Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Πολύ καλές έχοντας κώνο πιθανόν να είχαν ακόμη μεγαλύτερη συγκεντρώσεις και πιο σωστές κατανομές .
Ακριβώς πιθανόν.
Αλλά αυτές (για εμένα) είναι ήδη υπερβολικές για όλα τα θηράματα εκτός παπιών.
Μόνο εκεί θέλω υπερσυγκέντρωση.
Στις τσίχλες αυτό που μου λείπει είναι άνοιγμα σε αποστάσεις 10-15μ.
Θυμάμαι ακόμα το τσοκάκι σου για τα 8 μέτρα.

Πάμε στα σίγουρα τώρα.
Οι σφραγίδες πάνε περίπατο.
Η χρωμίωση πάει περίπατο.
Η ασφάλεια (πιθανόν) πάει περίπατο.

Αν δεν μπορούσα να βγάλω τουφεκιές με τίποτα, πάλι δεν θα το σκεφτόμουν.
Πούλημα και άλλο όπλο.

Αν κυνηγούσα μόνο παπιά ή φάσσες στον θεό (γιατί στην ουσία για αυτά τα 2 θηράματα γίνονται όλες αυτές οι συζητήσεις) ... αγνοώντας οτιδήποτε άλλο τότε ναι συμφωνώ, η υπέρτατη συγκέντρωση είναι αυτό που αποζητά κάποιος, ανεξάρτητα από ομοιομορφίες, ισοκατανομές, κενά κτλ
"Τρύπα" στα 35μ.
Ίσως να γίνεται και με φυσίγγι.

Τώρα να κάνει κάποιος κώνους για ορτύκια, τρυγόνια, μπεκάτσα, πέρδικα, λαγό, γουρούνια ... εεε τι να πω ... συγνώμη αλλά γελάω.
 
Δεν είναι θέμα οι 5 να γίνουν 6 είναι ότι μεταβαίνει σε ένα όπλο με πιο βελτιωμένη τουφεκιά .Με την ίδια λογική γιατί να αλλάζεις φυσίγγι ριχνε όλο με ένα τι 5φασες τη 2 και γιατί να πάρεις μαγκουμ και σούπερ μαγκουμ και γιατί να έχουν και τσοκ ριχνε μέχρι 30μετρα μια χαρά βαράει ο κύλινδρος .
Γιάννη τα λες αυτά σε κάποιον που κυνηγάει με όπλο 40 χρόνων και το 95% των κυνηγιών του είναι μόνιμα με το 4αρι επάνω και με ν. 8 σκάγια.
Στο κυνήγι πάω για να ξεσκασω.
 
Ένα φυσίγγιο με 345 μ/δ έχει διάτρηση Χ+Α , συγκέντρωση Χ+Α, ισοκατανομή Χ+Α με πιέσεις Χ-Α.

Το ίδιο φυσίγγιο, με 405 μ/δ έχει διάτρηση Χ-Α, συγκέντρωση Χ-Α, ισοκατανομή Χ-Α με πιέσεις Χ+Α.

Ποιο κατά την γνώμη σου είναι πιο ισορροπημένο?

Είναι τα φυσίγγια του παραδείγματος μου Γιάννη! με ένα Νο σκαγιών μεγαλύτερο το "αργό", και τα ιδία υλικά, με μειωμένη δόση πυρίτιδας.

Άστοχη η αναφορά στον Νίκο!

Ατυχώς δεν εννοείς ακόμα τι κάνουν οι περιττές ταχύτητες, τα εξήγησε ο Λευτέρης και εσύ εκεί ρε φίλε!
Η αναφορά μου στο Νίκο μόνο άστοχη δεν είναι ,ο άνθρωπος έχει αφήσει τα μυθια όσον αφορά την ιδιογομωση καθώς κ άλλοι εδώ μέσα‼️φυσίγγιο που έχει ταχύτητα με συγκέντρωση και διατριση έχει παντρέψει σωστά τα υλικά κ έχει επιτευχθεί ισορροπία ‼️
 
Γιάννη τα λες αυτά σε κάποιον που κυνηγάει με όπλο 40 χρόνων και το 95% των κυνηγιών του είναι μόνιμα με το 4αρι επάνω και με ν. 8 σκάγια.
Στο κυνήγι πάω για να ξεσκασω.
Δεν το γράφω προσωπικά πιστεύω να κατάλαβες την έννοια .Εγώ φίλε δε πάω μόνο για να ξεσκάσω δεν μου αρέσουν οι αστοχίες .
 
Η αναφορά μου στο Νίκο μόνο άστοχη δεν είναι ,ο άνθρωπος έχει αφήσει τα μυθια όσον αφορά την ιδιογομωση καθώς κ άλλοι εδώ μέσα‼️φυσίγγιο που έχει ταχύτητα με συγκέντρωση και διατριση έχει παντρέψει σωστά τα υλικά κ έχει επιτευχθεί ισορροπία ‼️
Είναι τελείως άστοχη και σου απάντησα περί ισορροπίας με το παράδειγμα μου...

Κακώς που μπλέκεις τον Νίκο, που είναι πολύ καλός ιδιογομωτής και καλός άνθρωπος! ουδέποτε σχολίασα τον Νίκο και το έκανες μόνον εσύ...

Σου επαναλαμβάνω ότι «ισορροπημένο» φυσίγγιο είναι αυτό έχει επιτευχθεί η ιδανική σχέση μεταξύ βάρους πυρίτιδας και γόμωσης με σωστό πάντρεμα των υλικών ώστε να έχουμε τις λιγότερες δυνατές πιέσεις, και πολύ καλά βλητικά αποτελέσματα μέσα στα όποια συμπεριλαμβάνεται και η «αρκετή ταχύτητα»!...απολυτό ισορροπημένο φυσίγγιο δεν υπάρχει!....κάποιο είναι πιο ισορροπημένο από ένα άλλο!

Στο παράδειγμα που έδωσα το «αργό» είναι πιο ισορροπημένο από το «γρήγορο» και πάλι εξακολουθείς το ίδιο βιολί...
 
Last edited:
Είναι τελείως άστοχη και σου απάντησα περί ισορροπίας με το παράδειγμα μου...

Κακώς που μπλέκεις τον Νίκο, που είναι πολύ καλός ιδιογομωτής και καλός άνθρωπος! ουδέποτε σχολίασα τον Νίκο και το έκανες μόνον εσύ...

Σου επαναλαμβάνω ότι «ισορροπημένο» φυσίγγιο είναι αυτό έχει επιτευχθεί η ιδανική σχέση μεταξύ βάρους πυρίτιδας και γόμωσης με σωστό πάντρεμα των υλικών ώστε να έχουμε τις λιγότερες δυνατές πιέσεις, και πολύ καλά βλητικά αποτελέσματα μέσα στα όποια συμπεριλαμβάνεται και η «αρκετή ταχύτητα»!...απολυτό ισορροπημένο φυσίγγιο δεν υπάρχει!....κάποιο είναι πιο ισορροπημένο από ένα άλλο!

Στο παράδειγμα που έδωσα το «αργό» είναι πιο ισορροπημένο από το «γρήγορο» και πάλι εξακολουθείς το ίδιο βιολί...
Ο καθεις με το βιολί του‼️
Εγώ σου απάντησα με και ως επιχείρημα, τις παραδειγματικές βολές του Νικου‼️τα κακώς τον μπλέκω τα διαβάζω βερεσε....καλή ανάσταση σε σένα κ σε όλο το φόρουμ‼️Τζώνυ ΤΕΛΟΣ‼️
 
Ο καθεις με το βιολί του‼️
Εγώ σου απάντησα με και ως επιχείρημα, τις παραδειγματικές βολές του Νικου‼️τα κακώς τον μπλέκω τα διαβάζω βερεσε....καλή ανάσταση σε σένα κ σε όλο το φόρουμ‼️Τζώνυ ΤΕΛΟΣ‼️
Καλή Ανάσταση και σε σένα με Υγεία!:)
 
Έχεις βρεί κανέναν που έκανε κώνο κ δεν παρατήρησε καμία διαφορά? Γιατί εγώ προσωπικά δεν έχω βρει κάποιον κ έχω δει αρκετά όπλα...

Το έκανε πριν δέκα μέρες ένας φίλος...
Κάνη Beretta 81 πόντους 12/10 σύσφιξη 18,3 αυλός...
Τουφεκιές πρίν στα 40 μέτρα με φυσίγγια από 28 μέχρι 40 γρ... Αδιάφορες βλητικα θα έλεγα με ποσοστά συγκεντρώσης 50% σχεδόν σέ όλα σε αυτή την απόσταση... Χαρακτηριστικη εικόνα ότι δεν υπήρχαν εμφανή κέντρα για να σχεδιαστεί ο κύκλος των 76 εκατοστών...
Μετά τον κώνο δοκιμή με τα ίδια φυσίγγια...
Αύξηση συγκέντρωσης 6-8% σε όλα τα φυσίγγια... Ο κύκλος των 76 εκ έγινε πιο γεμάτος με βελτιωμένη κατανομή... Η συγκέντρωση λογικά θα φτάσει στο 10% βελτίωση γιατί μετά από καμιά 300αρια τουφεκιες πάντα αυξάνεται λίγο η συγκέντρωση... Λογικά γιατί κάνει καλύτερη πατίνα ο κώνος... Περίεργο αλλά στην πράξη ισχύει, το έχουν δει όλοι...
Επόμενη επέμβαση πορτινγκ...
Καμία αλλαγή στη συγκέντρωση, μεγάλη αλλαγή στη συμπεριφορά του όπλου, έγινε πολύ πιο σταθερό...
Επόμενη επέμβαση θα είναι το άνοιγμα του τσοκ σε 8/10...όταν γίνει θα επανέλθω για τα αποτελέσματα...
Φωτό αν κ τις έχω όλες δεν ανεβάζω μιας κ ο άνθρωπος δεν γράφει πλέον εδώ...
Ο κύλινδρος έσφιξε ή άνοιξε ή είχε σταθερό ;;;

Τα 8-10 σκάγια στα 100 δηλαδή δεν μπορούσε να τα πάρει με κανένα φυσίγγι ;;;
Περίεργο ακούγεται.

++
https://www.shotgunworld.com/threads/forcing-cone-lengthening-not-recommended.409390/
 
Last edited:
Ο κύλινδρος έσφιξε ή άνοιξε ή είχε σταθερό ;;;

Τα 8-10 σκάγια στα 100 δηλαδή δεν μπορούσε να τα πάρει με κανένα φυσίγγι ;;;
Περίεργο ακούγεται.

++
https://www.shotgunworld.com/threads/forcing-cone-lengthening-not-recommended.409390/
Είπαμε σταθερό τσοκ...
Αν νομίζεις ότι είναι εύκολο να βάζεις 40 σκάγια 8αρια ακόμα στα 40 μέτρα τότε σίγουρα δεν έχεις δοκιμάσει ποτέ στα 40 μέτρα...
Η βελτίωση στον κώνο αφορά ΟΛΑ τα φυσίγγια, κάτι σημαντικό για πολλούς κ ασήμαντο για άλλους... Αν εσύ ρίχνεις 500 φυσίγγια το χρόνο ενδεχομένως να είναι ασήμαντο γιατί το να πληρώσεις ένα Α ποσό σε κάποια πιο ποιοτικά φυσιγγια έχει μικρό κόστος, αν ρίχνεις 5000-8000 φυσίγγια κ σε ενδιαφέρει το κόστος τότε το πράγμα αλλάζει...
Αλλά στο έχω ξαναπεί κ παλιότερα, αφού δεν σε ενδιαφέρει το θέμα της βελτίωσης κ αυτό που θέλεις μπορείς να το πάρεις δοκιμάζοντας μερικά φυσίγγια γιατί τρώγεσαι συνέχεια με το τι προσφέρουν κ τι όχι οι βελτιώσεις ? :p
Το να διαβάσω τι γράφει ο randy,η ο Wilson, η το τάδε η ο ραδε κ να μην λάβω υπόψη αυτά που βλέπω ο ίδιος κ που έχω δει σε όπλα φίλων κ στο δικό μου όπλο από τη στιγμή που μετράω κ δεν κοιτάω απλά την τουφεκιά σαν τον ροφό, δεν γίνεται...

Κ σου ξαναλέω, εσύ μπορεί να ρίχνεις 50 φυσίγγια χοντρά το χρόνο κ να σε συμφέρει να πάρεις δύο κουτάκια ρεμινγκτον κ να γουστάρεις κ να έχεις κ την απόδοση που ψάχνεις, εγώ που ρίχνω 2000 φυσίγγια χοντρά τουλάχιστον, αυτό το 15-20% επιπλέον συγκεντρώση που παίρνω με έναν κώνο κ ένα τσοκ, αυτά τα 30-35αρια 4αρια που βάζω στον κύκλο επιπλέον σε κάθε απόσταση κ με κάθε φυσίγγι μου δίνουν αυτό που ψάχνω, ο καθένας ψάχνει διαφορετικά πράγματα...

Μην μου κάνεις κ εσύ σαν έναν άλλο που κυνηγάγε μόνο μπεκάτσα κ πήγε κ έκανε κώνο κ παραπονιόταν μετά ότι του χάλασε το όπλο γιατί έσφιξε ο κύλινδρος του...
 
Καλή ανάσταση παίδες ...
Δεν θα χαλάσουμε τις καρδιές μας για τους κώνους :)
Ούτε καν, μην σου περνάει από το μυαλό ότι χαλάμε τις καρδιές μας για τα σίδερα... Κάποιες φορές μας παρασέρνει η φάση αλλά ειχε κ χιουμοριστική διάθεση το μύνημα...
.shake hands.
 
Ειχα την εντυπωση οτι ΙΣΟΚΑΤΑΝΟΜΗ εννοουσατε οσα σκαγια εχει ο κυκλος των 50 εκατοστων
τα ιδια να εχει και ο κυκλος των 76 εκατοστων στην περιφερεια.....
Με αυτο το σκεπτικο τα ποιο πανω γραφομενα μου!!
Αυτό είναι η ισοκατανομή εν ολίγοις ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΜΟΝΟΝ ΑΥΤΟ
 
Το να διαβάσω τι γράφει ο randy,η ο Wilson, η το τάδε η ο ραδε κ να μην λάβω υπόψη αυτά που βλέπω ο ίδιος κ που έχω δει σε όπλα φίλων κ στο δικό μου όπλο από τη στιγμή που μετράω κ δεν κοιτάω απλά την τουφεκιά σαν τον ροφό, δεν γίνεται...
Το ζήτημα είναι ότι ο wilson, ο Jones κ.λ.π. έχουν ρίξει δεκάδες χιλιάδες φυσίγγια ενώ εμείς ας πούμε εκατοντάδες..... συνεπώς ακόμα κι αν θεωρήσουμε τους εαυτούς μας αυθεντίες οι άλλοι είναι πολύ πιο μπροστά από εμάς.......
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top