Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Εξπλέιν γιορσέλφ. :)
Έχω ακούσει πολλά παπούδια‼️να λένε καλό αυτό το φυσιγγι στον νότια‼️(δεν το έψαξα ποτέ)
...είχα πετύχει έναν μερακλή‼️ σε ένα παπιοκυνηγι ,κοντά στα 80χρ.‼️με κερασε κ κονιάκ‼️να πάρεις αυτά μου λέει κ για κρύο κ για νότια.....κ μου πετάει δύο ρεμινγκτον νίτρο μαγκ‼️
 
Μάλλον εκεί που δοκιμαζουν ή κυνηγούν έχουν άλλο κλίμα φίλε ή λένε μαλακίες.Δεν μπορώ να πιστευω τι λέει ο καθένας όταν τα έχω δει και πάθει αυτοπροσώπως.
Μα οι αγγλοι τι να ασχολιθουνε με την υημγρασια κανονιλες συνθηκες ειναι για εκοινους εκει
 
Θα ρωτήσω τον Ολλανδό ... αν πει και αυτός ότι δεν επηρεάζει η υγρασία ... πρέπει να βρούμε άλλη δικαιολογία για τις αστοχίες μας :)
Πο παλι μεχρι την εναρξη ρε φιλε σπαζοκεφαλια αχαχαψ οι σκοπευτες τη λενε για την υγρασια ομως ρε παιδια χωρις πλακα τωρα
 
Καλημέρα φίλοι μου καλοι
Διάβασα κατι λίγα για την υγρασία κ έχω να πω ότι ναι επηρεάζει αρκετά τη Βολή.
Υπήρξαν ημέρες με καλό καιρό χωρίς πολύ αέρα κ κρύο, λιακάδα θα έλεγα.
Όμως φυσούσε από Νότια κ τα φυσιγγια δεν σκότωναν.
Κ μιλάω για +- 10 κυνηγούς που είμαστε στημένοι σε περασμα.
Αυτό έχει συμβεί μερικές φορές κ μπορώ να πω ότι ήταν σχεδόν απίστευτο μιας κ είχε λιακάδα κ νορμάλ θερμοκρασία.
Τι άλλο μπορεί να ήταν εκτός από την υγρασία στον αέρα?
 
Καλημέρα φίλοι μου καλοι
Διάβασα κατι λίγα για την υγρασία κ έχω να πω ότι ναι επηρεάζει αρκετά τη Βολή.
Υπήρξαν ημέρες με καλό καιρό χωρίς πολύ αέρα κ κρύο, λιακάδα θα έλεγα.
Όμως φυσούσε από Νότια κ τα φυσιγγια δεν σκότωναν.
Κ μιλάω για +- 10 κυνηγούς που είμαστε στημένοι σε περασμα.
Αυτό έχει συμβεί μερικές φορές κ μπορώ να πω ότι ήταν σχεδόν απίστευτο μιας κ είχε λιακάδα κ νορμάλ θερμοκρασία.
Τι άλλο μπορεί να ήταν εκτός από την υγρασία στον αέρα?
Ο ΑΕΡΑΣ Στελάρα μου ... ο αέρας ...
Τα μποφόρια ...
 
Καλημέρα φίλοι μου καλοι
Διάβασα κατι λίγα για την υγρασία κ έχω να πω ότι ναι επηρεάζει αρκετά τη Βολή.
Υπήρξαν ημέρες με καλό καιρό χωρίς πολύ αέρα κ κρύο, λιακάδα θα έλεγα.
Όμως φυσούσε από Νότια κ τα φυσιγγια δεν σκότωναν.
Κ μιλάω για +- 10 κυνηγούς που είμαστε στημένοι σε περασμα.
Αυτό έχει συμβεί μερικές φορές κ μπορώ να πω ότι ήταν σχεδόν απίστευτο μιας κ είχε λιακάδα κ νορμάλ θερμοκρασία.
Τι άλλο μπορεί να ήταν εκτός από την υγρασία στον αέρα?
Αφρικαν νταστ‼️
 
Έχω ακούσει πολλά παπούδια‼️να λένε καλό αυτό το φυσιγγι στον νότια‼️(δεν το έψαξα ποτέ)
...είχα πετύχει έναν μερακλή‼️ σε ένα παπιοκυνηγι ,κοντά στα 80χρ.‼️με κερασε κ κονιάκ‼️να πάρεις αυτά μου λέει κ για κρύο κ για νότια.....κ μου πετάει δύο ρεμινγκτον νίτρο μαγκ‼️
και τι εχει ο νοτιας στην Ελλαδα ? υγρασια απο την θαλασσα μηπως?
 
Ας το πούμε ομίχλη...σταγονιδια νερού στη ατμόσφαιρα... σωστά;
Επηρεάζουν την εξωτερική βλητική δεν είχαμε πει παλιότερα;
άλλο πράγμα η ομίχλη κι άλλο ατμοσφαιρική υγρασία
Παίδες αν η υγρασία της ατμόσφαιρας επηρεάζει με κάποιον τρόπο την τουφεκιά αυτό μπορεί να γίνει με 2 τρόπους.

1. εξωτερική βλητική, άρα επηρεάζει όλα ανεξαιρέτως τα φυσίγγια και όλες τις τουφεκιές το ίδιο, με ότι πυρίτιδα χρησιμοποιείς ακόμα και την καλύτερη στον κόσμο, άρα το μόνο που σώζει την κατάσταση είναι υψηλές αρχικές ταχύτητες και σφαιρικά σκάγια
ή
2. εσωτερική βλητική, η υγρασία με κάποιον τρόπο διεισδύει στην πυρίτιδα (πολύ δύσκολο σε σημερινά φυσίγγια)

Και εγώ αυτό πίστευα ότι δηλαδή η υγρασία επηρεάζει και μάλιστα πολύ ... η μόνη εξήγηση που μπορώ να δώσω ειδικά για υψηλές τιμές υγρασίας (>95%) είναι η προηγούμενη.

Το θέμα είναι ότι κανένας άλλος ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ακόμα και σε εξειδικευμένες μελέτες δεν το αναφέρει. Και έχω ψάξει πάρα πολύ.
Βρείτε μου μια αναφορά και μια πιθανή εξήγηση οπουδήποτε στον κόσμο, οπουδήποτε στο internet εκτός από την Ελλάδα. !!!
Οπότε επιτρέψτε μου να έχω μερικές αμφιβολίες ...


Δεν ξέρω Γιάννη ... δύσκολο όμως τόσο μεγάλη διαφορά να έχουμε δει μόνο εμείς ...
Δεν το λέει KANENΑΣ ΑΛΛΟΣ και μάλιστα αναφέρουν το αντίθετο, ότι η υψηλή υγρασία ευνοεί ελάχιστα την τουφεκιά ... αυτό με βάζει σε σκέψεις ... :)
και οι ιταλιάνοι.......
 
Πιστεύω όταν η ατμόσφαιρα είναι φορτωμένη με υγρασία είναι το χειρότερο για τα φυσιγγια
Ούτε με βροχή, ούτε με ομίχλη παρατήρησα πτώση αισθητή στα φυσίγγια, τόσο όσο με τον ΝΟΤΙΑ‼️
κάνα μετεωρολόγο δεν έχουμε στο πάνελ να μας ρίξει προβολείς❓.....
 
Δεν είχε μποφορια Βασίλη. 2 με 4 ήταν σχεδόν όλες τις φορές κ ήταν ότι πιο εχθρικό έχω δει για τα φυσιγγια
Στέλιο από νησί δεν σκαμπάζω πράμα.
Αν με ρώταγες πριν 2 χρόνια θα έλεγα επηρρεάζει.
Τώρα πιστεύω ότι δεν επηρρεάζει.
Αύριο ποιός ξέρει ;;; :) :) :)

Μας βλέπω να στήνουμε μετεωρολογικούς σταθμούς στα αυτοκίνητα και να διαλέγουμε φυσίγγια ανάλογα με τα δεδομένα, από το πόρτ μπαγκάζ.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top