Ωτοασπίδες στο κυνήγι φοράμε?

Ωτοασπίδες στο κυνήγι φοράμε?


  • Total voters
    61
Παλαιότερα ήταν εξαιρετικά σπάνιο να έβλεπες κυνηγό με ωτοασπίδες. Τα τελευταία χρόνια, όλο και περισσότεροι κυνηγοί τις προσθέτουν στον βασικό εξοπλισμό.
Ποια η γνώμη σας?
Μαθαίνουμε ο ένας από τον άλλον.
Γι'αυτό είναι σημαντικό να είμαστε ανοιχτομυαλοι και να μη κάνουμε ότι τα ξέρουμε όλα .
 
Δυστυχώς δεν φοράω, αν και μακροπρόθεσμα ξέρω ότι θα είναι επιβαρυντικό. Θέλω να έχω την αίσθηση στο 100% τι γίνεται γύρω μου. Δεν έχω δοκιμάσει ηλεκτρονικές η αλήθεια είναι, αν και το σκέφτομαι σαν επόμενη αγορά.
 
Δυστυχώς δεν φοράω, αν και μακροπρόθεσμα ξέρω ότι θα είναι επιβαρυντικό. Θέλω να έχω την αίσθηση στο 100% τι γίνεται γύρω μου. Δεν έχω δοκιμάσει ηλεκτρονικές η αλήθεια είναι, αν και το σκέφτομαι σαν επόμενη αγορά.
Οι ηλεκτρονικές δεν υποβαθμίζουν την ακοή.
Αντιθέτως την αναβαθμίζουν.
Δηλαδή ακούς καλύτερα.
 
Δυστυχώς δεν φοράω, αν και μακροπρόθεσμα ξέρω ότι θα είναι επιβαρυντικό. Θέλω να έχω την αίσθηση στο 100% τι γίνεται γύρω μου. Δεν έχω δοκιμάσει ηλεκτρονικές η αλήθεια είναι, αν και το σκέφτομαι σαν επόμενη αγορά.
Δημοσθενη ξεκινα να φορας χθες!
Θα γινει το κακο και μετα θα ειναι αργα και θα λες τι εκανα?
Επισης μια ιδεα ειναι αυτο που λες...εγω που φοραω νιωθω οτι επικεντρωνομαι πιο πολυ σε αυτο που κανω και μαλλον καλυτερη αποδοση εχω.
 
Τώρα όταν ρίχνεις βαριά μια κασετίνα φυσίγγια τι να τις κάνεις τις ωτοασπίδες? Στο καρτέρι π.χ. τσίχλας να σου πω ναι, χρειάζονται.
Μία και μόνο τουφεκια, είναι αρκετή για να σου κάνει μόνιμη ζημιά. Είτε να χάσεις συχνότητες στην ακοή, είτε να αποκτήσεις εμβοές. Και αν αποκτήσεις καποιο από τα 2, δεν διορθώνεται. Το έχεις μόνιμα.
Με την τεχνολογία που υπάρχει σήμερα, μπορεις να απολαμβάνεις το κυνήγι ή το σκοπευτηριο χωρίς καμια, ή με ελάχιστη παραχώρηση. Υπάρχουν ωτοασπίδες εσωτερικές που σε προστατεύουν επαρκώς με 80 ευρώ. Λιγο παραπάνω από μια επίσκεψη σε ΩΡΛ.
Και όσοι λένε ότι τουφεκανε τοσα χρόνια χωρίς και δεν έχουν πάθει τίποτα, ή έχουν πάθει και δεν το έχουν καταλάβει, ή δεν έχουν πάθει ακόμα.
Κάθε τουφεκια σε φέρνει πιο κοντά σε μόνιμη ακουστική βλάβη
Δεν στα γράφω επι προσωπικού! Τα γράφω με αφορμή αυτών που είπες!
Φιλικά πάντα!
 
Τώρα όταν ρίχνεις βαριά μια κασετίνα φυσίγγια τι να τις κάνεις τις ωτοασπίδες? Στο καρτέρι π.χ. τσίχλας να σου πω ναι, χρειάζονται.
Αυτο που λεει ο Γιωργος.
Μια τουφεκια θα σου κανει την ζημια και μετα ειναι αργα.
 
Στο σκοπευτήριο χρησιμοποιώ ακόμα και όταν απλά κάθομαι για καφέ χωρίς να ρίχνω!
Στο κυνήγι να πω την αλήθεια δεν το επιχείρησα. Κακώς βέβαια!
Και εγώ το ίδιο. Με ενοχλεί πάρα πολύ ο θόρυβος και στο σκοπευτήριο (ΚΕΒΟΠ) φοράω πάντα ακόμα και όταν δε ρίχνω.
Στο κυνήγι μου φαίνεται αδιανόητο να φοράω. Πρώτον δε με ενοχλεί καθόλου ο θόρυβος στο κυνήγι, δεύτερον οι αισθήσεις μου είναι σε όξυνση και σε φάση που να προσπαθούν να πιάσουν τον παραμικρό θόρυβο και την παραμικρή κίνηση.
 
Last edited:
Μόλις δοκιμάσεις ηλεκτρονικές τις άλλες θα τις πετάξεις ...... ή θα τις χαρίσεις
Αυτό μόνο αν αγοράσεις πανάκριβες ηλεκτρονικές. Εγώ που είχα πάρει κάποιες φτηνές που πουλούσαν κάποτε στο κλειστό σκοπευτήριο του Ελίτ τις φοράω μόνο όταν πινω καφέ στον πάγκο. Όταν ρίχνω φοράω μόνο κλασικές Peltor μη ηλεκτρονικές που κάνουν πολύ καλύτερη δουλειά από τις φτηνιάρικες ηλεκτρονικές που είχα πάρει.
 
Παλαιότερα ήταν εξαιρετικά σπάνιο να έβλεπες κυνηγό με ωτοασπίδες. Τα τελευταία χρόνια, όλο και περισσότεροι κυνηγοί τις προσθέτουν στον βασικό εξοπλισμό.
Ποια η γνώμη σας?
Νομίζω εξαρτάται από τον αριθμό φυσιγγίων που αναμένεται να ρίξω:φαντάσου π.χ. να πάω για λαγό και να φοράω ωτοασπίδες!
 
Νομίζω εξαρτάται από τον αριθμό φυσιγγίων που αναμένεται να ρίξω:φαντάσου π.χ. να πάω για λαγό και να φοράω ωτοασπίδες!
Γιατρε, αν πηγαινω για κυνηγι και ριχνω μονο μια τουφεκια δεν κινδυνευω να παθω ζημια?
Σας πληροφορω οτι μια φορα ειπα να μη βαλω ωτασπιδες σε κυνηγι ορτυκιου ( πιστευα οτι δεν θα βρω ) και τελικα με δυο τουφεκιες που εριξα γυρισα σπιτι με εμβοες στο αριστερο αυτι.
 
Νομίζω εξαρτάται από τον αριθμό φυσιγγίων που αναμένεται να ρίξω:φαντάσου π.χ. να πάω για λαγό και να φοράω ωτοασπίδες!
Καταλαβαινω οτι φαινεται περιττό!
Αλλα δεν είναι!
Προστατεύεις την ακοή σου.
Γιατι να το ρισκάρεις για μια τουφεκια?
 
Όσοι έχετε εμπειρίες από παλιά μοντέλα ηλεκτρονικων ωτοασπιδων δοκιμάστε να φορέσετε καποιο καινούριο. Δεν έχουν σχέση με τα παλιά. Η διαφορες που έχω δει είναι μεγάλες. Και στην αισθηση και στην άνεση.
 
Back
Top