Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Να πω κάτι που εχω παρατηρήση με την διατρηση των φυσιγγίων.Από πάντα μαδάω τα θηράματα που χτυπάω για να βλέπω την διατρηση των σκαγιων.Εχει τύχη να μαδάω τσίχλα και να πέφτουν ενα δυο σκάγια κατω!Ενα αλλο πολυ παράξενο φαινόμενο ήταν το εξής:Τουφεκωντας πέρδικα με φυσίγγι 36γρ 6αρι(ελληνικό)πισωκωλλα περίπου στα 15μ τα σκάγια έμειναν μεσα στο πουλί κ ήταν παραμορφωμένα(τα βρήκα στο φαΐ)!!ως εδώ καλά..ΟΜΩΣ τουφεκοντας φάσα με φυσίγγι 34γρ ν6(ιταλικό) με βολή τραβερσα πάνω από 30μ. κατά το μαδημα το πουλί είχε 3 σκάγια αρπάξει.Το ενα από αυτά είχε βγει από την άλλη πλευρά και είχε σταματήσω εσωτερικά στην πέτσα του πουλιού!και όλη γνωρίζουμε την θα πει φάσα..ΥΓ Δεν μπορώ να δώσω κάποια εξήγηση.παντως η διάφορα από φυσίγγι σε φυσίγγι ειναι τεράστια (και) στο θέμα διατρηση.Ισως κάποιοι να παραξενεύουν ομως να είστε σίγουροι οτι γράφω ειναι πέρα για πέρα αληθινό.Θα ήθελα γνώμες γιατί είμαι σίγουρος οτι έχετε παρόμοια περιστατικά..
Τάσο σε κιχλα και όχι μόνο, μου έχει τύχει και μένα, να βρώ σκαγια στα φτερά ή ακόμα και κολλημένα στο πετσί τους, συνηθως Νο 9, αλλά αυτά ήταν σκάγια που είχαν περάσει όλο το σώμα και απλά δεν είχαν δυναμη να περάσουν το πετσί και σταματούσαν εκεί ή το περνούσαν αλλά κολλουσαν στα φτερά.
Τωρα όσο αφορά τη διαφορά στη διάτριση μεταξυ φάσας και περδικάς μπορεί να οφείλεται στο ότι την πέρδικα την τουφέκισες πισώκολλα και τα σκαγια διαπέρασαν όλο το σωμα του πουλιού κατα μήκος και σταμάτησαν στα κόκαλα ή στους μυς του στήθους που ειναι αρκετα χοντρά, μαλλον και ο λόγος που τα βρήκες παραμορφωμένα να οφείλεται στην προσκρουση στα σκληρα κόκκαλα του στήθος και ακολούθως στους στιβαρούς μυς. Τωρα στη φάσα που την τουφέκισες τραβέρσα (άν και δεν μας είπες που τη βρηκε το σκάγιο που τη διαπέρασε) πιθανό να τη βρήκε στο πλαϊ της κοιλιάς να διαπέρασε τα έντερα και να βγήκε από την άλλη χωρίς να συναντήση κόκκαλο ή μυς.
Από την άλλη επειδή τα 15μ. είναι κοντινή απόσταση, μπορεί το ελληνικό φυσίγγιο να είχε μαλακά σκάγια σε συνδυασμό με ασθενή ταχύτητα.
 
Τάσο πρώτα από όλα, οι καιρικές συνθήκες ήταν ίδιες;
Χρήστο η φάσα ήταν αρχές Νοέμβρη και η πέρδικα αρχές Δεκέμβρη με το ίδιο όπλο ίδιο τσοκ ίδιο σκάγι (2,7mm)Διαφορετικό φυσίγγι ομως....ΥΓ συνθήκες καιρικές σχεδόν ίδιες.(ηλιόλουστη καθαρή μέρα)
 
Σπύρο το σκάγι που είχε διαπεράσει κ σταματήση στην πέτσα του πουλιού ηταν σε ευθεία κατω απο την φτερούγα και λίγο προς τα πισω.Το θυμαμε αρκετά καλά..Η περδικα δεν μπορώ να ξέρω..
 
Λοιπόν δεν θέλω να κάνω διαφήμιση άλλα ούτε και δυσφήμιση.οπως είπαμε η βλητική ειναι παράξενο.Θα αναφέρω μάρκες μόνο κ μόνο μήπως τα έχει δουλέψει κάποιος τα φυσίγγια κ πει την άποψη του.rc 2 34gr το ιταλικό και Nobel's κόκκινο ρελιαστο του Ναυπλιωτη το 36αρι.Αν θυμάστε καλά εβγεναν πριν λίγα χρόνια..Τώρα δεν γνωρίζω αν υπαρχουν
 
Σπύρο το σκάγι που είχε διαπεράσει κ σταματήση στην πέτσα του πουλιού ηταν σε ευθεία κατω απο την φτερούγα και λίγο προς τα πισω.Το θυμαμε αρκετά καλά..Η περδικα δεν μπορώ να ξέρω..
Ίσως , να είναι αυτό που λέει ο samgunner62 παραπάνω, κάποιο παραμορφωμένο σκάγιο από την περιφέρεια της ντουφεκιας ''ξωσκαγιο'' που λέμε, που να μην είχε την απαιτούμενη δύναμη.
 
Δεν μπορώ να θυμηθώ με τίποτα πόσα σκάγια κ που είχε η περδικα.Ομως τα 15μ ειναι μπούκα φωτια που λένε κ οι παλιοί..
 
Είμαι βέβαιος οτι αν μαδησετε(όσοι δεν το κάνουν)τα θηράματα και κοιτάτε διατρησης και θυμαστε που περίπου έγιναν οι βολες(κοντινές μακρινές)θα δείτε πράματα και θάματα..Ειδικά αν κυνηγάτε με διαφορετικά φυσίγγια το ίδιο θήραμα..
 
Ίσως , να είναι αυτό που λέει ο samgunner62 παραπάνω, κάποιο παραμορφωμένο σκάγιο από την περιφέρεια της ντουφεκιας ''ξωσκαγιο'' που λέμε, που να μην είχε την απαιτούμενη δύναμη.

Ετσι ακριβως...
Παιδια τα 15 μετρα ειναι τρομερα κοντινη αποσταση... Κ γουρουνι να τουφεκισεις μπορει να του ανοιξεις τρυπα...
 
Εχω δει άτομο να ντουφεκαει πρασινα στα 15 μετρα καμια 10ρια πουλια που ερχωταν να κατσουν μπροστα του σχεδον καθηστα με λαμπρο μπλε 5νταρι και να μειν περνη ουτε ενα μονο πουπουλα με τρείς ντουφεκεσ μετα πηγαμαι νε δοκιμασουμε την ντουφεκια σε μια πετρολατα στα 20 μετρα μονο λιομενο μολιβι ουτε ενα σκαγιο δεν τον περασε απέναντί.αν δεν το πάει ενα οπλο το φυσηγγι ουτε σπουργο δεν βαρασ
 
Ετσι ακριβως...
Παιδια τα 15 μετρα ειναι τρομερα κοντινη αποσταση... Κ γουρουνι να τουφεκισεις μπορει να του ανοιξεις τρυπα...
Φίλε Αρι τα σκάγια που βρήκα στην πέρδικα ήταν στην κυριολεξία παρά πολλή παραμορφωμενα(πλακέ)Ίσως κακή ποιότητα σκαγιων δεν εξήγητε αλλιώς(με τέκνα γεμίζονταν αν θυμαμε καλά)
 
Εχω δει άτομο να ντουφεκαει πρασινα στα 15 μετρα καμια 10ρια πουλια που ερχωταν να κατσουν μπροστα του σχεδον καθηστα με λαμπρο μπλε 5νταρι και να μειν περνη ουτε ενα μονο πουπουλα με τρείς ντουφεκεσ μετα πηγαμαι νε δοκιμασουμε την ντουφεκια σε μια πετρολατα στα 20 μετρα μονο λιομενο μολιβι ουτε ενα σκαγιο δεν τον περασε απέναντί.αν δεν το πάει ενα οπλο το φυσηγγι ουτε σπουργο δεν βαρασ

Hλια ακομα κ αν δεχθουμε οτι τα σκαγια ηταν κακιστης ποιοτητας, η ακομα κ αν αντι για 5αρια ηταν 8αρια η 9αρια, στα 15 μτρα επρεπε να τα τσακισει τα παπια μονο κ μονο απο την υψηλοτατη συγκεντρωση... Θα επρεπε να τους κοβει τους λαιμους, τα φτερα κ τα ποδια στεγνα... ΑΠλα η συγκεντρωση ηταν τοσο υψηλη κ η σιγουρια για τα κοντινα θηραματα τοσο μεγαλη που εριξε στο περιπου με καποια σκαγια να παιρνουν ξοφαλτσα τα παπια... Συμβαινει κ στις καλυτερες οικογενειες... ;)
 
Αρι η ντουφεκια δοκιμάστηκε σε ντενεκε στα 20/25 μετρα και βρήκαμε απανω μονο μολιβιεσ ουτε μια τρύπα αν ήταν αυτο που λεσ θα έπρεπε να τον εχει κανει σουροτηρι σε ολικό παγετω και -2.αυτο το πράγμα δεν το εχω ξαναδει τόσο άχρηστη ντουφεκια
 
Hλια ακομα κ αν δεχθουμε οτι τα σκαγια ηταν κακιστης ποιοτητας, η ακομα κ αν αντι για 5αρια ηταν 8αρια η 9αρια, στα 15 μτρα επρεπε να τα τσακισει τα παπια μονο κ μονο απο την υψηλοτατη συγκεντρωση... Θα επρεπε να τους κοβει τους λαιμους, τα φτερα κ τα ποδια στεγνα... ΑΠλα η συγκεντρωση ηταν τοσο υψηλη κ η σιγουρια για τα κοντινα θηραματα τοσο μεγαλη που εριξε στο περιπου με καποια σκαγια να παιρνουν ξοφαλτσα τα παπια... Συμβαινει κ στις καλυτερες οικογενειες... ;)
Δεν είναι και ευκολο Αρι! (Μιλάω για μένα για να μην παρεξηγηθώ, που θεωρώ τον εαυτό μου απλα ''ανεκτό'' σκοπευτη μετά τα τόσα χρόνια ενασχολησήσης μου με το κυνήγι) να βάλω, μια περδικά που βουτάει στον κατήφορο (συνηθως αυτές τις περδικες ντουφεκάμε πισώκολλα), στο κέντρο μιας ντουφεκιά με διαμετρο 35-40 εκ. (τόσο περίπου έχω δει να βγαίνουν οι ντουφεκιές στα 15μ με 3*) και με τη ψυχή έξω απο το περπάτημα πάνω στις πέτρες και τους βράχους του βουνού μέχρι να τη βρώ.
 
Σίγουρα δεν ειναι εύκολο..Το 3αρι σαφώς κ δεν κάνει για βολές στα 15μ..Όμως το θεωρώ ιδανικό τσοκ για μένα σε αυτό το κυνήγι..Και αυτό γιατί χωρίς σκυλί(που πάω εγώ).Δεν υπάρχει η πολυτέλεια να τις μπλοκάρει και εγώ να πλησιάσω..Μου έχει ξεπεταχτεί πέρδικες από 5 έως 60μ(στην δεύτερη περίπτωση εννοείτε ότι ούτε καν σηκώνω το οπλο)..Εξαρτάτε από το πόσο έχουν κυνηγηθεί και αγριέψει τα πουλιά..
 
Εννοειται Σπυρο, αυτο λεω κ εγω, οτι ειναι πολυ σφιχτη η τουφεκια σε αυτη την αποσταση κ η θα το διαλυσεις το θηραμα η δεν θα το παρεις καθολου...
 
Εννοειται Σπυρο, αυτο λεω κ εγω, οτι ειναι πολυ σφιχτη η τουφεκια σε αυτη την αποσταση κ η θα το διαλυσεις το θηραμα η δεν θα το παρεις καθολου...
Όχι πάντα Αρι..πολλές φορές μου έχει τύχει με 3αρι τσοκ,και με το φουλ στο πλάγιο να κάνω κάποιες ιδιαίτερα κοντινές βολές ΧΩΡΙΣ να διαλυθεί το θήραμα ακόμα κ σε τσιχλοκοτσυφα,φυσικά κ πάμπολλες φορές έχω αστοχηση όπως και πάμπολλες φορές το έχω κάνει "αλιαδα".Κατά την γνώμη μου στην πρώτη περίπτωση το πουλί καταβάλλετε από ακριανα σκάγια..Έχω ψυχραιμία να αφήσω το θήραμα να ξεμακραινει λίγο αν ο τόπος ειναι καθαρός..Ίσως να ακούγετε απίστευτο όμως ειναι γεγονός.
 
Last edited:
Status
Not open for further replies.
Back
Top