Βελτιώσεις - παρεμβάσεις σε κυνηγετικά όπλα

Αυτές οι μετατροπές θα έπρεπε να έχουν την ανάλογη σφραγίδα και να την κτυπαει ο οπλουργος που κάνει την εργασία .
Και χαρτί θα μπορούσε να δίνει ..διαφήμιση για την εργασία του θα ήταν...
Αλλά θα μου πείτε, τι λέω τώρα...
Αν ενας οπλουργος θελει να χτυπησει σφραγιδα για τον κωνο που εκοψε και αλλαξε μοιρες, τι σφραγιδα θα χτυπησει πανω στο οπλο?
Δεν ειναι τοσο απλο, ισως αν ειχαν καποιο προσωπικο κωδικο πιστοποιησης απο το κρατος(λεμε τωρα), αλλα χρειαζεται και τραπεζα δοκιμων που δεν υπαρχει.
 
Τότε πάρε πιο φθηνά να πηγαίνουν οι 3αρες σύννεφο και να μην σε πολυ νοιάζει.Εδω μέσα δεν έχει γραφτεί ότι ο κώνος δεν έχει καμία διαφορά στα χοντρά νούμερα η στα ατσάλινα ,η κάνω λάθος;
Το τι κάνει θα το δω στην πράξη και θα το αναφέρω υπάρχουν 10 διαφορετικές απόψεις γιατί κάθε κάνη είναι διαφορετική όπως και κάθε Οπλουργος κάνει διαφορετικά εργασία
 
Τότε πάρε πιο φθηνά να πηγαίνουν οι 3αρες σύννεφο και να μην σε πολυ νοιάζει.Εδω μέσα δεν έχει γραφτεί ότι ο κώνος δεν έχει καμία διαφορά στα χοντρά νούμερα η στα ατσάλινα ,η κάνω λάθος;
Και να μαζεύω τα αρπαγμένα αν μπορώ γιατί στον βάλτο δεν είναι εύκολο τραυματισμένο παπί 70% χαμένο
 
Αν ενας οπλουργος θελει να χτυπησει σφραγιδα για τον κωνο που εκοψε και αλλαξε μοιρες, τι σφραγιδα θα χτυπησει πανω στο οπλο?
Δεν ειναι τοσο απλο, ισως αν ειχαν καποιο προσωπικο κωδικο πιστοποιησης απο το κρατος(λεμε τωρα), αλλα χρειαζεται και τραπεζα δοκιμων που δεν υπαρχει.
BLR ή SCRAP
 
Αυτές οι μετατροπές θα έπρεπε να έχουν την ανάλογη σφραγίδα και να την κτυπαει ο οπλουργος που κάνει την εργασία .
Και χαρτί θα μπορούσε να δίνει ..διαφήμιση για την εργασία του θα ήταν...
Αλλά θα μου πείτε, τι λέω τώρα...
Έχει; Δει κανένα εργοστάσιακο όπλο με μεγάλο κωννο να έχει και σφραγίδα για αυτό????
 
Πάντως μερικοί το έχετε παει σε επίπεδο υπερβολής.
Κώνοι, μοίρες, σφραγίδες από οπλουργους, χιλιοστά του χιλιοστού του κώνου....... χαλαρώστε και λίγο κυνήγι κάνουμε.
Και στην τελική οποίος είναι φοβερός τουφεκας και ψάχνει το κάτι παραπάνω ας βάζει 3αρια με φουλ τσοκ στις φασσες,λαγό,τσίχλα,και πάπια άσσους και τέλος.
 
Υπάρχει πιο απλό πράγμα εν έτη 2024 να καταγράφεται μια μετατροπή σε ένα όπλο;
Μια σφραγίδα - κωδικός που δηλώνει πχ ότι :
Έγινε αλλαγή στον κώνο
Έγινε αποχρωμιωση
Ποιο είναι το πρόβλημα;
Θα σας πω εγώ πιο είναι το πρόβλημα...το πρόβλημα είναι ότι καταγράφεται κάτι που τώρα το έχουμε αφήσει να είναι λίγο μύθος.
Τώρα, αν μείνουμε ευχαριστημένοι λέμε, ο τάδε οπλουργος μου το έκανε και κενταει το όπλο!
Αν δεν μεινουμε ευχαριστημένοι , κάνουμε την ' παπια' και το πουλάμε γιατί φεύγουμε για εξωτερικό....
Το σωστό θα ήταν να καταγράφεται κάθε ουσιώδεις αλλαγή πάνω σε ένα όπλο.
Και ο κάθε ένας να αναλαμβάνει και την ευθύνη για την εργασία που έκανε.
 
Αν ενας οπλουργος θελει να χτυπησει σφραγιδα για τον κωνο που εκοψε και αλλαξε μοιρες, τι σφραγιδα θα χτυπησει πανω στο οπλο;
Αυτό λέω Γιώργο....ότι θα έπρεπε να εχει προβλεφθεί αυτό και ο κάθε επαγγελματίας που κάνει μετατροπή να την καταγράφει κιόλας.
Εδώ μιλάμε για μετατροπές που γίνονται σε επίπεδο καφενείου.
Δηλαδή γίνονται στα λόγια και ότι γίνει, έγινε
Μου θυμίζει κάτι ανακαινίσεις σπιτιών που γκρέμιζαν τους εσωτερικούς τοίχους κάτι κατσαπλιαδες, έτσι χωρίς μελέτη χωρίς τίποτα .
Σαν αυτήν που έπεσε η σκεπή και πλάκωσε τον αστυνομικό στον Πειραιά..
Τονίζω, δεν είμαι εναντίων των μετατροπών.
Πιστεύω ότι πρέπει να γίνονται με γραπτή συναίνεση πελάτη και επαγγελματία.
 
Έχει; Δει κανένα εργοστάσιακο όπλο με μεγάλο κωννο να έχει και σφραγίδα για αυτό????
Υπάρχει διαφορά στο να βγαίνει ένα όπλο από το εργοστάσιο και στο να το πηγαίνεις κάπου και να μην έχεις τίποτα στα χέρια σου για το τι επέμβαση έγινε στο όπλο
Οποιαδήποτε εργασία γίνεται στο όπλο πέραν των αναλώσιμων (πχ ελατήρια-πιστόνι-βελόνα)που αλλάζει την αρχική του κατάσταση, θα έπρεπε να αναγράφεται στην άδεια ότι έχει γίνει επέμβαση,και να παίρνεις χαρτί από τον οπλουργό που θα πηγαίνει πακέτο με την άδεια και θα αναγράφει τι δουλειά έκανε
Είτε είναι κώνος, είτε είναι πορτινγκ, είτε είναι σπείρωμα για τσοκ εάν ήταν σταθερό,είτε αποχρωμίωση
Πχ εάν φτιάξεις κώνο θα πρέπει να γράφει πόση επιμήκυνση έγινε ή εάν άλλαξαν οι μοίρες ή ότι άλλο κάνουν, εσείς τα ξέρετε καλύτερα που το έχετε δοκιμάσει
Και δεν το λέω μόνο για την περίπτωση της μεταπώλησης να ξέρει ο καινούργιος κάτοχος τι έγινε
Και ο ιδιοκτήτης που το έστειλε για επέμβαση πρέπει εκτός από τον λόγο του οπλουργού να έχει και κάτι γραπτό στα χέρια του
 
Υπάρχει πιο απλό πράγμα εν έτη 2024 να καταγράφεται μια μετατροπή σε ένα όπλο;
Μια σφραγίδα - κωδικός που δηλώνει πχ ότι :
Έγινε αλλαγή στον κώνο
Έγινε αποχρωμιωση
Ποιο είναι το πρόβλημα;
Θα σας πω εγώ πιο είναι το πρόβλημα...το πρόβλημα είναι ότι καταγράφεται κάτι που τώρα το έχουμε αφήσει να είναι λίγο μύθος.
Τώρα, αν μείνουμε ευχαριστημένοι λέμε, ο τάδε οπλουργος μου το έκανε και κενταει το όπλο!
Αν δεν μεινουμε ευχαριστημένοι , κάνουμε την ' παπια' και το πουλάμε γιατί φεύγουμε για εξωτερικό....
Το σωστό θα ήταν να καταγράφεται κάθε ουσιώδεις αλλαγή πάνω σε ένα όπλο.
Και ο κάθε ένας να αναλαμβάνει και την ευθύνη για την εργασία που έκανε.
Καλά δεν πάνε όλοι εξωτερικό μερικοί σταματάνε το κυνήγι 😂😂😂. Οποίος κάνει μια μετατροπή σε όπλο δεν το πουλάει συνήθως. Και το είπα ποιο πάνω σημασία έχει και που την θα την κάνεις την μετατροπή γιατί μπορεί να μην δεις την βελτίωση που περιμένεις αλλά δεν θα γίνει χειρότερη.
 
Πάντως μερικοί το έχετε παει σε επίπεδο υπερβολής.
Κώνοι, μοίρες, σφραγίδες από οπλουργους, χιλιοστά του χιλιοστού του κώνου....... χαλαρώστε και λίγο κυνήγι κάνουμε.
Κουβέντα κάνουμε και αν γίνεται σωστά ίσως κερδίζουμε κάτι.
Το ποιος θα είναι χαλαρός και ποιος όχι είναι προσωπικό του θέμα αφού δεν προσβάλει τον συνομιλητή .
Μου αρέσει να ακούω τεκμηριωμένες απόψεις .
 
Καλά δεν πάνε όλοι εξωτερικό μερικοί σταματάνε το κυνήγι 😂😂😂. Οποίος κάνει μια μετατροπή σε όπλο δεν το πουλάει συνήθως. Και το είπα ποιο πάνω σημασία έχει και που την θα την κάνεις την μετατροπή γιατί μπορεί να μην δεις την βελτίωση που περιμένεις αλλά δεν θα γίνει χειρότερη.
Δεν μιλώ ποτέ προσωπικά, αλλά γενικά.
Εσύ γουστάρεις, και πολύ καλά κάνεις να κάνεις μια αλλαγή στο όπλο σου.
Θα σε πείραζε αν αυτή η αλλαγή γραφόταν στο βιβλιαράκι του όπλου;
Με δυο υπογραφές; Μια δική σου και μια του επαγγελματία που την έκανε;
 
Αυτό λέω Γιώργο....ότι θα έπρεπε να εχει προβλεφθεί αυτό και ο κάθε επαγγελματίας που κάνει μετατροπή να την καταγράφει κιόλας.
Εδώ μιλάμε για μετατροπές που γίνονται σε επίπεδο καφενείου.
Δηλαδή γίνονται στα λόγια και ότι γίνει, έγινε
Μου θυμίζει κάτι ανακαινίσεις σπιτιών που γκρέμιζαν τους εσωτερικούς τοίχους κάτι κατσαπλιαδες, έτσι χωρίς μελέτη χωρίς τίποτα .
Σαν αυτήν που έπεσε η σκεπή και πλάκωσε τον αστυνομικό στον Πειραιά..
Τονίζω, δεν είμαι εναντίων των μετατροπών.
Πιστεύω ότι πρέπει να γίνονται με γραπτή συναίνεση πελάτη και επαγγελματία.
Απο τη στιγμη που δεν εχουμε επισημη τραπεζα δοκιμων, οι οποιες σφραγιδες δεν εχουν νοημα, ισως οι σωστοι οπλουργοι να δινανε ενα χαρτι με τις εργασιες που κανανε στο οπλο.
 
Δεν μιλώ ποτέ προσωπικά, αλλά γενικά.
Εσύ γουστάρεις, και πολύ καλά κάνεις να κάνεις μια αλλαγή στο όπλο σου.
Θα σε πείραζε αν αυτή η αλλαγή γραφόταν στο βιβλιαράκι του όπλου;
Με δυο υπογραφές; Μια δική σου και μια του επαγγελματία που την έκανε;
Καθόλου δεν θα είχα θέμα μακάρι να μπορούσαμε να τα πιστοποιούμε
 
Έχει; Δει κανένα εργοστάσιακο όπλο με μεγάλο κωννο να έχει και σφραγίδα για αυτό????
Το εργοστασιο δινει εγγυηση για το οπλο οταν το αγοραζεις και σιγουρα δεν ειναι το ιδιο μια κανη σχεδιασμενη και φτιαγμενη εξ αρχης με μεγαλο κωνο να εχει σχεση με κωνο που γινεται εκ των υστερων απο καποιο οπλουργο.Και στο εργοστασιο κανουν και δοκιμες πιεσεων που δεν μπορουν κανουν οι οπλουργοι.
 
Απο τη στιγμη που δεν εχουμε επισημη τραπεζα δοκιμων, οι οποιες σφραγιδες δεν εχουν νοημα, ισως οι σωστοι οπλουργοι να δινανε ενα χαρτι με τις εργασιες που κανανε στο οπλο.
Η σφραγίδα Γιώργο , μένει πάνω στο όπλο και δηλώνει τι έγινε.
Το χαρτί μπορεί να εξαφανιστεί....
Και δεν το πάω μόνο στο μεταπωλητικο...κάνεις μια μετατροπή και το όπλο κάποια στιγμή φτάνει στα χέρια του αγαπημένου σου εγγονού .
Γιατί να μην ξέρει ότι έκανες αυτήν την συγκεκριμένη μετατροπή;
Υπάρχει λόγος να μένει κρυφό;
 
Back
Top