Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Έχεις δίκιο Σπύρο, τώρα κοίταξα τις σημειώσεις μου και είδα ότι κι ένα Tordo που μου είχε δώσει πέρυσι ένας φίλος για "σφάξιμο" είχε Ζ2Μ-21 .... ενώ ένα Quail, που μου είχε δώσει μαζί, είχε μισόταπα Gualandi bior.
Υ.Γ.: -Σπύρο, 31 γρ. εννοείς το eco ;;; Γιατί εγώ το είχα πάρει παλιά (όταν πρωτοκυκλοφόρησε) και είχε SG-22 !
Ναι Στέλιο, το eco.
Έχεις δίκιο παλαιότερα το γέμιζε με gualandi βύσμα και G3000 μπαρούτι.
Φέτος που ξαναπήρα το γεμίζει με Ζ2Μ-21 και CSB 1 μπαρούτι.
Αν και είναι παρακινδυνευμένο να συγκρίνεις ένα φυσίγγιο που έχεις ρίξει πριν
3 χρόνια και ένα που έριξες φέτος, το νέο με την CSB 1 μπαρούτι, μου φαίνεται πιο μαλακό και δείχνει στο ''μάτι'' να έχει καλύτερες κατανομές.
 
καταλαβα. μου κανει εντυπωση παντως γιατι παλια ειχα ριξει το απλο super caccia και μου ειχε αφησει πολυ καλη εντυπωση. βεβαια το μιξ το δινει για long distance οποτε θα ειναι και ποιο φορτωμενο μαλλον
 
καταλαβα. μου κανει εντυπωση παντως γιατι παλια ειχα ριξει το απλο super caccia και μου ειχε αφησει πολυ καλη εντυπωση. βεβαια το μιξ το δινει για long distance οποτε θα ειναι και ποιο φορτωμενο μαλλον
...... το Long ..... θελει μπαρουτι .sarcastic.
 
Aυτο που γνωριζω εγω είναι ότι επειδή περιεχη στην συσταση της περι τα 42% νιτρογλυκερινη δεν δουλευει σωστα σε αρνητικες θερμοκρασίας γιατι παγωνει η νιτρογλυκερινη και δημιουργει προβλήματα,εκει που δινει ρεστα είναι σε συνθηκες με αυξημενη υγρασία.
Κατι ακομη που κυκλοφορει στους ιδιογομοτικους κυκλους είναι ότι εχει χαλασει σαν πυριτιδα με lot παραγωγης από 2013 και μετα.
Εγω πρωσωπικα εχω βγαλει τουφεκιες φαρμακι στα 36 και 38 gr με lot 2011
 
Aυτο που γνωριζω εγω είναι ότι επειδή περιεχη στην συσταση της περι τα 42% νιτρογλυκερινη δεν δουλευει σωστα σε αρνητικες θερμοκρασίας γιατι παγωνει η νιτρογλυκερινη και δημιουργει προβλήματα,εκει που δινει ρεστα είναι σε συνθηκες με αυξημενη υγρασία.
Κατι ακομη που κυκλοφορει στους ιδιογομοτικους κυκλους είναι ότι εχει χαλασει σαν πυριτιδα με lot παραγωγης από 2013 και μετα.
Εγω πρωσωπικα εχω βγαλει τουφεκιες φαρμακι στα 36 και 38 gr με lot 2011

Σωστος!!! Αν και για τις λιγο αρνητικες θερμοκρασιες δεν υπαρχει προβλημα. Ευρωπαικες διβασικες δεν αποδιδουν ομως σε πολυ αρνητικες θερμοκρασιες οπως -15 C και κατω. Εκει χρησιμευουν παλι οι μονοβασικες και κοντρα δοση. Οι Αμερικανοι χρησιμοποιουν διβασικες με μεγαλη επιτυχια ακομη και σε -30 C γιατι εχουν εκτος απο τα δυο κυρια συστατικα που ανεφερες αλλα τρια ανενεργα τα οποια κατεβαζουν το σημειο πηξης της νιτρογλυκερινης.

Η NSI αλλαξε περσι τη συνταγη σε ολες τις διβασικες της.
 
Σωστος!!! Αν και για τις λιγο αρνητικες θερμοκρασιες δεν υπαρχει προβλημα. Ευρωπαικες διβασικες δεν αποδιδουν ομως σε πολυ αρνητικες θερμοκρασιες οπως -15 C και κατω. Εκει χρησιμευουν παλι οι μονοβασικες και κοντρα δοση. Οι Αμερικανοι χρησιμοποιουν διβασικες με μεγαλη επιτυχια ακομη και σε -30 C γιατι εχουν εκτος απο τα δυο κυρια συστατικα που ανεφερες αλλα τρια ανενεργα τα οποια κατεβαζουν το σημειο πηξης της νιτρογλυκερινης.

Η NSI αλλαξε περσι τη συνταγη σε ολες τις διβασικες της.
Παυλο με -30 ..δεν με βλεπω να κυνηγαω αχαχαχα
 
Και πετρες θα πετουσα αν δεν δουλευε τιποτα αλλο. .sarcastic.


Αυτο που δεν μπορω να καταλαβω, και συμβαινει και κατα κορον στην Ιταλια, ειναι η προτιμηση των διβασικων στο κυνηγι της τσιχλας.
 
Και πετρες θα πετουσα αν δεν δουλευε τιποτα αλλο. .sarcastic.


Αυτο που δεν μπορω να καταλαβω, και συμβαινει και κατα κορον στην Ιταλια, ειναι η προτιμηση των διβασικων στο κυνηγι της τσιχλας.
...κατι παραπανω θα ξερουν ;) , το κλιμα μας και οι τοποι κυνηγιου ειναι σχεδον ιδιο παντως.
 
Προσωπικα θεωρω οτι ειναι και λιγο λογω φημης παντως. Ενταξει, εγω εχω μια φυσικη απεχθεια στην Sipe που ποτε δεν καταφερα να την δουλεψω οπως θαθελα, αλλα και φυσιγγια με S4 ειχα δοκιμασει παλια πριν αρχισω να γεμιζω, και με Sipe επισης, κανενα δε μου ταιριαξε. Ειδικα τα NSI Sipe μου αφησαν τις χειροτερες εντυπωσεις, του Κενταυρου που γεμιζε παλια ηταν καπως πιο καλα.
 
Αυτο που δεν μπορω να καταλαβω, και συμβαινει και κατα κορον στην Ιταλια, ειναι η προτιμηση των διβασικων στο κυνηγι της τσιχλας.

Βικτωρα πολυ τσιχλα κυνηγουν οι Ιταλοι στις παραθαλασσιες περιοχες που η υγρασια ειναι αυξημενη. Η S4 ειναι πρωτη στις προτιμησεις γενικα, ακολουθουμενη απο τη SIPE. Υπαρχουν ηδη και εμπορικα φυσιγγια γεμισμενα με δειγματα των δυο. Αν εξαιρεσεις φυσιγγια γεμισμενα με τροποποιημενες μονοβασικες, οτι αλλο εμπορικο γεμισμενο με μονοβασικη υστερει σε αυτες τις συνθηκες, συμφωνα με τους Ιταλους. Σιγουρα μπορεις να φτειαξεις και καλα φυσιγγια με μονοβασικες γιαυτες τις συνθηκες ομως δεν φαινεται να κυκλοφορουν τετοια στην αγορα τους. Ισως και στην Ελλαδα να ειμαστε στην ιδια φαση αν γεμιζε κανενας χριστιανος τσιχλοφυσιγγα με διβασικη. Αυτη τη στιγμη υπαρχει ενας ελληνας κατασκευαστης που προσφερει 32 γρ με S4 και το φυσιγγι του ειναι οντως καλο, αλλα το πουλαει 9 Ευρω το κουτι. Αν αυτο εκανε 6 , που παραπανω δεν επρεπε να κανει, παρα πολλοι συμπεριλαμβανομενου και του εαυτου μου θα το προτιμουσαν. Κυνηγαω σε μερη που η σχετικη υγρασια ειναι πανω απο 90% σταθερα.
Η αγορα στην Ιταλια ειναι ελευθερη κανενας δεν τους επεβαλε τη διβασικη και ομως την προτιμουν, στη Ελλαδα η αγορα ειναι κατευθυνομενη αφου δεν κυκλοφορουν τετοια τσιχλοφυσιγγα πως να αποφασισει καποιος τι του αρεσει καλυτερα?
 
Eγω παλι Βικτωρα εχω τις καλητερες εντυπώσεις από αυτές τις δυο που αναφέρεις,ειδικα σε σηνθηκες με τρελη υγρασία κεντανε.Το μοναδικο μειονεκτημα που μπορω να πω ότι εχουν είναι ότι πρεπει να γεμισεις ένα,ενα στο χερι γιατι κολανε στα ογκομετρικα και δεν εχεις σταθερη δοσολογια.
 
Εχεις ενα δικιο, δεν αντιλεγω. Προσωπικα οσα δοκιμασα, απο Ιταλια μερια, ηταν πολυ σκληρα και δυσαρεστα στο ριξιμο για τα γουστα μου, γιαυτο και κατεληξα στις τροποποιημενες. Για καμποσο καιρο γεμιζα και κυνηγουσα αποκλειστικα με JK6 και την ειχα δει σε ολους τους καιρους, ειτε ζεστη ειτε κρυο ειτε βροχη και υγρασια, χωρις καμμια διαφορα στην αποδοση. Εκει που ειδα μεγαλη διαφορα ηταν σε ζεστες χειμωνιατικες μερες, οπου φυσιγγια με Σιπε ηταν σαν να ριχνεις με αλευρι. Γενικως απο παρατηρησεις εχω δει οτι στις ζεστες οι μονες σχετικα ανεπηρεαστες ειναι οι τροποποιημενες κυριως, και κατα δευτερο λογο οι μονοβασικες. Στις βροχερες μερες, παλι σχετικα σταθερες ειναι οι τροποποιημενες, και οι μονοβασικες που εχουν ζελατινοποιηση οπως η C7.

Βεβαια στην τελικη αναλυση ειναι να εμπιστευεσαι το φυσιγγι σου, και αυτο ειναι μεγαλο θεμα. Πολυς κοσμος εμπιστευεται ενα φυσιγγι μονο και μονο λογω ονοματος πυριτιδας, και δεν το αλλαζει παρολο που μπορει βλητικα να μην ειναι και κατι το φοβερο
 
Έχω κάνει δοκιμές με spreader και διασποράς. Το διασποράς μάλιστα ήταν στα 33γρ ν.9 με qualandi συγκεντρωτηρα που δεν τα θεωρώ καθαρόαιμα διασποράς. Το αποτέλεσμα ήταν τραγικό. Στα 20 μέτρα, στο κέντρο του στόχου υπήρχε ένας κύκλος διαμέτρου 30 πόντων που δεν υπήρχε ούτε ένα σκάγι μέσα. Με τέτοιο συνδυασμό καλύτερα να μην είσαι πάνω στο πουλί, παρά να είσαι.
Με αυτό το ποστ ο Γιώργος "μου δίνει πάσα" να αναφέρω κάτι ανάλογο που παρατήρησα κι εγώ, σχετικά με το διασπορέα Gualandi (το μεταφέρω εδώ, ως το πιο κατάλληλο τόπικ).
Κάνοντας πέρυσι κάποιες δοκιμές, για να φτιάξω ένα φυσίγγι διασποράς ελαφρύ 28-30 γρ. με διασπορέα “Gualandi disperser light”, για το μονόκαννο Baikal (full choke) για βολές σε τσίχλες μεταξύ 15 και 30 μέτρων, και παίζοντας με την ποσότητα της πυρίτιδας, κάποιες ... παράξενες κατανομές με έκαναν να σκεφτώ, και να σχηματίσω μια ιδέα για το πως λειτουργεί ο συγκεκριμένος τύπος διασπορέα (κυάθιο με σταυρό στη μέση).
Παραθέτω μια τέτοια τουφεκιά, στα 20 μέτρα, για να εξηγήσω πως προέκυψε η «θεωρία» μου. ( Επειδή είχα το Baikal στο χωριό, τις δοκιμές τις έκανα με το SKB βάζοντας το πιο σφικτό τσοκ που έχω, το X-FULL TURKEY της MOSSBERG με διάμετρο στομίου .690 (=17,5mm) ... δηλαδή «κλασικό» φουλ τσοκ για τον αυλό του SKB – το δικό του φουλ είναι .695).
IMG485_1a.jpg

Η ίδια τουφεκιά αφού σημείωσα τα σκάγια, για κάπως πιο ξεκάθαρη εικόνα:
IMG485_1b.jpg

Όπως φαίνεται καθαρά (τουλάχιστον στα δικά μου μάτια) η τουφεκιά χωρίζεται σε 4 ξεχωριστές «τουφεκιές» (κατανομές) - σαν να ρίχτηκε από ... τετράκαννο όπλο, (από 4 κάννες μικρού διαμετρήματος ταυτόχρονα, και μάλιστα αποκλίνουσες μεταξύ τους προς τα στόμια κι όχι παράλληλες). Υποθέτω ότι λόγω του σταυρού που χωρίζει τη γόμωση, η κάθε επιμέρους «τουφεκιά» εκτρέπεται προς την εξωτερική μεριά του σταυρού και αποκλίνει από την ευθεία της κάννης. Με αποτέλεσμα να δημιουργείται το κενό που φαίνεται στη μέση. Κάπως έτσι:
IMG485_1bb.jpg

Θεωρώ ότι σε ένα σωστό φυσίγγι οι 4 κύκλοι θα πρέπει να επικαλύπτονται στο μέσον και να μην μένει κενό από σκάγια τμήμα. Επίσης στις κανονικές γομώσεις των 32-34 γρ. όπως είναι τα περισσότερα φυσίγγια διασποράς του εμπορίου, τα επιπλέον σκάγια που είναι πάνω από το σταυρό και το κυάθιο (6-8 γρ.), γεμίζουν τα όποια κενά δημιουργούνται στην κατανομή από το παραπάνω φαινόμενο.
Επίσης υποθέτω ότι ένα σφικτό τσοκ, όπως περιορίζει το άνοιγμα μιας τουφεκιάς, έτσι περιορίζει και την απόκλιση των 4 επιμέρους κατανομών στην περίπτωση του συγκεκριμένου διασπορέα. Ενώ αντιθέτως ένα πολύ ανοιχτό τσοκ (π.χ. κύλινδρος) θα αυξάνει την απόκλιση, και παρόλο που θα αυξάνει και τη διάμετρο του καθενός από τους 4 κύκλους, μπορεί σε κοντινές αποστάσεις οι 4 κύκλοι να μην επικαλύπτονται και να εμφανίζεται κενό στη μέση ... Πόσο μάλλον από ένα τσοκ τύπου καμπάνας σαν το seminole spreader!
Αν η «θεωρία» μου είναι σωστή, πιστεύω ότι έτσι δικαιολογείται και η παραπάνω παρατήρηση του Γιώργου.

Υ.Γ. Εδώ μια τουφεκιά από την ίδια ακριβώς γόμωση και με το ίδιο όπλο (την ίδια μέρα), αλλά στα 25 μέτρα ...
IMG487_1a.jpg

... όπου οι "κύκλοι" έχουν επικαλυφθεί στο κέντρο κι έχει εξαφανιστεί το κενό!
 
Πολυ καλο Στελιο, μπραβο...
Ειχες δοκιμασει με το ιδιο κυαθιο κ αλλες συνταγες στο υσιγγι σου (πχ με διαφορετικη ποσοτητα πυριτιδας) κ παρατηρησες το ιδιο? Θελω να πω οτι ειναι οφθαλμοφανες αυτο που λες σε αυτη τη τουφεκια, δεν ξερω μηπως το φαινομενο εξαλειφεται αναλογα με την συνατγη της γομωσης... Θα το δοκιμασω κ εγω με την πρωτη ευκαιρια...
 
Πολυ καλο Στελιο, μπραβο...
Ειχες δοκιμασει με το ιδιο κυαθιο κ αλλες συνταγες στο υσιγγι σου (πχ με διαφορετικη ποσοτητα πυριτιδας) κ παρατηρησες το ιδιο? Θελω να πω οτι ειναι οφθαλμοφανες αυτο που λες σε αυτη τη τουφεκια, δεν ξερω μηπως το φαινομενο εξαλειφεται αναλογα με την συνατγη της γομωσης...
Ναι Άρι, ακριβώς έτσι όπως το λες! Αυξάνοντας την ποσότητα πυρίτιδας μόλις κατά 0,05 γρ. το φαινόμενο εξαλείφθηκε, οι τουφεκιές έκαναν άνοιγμα κύκλο διαμέτρου γύρω στα 85+ εκατοστά στα 20 μέτρα με πάρα πολύ ομοιόμορφη κατανομή σε όλη την επιφάνεια του!
(Να σημειώσω ότι ο διασπορέας Gualandi light είναι ίδιος σε μορφή και διαστάσεις με τον normal, με μόνη διαφορά ότι η φούστα του είναι γεμάτη με πλαστικά "ραβδάκια" οπότε κάθεται ψηλότερα στην πυρίτιδα και έτσι ταιριάζει τέλεια με 30 γρ. σκάγια. Η παραπάνω γόμωση ήταν με Α1 - 1,50 Χ 30 γρ, Νο 9, ενώ με 1,55 Χ 30 έφτιαξε η τουφεκιά, και στις τσίχλες πέρυσι είχε άριστα αποτελέσματα).
Παλιότερα είχα φτιάξει επίσης πολλά με τον κανονικό διασπορέα Gualandi και 32 gr σκάγια, με Α1 1,60 γρ. καθώς και με ΜΒ32 1,65 γρ., με άριστα αποτελέσματα (κύκλος 85+ εκ. στα 20 μέτρα, με κατανομή αλατιέρα) - γι' αυτό και δεν είχα παρατηρήσει άλλοτε το παραπάνω φαινόμενο.
Υ.Γ. Μιλάμε πάντα για φουλ τσοκ. Αφού δεν κυνηγώ μπεκάτσα, ο μόνος λόγος για φυσίγγια διασποράς είναι αυτός που έγραψα στο προηγούμενο μήνυμα. Έτσι δεν έχω δοκιμές με άλλα τσοκ.
 
To φαντατσηκα Στελιο, αυτος θα ειναι κ ο λογος που δεν παρατηρειται στα εμπορικα φυσιγγια... Προφανως σε σενα η λιγη ποσοστητα πυριτιδας εκανε το φαινομενο πολυ εντονο... Πολυ ωραια η παρουσιαση σου, δεν το ειχα δει ποτε... .shake hands.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top