Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.

K.Νίκο , στο παραπανω βιντεο στο σημειο 3 λεπτα και 51 δευτερολεπτα θα δειτε ενα τροπο κλεισίματος του φυσιγγιου .. Τι τροπος ειναι αυτος και για ποιον λογο γίνεται? Αν θελετε εξηγητε :)
Γωνιακο κλεισιμο paci...
 
https://alectorisgraeca.getforum.org/paci-ogivale-t2983.html

Δεν ξερω γιατι δεν επικρατησε αυτο το κλεισιμο....δεν εχω φτιαξει ποτε τετοιο φυσιγγιο...ουτε
εχω ριξει.
Ειχα ενα χαρτινο....απο την εποχη του πατερα μου....το χαρισα σε φιλο συλλεκτη.
 
Φίλε μου μετά από αυτά τα βιντεάκια είχα αρκετό κόσμο που μου έστειλε διάφορες εκτιμήσεις για τα μέτρα. Ένα μπούσουλα έχω. Αφαιρείς τα πολύ ακραία νούμερα και προσανατολίζεσαι στις περισσότερες εκτιμήσεις. Κάποιοι από τους σκοπευτικούς κύκλους μου έγραψαν ότι η εκτίμηση της απόστασης ήταν από τα πρώτα μαθήματα που έχουν κάνει. Επίσης και 'μείς στο κυνήγι χαρτογραφούμε το καρτέρι με αποστασιομετρο για να έχουμε κάποιο μέτρο σύγκρισης. Τα πλανουρια πχ που φαίνονται στην πρώτη εικόνα, είναι στα 30 μέτρα μετρημένα με αποστασιομετρο από μας. Αυτό μπορείς να το πάρεις σαν συγκριτικό. Στο δεύτερο βιντεάκι οι χήνες ήταν τόσο ψηλά που φαίνονταν σαν περιστέρια. Και στις δυο περιπτώσεις κανένας από τους συγκυνηγους μου δεν σήκωσε όπλο. Επίτρεψε μου να μην γράψω για τα εκτιμουμενα μέτρα δημόσια, πολύ ευχαρίστως δίνω τις οποίες εκτιμήσεις έχουν γίνει μέσω πμ
Παυλο μπωριτε καλλιστα να μετρισετε την αποσταση με το αποστασιομετρο ενας διπλανος σου πχ απ τη στηγμη που δε σηκωνει οπλο να χτυπισει τις χηνες την ωρα που τουφεκας
 
Το εχω ξανα πει....το εχω ξανα γραψει. ΕΡΗΜΟΣ - ΘΑΛΑΣΣΑ - ΟΥΡΑΝΟΣ - οι αποστασεις με το
ματι δεν μπορεις να τις υπολογισεις.....Στους υπολογισμους σου εισαι 100% λαθος!!
Παρτε ενα μπαλονι....και αφηστε το να ανεβει 70 - 80 -100 -110 μετρα για να καταλαβεται γιατι μετρα
μιλαμε.
Αυτα τα μετρα θελουν ειδικα φυσιγγια.....Αυτο που βλεπω απο διαφορα βιντεο με κυνηγι παπιας η χηνας
στο εξωτερικο....εχοντας το προνομιο των ομοιωματων...κραχτες κτλ κτλ....οι βολες τους δεν ξεπερνουν
τα 50 μετρα με τιποτα. 50 ΜΕΤΡΑ στην καμερα φαινονται αν οχι διπλασια...το αλλο μισο της αποστασης
στο +. Αυτο το γνωριζω βλεποντας τα βιντεο απο την δικη μου καμερα....Οι αποστασεις στην καμερα ειναι
πλασματικες.

Τωρα οσον αφορα την ΡΕΜΙ 1100 εμενα η αποδοση της δεν μου αρεσε...ο σιδεριάς το boito εβγαλε
πολυ καλυτερες τουφεκιες στα 50 μετρα . Με V1,5-422m/s εβγαλε 68,5% με Ν4+Ν1 σκαγια....οταν η ΡΕΜΙ
στα ιδια μετρα εμεινε στο 57%......Ποναει - δεν ποναει ....τσουζει - δεν τσουζει.....αυτη ειναι η αληθεια!!!
Τα σεταπ που δοκημασατε ειναι δοκημασμενα σε πουλια και στα δυο οπλα......η οχι
 
Τα σεταπ που δοκημασατε ειναι δοκημασμενα σε πουλια και στα δυο οπλα......η οχι

Ηλια αυτο το ''θεμα'' ( ΡΕΜΙ ) εληξε......Προχωραμε παρα κατω.....αυριο δινει χιόνια εδω....μακαρι και να
το κανει.....Θα δοκιμασω ενα σεταπ με ΤΕΚΝΑ σε 12/76 -Ν4,5 - 50 γραμ. για παπί στο κρυο.....και καλως εχοντων
των πραγματων , θα ανεβασω φωτο......ωστε να εχουμε αλλο θεμα συζητησης....
 
Ηλια αυτο το ''θεμα'' ( ΡΕΜΙ ) εληξε......Προχωραμε παρα κατω.....αυριο δινει χιόνια εδω....μακαρι και να
το κανει.....Θα δοκιμασω ενα σεταπ με ΤΕΚΝΑ σε 12/76 -Ν4,5 - 50 γραμ. για παπί στο κρυο.....και καλως εχοντων
των πραγματων , θα ανεβασω φωτο......ωστε να εχουμε αλλο θεμα συζητησης....
50γρ..στο παπι δα τι ειναι βροντοσαυρος :) μεχρει 36/38 το πολυ εισαι οκ
 
Πολυ σωστος!!!


50γρ..στο παπι δα τι ειναι βροντοσαυρος :) μεχρει 36/38 το πολυ εισαι οκ

Γιατι ρε λεβεντες ??? Τι ζορι τραβατε εσεις....εαν εγω γουσταρω να ριχνω 50 γραμμαρια ??
Εσεις να ριχνετε αυτα που νομιζετε....και εγω αυτα που γουσταρω......μηπως υπαρχει καποιος ''κανονας''
που λεει οτι στο παπι θα ριχνετε μεχρι 38 γραμμαρια ??
Χωρις ιχνος αντιπαραθεσης....αλλα τελειως αστοχη η ''παρατηρηση''.....
Λεβεντες......περι ορεξεως κολοκυθοπιτα..... ;) :)

ΥΓ, 1.Και μαλλον αδιαβαστους σας βρισκω.....

ΥΓ.2. Ενα Ν5 με διαμετρο 2,9 στο σκαγι ( 71 σκ.=10 γραμ. ) το φυσιγγιο 38 γραμμαριων εχει 270 σκαγια γομωση.
Ενα δικο μου Ν4,5 - 50 γραμμαριων με διαμ. 3χιλ ( 54 σκ.= 10 γραμ. ) παλι την ποσοτητα σκαγιων εχει.;)
 
Last edited:
View attachment 22926

Βάρα Νικόλα ... από φυσίγγια ξέρει η Remington.
Εσύ θα φτιάξεις καλύτερα. !!!

Προσεχε τι βαζεις.....θα παθω κανα εγκεφαλικο ....με την τιμη που βλεπω.....2 φρατζολες ψωμι...σε καθε
ΜΠΑΜ......Σε καθε αστοχια....ασε την μουτζα....την παντοφλα μετα ποιος την παλευει ?? .pray to God..sarcastic.
 
Γιατι ρε λεβεντες ??? Τι ζορι τραβατε εσεις....εαν εγω γουσταρω να ριχνω 50 γραμμαρια ??
Εσεις να ριχνετε αυτα που νομιζετε....και εγω αυτα που γουσταρω......μηπως υπαρχει καποιος ''κανονας''
που λεει οτι στο παπι θα ριχνετε μεχρι 38 γραμμαρια ??
Χωρις ιχνος αντιπαραθεσης....αλλα τελειως αστοχη η ''παρατηρηση''.....
Λεβεντες......περι ορεξεως κολοκυθοπιτα..... ;) :)

ΥΓ, 1.Και μαλλον αδιαβαστους σας βρισκω.....

ΥΓ.2. Ενα Ν5 με διαμετρο 2,9 στο σκαγι ( 71 σκ.=10 γραμ. ) το φυσιγγιο 38 γραμμαριων εχει 270 σκαγια γομωση.
Ενα δικο μου Ν4,5 - 50 γραμμαριων με διαμ. 3χιλ ( 54 σκ.= 10 γραμ. ) παλι την ποσοτητα σκαγιων εχει.;)
Αστοχη η παρατηρηση....δεν ξερουμε απο παπια και λεμε καμια μαλ@@@ που και που να περναει η ωρα....τελος παντον ο καθενας οπως πορευεται
 
καλησπέρα
κύριε Νίκο μπράβο για τις δοκιμές σας θα ήθελα αν δεν σας κάνει κόπο να δούμε άλλη μια δοκιμή στο μέλλον όμως όταν με το κάλο περάσει και εξαφανιστεί
αυτός ο παλιό ιός.
Το όπλο σας Δηλ την 390 με την 1100 του ALEX76 η την V3 στα ίδια δεδομένα αποστάσεων και φυσιγγίων
ευχαριστώ Τάκης
Και πως θα γινει αυτο θα στειλουνε τα οπλα τους τα παιδια ??? Κι αν βουλιαξει κανα καραβι το μυδραλειο ρε φιλε του αλεξ τι θα απογινει????
 
καλησπέρα
κύριε Νίκο μπράβο για τις δοκιμές σας θα ήθελα αν δεν σας κάνει κόπο να δούμε άλλη μια δοκιμή στο μέλλον όμως όταν με το κάλο περάσει και εξαφανιστεί
αυτός ο παλιό ιός.
Το όπλο σας Δηλ την 390 με την 1100 του ALEX76 η την V3 στα ίδια δεδομένα αποστάσεων και φυσιγγίων
ευχαριστώ Τάκης

Τακη ακου.....Μην υποτιμας ΚΑΝΕΝΑ οπλο.....Κατ'αρχην ΟΛΑ σκοτωνουν.....το Boito το φτηνιαρικο
μπορει να εδωσε κατι λιγοτερο απο την μπερεττα....αλλα ηταν καλυτερο απο την 1100 στα ιδια μετρα.
Και βεβαια η συγκριση δεν ειναι σωστη....γιατι το Boito ειναι μαγκνουμ....και η 1100 ''απλη''....αν βαλω το
ιδιο φυσιγγιο που εβαλα στο Boito .....στην 1100.....η καννη της θα ανοιξει σαν τριανταφυλλο....και το
κλειστρο στα χορταρια....
Τωρα για V3 ακουω πολυ καλα λογια.....και δεν εχω λογους να μην τα πιστεψω....και εγω ''καμαρωνω''
για το οπλο μου.....Η Μπερεττα κατασκευαζει καννες για ΚΑΝΟΝΙΑ απο το 1526....απο την ''αλλη''
εχεις ακουσει κανεναν να κατηγορει το οπλο του......η να λεει οτι την εχει κοντη ??
Για μενα δεν εχει νοημα η δοκιμη αυτη.....Εκανα μια δοκιμη....γιατι δεν μπορουσα να ''φαω'' το
σκατα να της βαλω μαγκιορα τουφεκια θα βγαλει....
Τωρα μετα τις δοκιμες....ο ''τυπος'' εβαλε την ουρα στα σκελια....και απο εδω πανε και οι αλλοι...
Μεχρι εδω ηταν.....ΤΕΛΟΣ τετοιου ειδους δοκιμες....απο εμενα....οι αλλοι ας κανουν οτι θελουν!!!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top