Ωτοασπίδες για το κυνήγι.

όπως εχω ξαναγράψει εδώ εγω εχω τις cens με εκμαγείο τις πιο φθηνες ηλεκτρονικες που εβγαζε, τις είχα πάρει περιπου 400 ευρω κατι τετοιο. Εχουν φανταστική εφαρμογή, αλλα πάντα τις αισθάνεσαι ως ξενο σώμα στο αυτί όπως και να το κάνουμε. Απο ήχο σκίζουν και το καλό είναι οτι το μπαμ το ακούς πολυ χαμηλα, καθως και πολύ καλα το περιβάλλον αν και πολλές φορές δεν καταλαβαίνεις τον ήχο απο που ερχεται. Για μένα η μεγαλη μλκια εχει να κανει με τις μπαταρίες. Αν πηγαίνεις για κυνήγι συνέχεια, φτουράνε. Αν πας μια φορά την εβδομάδα, οι μπαταρίες ξεφορτίζουν και την επόμενη εβδομάδα πρέπει να βάλεις καινούριες ακόμα κι αν τις εχεις αφαιρέσει απο μέσα. Αυτές τις παρατηρήσεις έχω να κάνω.
 
Καλημερα παιδες.
Ειχα παρει πριν καποια χρονια,τις παρακατω ωτοασπιδες απο τον Καλκατζακο:
https://www.tacticalshop.gr/ηλεκτρονικά-ωτο-βύσματα-walker-rope-hearing-enhancer

Δεν τις εχω φορεσει πανω απο 10 φορες.
Τωρα που θελησα να τις ξαναχρησιμοποιησω,βλεπω οτι δεν λειτουργουν.
Ενω οταν τις βαζω για φορτιση,αναβει το ενδεικτικο πρασινο λαμπακι,οταν παταω το on,το λαμπακι αυτο σβηνει και δεν υπαρχει ενδειξη λειτουργιας.
Πηγα στον Καλκα μηπως μου βρει καποια λυση,αλλα δεν μπορεσε να με βοηθησει..
Μηπως ξερει καποιος κανεναν που να ασχολειται σχετικα και ισως μπορεσει να τις φτιαξει?

Καλημερα παιδες.
Ειχα παρει πριν καποια χρονια,τις παρακατω ωτοασπιδες απο τον Καλκατζακο:
https://www.tacticalshop.gr/ηλεκτρονικά-ωτο-βύσματα-walker-rope-hearing-enhancer

Δεν τις εχω φορεσει πανω απο 10 φορες.
Τωρα που θελησα να τις ξαναχρησιμοποιησω,βλεπω οτι δεν λειτουργουν.
Ενω οταν τις βαζω για φορτιση,αναβει το ενδεικτικο πρασινο λαμπακι,οταν παταω το on,το λαμπακι αυτο σβηνει και δεν υπαρχει ενδειξη λειτουργιας.
Πηγα στον Καλκα μηπως μου βρει καποια λυση,αλλα δεν μπορεσε να με βοηθησει..
Μηπως ξερει καποιος κανεναν που να ασχολειται σχετικα και ισως μπορεσει να τις φτιαξει?

Σήμερα βρηκα λιγο χρόνο και εκανα την "επέμβαση" και οπως ειχα πει θα σου δειξω πως και τι θελει για αλλαγη μπαταρίας σε προηγούμενο ποστ.
Τις ανοιξα πολυ ευκολα και για την μπαταρία απλα ανοίγεις το τετραγωνο που δεν εχει κουμπιά με μια λεπίδα σιγα σιγα και δεν του κανει ζημεια. Δεες την πρωτη φωτογραφία

Αφου βγάλεις το καπακι με ενα μικρο κατσαβιδακι βγάζεις το καλώδιο απο το κουτάκι στις άκρες του και βγενει η πλακέτα. Φωτο 2

Τωρα βλεπεις τους κωδοκους της μπαταρίας και κανεις παραγγελία, βλεπε φωτο 3

Οταν σου ερθει η νεα μπαταρία απλα κόβεις το κοκκινο-μαυρο καλώδιο και ενώνεις την καινουργια!
Ειναι πολυ ευκολο. Αν το κανεις και θες βοηθεια μ λες
 

Attachments

  • IMG_20231010_165150.jpg
    IMG_20231010_165150.jpg
    487,7 KB · Προβολές: 42
  • IMG_20231010_165731.jpg
    IMG_20231010_165731.jpg
    428 KB · Προβολές: 42
  • IMG_20231010_165719.jpg
    IMG_20231010_165719.jpg
    458,2 KB · Προβολές: 42
Σήμερα βρηκα λιγο χρόνο και εκανα την "επέμβαση" και οπως ειχα πει θα σου δειξω πως και τι θελει για αλλαγη μπαταρίας σε προηγούμενο ποστ.
Τις ανοιξα πολυ ευκολα και για την μπαταρία απλα ανοίγεις το τετραγωνο που δεν εχει κουμπιά με μια λεπίδα σιγα σιγα και δεν του κανει ζημεια. Δεες την πρωτη φωτογραφία

Αφου βγάλεις το καπακι με ενα μικρο κατσαβιδακι βγάζεις το καλώδιο απο το κουτάκι στις άκρες του και βγενει η πλακέτα. Φωτο 2

Τωρα βλεπεις τους κωδοκους της μπαταρίας και κανεις παραγγελία, βλεπε φωτο 3

Οταν σου ερθει η νεα μπαταρία απλα κόβεις το κοκκινο-μαυρο καλώδιο και ενώνεις την καινουργια!
Ειναι πολυ ευκολο. Αν το κανεις και θες βοηθεια μ λες
Σε ευχαριστω πολυ,να σαι καλα...
Μολις βρω χρονο,θα το κανω και θα ενημερωσω...
 
Έχουμε λινκ για τη συγκεκριμένη μπαταρία παιδιά; ή κάποιο μαγαζί που τη βρήκατε; δεν έχω θέμα η δικιά μου αλλά ας πάρω μια να την έχω καβατζα
 
Εχουν σφουγγαρακι ενω στις άλλες γίνεται σιλικονούχο εκμαγείο
Ρώτησα περνει και η μικρή όπως η μεγάλη..
Θα της παρω.. γιατι εριξα μια χωρίς τίποτα στα αυτια και την άκουσα στο μυαλό.
Ο γιατρός λεει μόνο με οτοασπιδες κυνήγι αλλιώς σταματατο η κοφτό γιατι θα έχεις πρόβλημα μεγαλύτερο
 
Έχουμε λινκ για τη συγκεκριμένη μπαταρία παιδιά; ή κάποιο μαγαζί που τη βρήκατε; δεν έχω θέμα η δικιά μου αλλά ας πάρω μια να την έχω καβατζα
δεν εχω κοιταξει ακομα γιατι εμενα εχει προβλημα το ακουστικο αλλα αν βαλεις τους κωδικους που αναγραφει η μπαταρια σε κανενα ebay, Ali κτλ ισως εχουν,
 
Ρώτησα περνει και η μικρή όπως η μεγάλη..
Θα της παρω.. γιατι εριξα μια χωρίς τίποτα στα αυτια και την άκουσα στο μυαλό.
Ο γιατρός λεει μόνο με οτοασπιδες κυνήγι αλλιώς σταματατο η κοφτό γιατι θα έχεις πρόβλημα μεγαλύτερο
Υπολόγισες όμως το επιπλέον κόστος ;
Ρωτήσεις πόσο θα παει ;
 




where is the closest mobil gas station
Ήρθαν και οι ωτοασπιδες: mino cens.
Αρνητικά στον αέρα έχεις θέμα φυσάει λες και είμαι στο αμαξι με ανοιχτό παράθυρο τους χοντρόυς ήχους τους ακούω λες και έχεις σωλήνα στο αυτί.
Την εξάτμιση του αμαξιού την ακούω λες και είναι σε τούνελ το αμαξι..
Και κόβει όταν μιλάω τους άλλους ήχους..
Αν αφήσω το κλείστρο κόβει τον ήχο
Θετικά:
Βουλώνει την ντουφεκια...
Όταν την φοράω με τους ψιλους ήχους από μακριά τους ακούω καλύτερα..
Η εμβοεσ χάνονται και η τσίχλες και τα πουλάκια τα ακούς καθαρά και την ομιλία του ανθρώπου..
Δεν ξέρω αν είναι έτσι και η cens digital x 1 η 3 η 5
 
Last edited:




where is the closest mobil gas station
Ήρθαν και οι ωτοασπιδες: mino cens.
Αρνητικά στον αέρα έχεις θέμα φυσάει λες και είμαι στο αμαξι με ανοιχτό παράθυρο τους χοντρόυς ήχους τους ακούω λες και έχεις σωλήνα στο αυτί.
Την εξάτμιση του αμαξιού την ακούω λες και είναι σε τούνελ το αμαξι..
Και κόβει όταν μιλάω τους άλλους ήχους..
Αν αφήσω το κλείστρο κόβει τον ήχο
Θετικά:
Βουλώνει την ντουφεκια...
Όταν την φοράω με τους ψιλους ήχους από μακριά τους ακούω καλύτερα..
Η εμβοεσ χάνονται και η τσίχλες και τα πουλάκια τα ακούς καθαρά και την ομιλία του ανθρώπου..
Δεν ξέρω αν είναι έτσι και η cens digital x 1 η 3 η 5
Ακούς ρε! Ακούς! Ακούς ρε! Κουφαλογο!
 
Ακούς ρε! Ακούς! Ακούς ρε! Κουφαλογο!
@ρχιδι@@@@@ τίποτα δεν είναι όπως πριν..
Ανάθεμα το σκοπευτήριο με κατέστρεψε.
Πλέον μόνο με ωτοασπιδες ντουφεκιες γιατί εριξα μερικές σε περδικα χωρίς και τα βράδια βουητό πολύ🥲
Και με τα ΤΑΜΠΩΝ στα αυτια τι κυνήγι να κάνω σήμερα με τον αέρα δεν άκουγα μπιπερ και το σήκωμα τις μπεκάτσας ήταν σαν να το άκουγα σε ραδιοκασετα 😒
Εχω γίνει σαν τους λορδους τής Αγγλίας που ρίχνουν στους φασιανους στους κάμπους 😅🥲
 
@ρχιδι@@@@@ τίποτα δεν είναι όπως πριν..
Ανάθεμα το σκοπευτήριο με κατέστρεψε.
Πλέον μόνο με ωτοασπιδες ντουφεκιες γιατί εριξα μερικές σε περδικα χωρίς και τα βράδια βουητό πολύ🥲
Και με τα ΤΑΜΠΩΝ στα αυτια τι κυνήγι να κάνω σήμερα με τον αέρα δεν άκουγα μπιπερ και το σήκωμα τις μπεκάτσας ήταν σαν να το άκουγα σε ραδιοκασετα 😒
Εχω γίνει σαν τους λορδους τής Αγγλίας που ρίχνουν στους φασιανους στους κάμπους 😅🥲
Ναι αλλά.... είσαι στο κυνήγι.... όχι στον εξομοιωτή...... κόψε τις μαλακίες και πρόσεχε τον εαυτό σου..... αλλιώς πέρδικες και μπεκάτσες μόνο από βιντεάκια θα τις ακούς.....
 
Ναι αλλά.... είσαι στο κυνήγι.... όχι στον εξομοιωτή...... κόψε τις μαλακίες και πρόσεχε τον εαυτό σου..... αλλιώς πέρδικες και μπεκάτσες μόνο από βιντεάκια θα τις ακούς.....
Αυτό προσπαθώ να προσέχω αλλά
Με την βουή του αέρα στις ωτοασπιδες
Με ενόχλησαν οι εμβοες παλι σήμερα το βράδυ 😒🥲 Και τις είχα στην 2 ένταση +11ντεσιμπελ
 
Last edited:
Καλησπέρα παιδιά!!!
Παει κάποιος για κυνήγι φερμας με ψηφιακές ωτοασπιδες; ; μπεκάτσα; ;;
Σήμερα δεν είχε αέρα και ήταν καλύτερα από προχθές που είχε αέρα αλλά το βουνό έχει πάντα αέρα.
Σήμερα έκανα κάτι άλλο τις έβαζα μόνο σε φερμα και τις έβγαζα.
Ένα που παρατήρησα όταν πλησιάζα το σκυλί με το μπιπερ.. χαμηλώνει η ένταση και αποτέλεσμα να μην ακούω την μπεκάτσα στα 10μ όταν είναι μακριά την άκουγα καθαρά..
Όταν περπατάω και είναι φερμα ο σκυλος
Εστιάζει των ήχο στα βήματα μου στα ρούχα μου και κόβει τα μακριά.σαν να Βουλώνει το μπιπερ και πάλι δεν άκουγα καθαρά το πέταγμα της μπεκάτσας.
Όταν είμαι ακίνητος πιάνει όλους τους ήχους από μακριά και κοντά καθαρά.
Συμβαίνει και σε εσάς κάτι από τα παραπάνω; ;;
 
Last edited:
Back
Top