Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
μερικές δοκιμές σήμερα με το 930 και kicks smoke mod στα 35μ

το cheddite tordo εξακολουθεί να μου δίνει την καλύτερη τουφεκιά , το alectoris special / f2 classic / rc32 τα οποία είναι πιο χειμωνιάτικα δεν τα πηγαν άσχημα εκτός βέβαια το RC32 το οποίο έδωσε την πιο χάλια τουφεκιά

τις εντυπώσεις σας κύριοι






 
Last edited:
Βάλε κανέναν φίλο να σε βγάλει μια δυο φώτο όπως ο Γιάννης αλλά επειδή αν μιλήσω για ράσπες και γυαλόχαρτα θα φάω ξύλο, λογικά ένας καλός οπλουργός με το όπλο και την φωτογραφεία σου το φέρει ποιο κοντά ανώδυνα
ποιος θα σε βαρεσει φιλε αν γραψεις για ρασπα και γυαλοχαρτο ? απαγορευεται να γραφουμε για εργαλεία και κοντακια ???????
 
μερικές δοκιμές σήμερα με το 930 και kicks smoke mod στα 35μ

το cheddite tordo εξακολουθεί να μου δίνει την καλύτερη τουφεκιά , το alectoris special / f2 classic / rc32 τα οποία είναι πιο χειμωνιάτικα δεν τα πηγαν άσχημα εκτός βέβαια το RC32 το οποίο έδωσε την πιο χάλια τουφεκιά

τις εντυπώσεις σας κύριοι για να πω και εγώ τις δικές μου μετέπειτα






σαν εικονα φιλε οι δυο τελευταίες τουφεκιες είναι και οι καλυτερες , αλλα η ταπεινη ου γνωμη είναι η εξης , κανε κυκλο 70 εκ , κανε ένα μικροτερο μεσα 45 εκ , και το κεντρο εντονο , μετρησε σκαγια και μετα μιλαμε με ποσοστα κατανομης , παντως το cheddite και το φ2 φαινεται να εχουν καψουρα με την κανη σου
 
Δημήτρη πόσο ακόμα ; 9εκ περίπου έχει η 930 απλά νομίζω πώς τα kicks δουλεύουν καλύτερα σε στενούς αυλούς από αυτά που έχω δει μέχρι τώρα με τα όπλα μου ( 18.65 - 18.8 ) και τα όπλα φίλων με 18.4 - 18.5
 
Δημήτρη πόσο ακόμα ; 9εκ περίπου έχει η 930 απλά νομίζω πώς τα kicks δουλεύουν καλύτερα σε στενούς αυλούς από αυτά που έχω δει μέχρι τώρα με τα όπλα μου ( 18.65 - 18.8 ) και τα όπλα φίλων με 18.4 - 18.5
δεν το ηξερα ότι εχεις φτιαξει κωνο στο mosberg , προχωράμε λοιπον , αν θελεις κατανομες αλατιέρες κανε πορτινγκ στην κανη , τα τσοκ φρενου για να κανουν αυτό που φτιαχτηκαν πρεπει να φρεναρουν το κυαθιο , μηπως ξερεις οι φουστες στους συγκεντρωτηρες ποση διαμετρο εχουν ?
 
παιδιά επειδή ετοιμάζομαι για μαγαζί θα γράψω το βράδυ πάλι με όλα τα απαραίτητα στοιχεία - το χαρτόνι είναι 100x70
 
τοτε φιλε με το Τορντο πηγες στα 35 μετρα με ονομαστικο 5/10 τσοκ κυκλο 50 εκατοστών , ποσοστα δεν ξερω αλλα φαινεται ανετα 60-65 % ισως και παραπανω , τρομερη τουφεκια για εμπορικο φυσιγγι
 
Μηπως να γινοταν,με περισσοτερα του ενος φυσιγγια,η δοκιμη?
Παντως η τελευταια......:)
Ειναι με #9 ,βεβαια, σε σχεση με τις υπολοιπες που ειναι #8.Αααν ειναι!;)
Εχει αλλα 10m χαλαρα!
η λαβη στην φωτο του προφιλ σου πολύ μου αρεσει φιλε
 
Εγώ Παύλο δεν ξέρω ακριβώς από αυτές τις τουφεκιες τι σημαίνει καλό και κακό. Αυτό που θα σε ρωτούσα είναι τι ψάχνεις μέσα από αυτή τη δοκιμή. Θες να βρεις έναν συνδιασμο π.χ. για τσίχλα στα μπασιματα, θες έναν συνδιασμο για τρυγονι στο λιοσπορο, θες έναν συνδιασμο για μπεκατσινι, θες έναν συνδιασμο για τρυγόνια διαβαταρικα σε ανοιχτό πεδίο κτλ
Πριν καταδικασουμε το RC δείτε κάτι φονικές ομαδιτσες με σκάγια που δημιουργεί. Γενικά πιο κυνηγητικη τουφεκια θα έλεγα ότι έχει το alectoris και το lambro και το πέλεκυς.
 
Καμποσες δοκιμες σημερα, αλλα δυστυχως τιποτα αξιολογο, ωστε να ανακοινωθει. Πολυ ανοιχτες κατανομες σχεδον σε ολα τα φυσιγγια, εκτος απο μια συνταγη που μου συστησε ο Γιαννης, που φανηκε πολλα υποσχομενη. Το οπλο ηταν με αυλο 18.4, 66 ποντους κανη, και σταθερα τσοκ 2/4 αστρα

Η συγκεκριμενη μου φανηκε η πιο εντονη σε λακτισμα, σε σχεση με τις προηγουμενες που ηταν πιο ηπιες, οποτε μαλλον η συνταγες ηταν λειψες
 
Περιμένω να βάλει ο Χρήστος μια γωτογραφία ,σπο την οποία θα συμπεράνουμε πολλά περι σταθερότητας των εμπορικών φυσιγγίων.Θα εχει πολύ ενδιαφέρον νσ δειτε δυο ντουφεκιές με το ίδιο φυσίγγι σε διαφορά ενός λεπτού και φυσικά με την ίδια κάνη.Θα τραβάτε τα μαλλιά σας
Αναμείνατε.
 
Καλησπέρα, Βαγγέλης και εγώ. Στροφεία αγόρασα δύο ατσάλινα του Λανάρα ,ένα για αστέρι και ένα για στρογγυλό ρέλι ,έχει μια λακκούβα στην βάση πάνω για να το ξεχωρίζεις) και χρησιμοποιώ αυτό που προβλέπεται κάθε φορά . Οι κάλυκες είναι φρεζαρισμένοι και αμέλησα να πάρω εργαλείο για να τους κόβω, οπότε τους χρησιμοποιώ ως έχουν.
Δεν εχουν και τα πολλα λεφτα...αγορασε μια 100αδα αφρεζαριστους και οσο ποιο σκληρους μπορεις;)
 
Περιμένω να βάλει ο Χρήστος μια γωτογραφία ,σπο την οποία θα συμπεράνουμε πολλά περι σταθερότητας των εμπορικών φυσιγγίων.Θα εχει πολύ ενδιαφέρον νσ δειτε δυο ντουφεκιές με το ίδιο φυσίγγι σε διαφορά ενός λεπτού και φυσικά με την ίδια κάνη.Θα τραβάτε τα μαλλιά σας
Αναμείνατε.
Λιγο πιο πανω,Δημητρη,εγραψα ακριβως αυτο!Δειγμα τουλαχιστον 3ων φυσιγγιων!Δε σου λεω να κοψεις 5-6 και να τα ζυγισεις.......buy buy.
Μετα σε βλεπω...ιδιογομωτη!.sarcastic.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top