Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Μα τι λυσαξατε με τα μαγκνουμ δεν μπορώ να καταλάβω!!!οι δοκιμές πρέπει να γίνουν με το Κικς το τσοκ!!

ΟΧΙ Χρηστο . ΠΑΝΤΑ με τσοκ μαμα....Το εξτρα τσοκ σου ''φτιαχνει'' το φυσιγγιο....Εαν θελεις να ξερεις
τι πραγματικα εβγαλες....παντα δοκιμες με ΜΑΜΑ ΤΣΟΚ φιλε !!
 
ΟΧΙ Χρηστο . ΠΑΝΤΑ με τσοκ μαμα....Το εξτρα τσοκ σου ''φτιαχνει'' το φυσιγγιο....Εαν θελεις να ξερεις
τι πραγματικα εβγαλες....παντα δοκιμες με ΜΑΜΑ ΤΣΟΚ φιλε !!
Μόνο τα δικά μου τα extra ρίχνουν το ίδιο με τα μαμά.

.sex hard. την νεροσωλήνα μου μέσα αχαχα

Χρήστο αν δεν κάνετε 200 γουρούνια φέτος αλλίμονό σου. .very funny.
 
Φιλε να ειμαστε γέροι κ δυνατοί κ όλα θα γίνουν.Να δούμε θα πάμε για κυνήγι φέτος με τόσο που πήγε το πετρέλαιο!

Μην ανησυχεις βρε.....Με αρχηγο τον κουλη....και γαμω τις επιδοτησεις θα παρουμε !!! :D
 
@Prowler®
Μάριε σε ενδιαφέρει ... :) (αν και το ξέρεις)
Και όλους μας για την σκοπευτική ικανότητα ... κανένας και ποτέ δεν βαράει κέντρο ...

Journee ...
Αυτή η κατανομή των ανδρών αντιπροσωπεύεται από το παρακάτω διάγραμμα.
Οριζόντιος άξονας = κατηγορία ανδρών
Κατακόρυφος άξονας = αριθμός ανδρών
journeeGaussianObservation.jpg
Αυτός ο νόμος της ταξινόμησης των ανδρών σε κατηγορίες μας φαινόταν ότι ήταν ίδιος σε όλες τις εκδηλώσεις, της ανθρώπινης ικανότητας, δύναμης και δραστηριότητας που έχουμε παρατηρήσει.
Ισχύει, ειδικότερα, για την ταχύτητα του περπατήματος το τρέξιμο, στη μυϊκή δύναμη, και μάλιστα, μας φαίνεται, ακόμα και στην νοημοσύνη, αν και αυτή η ικανότητα δεν έχει συγκεκριμένο μέτρο.

Αυτός ο νόμος της κατανομής μπορεί να διατυπωθεί με τον ακόλουθο τρόπο στην κοινή γλώσσα:
Οι πιο προικισμένοι άντρες (κατηγορία 1) απέχουν τόσο από την τελειότητα (κατηγορία 0) όσο και από τους περισσότερους συναδέλφους τους (κατηγορία 2).
Στην αδεξιότητα, στην ανικανότητα και στην βλακεία ο λιγότερο προικισμένος (κατηγορία 6,7,8,9,... ) μπορεί να υπερβεί κάθε όριο. (Σωστόοοοος !!!)
 
@Prowler®
Μάριε σε ενδιαφέρει ... :) (αν και το ξέρεις)
Και όλους μας για την σκοπευτική ικανότητα ... κανένας και ποτέ δεν βαράει κέντρο ...

Journee ...
Αυτή η κατανομή των ανδρών αντιπροσωπεύεται από το παρακάτω διάγραμμα.
Οριζόντιος άξονας = κατηγορία ανδρών
Κατακόρυφος άξονας = αριθμός ανδρών
View attachment 46608
Αυτός ο νόμος της ταξινόμησης των ανδρών σε κατηγορίες μας φαινόταν ότι ήταν ίδιος σε όλες τις εκδηλώσεις, της ανθρώπινης ικανότητας, δύναμης και δραστηριότητας που έχουμε παρατηρήσει.
Ισχύει, ειδικότερα, για την ταχύτητα του περπατήματος το τρέξιμο, στη μυϊκή δύναμη, και μάλιστα, μας φαίνεται, ακόμα και στην νοημοσύνη, αν και αυτή η ικανότητα δεν έχει συγκεκριμένο μέτρο.

Αυτός ο νόμος της κατανομής μπορεί να διατυπωθεί με τον ακόλουθο τρόπο στην κοινή γλώσσα:
Οι πιο προικισμένοι άντρες (κατηγορία 1) απέχουν τόσο από την τελειότητα (κατηγορία 0) όσο και από τους περισσότερους συναδέλφους τους (κατηγορία 2).
Στην αδεξιότητα, στην ανικανότητα και στην βλακεία ο λιγότερο προικισμένος (κατηγορία 6,7,8,9,... ) μπορεί να υπερβεί κάθε όριο. (Σωστόοοοος !!!)
Έχω πιάσει 9αρι τι κερδίζω,❓
 
Σημερα ειχα ορεξη για πολυ τουφεκιδι :cool: ειχα ετοιμα καμια 10 ρια σετ απ σκαγια και δραμια απο 3 το καθενα να δοκιμασω αλλα με τα χαλασε ο καιρος τωρα να δουμε ποτε θα ξαναμπορεσω !!!.think. Μπορει το πασχα !!!! Που θα βαρανε ολοι τουφεκιες !! :D;)
 
Σημερα ειχα ορεξη για πολυ τουφεκιδι :cool: ειχα ετοιμα καμια 10 ρια σετ απ σκαγια και δραμια απο 3 το καθενα να δοκιμασω αλλα με τα χαλασε ο καιρος τωρα να δουμε ποτε θα ξαναμπορεσω !!!.think. Μπορει το πασχα !!!! Που θα βαρανε ολοι τουφεκιες !! :D;)
Αυτο περιμενο και εγω .big smile. .hunter.
 
Σημερα ειχα ορεξη για πολυ τουφεκιδι :cool: ειχα ετοιμα καμια 10 ρια σετ απ σκαγια και δραμια απο 3 το καθενα να δοκιμασω αλλα με τα χαλασε ο καιρος τωρα να δουμε ποτε θα ξαναμπορεσω !!!.think. Μπορει το πασχα !!!! Που θα βαρανε ολοι τουφεκιες !! :D;)
Μια απ' τα ίδια.... Πήγα στο χωριό σήμερα με χαρτιά, ταχογραφο φυσίγγια...λέω θα πάρω το mp27 του ξαδέρφου και την sx4 να κάνω μερικές δοκιμές αλλά γαμ....κε να φυσάει και να βρέχει λασπόνερα....
 
επειδή υπάρχει μια σύγχυση στο τι ονομάζουμε μάγκνουμ και τι όχι

η ονομασία "μάγκνουμ" επινοήθηκε πριν από σχεδόν έναν αιώνα για να περιγράψει φυσίγγια που έχουν πάνω από 36 γρ γόμωση ΜΟΛΥΒΔΙΝΩΝ σκαγιών
επειδή όσο πήγαινε μεγάλωνε η γόμωση και δεν χωρούσε σε κάλυκα των 70 χιλ εφευρέθηκε ο κάλυκας των 3 ιντσων (76 χιλ)
και για να ξεχωρίζουν τα μάγκνουμ των 76 χιλ από αυτά των 70 χιλ ονόμασαν τα δεύτερα σεμι-ντεμί μίνι- baby magnum
έτσι έχουμε στο διαμ. 12:
ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ από 24 εως 36 γρ (σκοπευτικά, ελαφρυά, κανονικά, βαριά)
ΝΤΕΜΙ ΜΑΓΚΝΟΥΜ απο 37 εως 42 γρ σε κάλυκα 70αρη (υπάρχει και μ3 44 γρ)
ΜΑΓΚΝΟΥΜ από 40 έως 52 γρ σε κάλυκα 76αρη
ΣΟΥΠΕΡ ΜΑΓΚΝΟΥΜ από 50 έως 62γρ σε κάλυκα 89αρη

λογικό είναι όσο ανεβαίνουμε σε γραμμάρια να ανεβαίνουμε σε πιέσεις, είναι κανόνας!
πλην όμως όπως κάθε κανόνας έχει εξαιρέσεις έτσι έχουμε κι εδώ!
μπορεί σκοπευτικό φυσίγγια στα 24 γρ να αναπτύξει 1050 μπαρ!

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ "ΜΑΓΚΝΟΥΜ" ΠΙΕΣΕΙΣ

Οι πιέσεις ορίζονται από την CIP ΣΗΜΕΡΑ ως:
κανονικές μέχρι 740 Μπαρ (11.000 psi)
υπέρ-ενισχυμένες μέχρι 1050 (15.440 psi)

εμείς ΚΑΤΑΧΡΗΣΤΙΚΑ χρησιμοποιούμε νεολογίες όπως: μαγκνουμ ποσότητα μπαρούτης, μαγκνουμ πιέσεις, ακόμα και μαγκνουμ ταχύτητες (μέχρι 370 μ/δ), και συνεννοούμαστε.

ΠΛΗΝ ΟΜΩΣ ΑΠΟΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΖΟΥΜΕ ΕΙΔΙΚΑ ΤΟΥΣ ΝΕΟΥΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ μπερδευόμαστε και οι ίδιοι μας!!!!
 
Κι
Φίλοι μου, σας προτρέπω να διαβάσετε αυτά τα άρθρα
Το πρώτο άρθρο με τίτλο βληματικη όσον αφορά ότι το κεντρικό 1/3 της ντουφέκιας περιέχει το 60% των σκαγιων για τα δεδομένα της μελέτης ναι αλλά ο muler και brain τα τσοκ αυτά τον έχουν καταρρίψει αυτό το κανόνα.
 
Το πρώτο άρθρο με τίτλο βληματικη όσον αφορά ότι το κεντρικό 1/3 της ντουφέκιας περιέχει το 60% των σκαγιων για τα δεδομένα της μελέτης ναι αλλά ο muler και brain τα τσοκ αυτά τον έχουν καταρρίψει αυτό το κανόνα.
Για εμένα και μόνο για εμένα το παρακάτω.
Δεν ξέρω τι έχει καταρριφθεί ή όχι, ... σίγουρα δεν ισχύει ο κανόνας της κανονικής κατανομής για τουφεκιές λουκουμά, αλλά Γιάννη νομίζω ότι ισχύει για το 99% των τουφεκιών και τσοκ που χρησιμοποιούμε.
Μην σε ξεγελάει το άπλωμα της τουφεκιάς.
Ισχύει και για απλωμένες τουφεκιές.

Αν έχω επαρκές δείγμα μπορώ να αποδείξω αν ισχύει για οποιουσδήποτε συνδιασμούς τσοκ (σαν αυτά που αναφέρεις), όπλων, φυσιγγίων ο κανόνας (είναι απλό) αλλά δεν θα το κάνω.
Βολεύομαι με το 99%.
 
Για εμένα και μόνο για εμένα το παρακάτω.
Δεν ξέρω τι έχει καταρριφθεί ή όχι, ... σίγουρα δεν ισχύει ο κανόνας της κανονικής κατανομής για τουφεκιές λουκουμά, αλλά Γιάννη νομίζω ότι ισχύει για το 99% των τουφεκιών και τσοκ που χρησιμοποιούμε.
Μην σε ξεγελάει το άπλωμα της τουφεκιάς.
Ισχύει και για απλωμένες τουφεκιές.

Αν έχω επαρκές δείγμα μπορώ να αποδείξω αν ισχύει για οποιουσδήποτε συνδιασμούς τσοκ (σαν αυτά που αναφέρεις), όπλων, φυσιγγίων ο κανόνας (είναι απλό) αλλά δεν θα το κάνω.
Βολεύομαι με το 99%.
Ευτυχώς που δεν είναι η κοζα νόστρα, πίσω από όπλα κ τσοκ,θα σε είχαν τσιμεντωσει‼️
 
Αυτό για να διαπιστωθεί Βασίλη πρέπει να ρίχνεις σε λαμαρίνα 2x2 για να έχεις ολόκληρη την ντουφεκια μέσα πάντα σε όσα μέτρα και να δοκιμάσεις.Δε ξέρω αν ισχύει και για τα μαλινοταπα.
Δεν χρειάζεται η μεγάλη λαμαρίνα.
Μπορείς να ρίξεις πιο κοντά.
Όπως είπα δεν θα ασχοληθώ ...
 
Και τα δικά μου συμπεράσματα.

View attachment 46514

Ο οριζόντιος άξονας μας δείχνει συγκέντρωση %, ο κατακόρυφος ποσοστά κάρπωσης % και οι καμπύλες όσο πιο χαμηλά βρίσκονται τόσο μεγαλύτερο το σκοπευτικό σφάλμα.

Πάμε ...

Συμπέρασμα 1. Τα υψηλά ποσοστά άμεσης καταβολής (πάνω δεξιά στο διάγραμμα και κοντά στο 100%) χρειάζονται σχεδόν μηδενικά σκοπευτικά σφάλματα και μεγάλες συγκεντρώσεις (εδώ 90%). (Βλέπε Digweed με perazzi full-full)
Ακόμα όμως και αν η συγκέντρωση πέσει στο 70% η διαφορά στην κάρπωση σε σχέση με το 90% θα είναι 1 πουλί στα 20, πάντα για σχεδόν μηδενικά σκοπευτικά σφάλματα !!!

Συμπέρασμα 2. Την μεγαλύτερη αύξηση στις καρπώσεις την έχουμε όταν αυξάνουμε σχετικά πολύ μικρές συγκεντρώσεις (πχ 40%) και φυσικά έχουμε μικρά σκοπευτικά σφάλματα. Περιοχή με κύκλο και ανάμεσα στις 2 κατακόρυφες γραμμές.
Αν δείτε κάτω από τον κύκλο (σφάλματα πάνω από 30cm - μπλε γραμμή) ακόμα και να αυξήσουμε τις πολύ χαμηλές συγκεντρώσεις δεν κάνουμε στην ουσία τίποτα.
Την μεγαλύτερη αύξηση στις καρπώσεις την έχουμε με μικρά σκοπευτικά σφάλματα και με αύξηση συγκεντρώσεων από την περιοχή 30%-40% στο 50%-60% ΠΑΝΤΑ ΑΝ ΣΥΝΔΥΑΣΤΟΥΝ ΜΕ ΜΙΚΡΑ ΣΚΟΠΕΥΤΙΚΑ ΣΦΑΛΜΑΤΑ. ΑΝ ΤΑ ΣΦΑΛΜΑΤΑ ΕΊΝΑΙ ΜΕΓΑΛΑ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΑΛΙ ΤΙΠΟΤΑ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΟ.

Συμπέρασμα 3. Δείτε την κόκκινη γραμμή με τα βελάκια πως κατεβαίνει προς τα αριστερά. Η γραμμή αυτη μας δείχνει τα μέγιστα ποσοστά κάρπωσης.
Ξεκινά από δεξιά και πάνω δηλαδή μηδενικά σκοπευτικά σφάλματα και τεράστιες συγκεντρώσεις και όσο κατεβαίνει (όσο δηλαδή μεγαλώσει το σκοπευτικό σφάλμα) μετατοπίζεται προς τα αριστερά δηλαδή σε μικρότερες συγκεντρώσεις !!!!
Ουσιαστικά μας λέει ότι όσο πιο χάλιας είσαι σε σκοπευτική δεινότητα, προτίμησε μικρές συγκεντρώσεις και όχι τεράστιες.
Ήδη από τα 30 εκατοστά (μπλε καμπύλη) τα υψηλά ποσοστά συγκεντρώσεων (πάνω από 80%) μας δίνουν μικρότερες καρπώσεις.
Στα 40 εκατοστά (πράσινη καμπύλη) σκοπευτικού σφάλματος συγκεντρώσεις πάνω από 60% όχι μόνο δεν βοηθούν, αλλά μας μειώνουν τις καρπώσεις.
Στα 50 εκατοστά (μπλε σκούρα καμπύλη) σκοπευτικού σφάλματος συγκεντρώσεις πάνω από 45% όχι μόνο δεν βοηθούν, αλλά μας μειώνουν τις καρπώσεις.
Στα 60 εκατοστά (καφέ καμπύλη) σκοπευτικού σφάλματος συγκεντρώσεις πάνω από 30% όχι μόνο δεν βοηθούν, αλλά μας μειώνουν τις καρπώσεις.
Και πάει λέγοντας.

Προσέξτε ότι όλα τα παραπάνω ισχύουν ανεξαρτήτως απόστασης.
Τίτλος: Πάρτο αλλιώς

Αντί λοιπόν να βάζουμε το κάρο μπροστά απ' το άλογο κυνηγώντας χίμαιρες και ιερά δισκοπότηρα, πάμε το πράγμα ανάποδα:

  1. Εντοπίζεις το σκοπευτικό σου σφάλμα και το αποδέχεσαι (πρώτο πλήγμα στον εγωισμό μας :) ) σε σκοπευτήριο με δάσκαλο ή άνθρωπο που ξέρει
  2. Σετάρεις το όπλο απάνω σου με άνθρωπο που ξέρει (δεύτερο πλήγμα)
  3. Επαναλαμβάνεις το βήμα 1
  4. Βρίσκεις σε ποια καμπύλη του παραπάνω διαγράμματος ανήκεις
  5. Βρίσκεις το μέγιστο της, παραγωγίζοντας και μηδενίζοντας την πρώτη παράγωγο βρίσκεις το τοπικό μέγιστο (πλάκα κάνω, απλά βρίσκεις την κορυφή που αντιστοιχεί στο δικό σου ¨λοφάκι"-καμπύλη)
  6. Τραβάς κάθετη στον οριζόντιο άξονα και βλέπεις πόσο σκορποσκάγιασμα σου αντιστοιχεί και τραβάει ο οργανισμός σου (τρίτο πλήγμα)
  7. Εντοπίζεις και παραδέχεσαι τις αληθινές αποστάσεις που χτυπάς τα περισσότερα θηράματά σου (4ο πλήγμα - ο εγωισμός φλετάρει με αρνητικές τιμές πλέον)
  8. Βρίσκεις φυσίγγι που γουστάρεις σε συνδυασμό με τσόκ που γουστάρεις , σε συνδυασμό με την απόσταση του βήματος 7 (που δε γουστάρεις), για την περίπτωσή σου!
  9. Πας για τσίπουρα - μπύρες - μάσα με τους κολλητούς για να 'ρθεις ξανά στα ίσια σου!

ΥΓ: όλα τα παραπάνω σε χιουμοριστικό τόνο και με καλή διάθεση!
 
Last edited:
Status
Not open for further replies.
Back
Top