Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Και θεώρεις ένα οπλο κατστραμενο για αυτό τον λόγο:confused:… άσε που δεν παίζει αυτό με τίποτα
Ηλία κοίτα τι ποσοστά δίνει επίσημα η Browning για τα όπλα της ...

https://www.browning.com/support/faq/shotgun-choke-patterns.html

Κάνει λάθος ? ή δεν έχει ανακαλύψει τους κώνους και τους αυλούς ... ή γράφει ψέματα ?
Ο καθένας έχει τα γούστα του ... αυτά όμως είναι τα "φυσιολογικά" ποσοστά, λίγο πάνω λίγο κάτω δεν χάθηκε ο κόσμος.
Αυτά κοιτάζω να έχω και τα έχω χοντρικά ...

Και εμένα μου αρέσουν οι πολύ σφιχτές κατανομές για κάποια ιδιαίτερα κυνήγια, όχι όμως για όλα.
Το μεγάλο πρόβλημα είναι οι πολύ ανοιχτές 10-15μ σε τσίχλες που περνάνε σφαίρα αλλά δεν έχω ασχοληθεί ακόμα με αυτό.
Δεν κυνηγάω μανιωδώς τσίχλες τα τελευταία χρόνια.
Ίσως το πετύχω με φυσίγγι.
================
Γενικά στα προηγούμενα
Θόρυβος στον πίνακα δεν σημαίνει τίποτα για εμένα ... ίσως η αποτύπωση που αφήνει το κάθε σκάγι να σημαίνει κάτι αλλά δεν έχω ασχοληθεί και ούτε θα το κάνω. Έχω δει όμως διαφορές εκεί.
Ίσως τα αυτιά μου να έχουν πρόβλημα ... δεν το θεωρώ πάντως αξιόπιστο κριτήριο. Περισσότερα σκάγια, περισσότερος θόρυβος.
2 μικρά τετράγωνα κόντρα πλακέ ένα στο κέντρο και ένα στην άκρη (περιφέρεια) το θεωρώ πιο αξιόπιστο για σύγκριση διάτρησης 2 φυσιγγίων.
 
Βασίλη μια ερώτηση χωρίς παρεξήγηση. Κυνηγάς;
Δεν κυνηγάει φίλε ‼️αυτός κ εγώ μπήκαμε εδώ για να σας τρολαρουμε...μας έπιασες....είμαστε ξεβαμμένοι οικολόγοι που κυνηγανε μονο ότι περπατά κ σέρνεται....
 
Εσύ και Νίκος δεν λέγατε ότι τουφεκια καλή στον πίνακα, καλή σε διάτρηση είναι αδύνατον να μην πάει καλά στο κυνήγι?
Μονο σου μόλις αφαιρεσες μία παράμετρο από τον τρόπο που αξιολογεις ένα φυσιγγι.
Ήρθες στα λόγια μου.
Ότι άλλο θες το συζητάμε.
Οκ έκανα λάθος ... προτίμησε χάλια κατανομές και χάλια διατρήσεις ...
Εγώ θα προτιμήσω το αντίθετο.
 
Φίλε Τζονυ είναι το τελευταίο μυνημα που γράφω εδώ μέσα και αποχωρώ όπως και πολλοί άλλοι που ήταν γνωστες του αντικειμένου και τους βγάλατε όλους άχρηστους με τις θεωρίες σας.
Μπι κουλ ρε φίλε‼️
σε λάθος συμπεράσματα πεφτεις,κανείς δεν είπε κανέναν άχρηστο,σε φιλικό επίπεδο ανταλλάσσουμε απόψεις.δατσιτ‼️
Καλή μας μέρα‼️
 
Μπι κουλ ρε φίλε‼️
σε λάθος συμπεράσματα πεφτεις,κανείς δεν είπε κανέναν άχρηστο,σε φιλικό επίπεδο ανταλλάσσουμε απόψεις.δατσιτ‼️
Καλή μας μέρα‼️
Είναι λίγο ερετικες η άποψης σας με τον Βασίλη αλλά μας αρεση και εμάς:)
 
Ρε σεις μου έχετε σύρει τα εξ αμάξης ... αχαχα
Ηρεμήστε, συζήτηση κάνουμε.
Αν δεν είχατε και εμάς τι θα κάνατε ;;;
Μπορεί να λέω και μπαρούφες.

Πάρτε και μια άλλη αιρετική άποψη για τις δηλητηριώδεις κάνες από έναν ακόμα "άσχετο".

https://www.kynigesia.gr/to-syndromo-tis-kannis-na-eichame-mia-kanni-tis-prokopis/

Καλημέρα.
 
Ρε σεις μου έχετε σύρει τα εξ αμάξης ... αχαχα
Ηρεμήστε, συζήτηση κάνουμε.
Αν δεν είχατε και εμάς τι θα κάνατε ;;;
Μπορεί να λέω και μπαρούφες.

Πάρτε και μια άλλη αιρετική άποψη για τις δηλητηριώδεις κάνες από έναν ακόμα "άσχετο".

https://www.kynigesia.gr/to-syndromo-tis-kannis-na-eichame-mia-kanni-tis-prokopis/

Καλημέρα.
Ωραίο συμπέρασμα τεκμηριωμένο επηστιμονηκα μετά από χιλιάδες ώρες στους κυνηγότοπους και στους βάλτους της χώρας του βγάζω το καπέλο:oops:
 
Ρε σεις μου έχετε σύρει τα εξ αμάξης ... αχαχα
Ηρεμήστε, συζήτηση κάνουμε.
Αν δεν είχατε και εμάς τι θα κάνατε ;;;
Μπορεί να λέω και μπαρούφες.



Καλημέρα.
Αυτό το λίνκ τηςBrowning που εβαλες νομιζω λεει αρκετά. Αρκετά πινακακια με τα ιδια ποσοστα κυκλοφορουν,αλλα οταν στο δηλωνει η browning που κατα γενικη ομολογία εχει φαρμακερες κάννες κατι σημαίνει.
 
Αυτό το λίνκ τηςBrowning που εβαλες νομιζω λεει αρκετά. Αρκετά πινακακια με τα ιδια ποσοστα κυκλοφορουν,αλλα οταν στο δηλωνει η browning που κατα γενικη ομολογία εχει φαρμακερες κάννες κατι σημαίνει.
Φαρμακερές δε θα πει τίποτα‼️αφού μαζί με το όπλο μας δίνει κ αντίδοτο,μην κάτσει καμιά στραβή‼️
 
Αυτό το λίνκ τηςBrowning που εβαλες νομιζω λεει αρκετά. Αρκετά πινακακια με τα ιδια ποσοστα κυκλοφορουν,αλλα οταν στο δηλωνει η browning που κατα γενικη ομολογία εχει φαρμακερες κάννες κατι σημαίνει.
Γι αυτό το έβαλα.
Ο Μάριος @Prowler® το ανακάλυψε.
Όταν κάποια στιγμή ρώτησα εδώ ποιό όπλο long range να αγοράσω (σαν δεύτερο) άλλοι λέγανε SX3-4, άλλοι V3, άλλοι Auto5, άλλοι Fabarm και πολλά άλλα.
Οι περισσότεροι όμως συμφωνούσαν ότι 85+% με εμπορικά φυσίγγια δεν βγαίνουν εύκολα.
Επίσης ελάχιστες δοκιμές θα δεις με 85+% ή 90+% και οι περισσότερες είναι από τον Νίκο.
Άρα καταλήγουμε πάλι σε αυτό που γράφω συνέχεια.
Χέρι, φυσίγγι, όπλο με αυτή την σειρά.

Η ερώτηση όμως παραμένει.
Βρείτε άφτιαχτο όπλο που βγάζει με πολλά εμπορικά αμερικάνικα φυσίγγια 85+% και το αγοράζω χθες.
Ας μην σκοτώνει το ποσοστό αυτό ... δεν πειράζει.
 
Last edited:
Ηλία κοίτα τι ποσοστά δίνει επίσημα η Browning για τα όπλα της ...

https://www.browning.com/support/faq/shotgun-choke-patterns.html

Κάνει λάθος ? ή δεν έχει ανακαλύψει τους κώνους και τους αυλούς ... ή γράφει ψέματα ?
Ο καθένας έχει τα γούστα του ... αυτά όμως είναι τα "φυσιολογικά" ποσοστά, λίγο πάνω λίγο κάτω δεν χάθηκε ο κόσμος.
Αυτά κοιτάζω να έχω και τα έχω χοντρικά ...

Και εμένα μου αρέσουν οι πολύ σφιχτές κατανομές για κάποια ιδιαίτερα κυνήγια, όχι όμως για όλα.
Το μεγάλο πρόβλημα είναι οι πολύ ανοιχτές 10-15μ σε τσίχλες που περνάνε σφαίρα αλλά δεν έχω ασχοληθεί ακόμα με αυτό.
Δεν κυνηγάω μανιωδώς τσίχλες τα τελευταία χρόνια.
Ίσως το πετύχω με φυσίγγι.
================
Γενικά στα προηγούμενα
Θόρυβος στον πίνακα δεν σημαίνει τίποτα για εμένα ... ίσως η αποτύπωση που αφήνει το κάθε σκάγι να σημαίνει κάτι αλλά δεν έχω ασχοληθεί και ούτε θα το κάνω. Έχω δει όμως διαφορές εκεί.
Ίσως τα αυτιά μου να έχουν πρόβλημα ... δεν το θεωρώ πάντως αξιόπιστο κριτήριο. Περισσότερα σκάγια, περισσότερος θόρυβος.
2 μικρά τετράγωνα κόντρα πλακέ ένα στο κέντρο και ένα στην άκρη (περιφέρεια) το θεωρώ πιο αξιόπιστο για σύγκριση διάτρησης 2 φυσιγγίων.
18,8 mono 40 yards? Καλα ειναι οι βελγοι πολυ ασχετοι Ρε βελγακια στην Ελλαδα βαραμε πανω απο 70 υαρδες
 
Γι αυτό το έβαλα.
Ο Μάριος @Prowler® το ανακάλυψε.
Όταν κάποια στιγμή ρώτησα εδώ ποιό όπλο long range να αγοράσω (σαν δεύτερο) άλλοι λέγανε SX3-4, άλλοι V3, άλλοι Auto5, άλλοι Fabarm και πολλά άλλα.
Οι περισσότεροι όμως συμφωνούσαν ότι 85+% με εμπορικά φυσίγγια δεν βγαίνουν εύκολα.
Επίσης ελάχιστες δοκιμές θα δεις με 85+% ή 90+% και οι περισσότερες είναι από τον Νίκο.
Άρα καταλήγουμε πάλι σε αυτό που γράφω συνέχεια.
Χέρι, φυσίγγι, όπλο με αυτή την σειρά.

Η ερώτηση όμως παραμένει.
Βρείτε άφτιαχτο όπλο που βγάζει με πολλά εμπορικά αμερικάνικα φυσίγγια 85+% και το αγοράζω χθες.
Ας μην σκοτώνει το ποσοστό αυτό ... δεν πειράζει.


Παρε και μια σημερινη φιλε.....με σκαγια απο το σφαγμενο ΡΕΜΙΚΤΟΝ !!!

εικόνα_Viber_2022-05-02_10-45-51-496.jpg
εικόνα_Viber_2022-05-02_10-45-57-901.jpg
Τα σκαγια Ν3 δικα μας - Ν4 για την ΡΕΜΙΚΤΟΝ.
 
Άλλη μια με psb+1 1,80*33,5 diamante 21 n6 στα 25 μέτρα πάλι με 4*
V1,5 397m/s
View attachment 47625
Πολύ συγκεντρωτική τουφεκιά με ποσοστό που ξεπερνά το 80% σε αυτή την απόσταση και τα 4*. Θα δοκιμαστεί και με πιο ψιλά σκάγια για την έναρξη σε τρυγόνι φασα.
Ότι φυσίγγι θα το προορισεις για πέρδικα δοκίμασε το πρώτα σε τρυγόνι, φασσα.
 
Παρε και μια σημερινη φιλε.....με σκαγια απο το σφαγμενο ΡΕΜΙΚΤΟΝ !!!
Τα σκαγια Ν3 δικα μας - Ν4 για την ΡΕΜΙΚΤΟΝ.
Δεν σκοτώνει ... είναι πολύ σφιχτή η κατανομή και η πυρίτιδα μάπα.
Φτιάξε 100 να τα τα στείλουμε για test drive. .yelling.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top