Αύξηση στις τιμές των φυσιγγίων

  • Thread starter Thread starter tsakalos
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Όταν λέμε θα αλλάξει εννοούμε πλήρης ρεζερβοποίηση;
Γιατί ότι θα κοπεί εντελώς δεν το πιστεύω, απλά θα γίνει για λίγους
Κανεις δεν ξερει ποσο ποτε και πως θα αλλάξει. Είναι σίγουρο ομως οτι και τα 3 θα συμβούν
 
όταν υπάρχει αγοραστής ολα τα αλλα ειναι θεωρίες. Δεν υπάρχει πλαφόν, οποτε ο καθένας πουλάει όσο θέλει!
Δηλαδή ένα προϊόν το φυσίγγι ας πούμε
Όλοι αγοράζουν απο ένα προμηθευτή
Και στο τιμοκατάλογο έχουν 9εως 9,50€ το κουτι
Και το βρίσκεις 7,50 € εμένα κάτι δε μου αρέσει αυτό
ο ένας πηγαίνει για 1 € το κουτι
οι άλλοι πάνε για 3,50€ πχ
 
Δηλαδή ένα προϊόν το φυσίγγι ας πούμε
Όλοι αγοράζουν απο ένα προμηθευτή
Και στο τιμοκατάλογο έχουν 9εως 9,50€ το κουτι
Και το βρίσκεις 7,50 € εμένα κάτι δε μου αρέσει αυτό
ο ένας πηγαίνει για 1 € το κουτι
οι άλλοι πάνε για 3,50€ πχ
Αναλογα και τη τιμη στη χονδρικη, αλλη τιμη αγοραζει ενα πολυ μεγαλο μαγαζι και αλλη τιμη ενα μαγαζι της γειτονιας.Οταν εχεις κεφαλαιο και αγοραζεις ποσοτητα πληρωνοντας αμεσα, εχεις και μεγαλυτερη εκπτωση στη χονδρικη, οποτε αν θες πουλας σε καλυτερη τιμη.
 
Δηλαδή ένα προϊόν το φυσίγγι ας πούμε
Όλοι αγοράζουν απο ένα προμηθευτή
Και στο τιμοκατάλογο έχουν 9εως 9,50€ το κουτι
Και το βρίσκεις 7,50 € εμένα κάτι δε μου αρέσει αυτό
ο ένας πηγαίνει για 1 € το κουτι
οι άλλοι πάνε για 3,50€ πχ
Υπάρχουν διάφοροι λόγοι που κάποιος πουλάει πολυ χαμηλότερα από τους άλλους.
Θα αναφέρω μερικούς
- εχει κανει λαθος στοκαρισμα, το καταλαβε και θέλει να το διωξει. πχ πηρε μονοβολα στη Σαντορίνη.
- εχει μεγάλο στοκ το αγορασε προηγούμενη χρονιά και με χαμηλότερη τιμή και χαμηλώνει τις τιμές επειδή είναι ευκαιρία να το διωξει.
- σκάει επιταγή και πρεπει να μαζέψει γρηγορα χρήματα
- αλλο φορολογικο καθεστώς. Είναι σε νησί με 17% ΦΠΑ και αγοράζει πιο φτηνά.

Οι λόγοι είναι πολλοί!

Όπως και να έχει, αυτός που έχει πολυ χαμηλές τιμές σε σχέση με την υπόλοιπη αγορά, συνηθως δεν τις έχει για πολυ. Τον κόβει ο αντιπρόσωπος επειδή του χαλάει το δίκτυο.
 
Αναλογα και τη τιμη στη χονδρικη, αλλη τιμη αγοραζει ενα πολυ μεγαλο μαγαζι και αλλη τιμη ενα μαγαζι της γειτονιας.Οταν εχεις κεφαλαιο και αγοραζεις ποσοτητα πληρωνοντας αμεσα, εχεις και μεγαλυτερη εκπτωση στη χονδρικη, οποτε αν θες πουλας σε καλυτερη τιμη.
Γιώργο τα καταστήματα που έχουν τις ακριβότερες τιμές είναι τα μεγαλύτερα δε θέλω να τα αναφερω
 
Υπάρχουν διάφοροι λόγοι που κάποιος πουλάει πολυ χαμηλότερα από τους άλλους.
Θα αναφέρω μερικούς
- εχει κανει λαθος στοκαρισμα, το καταλαβε και θέλει να το διωξει. πχ πηρε μονοβολα στη Σαντορίνη.
- εχει μεγάλο στοκ το αγορασε προηγούμενη χρονιά και με χαμηλότερη τιμή και χαμηλώνει τις τιμές επειδή είναι ευκαιρία να το διωξει.
- σκάει επιταγή και πρεπει να μαζέψει γρηγορα χρήματα
- αλλο φορολογικο καθεστώς. Είναι σε νησί με 17% ΦΠΑ και αγοράζει πιο φτηνά.

Οι λόγοι είναι πολλοί!

Όπως και να έχει, αυτός που έχει πολυ χαμηλές τιμές σε σχέση με την υπόλοιπη αγορά, συνηθως δεν τις έχει για πολυ. Τον κόβει ο αντιπρόσωπος επειδή του χαλάει το δίκτυο.
Αυτό θέλω να καταλήξω Γιώργο ο Αντιπρόσωπος θα έχει θέμα με τους άλλους πελάτες του
Αλλά εδώ μιλάμε για τσιχλοφυσιγγο
Ποσο στοκαρισμα να κάνει απο ένα συγκεκριμένο φυσίγγι
Νομίζω ότι τα καταστήματα έχουν ένα όριο αγοράς φυσίγγια
Αν κάνω λάθος σορυ αλλά κάπου το άκουσα
 
Δεν το κανει επειδή είναι ηθικός!
Το κανει ακριβώς για αυτό που είπες!
Για να μην σε χασει δηλαδή από πελάτη!
Μα για να κρατήσεις έναν πελάτη (ότι μαγαζί και να έχεις) δε πρέπει να είσαι ηθικός;; Ηθικός για μένα είναι ο τίμιος. Παίρνω το πακέτο σαν μαγαζατορας 7.5 ευρώ ,το πουλάω στο πελάτη στα 8.50 ευρώ ή στα 9 τέλος πάντων.. αν προσπαθήσεις να μου το δώσεις στα 12 ,επειδή ανοίγω και ένα ίντερνετ και βλέπω ότι άλλος επαγγελματίας το δίνει στα 9 ,θα φας μαύρο!! Και μετά σου βάζουν πολυαγγιστρα και καλαμαριερες και σου λένε ,σκέφτομαι να βάλω και κάνα καλάμι γιατί ο κόσμος δεν αγοράζει φυσέκια..
Αν ήταν ο κάθε ένας μας να κοίταζε να βαράει τις τιμές όπου γουστάρει,γιατί στο εμπόριο δεν υπάρχει ηθική,εγώ σαν ηλεκτρολόγος αντί να χρεώνω μια μπριζα που θες να σου τοποθετήσω σε ένα τοίχο για παράδειγμα 10 ευρώ ,μου την βαρεσε και στη χρεώσω 30 ευρώ ,θα πεις για κάτσε ρε..το ίδιο υλικό,τα ίδια καλώδια,την ίδια μπριζα ο άλλος μου είχε πάρει 10 ευρώ..εσύ γιατι 30 ; Θα μου ρίξεις μαύρο !!! Γιατί όλοι μας προσπαθούμε να βρούμε το οικονομικότερο,ή τουλάχιστον, έναν άνθρωπο που δε προσπαθεί να μας τον ακουμπήσει. Έτσι τα σκέφτομαι εγώ δηλαδή,αν κάνω κάπου λάθος ,διορθωστε με να μάθω !
 
Μα για να κρατήσεις έναν πελάτη (ότι μαγαζί και να έχεις) δε πρέπει να είσαι ηθικός;; Ηθικός για μένα είναι ο τίμιος. Παίρνω το πακέτο σαν μαγαζατορας 7.5 ευρώ ,το πουλάω στο πελάτη στα 8.50 ευρώ ή στα 9 τέλος πάντων.. αν προσπαθήσεις να μου το δώσεις στα 12 ,επειδή ανοίγω και ένα ίντερνετ και βλέπω ότι άλλος επαγγελματίας το δίνει στα 9 ,θα φας μαύρο!! Και μετά σου βάζουν πολυαγγιστρα και καλαμαριερες και σου λένε ,σκέφτομαι να βάλω και κάνα καλάμι γιατί ο κόσμος δεν αγοράζει φυσέκια..
Αν ήταν ο κάθε ένας μας να κοίταζε να βαράει τις τιμές όπου γουστάρει,γιατί στο εμπόριο δεν υπάρχει ηθική,εγώ σαν ηλεκτρολόγος αντί να χρεώνω μια μπριζα που θες να σου τοποθετήσω σε ένα τοίχο για παράδειγμα 10 ευρώ ,μου την βαρεσε και στη χρεώσω 30 ευρώ ,θα πεις για κάτσε ρε..το ίδιο υλικό,τα ίδια καλώδια,την ίδια μπριζα ο άλλος μου είχε πάρει 10 ευρώ..εσύ γιατι 30 ; Θα μου ρίξεις μαύρο !!! Γιατί όλοι μας προσπαθούμε να βρούμε το οικονομικότερο,ή τουλάχιστον, έναν άνθρωπο που δε προσπαθεί να μας τον ακουμπήσει. Έτσι τα σκέφτομαι εγώ δηλαδή,αν κάνω κάπου λάθος ,διορθωστε με να μάθω !
Εχω παει πρωτη φορα σε ενα μαγαζι να παρω ανταλλακτικα γνησια και ηταν πιο ακριβος απο την αντιπροσωπεια, 194 +ΦΠΑ μου λεει, το ιδιο το αγοραζω 174 + φπα μειον την εκπτωση που εχω του λεω και απλα εφυγα, εχει τα πραγματα στο ραφι και καθεται και τα καμαρωνει, θα πουλησει μονο σε κανενα ασχετο ή βιαστικο.Και ο αλλος που με εστηλε εκει τον ειπε περιεργο, δεν μου ειπε πανακριβος να μην παω καθολου....
 
Υπάρχουν διάφοροι λόγοι που κάποιος πουλάει πολυ χαμηλότερα από τους άλλους.
Θα αναφέρω μερικούς
- εχει κανει λαθος στοκαρισμα, το καταλαβε και θέλει να το διωξει. πχ πηρε μονοβολα στη Σαντορίνη.
- εχει μεγάλο στοκ το αγορασε προηγούμενη χρονιά και με χαμηλότερη τιμή και χαμηλώνει τις τιμές επειδή είναι ευκαιρία να το διωξει.
- σκάει επιταγή και πρεπει να μαζέψει γρηγορα χρήματα
- αλλο φορολογικο καθεστώς. Είναι σε νησί με 17% ΦΠΑ και αγοράζει πιο φτηνά.

Οι λόγοι είναι πολλοί!

Όπως και να έχει, αυτός που έχει πολυ χαμηλές τιμές σε σχέση με την υπόλοιπη αγορά, συνηθως δεν τις έχει για πολυ. Τον κόβει ο αντιπρόσωπος επειδή του χαλάει το δίκτυο.
Σωστα τα λες αλλα το παζαρι εχει πολλα αλλα που κανουν την επιτυχια του καταστηματος

Πχ αυξανεις τις πωλησεις σου και ταυτοχρονα το κερδος σου με πιο ανταγωνιστικη τιμη εχοντας κερδος απο το μεγαλυτερο ογκο πωλησεων
Ταυτοχρονα ετσι αλλαζεις συνεχεια το στοκ σου
Μπορεις να περνεις λογο αυτοθ καλυτερη τιμη αγορας
Και μπορεις να πληρωνεις και πιο αμεσα τον προμηθευτη σου
Και αυτο κανει ενας σωστος επαγγλεματιας
η τιμες δεν πρεπει να ειναι στο χωμα αλλα ουτε στα υψη
Και τα δυο φερνουν προβληματα στο καταστημα οταν εχεις μιας κατηγοριας πελατες
Πρεπει να καταλαβαινεις τον πελατη σου αν θες να τον εχεις και να οχι μονο να τον κρατας αλλα να περνεις και νεο μεριδιο αγορας απο τον ανταγωνιστη σου

Μια επιχειρηση επιβιωνει με το cashflow και οχι με το κερδος
Με το κερδος εκλεισαν πολλα μαχαζια για παντα
Ειναι ενοιες που πανε μαζι αλλα ευκολα περνουν αντιθετους δρομους
Εαν καποιος δεν ξερει να κουμανταρει το στοκ του και να το βαλει σωστα ωστε να το πουλησει σωστα και προσπαθει να βγαλει τα σπασμενα διπλασιαζοντας την τιμη τοτε μεχρι να το κανει το liquidity του εχει παει περιπατο
Δεν λεμε να μην εκμεταλευτει την διαφορα στις τιμες
Αλλα εσυ τι νομιζεις;
Οτι ο πελατης τρωει φουμαρα;
Καποιο παλιο στοκ θα φυγει
Αλλα και καποιοι πελατες θα φυγουν παραλληλα ειδικα οσοι ηταν τακτικοι και ξερουν οτι τα 30 κουτια που ειχε στα ραφι επιαναν σκονη 5-6 χρονια και τωρα διπλασιάστηκαν σε τιμη

Ενω ενα εβγαζε σε προσφορα αυτα τα κουτια οπως οριζει η αγορα 50 λεπτα πιο κατω η ακομη και στην ιδια τιμη που ειχαν αφου σημερα εχει παει πανω θα εφευγαν αμεσα και θα τα εκανε καπιο αλλο φυσιγγι που πουλαει
 
Υπάρχουν διάφοροι λόγοι που κάποιος πουλάει πολυ χαμηλότερα από τους άλλους.
Θα αναφέρω μερικούς
- εχει κανει λαθος στοκαρισμα, το καταλαβε και θέλει να το διωξει. πχ πηρε μονοβολα στη Σαντορίνη.
- εχει μεγάλο στοκ το αγορασε προηγούμενη χρονιά και με χαμηλότερη τιμή και χαμηλώνει τις τιμές επειδή είναι ευκαιρία να το διωξει.
- σκάει επιταγή και πρεπει να μαζέψει γρηγορα χρήματα
- αλλο φορολογικο καθεστώς. Είναι σε νησί με 17% ΦΠΑ και αγοράζει πιο φτηνά.

Οι λόγοι είναι πολλοί!

Όπως και να έχει, αυτός που έχει πολυ χαμηλές τιμές σε σχέση με την υπόλοιπη αγορά, συνηθως δεν τις έχει για πολυ. Τον κόβει ο αντιπρόσωπος επειδή του χαλάει το δίκτυο.
Τα καταλαβαίνω όλα αυτά και μπράβο που τα επισημαίνεις γιατι κάποια δε τα είχα σκεφτεί να τα βαλω στην εξίσωση, πως γίνετε όμως ένα φυσεκι που στο κυνηγομαγαζο της γειτονιάς μου ( πρόσεξε! Φετινό φυσεκι,στην κούτα της κούριερ που μόλις ήρθε και ακόμα δεν έχει ανοίξει) να έχει 13 ευρώ το πακέτο και στο κυνηγομαγαζο του διπλανού (3 χιλιόμετρα πιο κάτω) να έχει 17.50 ;;; Εγώ εκει καταλαβαίνω ότι προσπαθεί να εκμεταλλευτεί μια κατάσταση και απλά δε αγοράζω ξανά από αυτόν, αν δε ριξει τη τιμή στα λογικά πλαίσια της εποχής!
 
Τα καταλαβαίνω όλα αυτά και μπράβο που τα επισημαίνεις γιατι κάποια δε τα είχα σκεφτεί να τα βαλω στην εξίσωση, πως γίνετε όμως ένα φυσεκι που στο κυνηγομαγαζο της γειτονιάς μου ( πρόσεξε! Φετινό φυσεκι,στην κούτα της κούριερ που μόλις ήρθε και ακόμα δεν έχει ανοίξει) να έχει 13 ευρώ το πακέτο και στο κυνηγομαγαζο του διπλανού (3 χιλιόμετρα πιο κάτω) να έχει 17.50 ;;; Εγώ εκει καταλαβαίνω ότι προσπαθεί να εκμεταλλευτεί μια κατάσταση και απλά δε αγοράζω ξανά από αυτόν, αν δε ριξει τη τιμή στα λογικά πλαίσια της εποχής!
Ετσι οπως τα γράφεις, το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι ο 13 παει για πολυ μικρο κέρδος και ο αλλος πουλάει προτεινόμενη λιανικη τιμη.
Τι θα γίνει όμως,
Ο 17.50 θα πάρει τον αντιπρόσωπο και θα του πει " εχω τον διπλανό μου που του δίνεις φυσιγγια και σπάει τις τιμές με αποτέλεσμα εγώ να μην πουλάω τιποτα. Αν δεν το φτιάξεις δεν ξαναγοραζω."
Ο αντιπρόσωπος θα πάρει τον 13 και θα του πει " να σου πω, ή φτιάχνεις τιμές ή δεν σου ξαναπουλάω "
Και έτσι ο 13 δεν θα είναι 13 για πολυ!
 
Ετσι οπως τα γράφεις, το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι ο 13 παει για πολυ μικρο κέρδος και ο αλλος πουλάει προτεινόμενη λιανικη τιμη.
Τι θα γίνει όμως,
Ο 17.50 θα πάρει τον αντιπρόσωπο και θα του πει " εχω τον διπλανό μου που του δίνεις φυσιγγια και σπάει τις τιμές με αποτέλεσμα εγώ να μην πουλάω τιποτα. Αν δεν το φτιάξεις δεν ξαναγοραζω."
Ο αντιπρόσωπος θα πάρει τον 13 και θα του πει " να σου πω, ή φτιάχνεις τιμές ή δεν σου ξαναπουλάω "
Και έτσι ο 13 δεν θα είναι 13 για πολυ!
Αν όμως ο 13 πουλάει 500 και ο 17,5 50 ο αντιπρόσωπος δεν νομίζω να του πει δεν σου ξαναπουλαω...
 
Back
Top