είναι και πιό άνετες στο κυνήγι από τις τύπου ακουστικά. Το ανεκτό όριο (όχι όμως συνεχώς πχ. να είσαι διπλά σε κινητήρα που δουλεύει) για να μην πάθεις ζημιά είναι 140 ντεσιμπέλ. Η τουφεκιά από 12cal είναι γύρω στα 160 ντεσιμπέλ, άρα για να είσαι ok πρέπει οι ωτοασπίδες να έχουν τιμή SNR 22-23 και πάνω.
Ελπίζω να βοήθησα.
 
Νίκο έχω πάθει κι εγώ ζημιά, αλλά δεν ξέρω την έκταση. Θα πάω στο γιατρό να δω και αν είναι αναστρέψιμη. Φέτος δε με απασχολεί το κυνήγι γιατί περιμένω χειρουργείο κήλη και δεν έβγαλα άδεια. Δοκίμασε ηλεκτρονικές και θα δεις διαφορά. Καλό είναι όμως να ρωτήσεις το γιατρό σου τι τύπο να πάρεις. Οι τύπου ψείρες που μπαίνουν μέσα στο αυτί έχουν καλύτερη προστασία και είναι και πιό άνετες στο κυνήγι από τις τύπου ακουστικά. Το ανεκτό όριο (όχι όμως συνεχώς πχ. να είσαι διπλά σε κινητήρα που δουλεύει) για να μην πάθεις ζημιά είναι 140 ντεσιμπέλ. Η τουφεκιά από 12cal είναι γύρω στα 160 ντεσιμπέλ, άρα για να είσαι ok πρέπει οι ωτοασπίδες να έχουν τιμή SNR 22-23 και πάνω.
Ελπίζω να βοήθησα.
Μου είπε με μηχανικό φίλτρο είναι οκ να φοράς για θέμα προστασία γιατί η ηλεκτρονική η καλή παει 600 να κάνεις σωστά δουλειά...
Αλλα για να την έχεις όλοι μέρα στο αυτή δεν είναι εύκολο είναι και επικίνδυνο να μην ακούς στο δάσος
 
Μου είπε με μηχανικό φίλτρο είναι οκ να φοράς για θέμα προστασία γιατί η ηλεκτρονική η καλή παει 600 να κάνεις σωστά δουλειά...
Αλλα για να την έχεις όλοι μέρα στο αυτή δεν είναι εύκολο είναι και επικίνδυνο να μην ακούς στο δάσος
Εντάξει έχει πολύ φθηνότερες. Αν είσαι Αθήνα μπορώ να σου δανείσω τις δικές μου να δοκιμάσεις την αίσθηση. Είναι όμως τύπου ακουστικά, λίγο δύσχρηστες. Είναι ένα παλιό μοντέλο της peltor
https://www.ebay.co.uk/itm/14508457...ukuguCB4Anm3FguXFfkNdOplE=|tkp:Bk9SR8bN1oHMYg
 
Εντάξει έχει πολύ φθηνότερες. Αν είσαι Αθήνα μπορώ να σου δανείσω τις δικές μου να δοκιμάσεις την αίσθηση. Είναι όμως τύπου ακουστικά, λίγο δύσχρηστες. Είναι ένα παλιό μοντέλο της peltor
https://www.ebay.co.uk/itm/14508457...ukuguCB4Anm3FguXFfkNdOplE=|tkp:Bk9SR8bN1oHMYg
Δεν είμαι Αθήνα αλλά τις έχω δει δεν βολεύει
 
Back
Top