Αγριόχοιρος Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Στις παρέες που γνωρίζω αυτό δεν ισχύει.
Προφανώς ισχύει σε άλλες.

Θέλω να πω, δεν είναι όλοι ίδιοι.
Φυσικά και δεν είναι. Έχω όμως γνωρίσει κατά καιρούς κυνηγούς οι οποίοι εκαυχώντο ότι ''βαράνε τόσα πολλά γουρούνια ώστε πουλάνε και το κρέας τους''. Δεν μπορώ να ξέρω βέβαια αν ισχύει αυτό ή όχι... .think.
 
Πριν καποια χρονια μιλαγαμε με εναν για οπλα και ηθελε να αγορασει καραμπινα με μεγαλη αποθηκη για να μη χανει αγριογουρουνα τα οποια τα πουλαγε απ'οτι ελεγε, σε καποιες ταβερνες.
 
Επιτρέπεται το κυνήγι του αγριόχοιρου αλλά χωρίς σκυλιά ιχνηλάτες μέχρι τις 15/9.
Οι ομάδες δεν βγαίνει καμία.
Όποια χτυπηθούν θα είναι με παγάνα και αυτό σε κάποια καλαμπόκια,
γιατί στα καλάμια ή στα πυκνά δεν βγαίνει άμα ακούσει κόσμο γύρω γύρω που να το πατήσεις.
 
Επιτρέπεται το κυνήγι του αγριόχοιρου αλλά χωρίς σκυλιά ιχνηλάτες μέχρι τις 15/9.
Οι ομάδες δεν βγαίνει καμία.
Όποια χτυπηθούν θα είναι με παγάνα και αυτό σε κάποια καλαμπόκια,
γιατί στα καλάμια ή στα πυκνά δεν βγαίνει άμα ακούσει κόσμο γύρω γύρω που να το πατήσεις.
Έχει κάποιους Ταλιμπάν που μπαίνουν μέσα και του βάζουν την κάνη στο ριζαυτι!
Η απουσία σκύλων,μεγαλώνει την επικινδυνότητα(τα σκυλιά θα τ'ακουσεις και θα έχεις το νου σου)!!
 
Επιτρέπεται το κυνήγι του αγριόχοιρου αλλά χωρίς σκυλιά ιχνηλάτες μέχρι τις 15/9.
Οι ομάδες δεν βγαίνει καμία.
Όποια χτυπηθούν θα είναι με παγάνα και αυτό σε κάποια καλαμπόκια,
γιατί στα καλάμια ή στα πυκνά δεν βγαίνει άμα ακούσει κόσμο γύρω γύρω που να το πατήσεις.
Δεν κυνηγιεται έτσι το γουρούνι ρε παιδιά! Δεν πρόλαβαν να το αλλάξουν εκεί στο φεκ γιατί λέει και για το λαγό, τα συνεργεία διώξεις πάντα με σκυλιά βγαίνουν, είναι δυνατόν να βγούνε η γουρουναδες χωρίς σκυλιά???? Χαζή είναι? Όσοι βγούνε κανονικά θα βγούνε με σκυλιά, με τι θα το βγάζει το γουρούνι με τενεκέ? Τι είναι τσίχλα?
 
Last edited:
Φυσικά και δεν είναι. Έχω όμως γνωρίσει κατά καιρούς κυνηγούς οι οποίοι εκαυχώντο ότι ''βαράνε τόσα πολλά γουρούνια ώστε πουλάνε και το κρέας τους''. Δεν μπορώ να ξέρω βέβαια αν ισχύει αυτό ή όχι... .think.
Ισχύει.
 
Έχει κάποιους Ταλιμπάν που μπαίνουν μέσα και του βάζουν την κάνη στο ριζαυτι!
Η απουσία σκύλων,μεγαλώνει την επικινδυνότητα
Πολλές φορές πάει η στάμνα για νερό αλλά μια φορά θα σπάσει.

Να χτυπήσεις γουρούνι σε πυκνό χωρίς σκυλιά το βρίσκω σχεδόν αδύνατο.
Άλλα κόλπα κάνουν 😉
 

58 λ.
·
ΕΠΕΙΓΟΥΣΑ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ
🆘

Κατόπιν σχετικής ενημέρωσης που είχαμε από την Δ' ΚΟΣΕ, το κυνήγι του αγριόχοιρου επιτρέπεται από την Κυριακή 20 Αυγούστου 2023, στις ζώνες διάβασης, κανονικά με τη χρήση σκύλων δίωξης.
Αναμένουμε σχετικές διευκρινίσεις από τις αρμόδιες αρχές.
ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΓΡΙΝΙΟΥ,
 
58 λ. ·
ΕΠΕΙΓΟΥΣΑ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ
🆘

Κατόπιν σχετικής ενημέρωσης που είχαμε από την Δ' ΚΟΣΕ, το κυνήγι του αγριόχοιρου επιτρέπεται από την Κυριακή 20 Αυγούστου 2023, στις ζώνες διάβασης, κανονικά με τη χρήση σκύλων δίωξης.
Αναμένουμε σχετικές διευκρινίσεις από τις αρμόδιες αρχές.
ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΓΡΙΝΙΟΥ,
Για μένα ήταν σωστό το χωρίς σκύλο δίωξης, γιατί δε θα μπορούσε να βγει για λαγό ο άλλος και να πει κυνηγάω γουρούνια.
Έτσι κι αλλιώς αυτήν την εποχή, μέσα στις ζώνες, είτε με σκυλιά είτε χωρίς, γουρούνι δεν κυνηγιεται σωστά/αποτελεσματικά.
 
Δεν τους ενδιαφέρει.
Απλά μπαίνει στην φαρέτρα των "επιχειρημάτων" ότι κάτι έκαναν και για αυτό.
Όσο η οδηγία ήταν απαγορεύεται ο σκύλος δίωξης μας"βόλευε " και εμάς και τη φύση (λαγός).
Τώρα που μάλλον θα τον επιτρέψουν, θα την πληρώσουν τα λαγουδάκια :(
 
Για να μην υπάρχει σύγχυση,
σκυλιά δίωξης επιτρέπονται στις ομάδες δίωξης στις οποίες συμμετέχουν και θηροφύλακες ή μέλη δασαρχείου.
Για τους κυνηγούς που κυνηγάνε στις ζώνες απαγορεύονται τα σκυλιά ιχνηλάτες ή δίωξης έως 15/9.
Αυτό επίσημα από την ΚΟΜΑΘ.
 
Φυσικά και δεν είναι. Έχω όμως γνωρίσει κατά καιρούς κυνηγούς οι οποίοι εκαυχώντο ότι ''βαράνε τόσα πολλά γουρούνια ώστε πουλάνε και το κρέας τους''. Δεν μπορώ να ξέρω βέβαια αν ισχύει αυτό ή όχι... .think.

Ισχύει !!!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top