Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Σήμερα τελευταία βόλτα, λίγο περπατητο μονος και πήρα 5 τσιχλιτσες. Μετά ειπα να κάνω καμιά δοκιμή.
Χαρτιά 94*94 και 14 βαθμους και αεράκι που με ταλαιπώρησε γιατι δεν έμεναν τα χαρτιά στη θέση τους. Τελικα έριξα 2 εξαρια με το πλάγιο και 2 οχταρια με το s.p..
35 μέτρα, 4*, fantom 33gr, n6

40m, 2*, fantom 33gr no6

35m, lambro tordo 32 no 8 3* s.p. ,18,2 αυλό

40μ, lambro tordo 32, no 8, 1*, s.p., 18,2 αυλο
Άψογες κατανομές τα σταθερά τσοκ έχεις άλλα 10μ θαρρώ. Αν ρίξεις το ίδιο φυσίγγι νο7 θα γεμίσεις τα χαρτιά σκάγια.
 
Σήμερα τελευταία βόλτα, λίγο περπατητο μονος και πήρα 5 τσιχλιτσες. Μετά ειπα να κάνω καμιά δοκιμή.
Χαρτιά 94*94 και 14 βαθμους και αεράκι που με ταλαιπώρησε γιατι δεν έμεναν τα χαρτιά στη θέση τους. Τελικα έριξα 2 εξαρια με το πλάγιο και 2 οχταρια με το s.p..
35 μέτρα, 4*, fantom 33gr, n6

40m, 2*, fantom 33gr no6

35m, lambro tordo 32 no 8 3* s.p. ,18,2 αυλό

40μ, lambro tordo 32, no 8, 1*, s.p., 18,2 αυλο
Άρη το πλάγιό σου & το Fantom Hill 33gr σε Νο:6 γαζώνουν.....πολύ καλές κατανομές....αν στα 40m 2* έβγαλες τέτοια συγκέντρωση μέχρι 45-50 σου δίνει πιθανότητες να καρπωθείς το πουλί με βάση κ την κινητική ενέργια του σκαγιού Νο:6...;)
Με αυτό το όπλο κ το φυσίγγι θέλω να σε δω να ρίχνεις στα αγριοπερίστερα του Οκτώμβρη στο Παλιοχώρι στη (Μπούκα)...my man.
 
Σήμερα τελευταία βόλτα, λίγο περπατητο μονος και πήρα 5 τσιχλιτσες. Μετά ειπα να κάνω καμιά δοκιμή.
Χαρτιά 94*94 και 14 βαθμους και αεράκι που με ταλαιπώρησε γιατι δεν έμεναν τα χαρτιά στη θέση τους. Τελικα έριξα 2 εξαρια με το πλάγιο και 2 οχταρια με το s.p..
35 μέτρα, 4*, fantom 33gr, n6

40m, 2*, fantom 33gr no6

35m, lambro tordo 32 no 8 3* s.p. ,18,2 αυλό

40μ, lambro tordo 32, no 8, 1*, s.p., 18,2 αυλο
Παρα πολυ καλες αλλα εχω μια ενσταση...
Τωρα βρηκες βρε Αρη να ανεβασεις δοκικες με το συγκεκριμενο φυσιγγι που τελειωσε το κυνηγι και δεν μπορω να το δοκιμασω;;;;:(
 
Παρα πολυ καλες αλλα εχω μια ενσταση...
Τωρα βρηκες βρε Αρη να ανεβασεις δοκικες με το συγκεκριμενο φυσιγγι που τελειωσε το κυνηγι και δεν μπορω να το δοκιμασω;;;;:(
Ήθελα να δοκιμάσω και μερικα Ρουμελιώτης αλλά το αερακι δε με αφησε, καθώς και η ωρα, έπρεπε να πάρω τα παιδιά από το σχολείο..sarcastic.
 
Άρη το πλάγιό σου & το Fantom Hill 33gr σε Νο:6 γαζώνουν.....πολύ καλές κατανομές....αν στα 40m 2* έβγαλες τέτοια συγκέντρωση μέχρι 45-50 σου δίνει πιθανότητες να καρπωθείς το πουλί με βάση κ την κινητική ενέργια του σκαγιού Νο:6...;)
Με αυτό το όπλο κ το φυσίγγι θέλω να σε δω να ρίχνεις στα αγριοπερίστερα του Οκτώμβρη στο Παλιοχώρι στη (Μπούκα)...my man.
Αρκετά πρωινά με βρήκαν εκεί κατω φετος!.my man.
 
Άρι οι τουφεκιές είναι υπέρ του δέοντος καλές!
Τελικά από ότι φαίνεται στα Baikal με σταθερά τσοκ παίρνεις πολύ καλύτερα βλητικά αποτελέσματα από ότι με εναλλασσόμενα!
Αν είχα ρίξει με το δικό μου πλάγιο και έβαζα το τεσσάρι δεν υπήρχε περίπτωση να πάρω τέτοια τουφεκιά όπως η πρώτη που έβαλες!
Γιώργο το είχα βάλει στόχο ένα πλάγιο με τσοκ, αλλά στη συνέχεια προέκυψε αυτο και το "αρπαξα"!;)
 
Άψογες κατανομές τα σταθερά τσοκ έχεις άλλα 10μ θαρρώ. Αν ρίξεις το ίδιο φυσίγγι νο7 θα γεμίσεις τα χαρτιά σκάγια.
Ήσουν "κατηγορηματικός" για τα σταθερα τσοκ, σε ακουσα και από οτι φαίνεται δεν έχασα;)
 
Σήμερα τελευταία βόλτα, λίγο περπατητο μονος και πήρα 5 τσιχλιτσες. Μετά ειπα να κάνω καμιά δοκιμή.
Χαρτιά 94*94 και 14 βαθμους και αεράκι που με ταλαιπώρησε γιατι δεν έμεναν τα χαρτιά στη θέση τους. Τελικα έριξα 2 εξαρια με το πλάγιο και 2 οχταρια με το s.p..
35 μέτρα, 4*, fantom 33gr, n6

40m, 2*, fantom 33gr no6

35m, lambro tordo 32 no 8 3* s.p. ,18,2 αυλό

40μ, lambro tordo 32, no 8, 1*, s.p., 18,2 αυλο
Συνονοματε το s.p. τι μηκος καννης εχει;; πολυ ωραιες τουφεκιες!!
 
Last edited:
Τι θες τις δοκιμες Αριστο?Καποια πραγματα ειναι γνωστα απο την εποχη του Σταλιν....yelling.
Ουφ κ μου εφυγε ενα βαρος,για να μην λες οτι σε πηρα κ εγω στο λαιμο μου....yelling.


Τελικά από ότι φαίνεται στα Baikal με σταθερά τσοκ παίρνεις πολύ καλύτερα βλητικά αποτελέσματα από ότι με εναλλασσόμενα!

Δεν περιμενα κατι το διαφορετικο παροτι δεν εχω ριξει ουτε μια τουφεκια σε χαρτονι με το δικαννο..
Αυτο το καταλαβα απο τα εκατονταδες φυσιγγια που εχω ριξει στο κυνηγι..
( Για αυτο λεω οτι στο κυνηγι ειναι δυνατον να κανουμε μερικες διαπιστωσεις χωρις να εχουμε ριξει προηγουμενως στο χαρτι)
Αλλα κ απο το γεγονος οτι κανεις δεν βρεθηκε να μου πει οτι τα baikal με σταθερα τσοκ δεν "κοβουν" καθε αλλο...
τα παραπονα αρχισαν με τα εναλλασομενα τσοκ κ σιγουρα δεν ειναι θεμα καννης..
Ευτυχως απο οτι ακουω αυτο διορθωνεται αμεσα με αγορα καποιου aftermarket τσοκ..
 
Λίγο πριν το απογευματινό καρτέρι έκανα δύο δοκιμές σε ντενεκέ λαδιού στα 48μ δεξιά κάννη 4* θερμοκρασία 12C υγρασία 50%
Φυσίγγι percorso caccia 36g no4. Χαμηλή ανάκρουση κανένα θέμα να ρίξω 2 κουτιά, περίμενα κάτι καλύτερο σε διάτρηση η πίσω πλευρά ανέπαφη στον τενεκέ. Δεν ήθελα να ρίξω με την αριστερή κάννη έχοντας την εντύπωση ότι θα επηρεαστεί ο συγκεντρωτήρας αποσπώμενου πάτου.
IMG-20190228-175054.jpg
 
Last edited by a moderator:
Λίγο πριν το απογευματινό καρτέρι έκανα δύο δοκιμές σε ντενεκέ λαδιού στα 48μ δεξιά κάννη 4* θερμοκρασία 12C υγρασία 50%
Φυσίγγι percorso caccia 36g no4. Χαμηλή ανάκρουση κανένα θέμα να ρίξω 2 κουτιά, περίμενα κάτι καλύτερο σε διάτρηση η πίσω πλευρά ανέπαφη στον τενεκέ. Δεν ήθελα να ρίξω με την αριστερή κάννη έχοντας την εντύπωση ότι θα επηρεαστεί ο συγκεντρωτήρας αποσπώμενου πάτου.
IMG-20190228-175054.jpg
Πολύ καλή τουφεκιά Νίκο , δεν περίμενα κάτι λιγότερο από ένα ΜERKEL που εκτός από την εξαιρετική ποιότητα κατασκευής έχει και πολύ ποιοτικές κάννες.
 
Last edited by a moderator:
Δεύτερη δοκιμή στα 48μ με την αριστερή κάννη, φυσίγγι εμπορικό από φίλο μου Άγγλο μόνιμο κάτοικο εδώ. Ίδιες συνθήκες με την πρώτη πρόβα. Το φυσίγγι είναι 32γρ νο5 wad wool.
Η πίσω μεριά με φανερά εξογκώματα.
IMG-20190228-175446.jpg

IMG-20190228-175606.jpg

IMG-20190228-175747.jpg
 
Last edited by a moderator:
Δεύτερη δοκιμή στα 48μ με την αριστερή κάννη, φυσίγγι εμπορικό από φίλο μου Άγγλο μόνιμο κάτοικο εδώ. Ίδιες συνθήκες με την πρώτη πρόβα. Το φυσίγγι είναι 32γρ νο5 wad wool.
Η πίσω μεριά με φανερά εξογκώματα.
IMG-20190228-175446.jpg

IMG-20190228-175606.jpg

IMG-20190228-175747.jpg
Ξέχασα να προσθέσω, ανάκρουση ανύπαρκτη, τρομερά (τρομακτικά) γρήγορο.
*Διόρθωσα στα 48μ την δοκιμή διότι πατούσα πάνω στην 50αρα μέτρο ταινία.
 
Last edited by a moderator:
Ξέχασα να προσθέσω, ανάκρουση ανύπαρκτη, τρομερά (τρομακτικά) γρήγορο.
Το percorso καλα τα πηγε γιατι δεν το θεωρω και πολυ δυνατο, σημερα που δοκιμασα κι εγω το νο5 στα 46 μετρα με το goose τρυπησαν τον τενεκε 12 σκαγια και του Ρουμελιωτη το τεκνα 37 γρ νο5 22 +2 καρφωμενα στον τενεκε και αλλα 2-3 τον ειχαν σκισει.
Το 33αρι του Αγγλου ομως ειναι εξωπραγματικο φιλε, μιλαμε για φοβερη συγκεντρωση και τρομερη διατρηση.
Πες του να σου δωσει ενα κουτι να το εχεις για λαγο αν σου βγει μακρια και ασε τα nitro mag στην ακρη...
 
Ξέχασα να προσθέσω, ανάκρουση ανύπαρκτη, τρομερά (τρομακτικά) γρήγορο.
Νίκο το percorso είναι μαλακό φυσίγγι και όντως πολύ γρήγορα για 36gr σε σχέση με το Speciale Palombe 36gr της ίδιας εταιρίας.
Το οποίο κλώτσούσε παραπάνω με διαφορά.
 
Το percorso καλα τα πηγε γιατι δεν το θεωρω και πολυ δυνατο, σημερα που δοκιμασα κι εγω το νο5 στα 46 μετρα με το goose τρυπησαν τον τενεκε 12 σκαγια και του Ρουμελιωτη το τεκνα 37 γρ νο5 22 +2 καρφωμενα στον τενεκε και αλλα 2-3 τον ειχαν σκισει.
Το 33αρι του Αγγλου ομως ειναι εξωπραγματικο φιλε, μιλαμε για φοβερη συγκεντρωση και τρομερη διατρηση.
Πες του να σου δωσει ενα κουτι να το εχεις για λαγο αν σου βγει μακρια και ασε τα nitro mag στην ακρη...
Θα κοιτάξω να του πάρω μερικά, μήπως και καταφέρουμε να φτιάξουμε παρόμοια :)
Το goose τι σύσφιξη έχει ; Ρωτώ γιατί θέλω να ρίξω το percorso με την αριστερή κάννη που είναι πιο στενή.
 
Τι θες τις δοκιμες Αριστο?Καποια πραγματα ειναι γνωστα απο την εποχη του Σταλιν....yelling.
Ουφ κ μου εφυγε ενα βαρος,για να μην λες οτι σε πηρα κ εγω στο λαιμο μου....yelling.
Το ξύλο εσύ και ο Νικολής
θα το τρωγατε.......sarcastic.
Τάσο δεν είχα κυνηγησει με πλαγιο και μου άρεσε πάρα πολύ, βέβαια δε μου δοθηκε ευκαιρία για καρτέρι να έχω και εκει μια εικόνα.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top