Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Δείτε δοκιμή σε φυσίγγια ενκλιματισμενα για 24 ώρες σε βλητικο σταθμό σε+55 ,+24,5. ,-22° c. Οι μέσοι όροι από 5 φυσίγγια κάθε φορά είναι : mbx32 ,33gr στους +55. 409m/s και 732 bar. Στους +24,5. 396 και 591. Στους-22 357 και 428. Η s4, 33gr. Στους +55. 385m/s και601. Στους +24,5 394 και 606. Στους-22. 353 και 461.
 

Attachments

  • 20220412_114133.jpg
    20220412_114133.jpg
    196,2 KB · Προβολές: 17
  • 20220412_114148.jpg
    20220412_114148.jpg
    197,6 KB · Προβολές: 17
Βασιλη περιμενοντας να μας πει ο Λευτερης τι πρεπει να προσεξουμε...θα σου πω τι ξερω εγω
για το αλευρι.
Οταν εχουμε ενα σεταπ και θελουμε να βαλουμε αλευρι εαν ΠΧ το σεταπ ειναι 1,90χ36 για του
βαλουμε αλευρι το κανουμε 1,90χ35+1 αλευρι. Αυτος ειναι ο ''κανονας''....απο εκει περα αναλλογα
τον ''μαγειρα'' και τα υπολοιπα....Δλδ μπορεις και εχεις πολλες εναλλακτικες σε δοσολογια και καψυλια !!!!
ΑνεβαινειςΠΧ στο 1,95Χ36+1,5 αλευρι και βαζεις χαμηλοτερης ισχυος καψουλι.
Το αλευρι εαν ακολουθεις τον ''κανονα'' εχει και σου δινει την ιδια ογκομετρια...
Αυτο που εχω δει....και ειναι ο λογος που δεν το χρησιμοποιω το πλαστικο μπαφερ ειναι επικινδυνο
( για μενα ) γιατι αλλαζει την ογκομετρια του φυσιγγιου.
Το πλαστικο μπαφερ...κατεβαινει στον πυθμενα του βυσματος ανεβαζοντας τα σκαγια επανω και
σου μειωνει τον κενο απατητο χωρο....με αποτελεσμα να εχεις περισσοτερα bar.
Αυτο εχω δει εγω...
Ας περιμενουμε και την απαντηση του Λευτερη...να μαθουμε και κατι ακομα φιλε !!!
Ευχαριστώ Νίκο.
 
Δείτε δοκιμή σε φυσίγγια ενκλιματισμενα για 24 ώρες σε βλητικο σταθμό σε+55 ,+24,5. ,-22° c. Οι μέσοι όροι από 5 φυσίγγια κάθε φορά είναι : mbx32 ,33gr στους +55. 409m/s και 732 bar. Στους +24,5. 396 και 591. Στους-22 357 και 428. Η s4, 33gr. Στους +55. 385m/s και601. Στους +24,5 394 και 606. Στους-22. 353 και 461.
S4 τελος εργαλειο
 
Φιλε αγοράζω μόνο εισαγωγής πλέον αμερικανικά κ ειμαι σιγουρος
μην είσαι ΚΑΘΟΛΟΥ μα ΚΑΘΟΛΟΥ σίγουρος.................
Το 2-4% είναι μπαρούφες ... Όταν καλό φυσίγγι με φυσίγγι εμπορικό έχει μέχρι 10%.

Αν είχαμε 5 τουφεκιες με το ένα και 5 με το άλλο θα βλέπαμε πιο σωστά την διαφορά.

ps
Ούτε εγώ δεν τα κάνω όμως αυτά αχαχα
τα κάνω όμως εγώ.... .my man.
 
λοιπόν μαγκίτες
το εχω ξαναγράψει
πριν καμια 50αρια 60αρια 70αρια χρόνια
ίσχυε ότι:
οι μονοβασικές τα φτύνουν στην υγρασία και οι δυβασικές τα φτύνουν στο κρύο
για ψοφόκρυο οι κορυφαίες μπαρούτες ήταν η Α0 και η JK3
σήμερα όμως;;;;
 
...αναρωτιέμαι αν τη έκανε να βγάζει 380 m/s στο 1,5 μέτρο τι συγκέντρωση ,διάτρηση και κατανομή θα έβγαζε στα 35 & στα 45 μέτρα....think.
η συνθεση είναι φτιαγμένη για να βγάζει περίπου τόσα (380 με 400) τον χειμώνα σε μονοψηφιες θερμοκρασίες

Ωραίο σεντόνι ...

Λοιπόν θα το πω μια φορά και όποιος καταλάβει - κατάλαβε...

Ένα φυσίγγιο 34 γρ. με 430 μ/δλ σε Χ θερμοκρασία σε σύγκριση με το ίδιο ακριβώς φυσίγγιο με μειωμένη πυρίτιδα στην ιδία Χ θερμοκρασία αλλά με 380 μ/δλ V0 η και λιγότερη θα έχει λιγότερη διάτρηση , χειρότερη συγκέντρωση και χειρότερη κατανομή...

1. Λιγότερη διάτρηση διότι α. θα έχει περισσότερη πίεση που θα παραμορφώσει περισσότερο τα σκάγια β. μεγαλύτερη ταχύτητα η όποια θα παραμορφώσει παραπάνω τα σκάγια περνώντας το τσόκ
2. Χειρότερη συγκέντρωση λόγο αυξημένης ταχύτητας
3. Χειρότερη κατανομή για τον αυτό λόγο

Υ.Γ
… καταλαβαίνω ότι παίζουμε με τις λέξεις….λυπηρό!:(

Υ.Γ....και πάλι σου επαναλαμβάνω οτι αυτά που γράφεις είναι για τους αδαείς ...και οτι μυλωνάς δεν είμαι!
σε γενικές γραμμές συμφωνώ μαζί σου αυτός είναι ο κανόνας
προτιμώ τα 380 μ/δ με 600 μπαρ από τα 430 μ/δ με 900 μπαρ

πλην όμως κάθε κανόνας έχει τις εξαιρέσεις του και οι εξαιρέσεις είναι υπερβολικά πολλές

τουτέστιν αν έχω 2 φυσίγγια (380 και 420 μ/δ) που στην έξοδο από την κάννη τα σκάγια είναι ακριβώς ολόιδια και στα δύο, ασφαλώς το ταχύτερο θα είναι και πιο δραστικό
όταν λέω ολόιδια εννοώ με την ίδια - ελάχιστη - παραμόρφωση (στρογγυλάδα)
 
Γιαννη μου , ξερεις καποιον να εχει κανει δοκιμες σε στοχο και να εχει μετρησει ταχυτητα και διατρηση
σε πραγματικα μετρα στις συνθηκες που περιγραφεις ??
Ειμαι ''Νεος'' στο φορουμ....2,5 χρονια εχω μονο....και τετοιες δοκιμες δεν εχω δει !!
Στα 2,5 αυτα χρονια ο μονος που εβαλε φυσιγγια στο ψυγειο και στην καταψυξη για εχουμε μια εικονα
ημουν εγω..(ετσι νομιζω ). Πολυ θα ηθελα να δω τετοιες δοκιμες....για να τις συγκρινω με τις δικες μου !!
ΟΛΑ αυτα που γραφεις τα ΔΕΧΟΜΑΙ....Απο την ''αλλη'' εχει πεσει πολυ ψηρισμα στην μαιμου...και παντα
οι διαφωνιες θα υπαρχουν ....Και οι προσωπικες εμπειριες του καθε ενος διαφερουν.... γι'αυτο σε ρωταω !!
Διαβαζω...ΠΧ....Η Α1 στην φουλ υγρασια δεν παιρνει χαμπαρι...οκ...Εμενα γιατι με ''πουλαει'' ???
Μηπως δεν κανω σωστο σεταπ...ή ειναι λογια καφενειου ??
Και αν δουλευει στην φουλ υγρασια....ποιος ο λογος υπαρξης των διβασικων ??
Ενα παραδειγμα....εφερα....και δεν το εγραψα για αντιπαραθεση !!
Tωρα οσον αφορα το αλευρι....Εχω φυσιγγια κλεισμενα πριν 3 χρονια...Εριξα και απο αυτα την σεζον που μας περασε....ΚΑΝΕΝΑ προβλημα.
Και εγω και οι υπολοιποι νομιζω...μιλαμε μεσα απο προσωπικες μας εμπειριες....οποτε σε ΤΕΛΙΚΗ
ΑΝΑΛΥΣΗ....Απο αυτα που γραφουμε- νε... και διαβαζουμε-νε .....τα μισα τα ριχνουμε στην ''θαλασσα''....και απο τα αλλα μισα κραταμε αυτο που συμφωνει με τις δικες μας εμπειριες !!! :)
Αν έχεις φυσίγγια κλεισμένα με αλεύρι 3 χρόνια Νίκο και τα έριξες και ήταν οκ έχει λήξει το θέμα πάμε για άλλο η δοκιμή έγινε και δεν χωρά αμφισβήτηση το τα βουτάω στο νερό και τα βουτάω στο δηλητήριο δεν αξίζει γιατί στη πραγματικότητα κανείς δε βάζει τα φυσίγγια του στο νερό.Εγω φίλε έχω κάνει δοκιμές σε πραγματικές συνθήκες ξημερώματα με φώτα αυτοκινήτου αρκετές στο κυνηγότοπο αλλά μόνο για κατονομες καθώς μόνο υγρόμετρο και θερμόμετρο είχα δε έχω ταχογραφο .Αυτό όμως είναι το σωστότερο να δοκιμάζεις σε πραγματικές συνθήκες κυνηγιού και να ρίχνεις και στο κυνήγι επί τόπου μετά μόνο έτσι εχεις ασφαλή συμπεράσματα.Και αυτά για τον τόπο που βρίσκεσαι γιατί σε άλλο τόπο πάλι μπορεί να έχεις θέματα.Ειναι όπως το ποτό κρασί και τσίπουρο ή τσικουδιά ένας στο βουνό πίνεις 2 κιλά στην Αθήνα από το ίδιο με ένα μισό κιλό μπορεί να κοιμασε δύο μέρες. Τέλος πάντων μη ψηρίζουμε και πολύ τη μαϊμού όπως είπες φίλε δεν ξέρω για την Α1 αλλά mb32 και g3000 τροποποιημένες μονοβασικες πλήρους ζελατινοποιησης με 8/10,% νιτρογλυκερίνη αν φορτωθούν σωστά στα 32 -33 γρ τραβάνε παντού αρκεί να φορτωθούν και να πατήθουν.Εαν παραμένουν όπως τις άφησα όταν γέμιζα εγώ .
 
Στην δοκιμή στους -22 τα πήγαν καλούτσικα και οι δύο, ίσως η mbx32 ελάχιστα καλύτερα, η μεγάλη διαφορά φάνηκε στους +55 όπου η s4 ,αντίθετα από ότι θα περίμενε κανείς όχι μόνο δεν ανέβασε πιέσεις αλλά είχε και μια μικρή μείωση. Οι διβασικές όπως sipe. ,s4, είναι σταθεροτατες σε θερμοκρασίες έως. - 7. ,- 8 ° c, πιο κάτω αρχίζουν να παίρνουν το πάνω χέρι οι ποιοτικές μονοβασικες, οι οποίες χάνουν αισθητά σε απόδοση αλλά όχι όσο οι κλασικές διβασικές. Η μόνη εξαίρεση από όλες τις πυρίτιδες ( και μονοβασικες και διβασικές) είναι η IMR 800x ,η οποία μέχρι και τους -25 παράγει σχεδόν τις ίδιες πιέσεις και ταχύτητες.
 
Αν έκανες τη δοκιμή με -40 η ς4 θα έφτανε στα 250. Και η mb32 θα είχε πολύ μεγαλύτερη ταχ το ίδιο ίσως και καλύτερα θα πήγαινε η g3000.Οπως γράφτηκε πιο πάνω η ΑΟ παραμένει στις πολύ αντίξοες κορυφή νομίζω JK3 έχει σταματήσει.Εβγαζε ένα 40αρι ο Θεοδωρίδης με αυτή καλό φυσίγγι και τώρα το συνεχίζει με μ92ς από όσο θυμάμαι.
 
Δείτε δοκιμή σε φυσίγγια ενκλιματισμενα για 24 ώρες σε βλητικο σταθμό σε+55 ,+24,5. ,-22° c. Οι μέσοι όροι από 5 φυσίγγια κάθε φορά είναι : mbx32 ,33gr στους +55. 409m/s και 732 bar. Στους +24,5. 396 και 591. Στους-22 357 και 428. Η s4, 33gr. Στους +55. 385m/s και601. Στους +24,5 394 και 606. Στους-22. 353 και 461.
Κατατοπιστικότατο Λευτέρη!:)

Νομίζω με 1-2 νούμερα πιο χονδρό σκάγι θα κάνουν δουλειά και τα δυο στο κρύο (σσ. υποθέτω οι ταχύτητες είναι V 2,5 m η 1,5 m, οπότε V0 365 m/s η και παραπάνω έχουν σίγουρα) ...Απαγορευτικές πιέσεις στη ζέστη δεν έχουν (για 30-35 βαθμούς οχι για 55)....ισορροπημένα φυσίγγια...είναι και 33 γρ....
 
ΣΟΚΟΛ ΡΕΕΕ ΞΈΡΟΥΝ ΟΙ ΡΏΣΟΙ ΈΧΟΥΝ ΚΑΙ -50⁰ ΣΤΗΝ ΛΊΜΝΗ BAIKAL .yelling.
Ουτε φυσίγγια σε κατάψυξη ούτε σε φούρνο .very funny.
Να ξερετε σοκολ βγαζουν και στην βουλγαρια αν γραψετε στο google arsenal bulgaria θα το δειτε μηπως ολες οι σοκολ που κυκλοφορανε τωρα ειναι βουλγαρικες ;
 
Να ξερετε σοκολ βγαζουν και στην βουλγαρια αν γραψετε στο google arsenal bulgaria θα το δειτε μηπως ολες οι σοκολ που κυκλοφορανε τωρα ειναι βουλγαρικες ;
Εγω είχα βρει παλια από Πολωνίας...
Λες να φέρουμε Βουλγαρίας να ξεμπερδεψουμε μια πυρίτιδα για όλα.
 
Δεν βλέπω καμμια τρελή διαφορά, μην σου πω καλύτερη η mb32
τι εργαλειο βρε Τολη; γκαζμάς;
τα φτυσε στο κρύο

σε σχεση με την άλλη βέβαια είναι καλύτερη
Δεν βλέπω καμμια τρελή διαφορά, μην σου πω καλύτερη η mb32
ρε μη βαρατε ρε πυραυλος ειναι λεω αχαχαχαχαχαχα
 
Στην δοκιμή στους -22 τα πήγαν καλούτσικα και οι δύο, ίσως η mbx32 ελάχιστα καλύτερα, η μεγάλη διαφορά φάνηκε στους +55 όπου η s4 ,αντίθετα από ότι θα περίμενε κανείς όχι μόνο δεν ανέβασε πιέσεις αλλά είχε και μια μικρή μείωση. Οι διβασικές όπως sipe. ,s4, είναι σταθεροτατες σε θερμοκρασίες έως. - 7. ,- 8 ° c, πιο κάτω αρχίζουν να παίρνουν το πάνω χέρι οι ποιοτικές μονοβασικες, οι οποίες χάνουν αισθητά σε απόδοση αλλά όχι όσο οι κλασικές διβασικές. Η μόνη εξαίρεση από όλες τις πυρίτιδες ( και μονοβασικες και διβασικές) είναι η IMR 800x ,η οποία μέχρι και τους -25 παράγει σχεδόν τις ίδιες πιέσεις και ταχύτητες.
Και κατι τουφεκαροι γτ κανανε παραπονα που ριξανε s4 στα τρυγωνια για σφραγισματα μελανιες και φουρνελα ????
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top