Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Μια σημερινη δοκιμη με ρουμελιωτης csb1 v8 32γρ,mossberg 9200 και 3* μαμα..
Το χαρτονι ειναι περιπου 124×103..
H βολη έγινε στα 35μ μετρημενα με ταινια..
Εχω μαρκαρει τα σκαγια τα οποια σε ολο το χαρτονι ηταν 442(δεν ειχα διαβητη να μετραγα τα εντος του κυκλου που θα χαραζα..)..
Πιστευω να φαίνεται καλα..
Πως την βλέπεται?
Βεβαια μια τουφεκια κ με εναν τυπο φυσιγγιου δεν λεει πολλα,πιστευω ομως οτι ειναι μια μικρη ενδειξη..
Ωραία σφιχτή τουφεκιά Τάσο.
Παιδια αληθεια η mossbeg γιατι δεν περπαταει σαν εταιρια θεωρω οτι βλητικα εχει πολυ ψωμι πια η γνωμη σας?
Μας έφαγε η μόδα Νικόλα Β,Β,Β ,πολύ κοντά στην remington πιστεύω σαν όπλα.
 
Παιδια αληθεια η mossbeg γιατι δεν περπαταει σαν εταιρια θεωρω οτι βλητικα εχει πολυ ψωμι πια η γνωμη σας?
Τιμια οπλα,φθηνα,με αξιολογοτατες βλητικες επιδόσεις!!
Συνθετο συστημα αεριων,μπροστοβαρα,με φτωχο φινιρισμα!
Πρεπει να εχει παρει το κομματι της αγορας που της αναλογεί...
Μπορει και καλυτερα!
 
Μια σημερινη δοκιμη με ρουμελιωτης csb1 v8 32γρ,mossberg 9200 και 3* μαμα..
Το χαρτονι ειναι περιπου 124×103..
H βολη έγινε στα 35μ μετρημενα με ταινια..
Εχω μαρκαρει τα σκαγια τα οποια σε ολο το χαρτονι ηταν 442(δεν ειχα διαβητη να μετραγα τα εντος του κυκλου που θα χαραζα..)..
Πιστευω να φαίνεται καλα..
Πως την βλέπεται?
Βεβαια μια τουφεκια κ με εναν τυπο φυσιγγιου δεν λεει πολλα,πιστευω ομως οτι ειναι μια μικρη ενδειξη..
πολυ καλη
 
Μια σημερινη δοκιμη με ρουμελιωτης csb1 v8 32γρ,mossberg 9200 και 3* μαμα..
Το χαρτονι ειναι περιπου 124×103..
H βολη έγινε στα 35μ μετρημενα με ταινια..
Εχω μαρκαρει τα σκαγια τα οποια σε ολο το χαρτονι ηταν 442(δεν ειχα διαβητη να μετραγα τα εντος του κυκλου που θα χαραζα..)..
Πιστευω να φαίνεται καλα..
Πως την βλέπεται?
Βεβαια μια τουφεκια κ με εναν τυπο φυσιγγιου δεν λεει πολλα,πιστευω ομως οτι ειναι μια μικρη ενδειξη..
Πολύ ωραίο το mossberg, έχουμε κατι απο πλάγιο ;
 
Πρακτικός τρόπος δοκιμής φυσιγγίων.
Παίρνουμε το όπλο, τα τσοκ, τα φυσίγγια (ίδια φυσίγγια, εργοστασιακά ή ιδιογομωμένα) και μία διαφάνεια με το περίγραμμα του ζωτικού χώρου του θηράματος που μας ενδιαφέρει.
Φοράμε το πρώτο τσοκ (κύλινδρος) και ρίχνουμε στα 10 μέτρα. Τοποθετούμε τη διαφάνεια επάνω στο στόχο και βλέπουμε τα όποια κενά (αν υπάρχουν) βγάζοντας συμπέρασμα για την ποιότητα κατανομής.
Κάνουμε το ίδιο στα 15 μέτρα.
Συνεχίζουμε, αυξάνοντας κάθε φορά την απόσταση 5 μέτρα. Ας πούμε ότι στα 35 μέτρα τα κενά που υπάρχουν στην κατανομή είναι τέτοια που δεν επιτρέπουν την αποτελεσματική χρήση των συγκεκριμένων φυσιγγίων σ'αυτή την απόσταση. Θέτουμε σαν όριο τα 30 μέτρα.
Κάνουμε το ίδιο για όλα τα τσοκ, κρατώντας πάντα ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ.
Έτσι έχουμε πλήρη εικόνα απόδοσης του συγκεκριμένου όπλου-τσοκ-φυσίγγια.
Αν έχουμε δίκαννο, κάνουμε το ίδιο και για τις δύο κάννες.
 
έχουμε κατι απο πλάγιο;
Δεν έχω Νίκο,όπως είπα πιο πάνω δεν έχω ρίξει ποτέ..
την επόμενη φορά να βρω κ μερικά μεγάλα χαρτονια γιατί όλο μικρά βρισκω..
Έχω καταντήσει ρακοσυλλεκτης να κοιτάω στους κάδους...sarcastic.
 
Δεν έχω Νίκο,όπως είπα πιο πάνω δεν έχω ρίξει ποτέ..
την επόμενη φορά να βρω κ μερικά μεγάλα χαρτονια γιατί όλο μικρά βρισκω..
Έχω καταντήσει ρακοσυλλεκτης να κοιτάω στους κάδους...sarcastic.

πάρε χαρτόνι περιτυλίγματος σε ρολό 1,2 μ * 25 μ περίπου 20€ . Και το κρατάς και αρχείο μετά. ;)
 
Δεν έχω Νίκο,όπως είπα πιο πάνω δεν έχω ρίξει ποτέ..
την επόμενη φορά να βρω κ μερικά μεγάλα χαρτονια γιατί όλο μικρά βρισκω..
Έχω καταντήσει ρακοσυλλεκτης να κοιτάω στους κάδους...sarcastic.
Ρώτα σε σ.μάρκετ ή στο μανάβη της γειτονιάς σου. Θα βρεις μεγάλα χαρτόνια.
 
Μια σημερινη δοκιμη με ρουμελιωτης csb1 v8 32γρ,mossberg 9200 και 3* μαμα..
Το χαρτονι ειναι περιπου 124×103..
H βολη έγινε στα 35μ μετρημενα με ταινια..
Εχω μαρκαρει τα σκαγια τα οποια σε ολο το χαρτονι ηταν 442(δεν ειχα διαβητη να μετραγα τα εντος του κυκλου που θα χαραζα..)..
Πιστευω να φαίνεται καλα..
Πως την βλέπεται?
Βεβαια μια τουφεκια κ με εναν τυπο φυσιγγιου δεν λεει πολλα,πιστευω ομως οτι ειναι μια μικρη ενδειξη..

Τάσο σε χαλάσαμε και εσένα φίλε.sarcastic.
Εξαιρετική τουφεκιά φίλε. Τι άλλες συσφίξεις τσόκ έχεις;
Βάλε μία όποτε μπορέσεις με κανένα χοντρό να κλάψει κόσμος και κοσμάκης και εγω μαζι!:p
 
Τι άλλες συσφίξεις τσόκ έχεις;
Με 4* και full δινοταν συν το 3*..
Τωρα που τα εχω βαλει ουτε ξερω ..οταν δεν χρησιμοποιειται κατι χανεται...sarcastic.
Βάλε μία όποτε μπορέσεις με κανένα χοντρό
Ναι αυτο το βιολι νομιζεις οτι θα κανω καθε λιγο...yelling.
Αντε θα ριξω κ απο αυτα να δω τι θα καταλαβεις...sarcastic.
 
Με 4* και full δινοταν συν το 3*..
Τωρα που τα εχω βαλει ουτε ξερω ..οταν δεν χρησιμοποιειται κατι χανεται...sarcastic.

Η δικιά μου επειδή είναι με κάννη 61 εκ. οπότε στην Αμερική θεωρούνταν το turkey model (για αγριόγαλους), συνοδευόταν εκτός από τα παραπάνω 3 τσοκ, και με ένα Xtra-full-turkey ! Αυτό κι αν βγάζει κάτι "μπάλες" !!! Αλλά δεν το έχω χρησιμοποιήσει σχεδόν καθόλου. Επίσης επειδή εκείνα τα χρόνια στο σκοπευτήριο ρίχναμε skeet πήρα από τον Κύργια άλλο ένα τσοκάκι Skeet. Δηλ. έχω 5 τσοκάκια συνολικά (μόνο τα μαμίσια ;)), αλλά τελικά κι εγώ μόνο στο Mod. (***) είχα καταλήξει, ειδικά στο κυνήγι. ;)
 
Ρώτα σε σ.μάρκετ ή στο μανάβη της γειτονιάς σου. Θα βρεις μεγάλα χαρτόνια.

Αν πατε σε μαγαζι που κανει εμποριο παλετας (αναψικτικα - ποτα ) εχουν ενα σορο.......
Εγω ειχα βρει ενα εδω στα μερι μου και καθε τοσο πηγαινα και γεμηζα ενα hyntai atos μεχρι τα μπουνια.....sarcastic..sarcastic..sarcastic.
Σε διαστασεις 1.10 x 75 .........
 
Παιδια αληθεια η mossbeg γιατι δεν περπαταει σαν εταιρια θεωρω οτι βλητικα εχει πολυ ψωμι πια η γνωμη σας?
Και εγώ τα θεωρώ πολύ τίμια όπλα και για σκληρή χρήση. Κάτι σαν το μπαικαλ του αμερικανου. Προσωπικά στο 930 το μόνο που με χαλάει είναι ότι έχεις επιλογή μόνο με πορτινγκ κάνη. Κάποτε το σκεφτόμουν πολύ σοβαρά για το συγκεκριμένο
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top