Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Goose στα 36❓ από 46 κ πάνω οι δοκιμές‼️θα πεισμωσει το φουλ‼️
Το goose φιλε εχει 0.5 στομιο στο οπλο μου και αποδιδει κανονικα σαν φουλ με ατσαλινα, οσον αφορα τα 36 μετρα...εχω τουφεκισει φασσες με το Kicks xfull και στα 36 και στα 20 αρα δεν ειναι στανταρ οτι θα ριχνω πανω απο 45...

Οι συγκεκριμενες δοκιμες ηταν για να δω ποσοστα που θα δωσει το φυσιγγι στα 36 μετρα.

Τωρα οσον αφορα τις ισοκανομες ποτε δεν με ενδιεφεραν γιατι ειμαι της αποψης οτι το πυκνο κεντρο με αρκετες ομαδουλες σκαγιων ειναι αυτο που σκοτωνει μακρια και σαν καρτεριτζης αυτο επιδιωκω.

@tratsis καπετανιε μη μας καις το μυαλο κι εσυ... .yel.
 
Άρη συμφωνώ μαζί σου, με μόνη διαφοροποίηση, όταν πρόκειται για πολύ μακρινές βολές προτιμώ μεγάλη συγκέντρωση με καλή περιφέρεια ,παρά ακόμη μεγαλύτερη συγκέντρωση αλλά με υπερβολικά έντονο κέντρο και αραιή περιφέρεια, και πάντα δοκιμάζω το κάθε φυσίγγι στα μέτρα που το προορίζω. Μάριε και εγώ όπως ο Νίκος Π αυτό που λέει είχα καταλάβει, ενώ εγώ για ισοκατανομη εννοώ ομοιομορφία και περίπου ίδια πυκνότητα σε όλο το εύρος της τουφεκιας. Γιάννη αυτός ο πίνακας είναι πολύ χρήσιμος για όλους μας και πρέπει να μελετηθεί πριν αποφασίσει κάποιος για το τι αρχικές θέλει στο φυσίγγι, χωρίς να λαμβάνεται υπόψη το μέγεθος των σκαγιων. Δύο παρατηρήσεις, μην εξετάζεις καθόλου τις κινητικές ενέργειες, μόνο τις μένουσες ταχύτητες. Δηλαδή αν πχ τα 170 μ/δ είναι η ελάχιστη ταχύτητα που ένα σκαγι τρυπαει και εισέρχεται στο σώμα του θηράματος που μας ενδιαφέρει αρκετά, αυτό πρέπει να βλέπουμε άσχετα με το μέγεθος του σκαγιου, πάντα βέβαια σε λογικά πλαίσια, γιατί μπορεί ένα σκαγι με τρία νούμερα παραπάνω να δίνει διπλάσια ενέργεια από το ψιλότερο, αλλά να έχει ταχύτητα τέτοια που να μην τρυπαει ούτε το δέρμα. Η άποψη που έχω κατασταλάξει για τα σκάγια είναι πως για χειμώνα από Ν 10 μέχρι Ν8 380 με 390 μ/δ, Ν6 400 με 410 μ/δ, Ν 4 μέχρι Ν 2 365 με 380 μ/δ . Για καλοκαίρι 365 με 370 για ορτυκια ή 400 για τρυγόνια. Στα δραμια 420 μ/δ και πάνω.
...συμφωνώ για τις μένουσες ταχύτητες απόλυτα:).

Αλλά όταν επιδιώκουμε υπερβολικές ταχύτητες , έχουμε και αναπόφευκτη αύξηση των πιέσεων , και υπάρχει και το τσόκ. Για αυτό τον λόγο αναφέρθηκα και στην «τιμωρία» των σκαγιών. Θα τρυπήσει καλυτέρα αυτό που είναι πιο σφαιρικό και έχει και έστω την ελάχιστη απαιτουμένη μένουσα. Το φαινόμενο της μειωμένης διάτρησης που μπορεί να παρατηρηθεί σε φυσίγγια υψηλών ταχυτήτων οφείλεται σ’ αυτόν ακριβώς τον λόγο. Στα παραμορφωμένα σκάγια.

Στις δοκιμές ο πίνακας ταρακουνιέται λες και τον χτύπησες με βαριά, και μας δίνει εσφαλμένη εντύπωση για την φονικότατα του φυσιγγίου…;)
 
Last edited:
Το goose φιλε εχει 0.5 στομιο στο οπλο μου και αποδιδει κανονικα σαν φουλ με ατσαλινα, οσον αφορα τα 36 μετρα...εχω τουφεκισει φασσες με το Kicks xfull και στα 36 και στα 20 αρα δεν ειναι στανταρ οτι θα ριχνω πανω απο 45...

Οι συγκεκριμενες δοκιμες ηταν για να δω ποσοστα που θα δωσει το φυσιγγι στα 36 μετρα.

Τωρα οσον αφορα τις ισοκανομες ποτε δεν με ενδιεφεραν γιατι ειμαι της αποψης οτι το πυκνο κεντρο με αρκετες ομαδουλες σκαγιων ειναι αυτο που σκοτωνει μακρια και σαν καρτεριτζης αυτο επιδιωκω.

@tratsis καπετανιε μη μας καις το μυαλο κι εσυ... .yel.
Μισό τσοκ δλδ❓‼️γκουζ κ μλκς μετά‼️
εγώ τα θέλω σαν ρωσική παρέλαση‼️
 
...συμφωνώ για τις μένουσες ταχύτητες απόλυτα:).

Αλλά όταν επιδιώκουμε υπερβολικές ταχύτητες , έχουμε και αναπόφευκτη αύξηση των πιέσεων , και υπάρχει και το τσόκ. Για αυτό τον λόγο αναφέρθηκα και στην «τιμωρία» των σκαγιών. Θα τρυπήσει καλυτέρα αυτό που είναι πιο σφαιρικό και έχει και έστω την ελάχιστη απαιτουμένη μένουσα. Το φαινόμενο της μειωμένης διάτρησης που μπορεί να παρατηρηθεί σε φυσίγγια υψηλών ταχυτήτων οφείλεται σ’ αυτόν ακριβώς τον λόγο. Στα παραμορφωμένα σκάγια.

Στις δόκιμες ο πινάκας ταρακουνιέται λες και τον χτύπησες με βαριά, και μας δίνει εσφαλμένη εντύπωση για την φονικότατα του φυσιγγίου…;)
Εμάς με τους μεγααααααλους αυλούς δεν μας αφορά‼️άλλο να τρέχεις σε χωματόδρομο κ άλλο σε αουτομπανκ‼️
 
βαγγελη αυτο θα ειναι λιγο αργο το 1,85 ειναι η δοση της για τα 36 γρ , εγω για παπι θα σου προτεινα 1,9χ36 και ολλα τα αλλα ιδια ,η αν θελεις +1γρ αλευρι
Καλημέρα. Ανετρεξα στις σημειώσεις μου για την ταχύτητα του συγκεκριμένου...... Είναι 410m/sec στο 1,5 μέτρα ..... Δεν το λες και αργό για φυσίγγι 37gr!
 
Καλημέρα. Ανετρεξα στις σημειώσεις μου για την ταχύτητα του συγκεκριμένου...... Είναι 410m/sec στο 1,5 μέτρα ..... Δεν το λες και αργό για φυσίγγι 37gr!
Από 380 κ πάνω είναι γρήγορο‼️ αυτό που θα κάνει τη διαφορά μεταξύ των γρήγορων είναι η μενουσα ταχύτητα‼️
 
Καλημέρα. Ανετρεξα στις σημειώσεις μου για την ταχύτητα του συγκεκριμένου...... Είναι 410m/sec στο 1,5 μέτρα ..... Δεν το λες και αργό για φυσίγγι 37gr!
για μενα εκει στα 400 (390 με 410) ειναι νορμαλ πανω απο τα 420 το θεωρω γρηγορο !!αν οντως σου βγαζει 410 καλο ειναι αλλα οπως ειπα αν θελεις πιο πολυ συγγεντρωση βαλε θωδη θα χασεις καμια 10 αρια μετρα λογο οτι ειναι μαλακο βυσμα !
 
Από 380 κ πάνω είναι γρήγορο‼️ αυτό που θα κάνει τη διαφορά μεταξύ των γρήγορων είναι η μενουσα ταχύτητα‼️
Ολο το παιχνιδι εκει ειναι, στις μενουσες!!

Εκει υπερτερει ο μεγαλος αυλος και κωνος λογω μικροτερης παραμορφωσης σκαγιων, οπως επισης και τα τσοκ φρενου ανεβαζουν πολυ τις μενουσες
 
Εμάς με τους μεγααααααλους αυλούς δεν μας αφορά‼️άλλο να τρέχεις σε χωματόδρομο κ άλλο σε αουτομπανκ‼️
:eek:...ο μεγααααααλος μαγικός αυλός!....και τούτο για πρώτο άρθρο σε κυνηγετικό περιοδικό πάει!...μου διέφυγε....:(...φτου ρε γαμώτο!!!!
 
Τζωνυ γιαυτό είναι χρησιμοτατος ο πίνακας του Γιάννη, στις 60 γυαρδες που για τους αμερικανους είναι η μέγιστη απόσταση για λειοκανα, 55 μέτρα δηλαδή ,βλέπουμε πως με 30 μ/δ χαμηλότερη ταχύτητα το σκαγι ένα νούμερο μεγαλύτερο έχει ίδια ταχύτητα με αυτό που είναι ένα νούμερο μικρότερο ,και αν πάρουμε και αυτό που περιγράφει ο Γιάννης ,ότι δηλαδή το ταχύτερο θα έχει λογικά παραμορφωθει περισσότερο, και είναι σωστό, τότε το αργό χοντρυτερο σκαγι έχει ακόμη μεγαλύτερο προβάδισμα. Γιαυτό όσοι δουλεύουν αμερικανικά μαγκνουμ είναι τόσο ευχαριστημένοι, γιατί έχουν χοντρά σκάγια ,χαμηλές πιέσεις και ΛΟΓΙΚΈΣ ταχύτητες. Έχουν κάνει τόση έρευνα στο θέμα, που εμείς ούτε σε δέκα ζωές δεν θα πλησιάσουμε, άσχετα που πολλοί από μάς έχουν άλλη προσέγγιση.
 
Εμένα αυτό που μου λείπει είναι συνδυασμός για 10-15μ (δεν έχω δοκιμάσει βέβαια τίποτα ούτε διασποράς, θα δοκιμάσω τα lambro κίτρινα) και φυσίγγι για 60μ (θα δοκιμάσω το #2 rem nitro), 160 σκάγια, με 50 σκάγια στον κύκλο στα 55μ-60μ είμαι σούπερ.
Οι πολλές λεπτομέρειες βλάπτουν σοβαρά την υγεία.
 
Εμένα αυτό που μου λείπει είναι συνδυασμός για 10-15μ (δεν έχω δοκιμάσει βέβαια τίποτα ούτε διασποράς, θα δοκιμάσω τα lambro κίτρινα) και φυσίγγι για 60μ (θα δοκιμάσω το #2 rem nitro), 160 σκάγια, με 50 σκάγια στον κύκλο στα 55μ-60μ είμαι σούπερ.
Οι πολλές λεπτομέρειες βλάπτουν σοβαρά την υγεία.
μιας και ανεφερες τα κιτρινα, ειναι απο αυτα που μου δινουν καλες ισοκατανομες.
Διασπορας δεν τα λες ακριβως, μαλλον ανοιγουν λιγο νωριτερα τις τουφεκιες απο κλειστα τσοκ.
 
μιας και ανεφερες τα κιτρινα, ειναι απο αυτα που μου δινουν καλες ισοκατανομες.
Διασπορας δεν τα λες ακριβως, μαλλον ανοιγουν λιγο νωριτερα τις τουφεκιες απο κλειστα τσοκ.
Παλιότερα πάντα κίτρινα #8 σε μπεκάτσες.
Έχω χρόνια να κυνηγήσω όμως τώρα.
 
Ειχα την εντυπωση οτι ΙΣΟΚΑΤΑΝΟΜΗ εννοουσατε οσα σκαγια εχει ο κυκλος των 50 εκατοστων
τα ιδια να εχει και ο κυκλος των 76 εκατοστων στην περιφερεια.....
Με αυτο το σκεπτικο τα ποιο πανω γραφομενα μου!!
Τωρα εαν εννοειτε τα διπλασια σκαγια στο κεντρο και στην περιφερεια τα μισα σκαγια με ΟΧΙ
μεγαλυτερο κενο των 12,5 εκατοστων....ειναι εντελως διαφορετικο πραγμα....

Αυτο μπορει να γινει...και με σχετικη ευκολια σε σχεση με το πρωτο....και το φυσιγγιο θα εχει και μετρα.!!!!!
Κάπου είχε γραφτεί, δεν θυμάμαι που, ότι η καλύτερη κατανομή είναι τα 2/3 της τουφεκιάς στον μέσα κύκλο και το 1/3 στον έξω, στα μέτρα που θέλεις το φυσίγγι.
Δεν έγραφε για ισοκατανομή.
 
Last edited:
Έτσι και κανει το λάθος κανενας ευλογημένος ανθρωπος που καταπιάστηκε τωρα με το κυνήγι και ανοιξει το "βλητικές δοκιμές" ,θα το κλείσει, θα παει διακοπες να ξεχαστεί λίγο και μετά θα ασχοληθεί με κατι πιο απλό, ας πούμε κβαντική φυσική ή αστρονομία.

.big smile.

Μπράβο παντως, ποτέ δεν φανταζόμουν πως το κυνήγι θα μπορουσε να ασχολειται με τοσες επιστήμες.
 
Δεν υπάρχει ισοκατανομή ρε παιδιά που γράφεται ούτε με ένα φυσίγγι δε θα τη πετύχει κανείς και σε καμία απόσταση.ομοιομορφη ροζέτα χωρίς κενά που να περνάει το θήραμα αλώβητο αυτό είναι το ζητούμενο της σωστής ντουφέκιας και το δεύτερο πόσο κλειστή ή ανοιχτή θέλουμε τη ροζέτα στα μέτρα που ντουφεκαμε .Ισοκανομη για την ακρίβεια σημαίνει στα 30 μέτρα λόγου χάρη έχω μια ντουφέκια με 120 διάμετρο να έχω ισομοιρασμενα όλα τα σκακιά μέσα στο κύκλο .Ποτέ δεν θα γίνει τέτοια ντουφέκια από κανένα όπλο και φυσίγγι και σε καμία απόσταση ούτε κατά λάθος όχι σκόπιμα.Συζηταμε τσάμπα και όλες οι τουφεκιές ανοιχτές να πω(ομοιόμορφες) είναι μέχρι τα 35 μέτρα όταν κυνηγάς από κει και πάνω θες ντουφεκιες με σφιχτά κέντρα αν θες επαναλαμβανόμενα σκοτωματα όσο σφιχτοτερο είναι έχει και παραπάνω μέτρα είναι απλούστατο.Απλα όλα και το έχω ξαναπεί γράφονται και φτιάχνονται για το μέσο όρο και κυνηγών και αποστάσεων γιατί σε αυτό το μέσο όρο ειδικά αποστάσεις γίνονται και οι περισσότερες βολές .Θα μπορούσαμε να μιλήσουμε για ομοιόμορφη ντουφέκια να έχει πολλά μέτρα αν υπήρχε όπλο που είχε τη δυνατότητα να δημιουργήσει μια ικανοποιητική ροζέτα και να την κρατήσει για 10/15 μέτρα ακόμη πριν γίνει σκορποχωρι .Όχι ότι δεν το έχω ακούσει και αυτό ότι το τάδε όπλο (μεγάλο όνομα) κρατάει την κατανομή και κερδίζει μέτρα ,αλλά δε θέλω να αναφερθώ στο συγκεκριμένο θέμα γιατί κινείται στα όρια του μύθου αν και για το όπλο που το έχω ακούσει δεν έχω άποψη μόνο ακούσματα(μπορεί και να το κάνει) και το ξαναδιάβασα αλλά διαφορετικά πλασαρισμενο για το τσοκ brain τι εννοώ.Οταν ένα τσοκ καλύπτει αποστάσεις δύο άλλων τσοκ τι κάνει και πως .Δημιουργεί μια κατανομή ικανοποιητική και έχει την ικανότητα να την κρατάει για περισσότερα μέτρα από τα άλλα τσοκ ,έτσι η ντουφέκια παραμένει δραστική χωρίς κενά διαφυγής σε περισσότερα μέτρα ενώ δεν σου στερεί λόγο υπερσυγκέντρωσης το θήραμα στα λιγότερα μέτρα.
 
Έτσι και κανει το λάθος κανενας ευλογημένος ανθρωπος που καταπιάστηκε τωρα με το κυνήγι και ανοιξει το "βλητικές δοκιμές" ,θα το κλείσει, θα παει διακοπες να ξεχαστεί λίγο και μετά θα ασχοληθεί με κατι πιο απλό, ας πούμε κβαντική φυσική ή αστρονομία.

.big smile.

Μπράβο παντως, ποτέ δεν φανταζόμουν πως το κυνήγι θα μπορουσε να ασχολειται με τοσες επιστήμες.
.shake hands..RESPECT....συνονόματε!
 
Παλιότερα πάντα κίτρινα #8 σε μπεκάτσες.
Έχω χρόνια να κυνηγήσω όμως τώρα.
Το παλιό ήταν καλύτερο...
Το κίτρινο είναι σαν να ρίχνεις μαλλινη τάπα και λίγο ανοιχτό..
Θα το έλεγα ημιδιασπορας..
Διασποράς είναι τα ελικοιδες...
Υπέρ-διασπορας με ανάποδο αποκεντρωτιρα..
Με μπενελλι Μ2 4τσοκ φίλος δεν τα αλλάζει..
Εγω όταν έβαλα ελικοιδες είδα άσπρη μέρα..
Στην σύσφιξη τουφεκιάς η 391 με Μ2 έχουν σχεδόν ένα τσοκ διαφορά ποιο ανοιχτό Μ2..
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top