Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
στα 15μ κανένα από τα δύο δεν έχει προλάβει να ανοίξει

τα 3*** ανοίγει σταδιακά από το στόμιο στα 25 μέτρα, μετά τα 25 μέτρα διατηρεί το άνοιγμα χωρίς να χάνει την πυκνότητα για ακόμη 20 μέτρα. Ακόμη και στα 50 μέτρα διατηρεί ένα "φονικό" κέντρο 45 εκατοστών

το 1* ανοίγει αργά μέχρι τα 30 μέτρα, ενώ μετά δείχνει μια γρήγορη αραίωση έως τα 50 μέτρα.
 
Last edited:
Αν ρωτήσετε έναν τσιχλοκυνηγο που ρίχνει 7αρια(2,50mm) γιατί δεν ρίχνει 9αρια θα πει οτι το 7αρι την ριχνει ξερή(δεν το ασπάζομαι) Από την άλλη η ειδικοι μας λένε οτι το 7αρι σε θηραμα μεγέθους τσίχλας η κατανομή αραιώνει γρήγορα και η τσίχλα περνάει αλώβητη(χατζιωτης)Ο οποίος θεωρεί ως το ιδανικό νούμερο το 9-10 ακόμα κ σε οριακές αποστάσεις.Διαβαζοντας ένα άρθρο του κυπριδημου(τα 7άρια για την τσίχλα)Υποστήριζε οτι το 7αρι μπορεί να γίνει αποδοτικό κ στα 50μ.Σίγουρα πέφτει όμως δεν θα έχει αραίωση αρκετά η κατανομή?Ήθελα μια άποψη όσοι ρίχνετε σε χαρτόνια.Ασχετα αν το 7αρι ειναι υπερβολή..Να το πω πιο σωστά..Σε οριακή βολή των 40μ ας πούμε με 7άρια 32γρ και το κατάλληλο τσοκ 3η2* ποσα σκάγια θα δεχτεί μια τσιχλα?Με βάση τις βολές σε χαρτόνια η στο κυνήγι(σε όσους ρίχνουν 7αρια)..
 
Last edited:
... και πόσο δίκιο έχει. Απλά θέλει μεγαλύτερη προσκόπευση, αρκετά μεγαλύτερη ... ;)
Ακριβως αυτος, κ οποιος εχει προσβαση σε σκοπευτηριο ας δοκιμασει να τουφεκισει ενα πολυ μακρινο δισκακι με 7,5αρια κ 9άρια... Κ με τα 9αρια θα σπασει αλλα μπορει να χρειαστει τη διπλασια προσκοπευση... Οσο μεγαλωνει η αποσταση τοσο περισσοτερη προσκοπευση χρειαζονται τα ψιλα σκαγια...
 
Αν ρωτήσετε έναν τσιχλοκυνηγο που ρίχνει 7αρια(2,50mm) γιατί δεν ρίχνει 9αρια θα πει οτι το 7αρι την ριχνει ξερή(δεν το ασπάζομαι) Από την άλλη η ειδικοι μας λένε οτι το 7αρι σε θηραμα μεγέθους τσίχλας η κατανομή αραιώνει γρήγορα και η τσίχλα περνάει αλώβητη(χατζιωτης)Ο οποίος θεωρεί ως το ιδανικό νούμερο το 9-10 ακόμα κ σε οριακές αποστάσεις.Διαβαζοντας ένα άρθρο του κυπριδημου(τα 7άρια για την τσίχλα)Υποστήριζε οτι το 7αρι μπορεί να γίνει αποδοτικό κ στα 50μ.Σίγουρα πέφτει όμως δεν θα έχει αραίωση αρκετά η κατανομή?Ήθελα μια άποψη όσοι ρίχνετε σε χαρτόνια.Ασχετα αν το 7αρι ειναι υπερβολή..Να το πω πιο σωστά..Σε οριακή βολή των 40μ ας πούμε με 7άρια 32γρ και το κατάλληλο τσοκ 3η2* ποσα σκάγια θα δεχτεί μια τσιχλα?Με βάση τις βολές σε χαρτόνια η στο κυνήγι(σε όσους ρίχνουν 7αρια)..
Τάσο εξαρτάται σε ποιό κομμάτι της κατανομής σου θα βάλεις τη κίχλα στα 40μ. Για να μην αρχισω Αυγουστιάτικα την ''αριθμητική'' θεωρία και γίνω κουραστικός και δυσπευτος με αυτή τη ζέστη, να σου πώ εν τάχει ότι, ένα φυσίγγιο 32γρ με Νο7 σκάγια που βγαίνουν 11,5 σκ/γρ. περιέχει 368 σκάγια, με έναν ιδανικό συνδυασμό όπλου φυσιγγίου και 2* θα σου δώσει συνήθως μια ντουφεκιά 120-130 εκ. και στον κύκλο τον 76 εκ. 60% των σκαγιών περίπου, το 2/3 περίπου από αυτά σενα κύκλο 40εκ. στο κέντρο της κατανομής, εάν καταφέρεις και εδώ είναι το δύσκολο, να βάλεις μια κίχλα στα 40μ. μεσα στα αυτά τα 40εκ. έχεις πιθανότητες να την βρούν 2-3 σκάγια. Αλλα υπάρχουν, βέβαια, πολλοί παραμέτροι που επηρρεάζουν τα παραπάνω.
 
Μάγκες σκεφτόμουν να κάνω μια κατασκευή στο χωράφι στο χωριό για να κάνω τις δοκιμές μου στα φυσίγγια. Μια κατασκευή που να στήνεται και να ξεστήνεται. Όσον αφορά τον έλεγχο της διασποράς των φυσιγγίων σκεφτόμουν να πάρω ότι έχει και στα σκοπευτήρια, δλδ ένα κομμάτι λαμαρίνα και ώχρα. Για τον έλεγχο της διάτρησης τι μου προτείνετε;
 
Μανο αν υπηρχαν τηλεφωνικοι καταλογοι, θα σου ελεγα αυτους, αλλα δυσκολα θα βρεις... Στα χοντρα δοκιμασε κανεναν τενεκε η κανενα φυλλο λαμαρινας κομμενο η κανενα κοντρα πλακε... Στο κοντρα πλακε θα κοιτας κ τις τρυπες εξοδου στην πισω μερια...Οσο πιο διαμπερεις ειναι κ οσο λιγοτερο ξυλο εχουν αφαιρεσει απο την πισω μερια τοσο περισσοτερη διατρηση θα εχουν... Θα σου που κ τα αλλα παιδια αλλες "κομπογιαννητικες" ιδεες... Απλα προσεχε, να δοκιμαζεις καθε φορα τα φυσιγγια που θες να συγκρινεις στον ιδιο τενεκε, η στην ιδια λαμαρινα, γιατι δεν θα ειναι ειναι ολες ιδιες παντα...
 
Σας ευχαριστώ για τις ιδέες... Βασίλη στον αδερφό μου ρίχνω σφαλιάρες είναι πιο απολαυστικές.. Άρι τα έχω σκεφτεί αυτά απλά έλεγα μήπως υπάρχει κάτι καλύτερο που δεν θα έχω τα θέματα τύπου, εδώ είναι πιο σκληρό το σίδερο εδώ πιο παχύ κλπ. Και θα ήθελα και κάτι να μπορώ να ανανεώσω...πχ καταλόγους πρέπει να έχω στοκ..
 
  • Like
Reactions: DrV
Σίγουρα το 7αρι απαιτεί και άριστο σκοπευτή στην τσιχλα γιατί χάνουμε σε πληθώρα σκαγιων.Γνωριζω δυο άτομα που ρίχνουν περπατητο κ καρτέρι μόνο 7αρια με επιτυχίες..Υπερβολή αλλά θα το κάνω το πείραμα..πάντα με 9 την κυνηγώ έχω ρίξει όμως και 8 και 10αρια πιο παλια.Το 9αρακι είναι ταμαμ πιστεύω σε όλες τις αποστασεις..ΥΓ θα δοκιμάσω οπωσδήποτε ένα κουτί 7αρια πάντως(2,50mm)Πρώτα ο θεός τον χειμώνα..Γιατί όπως έλεγε ο Σεφερλης Πρώτα ο θεός μετά εμείς και μετά όλοι οι άλλοι...
 
Τάσο 7άρι ρίχνω και εγώ στα μπασίματα που παιρνούν στο θεό και σε δύσκολες συνθήκες με πολλή υγρασία. Στο περπατητό μόνο 9άρι ρίχνω και τσοκ 4 στην καραμπίνα, 4-2 στο δίκαννο!
 
Μια υπερβολή που είχα κάνει σε κυνηγι πέρδικας αναγκαστικά όμως γιατί δεν είχα αλλα φυσίγγια και για να πάρω έπρεπε να πάω 30χλμ..Είχα ρίξει Jordan πράσινο 40γρ 5αρι και πήρα δυο πουλια με μια τουφεκιά(δεν μου έχει ξανασυμβεί σε πέρδικα)Αλλα φυσίγγι δυναμίτης μιλάμε..ΥΓ θυμαμε έδωσα 3 φυσίγγια σε φίλο με μια 610 Φρανκι και μου λέει την άλλη μέρα..Τι μου έδωσες ωρε?έλεγα πως θα την σπασω.very funny..very funny.
 
Πέρσι δοκίμασα 7 1/2 στην τσίχλα με cal20 με φυσιγγι winchester universal που έφερα από δω δεν υπήρχε άλλο νούμερο φτηνά και σκέφτηκα καλή επιλογή για τσιχλα. Πολλά κοψοφτερα,τραυματισμενα και το αίμα ποταμι,δεν νομίζω να φταίει το νούμερο των σκαγιων,δυστυχώς στο νησί το κυνηγομαγαζο είχε τα lambro αλλά από 6 και κάτω και δεν είχα αλλά να κάνω σύγκριση.
 
Ήρθε ένα φιλαράκι κ μου έφερε κάτι φυσίγγια(τα έβαλα στη συλλογή γιατί δεν θα μου χρειαστούν..)sellier bellot golden eagle 42,5gr 3in.magnum νούμερο ΒΒ.(4,00mm).Ως εδώ καλά..Έχω δυο απορίες..Το μέταλλο είναι 12mm είναι ποτέ ΔΥΝΑΤΟΝ???Γνωρίζω ότι τα τσέχικα έχουν χαμηλές πιέσεις όμως προκειτε για μαγκνουμ!!!Επίσης τα 42,5γρ δεν μπορούσαν να γεμιστουν σε 70αρι κάλυκα!!!Κουνωντας το φυσίγγι διαπιστωσα από τον ήχο οτι έχει buffer..
 
Αν κρίνω από τα 20αρια Sellier & Bellot που έχω ρίξει, μπορεί να έχουν χαμηλό πάφυλα, αλλά από μέσα είναι ενισχυμένος ο κάλυκας με πλαστικό ποτηράκι στη βάση του, που ξεπερνάει κατά πολύ το μέταλλο...
 
Έχεις δίκιο Βασίλη..Δεν το σκέφτηκα αν κ το γνώριζα..Είναι μια έξτρα ενίσχυση..Αν και νομίζω ότι ο σκοπός είναι η καλύτερη καύση της πυρίτιδας..Όμως σίγουρα βοηθάει και εκεί..
 
Ήρθε ένα φιλαράκι κ μου έφερε κάτι φυσίγγια(τα έβαλα στη συλλογή γιατί δεν θα μου χρειαστούν..)sellier bellot golden eagle 42,5gr 3in.magnum νούμερο ΒΒ.(4,00mm).Ως εδώ καλά..Έχω δυο απορίες..Το μέταλλο είναι 12mm είναι ποτέ ΔΥΝΑΤΟΝ???Γνωρίζω ότι τα τσέχικα έχουν χαμηλές πιέσεις όμως προκειτε για μαγκνουμ!!!Επίσης τα 42,5γρ δεν μπορούσαν να γεμιστουν σε 70αρι κάλυκα!!!Κουνωντας το φυσίγγι διαπιστωσα από τον ήχο οτι έχει buffer..
Ο βασικος σκοπος του παφυλα ειναι να μπορει να γινει σωστη εξωλκευση του καλυκα μετα τον πυροβολισμο.Αν αυτη του την αποστολη την φερνει εις περας με επιτυχια χωρις να υπαρχουν προβληματα αποκολησεις απο τον υπολοιπο καλυκα δεν υπαρχει λογος να ειναι μεγαλυτερος.Ενδεχομενη μεταβολη πιεσης απο την διαφορετικη διογκωση του παφυλα αναλογως του υψους τους οι εταιριες τις γνωριζουν και μπορουν να τις αντιμετωπισουν αλλως.Τωρα αν το φυσιγγι ειναι κλεισμενο με αστεροειδες ειναι πολυ πιθανον τα 42,5 γρμ ΒΒ + μπαφερ να μην χωρουν σε καλυκα 70αρη.Το πιθανοτερο ομως ειναι επιλογη λογο βλητικης στρατηγικης.

Αν κρίνω από τα 20αρια Sellier & Bellot που έχω ρίξει, μπορεί να έχουν χαμηλό πάφυλα, αλλά από μέσα είναι ενισχυμένος ο κάλυκας με πλαστικό ποτηράκι στη βάση του, που ξεπερνάει κατά πολύ το μέταλλο...
Το "πλαστικο ποτηρακι" δεν ειναι για ενισχυση.Ειναι για την διαμορφωση του χωρου καυσης της πυριτιδας.Σε καποιες περιπτωσεις "ρυθμιζει" και την στατικη πιεση που θα ασκηθει.
 
Θα συμφωνήσω με το συνάδελφο dimar νομίζω ότι sellier& bellot γεμιζε με αμερικανικές πυριτιδες τύπου ball powder γιαυτό είναι έτσι διαμορφωμένο το πυθμενιο. Με κάθε επιφύλαξη από τα λίγα που ξερω.
 
Ερώτηση..Όταν ρίχνουμε σε χαρτόνι για τον έλεγχο τις τουφεκιας μας,Παίζει κανένα ρόλο αν το χαρτόνι είναι στημένο χαμηλά στο έδαφος η μήπως ειναι καλύτερα να είναι στο ύψος τον ματιών μας?Εγώ χωρίς να ξέρω πιστεύω ότι η δεύτερη περιπτωση είναι καλυτερη...
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top