Ωτοασπίδες στο κυνήγι φοράμε?

Ωτοασπίδες στο κυνήγι φοράμε?


  • Total voters
    61
Όλα συνήθειο είναι έχω τις Remington ηλεκτρονικές πολλά χρόνια καλύπτουν όλο το αυτό οκ δεν ενοχλούν όμως στη σωστή θέση και δεν είναι τραγικό το ότι ίσως ιδρώσεις αλλά αν τις ανοίξεις πολύ ακούς τους δίπλα τι συζητάνε κρότο όμως τίποτα τον κόβουν άμεσα αυτό βοηθά να ακούσεις και καμιά τσίχλα γιατί αλλιώς δεν ακούω ούτε γάιδαρο να αγκαριζεται.
 
Εγώ πέρυσι αγόρασα τις napier pro 10 γιατί δεν ήθελα να μπλέξω με ηλεκτρονικές να θέλουν φορτισμα κάθε τόσο και διάβαζα ότι απομονώνουν μόνο τα μεγάλα decibel και ακούς γενικά τους σιγανους θορυβους. Η αλήθεια είναι ότι ακούς αρκετά καλά τις ομιλίες αλλά το πέταγμα των πουλιών και ειδικά της τσίχλας δεν το ακούς. Ούτε τον θόρυβο που κάνουν τα παπούτσια σου ακούς τις περισσότερες φορές. Τις φόρεσα μια φορά στο κυνήγι τσίχλας για δοκιμή και τις τσίχλες τις έβλεπα να φεύγουν μακριά χωρίς να τις ακούω όταν πέταγαν και έτσι φεύγανε σχεδόν όλες ατουφεκιστες. Θα τις ξαναδοκιμάσω φέτος να δω μήπως είναι απλά θέμα συνήθειας αλλά ταυτόχρονα ψάχνω να πάρω και ηλεκτρονικές για να ακούω. Σκέφτομαι τις earmor m20 που είναι σαν ψειρες για να μην με ενοχλούν γιατί φοράω και καπέλο και δεν θέλω να πάρω μεγάλα ακουστικά με στέκα. Γενικά ψάχνω ηλεκτρονικές ωτοασπιδες για κυνήγι και όχι για σκοπευτήριο. Έχετε να προτείνετε κάποιες καλές δοκιμασμένες μέχρι 200 ευρώ;
 
Θα τις ξαναδοκιμάσω φέτος να δω μήπως είναι απλά θέμα συνήθειας
Οταν τις συνηθισεις θα ανεβει και η αποδοτικοτητα σου σε σχεση με πριν.
Γιατι θα μαθεις να ακους πιο χαμηλα αλλα θα αναπτυξεις και αλλες αισθησεις αλλα και αυτοσυγκεντρωση.
 
Στο κυνηγι οι ηλεκτρονικές ειναι μονόδρομος. Με τις παθητικές χάνεις αρκετούς ηχους που τους θες.
Με 100 ευρώ παίρνεις εξαιρετικές εξωτερικες ηλεκτρονικές χαμηλού προφίλ.
Με 200 ευρώ παίρνεις επίσης εξαιρετικές εσωτερικές χωρις κανεναν συμβιβασμό.
Φορας σκουφί καπελο κτλ χωρις να τις αισθανεσαι.
Οι μπαταρίες στις εξωτερικές κρατάνε για πολλα περπατητα κυνήγια.
Στις εσωτερικές σιγουρα κρατάνε λιγότερο.
Η φόρτιση ομως δεν είναι πρόβλημα καθώς οι περισσότερες έρχονται με δικό τους powerbank.
Τις βάζεις μέσα και φορτίζουν όπου και να εισαι.
 
Στο κυνηγι οι ηλεκτρονικές ειναι μονόδρομος. Με τις παθητικές χάνεις αρκετούς ηχους που τους θες.
Με 100 ευρώ παίρνεις εξαιρετικές εξωτερικες ηλεκτρονικές χαμηλού προφίλ.
Με 200 ευρώ παίρνεις επίσης εξαιρετικές εσωτερικές χωρις κανεναν συμβιβασμό.
Φορας σκουφί καπελο κτλ χωρις να τις αισθανεσαι.
Οι μπαταρίες στις εξωτερικές κρατάνε για πολλα περπατητα κυνήγια.
Στις εσωτερικές σιγουρα κρατάνε λιγότερο.
Η φόρτιση ομως δεν είναι πρόβλημα καθώς οι περισσότερες έρχονται με δικό τους powerbank.
Τις βάζεις μέσα και φορτίζουν όπου και να εισαι.
Μπορείς να μου προτείνεις κάποιες καλές δοκιμασμένες εσωτερικέςηλεκτρονικες μέχρι 200 ευρώ; Προς το παρών δεν έχω πρόβλημα ακοής αλλά τις θέλω για πρόληψη και να μην απόκτησω πρόβλημα στο μέλλον.
 
https://berettahellas.gr/product/otoaspides-xcor-digital-axil/Μπορείς να μου προτείνεις κάποιες καλές δοκιμασμένες εσωτερικέςηλεκτρονικες μέχρι 200 ευρώ; Προς το παρών δεν έχω πρόβλημα ακοής αλλά τις θέλω για πρόληψη και να μην απόκτησω πρόβλημα στο μέλλον.
Σε αυτά τα χρήματα οι Xcore digital με διαφορά.
Ποιοτικές, επώνυμες, με πιστοποιημένες προδιαγραφές.
Ear tips για να κάτσουν ακριβώς στο αυτί σου και powerbank για να τις φορτίσεις παντού.
 
Οι εσωτερικές σίγουρα βολεύουν πιο πολύ αλλά έχουν όλες ένα ελάττωμα κατα την γνώμη μου..Οπως και όλες οι ηλεκτρονικές συσκευές με εσωτερική μπαταρία... Κάποια στιγμή πέφτει η απόδοση της και θες κάθε τρεις και λίγο φόρτιση..
 
Οι εσωτερικές σίγουρα βολεύουν πιο πολύ αλλά έχουν όλες ένα ελάττωμα κατα την γνώμη μου..Οπως και όλες οι ηλεκτρονικές συσκευές με εσωτερική μπαταρία... Κάποια στιγμή πέφτει η απόδοση της και θες κάθε τρεις και λίγο φόρτιση..
Αυτό ακριβώς φοβάμαι και εγώ με τις ηλεκτρονικές για αυτό δεν θέλω να δώσω πολλά χρήματα γιατί σε λίγο καιρό θα είναι άχρηστες και θα θέλουν αντικατάσταση. Από την άλλη οι εξωτερικές είναι μεγάλες και δεν φοριούνται με καπέλο εύκολα και φοβάμαι ότι θα βρίσκουν και στο κοντάκι κατά την σκόπευση. Είναι και βαριες. Οι απλές παθητικες πάλι όσες έχω δοκιμάσει κόβουν ήχους στο κυνήγι και δεν είναι λειτουργικές. Αυτές είναι μόνο για σκοπευτήριο πιστεύω.
 
Οι εσωτερικές σίγουρα βολεύουν πιο πολύ αλλά έχουν όλες ένα ελάττωμα κατα την γνώμη μου..Οπως και όλες οι ηλεκτρονικές συσκευές με εσωτερική μπαταρία... Κάποια στιγμή πέφτει η απόδοση της και θες κάθε τρεις και λίγο φόρτιση..
Σωστος..
Ενα κολητηρι που ηθελα για τη δουλεια, χωρις καλωδιο , προτιμησα να παρω με μπαταριες και οχι επαναφορτιζομενο.
Μπορει να τελειωνουν γρηγορα και να πληρωνεις μπαταριες, αλλα το εχεις μια ζωη και και κανεις την δουλεια σου.
Ενω τους ασυρματους που τους πηρα επαναφορτιζομενους το μετανιωσα.
 
Οι εσωτερικές σίγουρα βολεύουν πιο πολύ αλλά έχουν όλες ένα ελάττωμα κατα την γνώμη μου..Οπως και όλες οι ηλεκτρονικές συσκευές με εσωτερική μπαταρία... Κάποια στιγμή πέφτει η απόδοση της και θες κάθε τρεις και λίγο φόρτιση..
Κάποια στιγμη θα πέσει η απόδοση.
Όπως και στα κινητά.
Αλλα αυτο δεν είναι πρόβλημα κατά την γνώμη μου!
Δεν κάνουμε τοσο συχνή χρήση όπως στα κινητά πχ για να πέσει η απόδοση γρήγορα.
Αν τις αλλάξεις μετα απο μερικά χρόνια δεν είναι μειονέκτημα.
Όπως έχουμε ξαναπεί οι ωτοασπιδες μας προστατεύουν.
Εκεί ειδικα ας μην κάνουμε εκπτώσεις!
 
Αυτές τις έχει κανείς ; https://www.e-shop.gr/nitecore-otoaspides-ilektronikes-ne20-black-9110101297-p-PER.222190
Δεν μπορώ τις μεγάλες λόγο του ότι ιδρώνω πολύ και δεν είχα ποτέ μικρές για να ξέρω πως κάθονται ή αν βολεύουν .
Post in thread 'Ωτοασπίδες για το κυνήγι.' https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Ωτοασπίδες-για-το-κυνήγι.91/post-890912
 
Κάποια στιγμη θα πέσει η απόδοση.
Όπως και στα κινητά.
Αλλα αυτο δεν είναι πρόβλημα κατά την γνώμη μου!
Δεν κάνουμε τοσο συχνή χρήση όπως στα κινητά πχ για να πέσει η απόδοση γρήγορα.
Αν τις αλλάξεις μετα απο μερικά χρόνια δεν είναι μειονέκτημα.
Όπως έχουμε ξαναπεί οι ωτοασπιδες μας προστατεύουν.
Εκεί ειδικα ας μην κάνουμε εκπτώσεις!
Δεν είναι έτσι ακριβώς. Η απόδοση της μπαταρίας δεν πέφτει μόνο από την χρήση. Και ποτέ να μην τις χρησιμοποιήσεις και τις έχεις αποθηκευμένες σε ένα ντουλάπι η απόδοσή τους πέφτει ειδικά αν η μπαταρία είναι μικρής χωρητικότητας όπως είναι αυτές στις ωτοασπιδες. Χρειάζεται τακτική συντήρηση της μπαταρίας για να αντέξει αρκετά. Για αυτό δεν αξίζει να δώσει κάποιος αρκετά χρήματα για κάτι που θα χρειαστεί να ξαναπληρωσει μετά από 5-6 χρόνια. Θεωρώ ότι πάνω από 200 ευρώ είναι απαγορευτικό πόσο για ηλεκτρονικές ωτοασπιδες που δεν αλλάζει η μπαταρία τους. Ακόμη και τα 200 ευρώ για τους περισσότερους είναι υπερβολικά.
 
ΟΙ επαναφορτιζόμενες μπαταρίες έχουν μια μεμβράνη η οποια εμποδίζει τα στοιχεία που βρήσκοντε μέσα να πάνε απο τον ένα πόλο στον αλλο..
οταν η παταρία ειναι πλύρος φωρτησμένη η τελειος αφόρτιστη και τα στοιχεία είναι μαζεμένα ολλα σε ένα απο τα 2 ακρα (πόλοι) τότε η μεμβράνη αυτή δουλέυει συνεχός για να τα εμποδίσει να πάνε στον αλλο πόλο .....
οταν αυτή η μεμβράνη αρχιζει και χαλαει τότε αρχίζει και πευτει η αποδοση τις παταρίας...
η μευρανη δουλεβει ληγοτερο όταν τα στοιχεια εσωτερικα τις παταρίας ειναι μυρασμενα στους 2 πόλους..
δυλαδη καπου στο 50% τις δηναμης
 
ΟΙ επαναφορτιζόμενες μπαταρίες έχουν μια μεμβράνη η οποια εμποδίζει τα στοιχεία που βρήσκοντε μέσα να πάνε απο τον ένα πόλο στον αλλο..
οταν η παταρία ειναι πλύρος φωρτησμένη η τελειος αφόρτιστη και τα στοιχεία είναι μαζεμένα ολλα σε ένα απο τα 2 ακρα (πόλοι) τότε η μεμβράνη αυτή δουλέυει συνεχός για να τα εμποδίσει να πάνε στον αλλο πόλο .....
οταν αυτή η μεμβράνη αρχιζει και χαλαει τότε αρχίζει και πευτει η αποδοση τις παταρίας...
η μευρανη δουλεβει ληγοτερο όταν τα στοιχεια εσωτερικα τις παταρίας ειναι μυρασμενα στους 2 πόλους..
δυλαδη καπου στο 50% τις δηναμης
Να παρω μια πασα απο τα πολυ σωστα που λεει ο @herbi και να πω οτι γιαυτο το εργαλεια μπαταριας που οι ερασιτεχνες δεν δουλευουν συχνα(πχ αλυσοπριονα που ειναι την μοδας με μπαταρια) τις μπαταριες δεν τις κραταμε στην περιοδο φυλαξης ουτε πληρως γεματες ουτε εντελως αδειες
Το γιατι σας το εχει ηδη αναφερει
Αυτο ξερω και εγω τεχνικα
Να συμβουλευτείτε και το εγχειριδιο σας
 
Back
Top