Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Η αμερικη εμηνε μονο πλεον.και πρην χρονια η αγγλια με της nobel,και αυτες δυπλης βασης πλιρος ζελατηνοποιημενες.και κατη ακομα,αναροτηθικατε ποτε γιατη ειναι παντα μαυρες και η μεν και η δεν??το μονο που εχουν μια ψιλη δυχρωμια για να ξεχωρηζοντε η πρωοδευτικοτητες.
 
Εγώ ακόμα δεν έχω καταλάβει που επηρρεάζει η υγρασία την τουφεκιά.
Εκτός αν εννοείτε ομίχλη.
Ας το πούμε ομίχλη...σταγονιδια νερού στη ατμόσφαιρα... σωστά;
Επηρεάζουν την εξωτερική βλητική δεν είχαμε πει παλιότερα;
 
Εγώ ακόμα δεν έχω καταλάβει που επηρρεάζει η υγρασία την τουφεκιά.
Εκτός αν εννοείτε ομίχλη.
Ας το πούμε ομίχλη...σταγονιδια νερού στη ατμόσφαιρα... σωστά;
Επηρεάζουν την εξωτερική βλητική δεν είχαμε πει παλιότερα;
Μήπως μεγαλύτερης ατμοσφαιρικής πίεσης, μεγαλυτερη αντίσταση στα σκάγια......;
Ο Νικόλας @Νικολας είχε κάνει δοκιμές με διαφορετικό υψόμετρο, προσφατα σε μεγαλυτερο και τα σκάγια είχαν τρυπήσει τον τενεκέ του......
Και τραβάνε καλύτερα η διβασικες ή κόντρα δόσεις λόγω γκαζιού;;;;
 
Το χρώμα του θανάτου ;;;; :)

Πες το ... παρακάλια θέλεις ;;;
Κάποιο κοινό συστατικό ;;;
Δεν μου έρχεται κάτι.
Αναληση τωρα .big smile. εχουν προσμηξη γραφιτη.τη κανη τωρα αυτος???σταθεροτιτα στην καυση.η αμερικανηκες ειναι ολα ειδια δησκια αποτελεσμα ειδιο χρονο καυσης,γραφιτη σταθερη καυση.ειναι πολη μπροστα σε θεμα μπαρουτης.γιαυτο βλεπετε τρελα πραγματα στα αμερικανηκα φησιγια
 
Υδρατμοί όταν η ατμόσφαιρα έχει μεγάλο ποσοστό υδρατμών μέσα πολύ μεγάλο εννοώ αλαζει την συμπεριφορά της ντουφέκιας .Σκέψου ότι αλαζει η συμπεριφορά και σφίγγει η ντουφέκια σε πολύ μεγάλο υψόμετρο που αραιώνει η ατμόσφαιρα .Δεν θα αλλάξει όταν είναι γεμάτη υδρατμούς που δεν τους βλέπεις τις περισσότερες φορές όταν τους βλέπεις είναι λόγο μεγάλης διαφοράς θερμοκρασίας εδάφους με ατμόσφαιρα εκεί είναι μικρότερο το πρόβλημα.Η υγρασία όταν η θερμοκρασία πέφτει του μηδενός είναι μικρότερη μεγαλύτερο ποσοστό υδρατμών έχουμε με θετική θερμοκρασία όχι με αρνητική .Μιλάμε όχι για βροχή και σε ποσοστό υγρασίας να δείχνει το υγρόμετρο 98% με καθαρό καιρό και θερμοκρασία +8 και το φυσίγγι μέχρι το 93% εριχνε όταν πήγε 98% έκανε μπλουφ και εκλανες αρχιδια το χω ζήσει όχι μια φορά αρκετές.Σε ανοιξιάτικη εποχή έχει χρόνια πίσω.
 
Μήπως μεγαλύτερης ατμοσφαιρικής πίεσης, μεγαλυτερη αντίσταση στα σκάγια......;
Ο Νικόλας @Νικολας είχε κάνει δοκιμές με διαφορετικό υψόμετρο, προσφατα σε μεγαλυτερο και τα σκάγια είχαν τρυπήσει τον τενεκέ του......
Και τραβάνε καλύτερα η διβασικες ή κόντρα δόσεις λόγω γκαζιού;;;;
Η σειρά είναι, ... θερμοκρασία, υψόμετρο, υγρασία για την εξ. βλητική.
Ναι το υψόμετρο επηρρεάζει.
 
Μήπως μεγαλύτερης ατμοσφαιρικής πίεσης, μεγαλυτερη αντίσταση στα σκάγια......;
Ο Νικόλας @Νικολας είχε κάνει δοκιμές με διαφορετικό υψόμετρο, προσφατα σε μεγαλυτερο και τα σκάγια είχαν τρυπήσει τον τενεκέ του......
Και τραβάνε καλύτερα η διβασικες ή κόντρα δόσεις λόγω γκαζιού;;;;
Φίλε ήταν πολλές οι διάφορες...
1)Ήταν 500 μέτρα διαφορά υψομέτρου
2) καιρός με νότια 5⁰ με ομίχλη που δεν βλέπεις στα 50μ
3) σχεδόν 15⁰ διαφορά με δυτικό και καυτό ήλιο 20⁰
4) και το σημαντικότερο 71 cm κάνει και όχι 66cm
Πολλα επεξαν ρόλο και αν δεν το δει ο καθένας ένας μόνος του δεν θα καταλάβει ποτέ από τους άλλους ετσι νόμιζα ότι δεν έκανα καλά φυσίγγια και φόρτωνα πυρίτιδα εγω ...
Αλλιώς είναι
στην
ΚΡΉΤΗ... ΑΛΛΙΩΣ ΣΤΟΝ ΈΒΡΟ ΑΛΛΙΩΣ ΤΡΊΠΟΛΗ ΑΛΛΙΩΣ ΓΙΆΝΝΕΝΑ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΆ ΑΛΛΙΏΣ ΣΤΑ ΠΑΡΑΘΑΛΆΣΣΙΑ.. και τα νησιά.. απο τόπο σε τοπο έχει διαφορά αλλιώς έλατο δάσος αλλιώς πεύκο αλλιώς πουρνάρια αλλιώς δρυς αλλιώς σκέτο λιθάρι αλλιώς ποτάμια και λίμνες...
Πολλα πιστεύω είναι αυτά που διαφέρουν.
 
Μήπως μεγαλύτερης ατμοσφαιρικής πίεσης, μεγαλυτερη αντίσταση στα σκάγια......;
Ο Νικόλας @Νικολας είχε κάνει δοκιμές με διαφορετικό υψόμετρο, προσφατα σε μεγαλυτερο και τα σκάγια είχαν τρυπήσει τον τενεκέ του......
Και τραβάνε καλύτερα η διβασικες ή κόντρα δόσεις λόγω γκαζιού;;;;
Δύσκολο ρε Αρίστο να απαντηθούν όλα
όταν οι συνθήκες δεν είναι ελεγχόμενες... αλλά καλό είναι να γίνονται δοκιμές.
 
Φίλε ήταν πολλές οι διάφορες...
1)Ήταν 500 μέτρα διαφορά υψομέτρου
2) καιρός με νότια 5⁰ με ομίχλη που δεν βλέπεις στα 50μ
3) σχεδόν 15⁰ διαφορά με δυτικό και καυτό ήλιο 20⁰
4) και το σημαντικότερο 71 cm κάνει και όχι 66cm
Πολλα επεξαν ρόλο και αν δεν το δει ο καθένας ένας μόνος του δεν θα καταλάβει ποτέ από τους άλλους ετσι νόμιζα ότι δεν έκανα καλά φυσίγγια και φόρτωνα πυρίτιδα εγω ...
Αλλιώς είναι
στην
ΚΡΉΤΗ... ΑΛΛΙΩΣ ΣΤΟΝ ΈΒΡΟ ΑΛΛΙΩΣ ΤΡΊΠΟΛΗ ΑΛΛΙΩΣ ΓΙΆΝΝΕΝΑ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΆ ΑΛΛΙΏΣ ΣΤΑ ΠΑΡΑΘΑΛΆΣΣΙΑ.. και τα νησιά.. απο τόπο σε τοπο έχει διαφορά αλλιώς έλατο δάσος αλλιώς πεύκο αλλιώς πουρνάρια αλλιώς δρυς αλλιώς σκέτο λιθάρι αλλιώς ποτάμια και λίμνες...
Πολλα πιστεύω είναι αυτά που διαφέρουν.
.shake hands.
 
Τίποτα σε χοντρό δεν είναι υπερβολή.
Όταν δεν έχεις άλλη επιλογή είναι η μοναδική λύση.
4/0 έριχνα μια μέρα σε παπιά που δεν κατέβαιναν με τίποτα.
Μαϊμού ξεμαϊμού Imperial, τα παπάκια τα πήρα.


View attachment 46356
Κ οι άλλοι ,,,,θα τραγουδάνε το
 
Υδρατμοί όταν η ατμόσφαιρα έχει μεγάλο ποσοστό υδρατμών μέσα πολύ μεγάλο εννοώ αλαζει την συμπεριφορά της ντουφέκιας .Σκέψου ότι αλαζει η συμπεριφορά και σφίγγει η ντουφέκια σε πολύ μεγάλο υψόμετρο που αραιώνει η ατμόσφαιρα .Δεν θα αλλάξει όταν είναι γεμάτη υδρατμούς που δεν τους βλέπεις τις περισσότερες φορές όταν τους βλέπεις είναι λόγο μεγάλης διαφοράς θερμοκρασίας εδάφους με ατμόσφαιρα εκεί είναι μικρότερο το πρόβλημα.Η υγρασία όταν η θερμοκρασία πέφτει του μηδενός είναι μικρότερη μεγαλύτερο ποσοστό υδρατμών έχουμε με θετική θερμοκρασία όχι με αρνητική .Μιλάμε όχι για βροχή και σε ποσοστό υγρασίας να δείχνει το υγρόμετρο 98% με καθαρό καιρό και θερμοκρασία +8 και το φυσίγγι μέχρι το 93% εριχνε όταν πήγε 98% έκανε μπλουφ και εκλανες αρχιδια το χω ζήσει όχι μια φορά αρκετές.Σε ανοιξιάτικη εποχή έχει χρόνια πίσω.
Γιάννη δεν αμφιβάλλω, αλλά άνθρωποι που έχουν ασχοληθεί περισσότερο από εμένα δεν την υπολογίζουν καν σε βολές ακριβείας με ραβδωτά.
Από εκεί και πέρα τι να πω ;;;
Αν επηρρέαζε το σκάγι, δεν θα επηρρέαζε το βλήμα ;
Κανένας ελεύθερος σκοπευτής εδώ ;;;
 
Μιλάμε όχι για βροχή και σε ποσοστό υγρασίας να δείχνει το υγρόμετρο 98% με καθαρό καιρό και θερμοκρασία +8 και το φυσίγγι μέχρι το 93% εριχνε όταν πήγε 98% έκανε μπλουφ και εκλανες αρχιδια το χω ζήσει όχι μια φορά αρκετές.Σε ανοιξιάτικη εποχή έχει χρόνια πίσω.
Γιάννη η δική μου θεωρία συνάδει με αυτό που λες πάντως.
Η θεωρία είναι ότι η υψηλή πίεση μπροστά από το σκάγι προκαλεί υγροποίηση της υγρασίας της ατμόσφαιρας (όταν είναι σε υψηλά ποσοστά) η οποία το φρενάρει.

Σωστό, λάθος δεν ξέρω ... δεν το έχω ακούσει να λέγεται πουθενά όμως, οπότε έχω αμφιβολίες.
 
Η σειρά είναι, ... θερμοκρασία, υψόμετρο, υγρασία για την εξ. βλητική.
Ναι το υψόμετρο επηρρεάζει.
Βασίλη για μένα ν.1 είναι η υγρασία και τη διαφορά την βλεπεις στα μπασιματα τον Οκτώβριο που μέχρι να βγει ο ήλιος τα φυσίγγια σέρνονται.
Μονοβασικη τραβάει στο κρυο, στην υγρασία τα παίζει.....
Καί το χειροτερο υγρασία σε συνδιασμό με κρυο!
Φίλε ήταν πολλές οι διάφορες...
1)Ήταν 500 μέτρα διαφορά υψομέτρου
2) καιρός με νότια 5⁰ με ομίχλη που δεν βλέπεις στα 50μ
3) σχεδόν 15⁰ διαφορά με δυτικό και καυτό ήλιο 20⁰
4) και το σημαντικότερο 71 cm κάνει και όχι 66cm
Πολλα επεξαν ρόλο και αν δεν το δει ο καθένας ένας μόνος του δεν θα καταλάβει ποτέ από τους άλλους ετσι νόμιζα ότι δεν έκανα καλά φυσίγγια και φόρτωνα πυρίτιδα εγω ...
Αλλιώς είναι
στην
ΚΡΉΤΗ... ΑΛΛΙΩΣ ΣΤΟΝ ΈΒΡΟ ΑΛΛΙΩΣ ΤΡΊΠΟΛΗ ΑΛΛΙΩΣ ΓΙΆΝΝΕΝΑ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΆ ΑΛΛΙΏΣ ΣΤΑ ΠΑΡΑΘΑΛΆΣΣΙΑ.. και τα νησιά.. απο τόπο σε τοπο έχει διαφορά αλλιώς έλατο δάσος αλλιώς πεύκο αλλιώς πουρνάρια αλλιώς δρυς αλλιώς σκέτο λιθάρι αλλιώς ποτάμια και λίμνες...
Πολλα πιστεύω είναι αυτά που διαφέρουν.
Νικόλα τα 5cm καννη τα ξεχνάς για την τόση διαφορά στον τενεκέ.
Με το ίδιο τουφέκι ήσουν; Αυτό δε θυμάμαι.
Δύσκολο ρε Αρίστο να απαντηθούν όλα
όταν οι συνθήκες δεν είναι ελεγχόμενες... αλλά καλό είναι να γίνονται δοκιμές.
Φιλαρακι απλές σκέψεις χωρίς ιδιαίτερες γνώσεις!!! :)
 
Βασίλη για μένα ν.1 είναι η υγρασία και τη διαφορά την βλεπεις στα μπασιματα τον Οκτώβριο που μέχρι να βγει ο ήλιος τα φυσίγγια σέρνονται.
Μονοβασικη τραβάει στο κρυο, στην υγρασία τα παίζει.....
Καί το χειροτερο υγρασία σε συνδιασμό με κρυο!

Νικόλα τα 5cm καννη τα ξεχνάς για την τόση διαφορά στον τενεκέ.
Με το ίδιο τουφέκι ήσουν; Αυτό δε θυμάμαι.

Φιλαρακι απλές σκέψεις χωρίς ιδιαίτερες γνώσεις!!! :)
391 18.6 71cm αντί για 391 18.5 66cm λίγο...
Ίσως αλλα δεν νομίζω ότι δεν παίζει ρόλο 5cm είναι λίγο ποιο σφιχτή η ντουφεκια; ;;
Ετσι λέγαν και για το δικαννο με καραμπίνα και το baikal πήγε καλύτερα στην ίδια μέρα από την 391
 
Γιάννη δεν αμφιβάλλω, αλλά άνθρωποι που έχουν ασχοληθεί περισσότερο από εμένα δεν την υπολογίζουν καν σε βολές ακριβείας με ραβδωτά.
Από εκεί και πέρα τι να πω ;;;
Αν επηρρέαζε το σκάγι, δεν θα επηρρέαζε το βλήμα ;
Κανένας ελεύθερος σκοπευτής εδώ ;;;
Όχι φίλε γιατί μιλάς για ένα βλήμα με πολύ μεγάλη ταχ άλλη αεροδυναμική μεγάλο βάρος τελείως διαφορετική κίνηση μέσα στην ατμόσφαιρα καμία σχέση με τα σκακιά .
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top