Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Μπράβο Στέλιο!
πολύ ωραίο το ''διάβασμα'' της ντουφεκιάς και σωστές οι παρατηρήσεις που μας παραθέτεις!
Σε δικές μου δοκιμές, με φυσίγγια εμπορίου 32-33γρ. γεμισμένα με διασπορέα gualandi, δεν παρατήρησα τέτοιο κενό στο κέντρο της κατανομής. Προφανώς για τους λόγους που αναφέρεις εσύ και ο Άρις.
Σε αντίθεση με αποκεντρωτήρες τύπου Στόκας και direct, που με ανοιχτά τσοκ, πολλές φορες, οι κατανομές είχαν κενό στο κέντρο.
Υποψιάζομαι ότι αν μπορούσες, ογκομετρικά, να γεμίσεις τον διασπορέα Ζ2Μ της B&P με 30 γρ σκάγια, λόγω της κεντρικής κολώνας που έχει, δεν θα άφηνε κενό με οποιαδήποτε αναλογία μπαρούτης-σκαγιών, ακόμα και με τσοκ κύλινδρο.
 
Last edited:
Γιώργο σ΄ευχαριστούμε πολύ!
Εμένα γιατί μου άρεσαν οι τουφεκιές με το διασποράς; .xm.
Έχεις δοκιμή και με μαλλινόταπο ή μεσόταπο;
 
Optima Plus Seminole Spreader, Lambro Euromix Fast 8-9, 15 meters



Optima Plus Seminole Spreader, Lambro Euromix Fast 8-9, 20 meters



Optima Plus Seminole Spreader, Lambro Euromix Fast 8-9, 25 meters



Optima Plus Seminole Spreader, Lambro Euromix Fast 8-9, 30 meters

Θα επαναλάβω λοιπον ότι ο πίνακας είναι μεγάλος μαρτυριαρης.
Ευχαριστώ Γιώργο για τον κόπο, πιστεύω ότι άξιζε πάντως.
Για εμένα το όριο του είναι τα 25-27 μέτρα,αντε 30 με πολύ σφιχτο φυσίγγι πχ με συγκεντρωτήρα αποσπωμενου πατου.
Θα το χαρακτήριζα skeet 1 αμερικανικο, δηλ.μεταξύ κυλίνδρου και βελτ.κυλίνδρου (συσφιξη 0,12mm).
Ετσι ταιριαζουν και τα αποτελέσματά που είδα σε φίλο που έριχνε με NSI Tordo και spreader σε κυνήγι που κάναμε το Σάββατο.
 
Last edited:
Γιώργο σ΄ευχαριστούμε πολύ!
Εμένα γιατί μου άρεσαν οι τουφεκιές με το διασποράς; .xm.
Έχεις δοκιμή και με μαλλινόταπο ή μεσότα

Γιατί κυνηγάς μπεκατσα..:).sarcastic.
Θα συμφωνήσω με τον Τάσο.
Τόσο μεγάλο πουλί με άνοιγμα φτερουγων 60εκ, μέχρι τα 30 μέτρα άνετα θα πάρει 3 σκαγια για ακαριαιο θάνατο.
Ακόμα καλύτερο θα ήταν ένα φυσίγγι μαλλινόταπο σαν το NSI Special Game 32gr σε ν.9.
 
Optima Plus Seminole Spreader, Lambro Yellow DISPERSANTE, No.8, 15 meters



Optima Plus Seminole Spreader, Lambro Yellow DISPERSANTE, No.8, 20 meters

Άρα το spreader με το συγκεκριμένο φυσίγγι διασπορας δουλεύει σαν κυλινδρος.
Καλύτερα πιστεύω το spreader δουλεύει με μαλλινη τάπα.
 
Last edited:
Τάσο τα περίμενα πολύ πιο σκόρπια...
Και εγω το ίδιο..
Αλλα από την άλλη μεριά το διασποράς αυτο έχει κλειστό συγκεντρωτηρα με σταυρο (gualandi)..
Ίσως κάποιο διασπορας πιο "καθαροαιμο" (αν μπορώ να το πω ετσι..) να έδινε πολυ πιο ανοιχτή τουφεκιά..
 
Last edited:
Status
Not open for further replies.
Back
Top