Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Εκτός απο τα παλιά super x(τα καινούργια δεν γνωριζω),το έχω συνάντηση κ σε ένα ελληνικό,δεν μπορώ όμως να θυμηθώ σε πιο φυσίγγι όμως.Πάντως απο "μάλλινα"έχω ρίξει τα 2001 32 και 34γρ,lambro feltro 34, jk6 34γρ Θεοδωρίδης σε κάποιο απο αυτά τα τέσσερα ήταν..
 
Υπάρχει και ένα άλλο είδος τάπας..αυτή από φελλό..ίδια με αυτή που γέμιζε ο στοκας τα full double..Το οποίο ήταν πράγματι φυσιγγι οριακών βολων.(είχα ρίξει δυο κασετίνες 6+7 σε πέρδικες παλιά).Αυτή η τάπα είναι κάτι σαν την μάλλινη η έχουν διάφορα?
 
Να πούμε λίγο κάτι για τα ανάμικτα σκάγια κ την χρησιμότητα τους(που ποτέ δεν κατάλαβα).Θα δώσω σαν παράδειγμα το γιουρομιξ το οποίο είναι ένα πολύ καλό κατά γενική ομολογία τσιχλοφυσιγγο κ όχι μόνο.ας πούμε ότι η εταιρία το έβγαζε με ένα νούμερο σκαγιων κ εμείς επιλέξαμε το ν9,πιστεύετε ότι θα ήταν λιγότερο αποτελεσματικό από το αναμικτο 8-9?Και αν ναι τότε πως γίνεται αυτό?Καπιοι βλητικοι λένε ότι τα φυσίγγια με ανάμικτα σκαγια δεν προσφέρουν τιποτα περισσότερο από ένα φυσίγγι με ένα νούμερο σκαγιων..ΥΓ θέλω να πω δηλαδή ότι μήπως το στήσιμο του γιουρομιξ "σκοτώνει"κ όχι τα ανάμικτα?
 
Μμμμμ... Τασο ωραιος προβληματισμος...
Σιγουρο ο συνδυασμος ολων "σκοτωνει" κ οχι τα αναμικτα σκαγια... Αν τα σκαγια ηταν σε σειρα τοτε ναι, τα δυο νουμερα σκλαγιων εχουν σαφως καποιο λογω να ειναι ωφελημα... Τα πιο χοντρα δημιουργουν αεροδυναμικη που εκμεταλλευονται τα πιο ψιλα, κατι σαν την προσπεραση των αυτοκινητων σε αγωνες οπου το ενα αυτοκινητο πηγαινει πισω απο το μπροστα εκμεταλλευομενο την μειωμενη αντισταση του αερα και επιταχυνοντας πιο γρηγορα... Τι ειπα ο πουστης... .sarcastic.
Στα αναμικτα τωρα δεν ξερω αν ισχυει κατι τετοιο εστω κ σε μικροτερο βαθμο μιας κ η διαταξη των σκαγιων ειναι τυχαια... Αυτο που ισως αντιλαμβανομαι εγω ειναι οτι κατα το σοκ του θηραματος απο τα σκαγια, καποια του προκαλουν μεγαλυτερο λογω μεγαλυτερης διαμετρου... Ισως να ριχνουν κ λιγο τις πιεσεις, ισως να αυξανουν κ λιγο τις ταχυτητες(τις μενουσες, τις αρχικες τις αυξαννουν ελαχιστα απο οτι ειδα στον ταχογραφο), παντως μαζευουν την κατανομη... Αυτο που σκεφτρομαι ειναι οτι επιτυγχανουμε κατα ενα βαθμο τη δυναμη ενος πιο χοντρου νουμερου μετριαζοντας τα κενα στην κατανομη λογω της υπαρξης των πιο ψιλων...
 
Αυτό που μπορείς να κάνεις Άρι(Αν δεν το έχεις ήδη κάνει..;))Είναι να γεμίσεις ένα φυσίγγι με 9αρια και ένα άλλο με ν9-8(με τα ίδια φυσικά υλικά)και να ρίξεις σε μια τάδε απόσταση με το ίδιο τσοκ να δεις αν θα υπάρχει κάποια σημαντική διάφορα σε κατανομή κ συγκέντρωση..ΥΓ Αλήθεια όταν η BP γέμισε το dual power 6+3 και 4+7 τι να είχε άραγε στο νου της...fff..xm.
 
Να σαι σιγουρος οτι πριν βγαλει το 6+3 και το 4+7, θα δοκιμασε ο Θεος ξερει ποσους συνδυασμους
 
Είναι και αυτό..Όμως δεν γνωρίζω για τι θηράματα θα ήταν κατάλληλα γιατί μιλάμε για τρία μεγέθη σκαγιων διαφορά..Ας πούμε το 6+3 μπορεί να χρησιμοποιηθεί στο λαγό,κ στις πάπιες..το 4+7 που θα ήταν κατάλληλο?Όπως κ να το κάνουμε δεν καταλαβενω πως θα "συνεργαστούν"τέτοια μεγέθη σκαγιων..Κυρίως από άποψη ταχύτητας κ κατανομής..
 
Τασο τα χοντρα δημιουργουν αεροδυναμικη κ τα ψιλα ακολουθουν συμπληρωνοντας τα κενα με περισσοτερη δυναμη λογω μειωμενης αντιστασης του αερα... Αυτο θα ειχε στο μυαλο της η ΒΡ και σιγουρα θα δουλεψε πολυ για να πετυχει τον καλυτερο συνδυασμο...
Αυτό που μπορείς να κάνεις Άρι(Αν δεν το έχεις ήδη κάνει..;))Είναι να γεμίσεις ένα φυσίγγι με 9αρια και ένα άλλο με ν9-8(με τα ίδια φυσικά υλικά)και να ρίξεις σε μια τάδε απόσταση με το ίδιο τσοκ να δεις αν θα υπάρχει κάποια σημαντική διάφορα σε κατανομή κ συγκέντρωση..
Τα αναμικτα σκαγια εχουν ελαφρα πιο πυκνη κατανομη και ελαφρα μεγαλυτερη αρχικη ταχυτητα... Στο κυνηγι εχουν μεγαλυτερη φονικοτητα, εχουν περισσοτερη δυναμη πανω στο θηραμα...
 
Εγω τα φτιαχνω σε 4/6 με α1 για φασα παπια(πρίν τα ατσαλινα) εχω δει πολυ καλα σκοτωματα αλλα δεν το εχω δει σε πινακα διαφορα παντοσ βλεπεισ σιγουρα τωρα γιατι δεν ξερω.μαλων αυτο που λέει ο αρισ ειναι τα πιο ψηλά σκαγια εχουν λιγότερη αντίσταση.με αποτελεσμα να εχουν μεγαλύτερη δύναμη απανω στον στόχο
 
Είναι γεγονός παντως ότι φυσίγγια με ανάμικτα σκάγια είναι ιδιαίτερα αποτελεσματικά τουλάχιστον όσα έχω ριξει.Για πείτε καμιά γνώμη όμως τα 4+7 που μπορούν να ριχτούν?το πιθανό θήραμα θα ήταν η φασσα..Έχω ένα τέτοιο κουτάκι..Σκεφτόμουν για τα μπασιματα.Ε κάπου πρέπει να το δοκιμάσω..Να μην σκουριάσουν...sarcastic.
 
Σε όλους μας εχει τύχει να βλέπουμε άκαυτη μπαρούτι μέσα στην κάννη μετά απο πυροβολισμο και άλλοτε να ειναι η μπαρούτι τελείως καμμένη.Στην πρώτη περίπτωση οταν βλέπουμε άκαυτη μπαρούτι δηλαδή μήπως επηρεάζετε βλητικα η βολή μας?Πχ στην δύναμη της.Και γιατι συμβενει αυτό?Ευχαριστώ.
 
Σε όλους μας εχει τύχει να βλέπουμε άκαυτη μπαρούτι μέσα στην κάννη μετά απο πυροβολισμο και άλλοτε να ειναι η μπαρούτι τελείως καμμένη.Στην πρώτη περίπτωση οταν βλέπουμε άκαυτη μπαρούτι δηλαδή μήπως επηρεάζετε βλητικα η βολή μας?Πχ στην δύναμη της.Και γιατι συμβενει αυτό?Ευχαριστώ.
Πολλα μπορι να συμβαίνουν τασο απο αδύναμο πατημα τησ φουστασ του συγκετροτηρα ακατάλληλο καψουλι.φυσηκα όλα αυτα επηρεάζουν και την βολι
Ακαυτη πυρίτιδα μπορεί να αφήσει ενα φυσίγγια μεσα στην κανη για τους λόγους που αναφέρει ο ILIAS B, επίσης όταν το φυσίγγιο γεμίζεται με προοδευτικότερης καυση πυρίτιδας από αυτή που απαιτεί το βάρος γομωσης σκαγιών του. Πάντως σε ένα τύπο φυσιγγίου SPORTING που δοκιμασα πέρσι και παρατήρησα αύτο το φαινόμενο η απόδοσή του ήταν άριστη
 
Ευχαριστώ παιδια!Πάντως αυτό το εχω δει και σε πιο ποιοτικά φυσιγγια..Δεν συμβενει μόνο σε φτηνά τσιχλοφουσεκα..
 
Αυτο που λεει ο ωριονασ ειναι διαφυγή πυρητιδασ την ωρα του κλησηματοσ δεξια και αρηστερα τησ φουστασ συμβαίνει σχεδον παντα αν ο σηγκεντρωτηρασ δεν μπεί πολυ εφαρμαστα αυτη δεν καίγεται για αυτο τα κοματια τα βλέπουμε στο κλειστρο και στην κανη.αυτο πιστεύω δεν επηρεάζει την βολι
 
Last edited by a moderator:
Να πω κάτι που εχω παρατηρήση με την διατρηση των φυσιγγίων.Από πάντα μαδάω τα θηράματα που χτυπάω για να βλέπω την διατρηση των σκαγιων.Εχει τύχη να μαδάω τσίχλα και να πέφτουν ενα δυο σκάγια κατω!Ενα αλλο πολυ παράξενο φαινόμενο ήταν το εξής:Τουφεκωντας πέρδικα με φυσίγγι 36γρ 6αρι(ελληνικό)πισωκωλλα περίπου στα 15μ τα σκάγια έμειναν μεσα στο πουλί κ ήταν παραμορφωμένα(τα βρήκα στο φαΐ)!!ως εδώ καλά..ΟΜΩΣ τουφεκοντας φάσα με φυσίγγι 34γρ ν6(ιταλικό) με βολή τραβερσα πάνω από 30μ. κατά το μαδημα το πουλί είχε 3 σκάγια αρπάξει.Το ενα από αυτά είχε βγει από την άλλη πλευρά και είχε σταματήσω εσωτερικά στην πέτσα του πουλιού!και όλη γνωρίζουμε την θα πει φάσα..ΥΓ Δεν μπορώ να δώσω κάποια εξήγηση.παντως η διάφορα από φυσίγγι σε φυσίγγι ειναι τεράστια (και) στο θέμα διατρηση.Ισως κάποιοι να παραξενεύουν ομως να είστε σίγουροι οτι γράφω ειναι πέρα για πέρα αληθινό.Θα ήθελα γνώμες γιατί είμαι σίγουρος οτι έχετε παρόμοια περιστατικά..
 
Last edited:
Να πω κάτι που εχω παρατηρήση με την διατρηση των φυσιγγίων.Από πάντα μαδάω τα θηράματα που χτυπάω για να βλέπω την διατρηση των σκαγιων.Εχει τύχη να μαδάω τσίχλα και να πέφτουν ενα δυο σκάγια κατω!Ενα αλλο πολυ παράξενο φαινόμενο ήταν το εξής:Τουφεκωντας πέρδικα με φυσίγγι 36γρ 6αρι(ελληνικό)πισωκωλλα περίπου στα 15μ τα σκάγια έμειναν μεσα στο πουλί κ ήταν παραμορφωμένα(τα βρήκα στο φαΐ)!!ως εδώ καλά..ΟΜΩΣ τουφεκοντας φάσα με φυσίγγι 34γρ ν6(ιταλικό) με βολή τραβερσα πάνω από 30μ. κατά το μαδημα το πουλί είχε 3 σκάγια αρπάξει.Το ενα από αυτά είχε βγει από την άλλη πλευρά και είχε σταματήσω εσωτερικά στην πέτσα του πουλιού!και όλη γνωρίζουμε την θα πει φάσα..ΥΓ Δεν μπορώ να δώσω κάποια εξήγηση.παντως η διάφορα από φυσίγγι σε φυσίγγι ειναι τεράστια (και) στο θέμα διατρηση.Ισως κάποιοι να παραξενεύουν ομως να είστε σίγουροι οτι γράφω ειναι πέρα για πέρα αληθινό.Θα ήθελα γνώμες γιατί είμαι σίγουρος οτι έχετε παρόμοια περιστατικά..
Τάσο πρώτα από όλα, οι καιρικές συνθήκες ήταν ίδιες;
 
Μια φορά μου έχει τύχει να χτυπήσω τσίχλα και όταν την έπιασα είδα στο φτέρωμα της σκάγι που δεν την είχε τρυπήσει... Σε κοντινή απόσταση...
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top