Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Σήμερα στην Μαλακάσα αφου έκανα καποιες δοκιμές που αφορούσαν το γνωστό θέμα με το κοντάκι ,αλλά αυτά θα τα πούμε άλλη στιγμή , μεταξύ των άλλων είχα στο αυτοκίνητο και ένα "ταπεινό" Lambro καφε 6άρι .Το πήρα μαζί και το έριξα απο τα 42μ.Θα επιχειρούσα να πάω και άλλα 10 μ πιο πίσω αλλα ειχε κόσμο και δεν το θεώρησα σωστό.Νομίζω οτι πρέπει να το δείτε.
320 σκάγια στον κύκλο των 76 εκ. Τα σημάδια τα πάτησα για να φαίνονται έντονα .
LAΜBRO ΚΑΦΕ (33γρ) Νο 6 42 μετρα με carlson ported F.
Στην πραγματικότητα δεν είναι F αφού η στένωση είναι 18,03 και οχι 17,8 όπως θα έπρεπε.


image.jpg
Δημήτρη εντυπωσιακή τουφεκιά πράγματι!!!
Αλλά ... σου ζητώ συγνώμη που θα το πω ... αλλά φοβάμαι ότι κάπου έχεις κάμει λάθος. Κατά τη γνώμη μου τα νούμερα δεν βγαίνουν... .xm.
Στο μέτρημα των σκαγιών δεν έπεσες πολύ έξω (εγώ τα έβγαλα 314). Όμως το Νο.6 βγάζει συνήθως γύρω στα 9,1-9,5 σκάγια/γραμμ. απ΄όσο έχω δει από διάφορα φυσίγγια που έχω ανοίξει και μετρήσει (και LAMBRO και άλλα). Οπότε Χ 33 γρ. = περίπου 300 - 315 σκάγια. Μάλλον απίθανο 100% συγκέντρωση και μάλιστα στα 42 μ. .xm.
Αν δεν έβαλες κατά λάθος άλλη τουφεκιά, θεωρώ πιο πιθανό τα σκάγια να ήταν 7αρια, τα οποία βγάζουν περίπου 10,7 σκάγια/γρ. Χ 33 = 353. Ξανακοίταξέ το. Πάντως κι έτσι να είναι (7αρια), δεν παύει να είναι φοβερή συγκέντρωση, σχεδόν 90% !!! Και η κατανομή καταπληκτική.
Όσο για το τσοκ, Full είναι. Για τους αμερικάνους έχει πάψει εδώ και πάρα πολλά χρόνια να θεωρείται Full η σύσφιξη 10/10 δηλ. τα 0.040 της ίντσας, και πολύ μάλλον για τις backbored κάννες! Αυτή τη θεωρούν XF ή XXF. Για αυτούς το Full είναι συνήθως τα 0.030 της ίντσας (τα 7,5-8/10) όπως το δικό σου δηλαδή.;)
Και επίσης όπως φαίνεται και πάλι, και όπως είχαμε ξαναπεί προ καιρού, τα Carlsons ported τα πάει το όπλο σου πάρα πολύ !!! .cool.
 
Δημήτρη εντυπωσιακή τουφεκιά πράγματι!!!
Αλλά ... σου ζητώ συγνώμη που θα το πω ... αλλά φοβάμαι ότι κάπου έχεις κάμει λάθος. Κατά τη γνώμη μου τα νούμερα δεν βγαίνουν... .xm.
Στο μέτρημα των σκαγιών δεν έπεσες πολύ έξω (εγώ τα έβγαλα 314). Όμως το Νο.6 βγάζει συνήθως γύρω στα 9,1-9,5 σκάγια/γραμμ. απ΄όσο έχω δει από διάφορα φυσίγγια που έχω ανοίξει και μετρήσει (και LAMBRO και άλλα). Οπότε Χ 33 γρ. = περίπου 300 - 315 σκάγια. Μάλλον απίθανο 100% συγκέντρωση και μάλιστα στα 42 μ. .xm.
Αν δεν έβαλες κατά λάθος άλλη τουφεκιά, θεωρώ πιο πιθανό τα σκάγια να ήταν 7αρια, τα οποία βγάζουν περίπου 10,7 σκάγια/γρ. Χ 33 = 353. Ξανακοίταξέ το. Πάντως κι έτσι να είναι (7αρια), δεν παύει να είναι φοβερή συγκέντρωση, σχεδόν 90% !!! Και η κατανομή καταπληκτική.
Όσο για το τσοκ, Full είναι. Για τους αμερικάνους έχει πάψει εδώ και πάρα πολλά χρόνια να θεωρείται Full η σύσφιξη 10/10 δηλ. τα 0.040 της ίντσας, και πολύ μάλλον για τις backbored κάννες! Αυτή τη θεωρούν XF ή XXF. Για αυτούς το Full είναι συνήθως τα 0.030 της ίντσας (τα 7,5-8/10) όπως το δικό σου δηλαδή.;)
Και επίσης όπως φαίνεται και πάλι, και όπως είχαμε ξαναπεί προ καιρού, τα Carlsons ported τα πάει το όπλο σου πάρα πολύ !!! .cool.


Στέλιο καλημέρα.
Η ντουφεκιά ειναι σίγουρα με 6αρι γιατί ήταν και το μοναδικό κουτί που αγόρασα φέτος μετα από πάρα πολλά χρόνια.Επίσης ο πίνακας ήταν καθαρός και δεν ειχε άλλη ντουφεκιά πάνω,
Ο,ως και μένα με παραξένεψε το νούμερο που έβγαλα στο μέτρημα και μετά πήγα και κοίταξα τους πίνακες με την αναλογία και προβληματίστηκα.Ηταν όμως αργά και ήμουνα κουρασμένος .Ετσι το άφησα για σήμερα.Δεν ξέρω ειλικρινά τι να πω.Μήπως εχει παραπάνω γραμμάρια η μήπως είναι μικρότερης διαμέτρου οπότε έχει μεγαλύτερο αριθμό ;
Όταν έριξα αυτή την ντουφεκιά ,από την ίδια απόσταση έριξα στον διπλανό πίνακα ένα euromix 9-10.Υποψιάζομαι μήπως κάποια σκάγια να ανοίξανε τόσο πολύ και μπήκανε στον άλλο πίνακα.Κίμα που δεν είχα άλλο μαζί μου γιατί θα έριχνα ένα ακόμη με το anaconda.
Χαιρετώ και τα λέμε το βράδυ αργά.
 
Last edited:
Το βραδυ που θα γυρίσω θα κοιτάξω τις φωτογραφίες σε μεγέθυνση να δω καλά τα αποτυπώματα των σκαγιών ,μηπως και έγινε μπέρδεμα ανάμεσα στις δυο ντουφεκιές ,παρ ότι στον πίνακα αυτόν χαραξα το L6 για να τον ξεχωρίσω
 
Last edited:
...Το βραδυ που θα γυρίσω θα κοιτάξω τις φωτογραγίες σε μεγέθυνση να δω καλά τα αποτυπώματα των δκαγιών ,μηπως και έγινε μπέρδεμα ανάμεσα στις δυο ντουφεκιές...
...Τα σημάδια τα πάτησα για να φαίνονται έντονα ...

Δημήτρη δεν νομίζω πως να μπορέσεις να βγάλεις άκρη αφού πάτησες τα σημάδια... .xm.
Πάντως όπως ειπώθηκε και από τα άλλα παιδιά, το όπλο σου με το carlson ported F ζωγραφίζει! .well done.
 
Το τι γράφουν τα κουτιά επάνω μπορεί να μην έχει σχέση με την πραγματικότητα. Σε κυνήγι τον χειμώνα που μας πέρασε εριχνα αναγραφωμενα 5αρια και όταν τα μετρήσαμε ήταν 6αρια :)
 
Το τι γράφουν τα κουτιά επάνω μπορεί να μην έχει σχέση με την πραγματικότητα. Σε κυνήγι τον χειμώνα που μας πέρασε εριχνα αναγραφωμενα 5αρια και όταν τα μετρήσαμε ήταν 6αρια :)
Με τι τα μετρησες φιλαρακι??? .yel.
Δημητρη οπως τα λεει ο Γιωργος, μια χαρα ειναι η τουφεκια σου κ μια χαρα 6αρι γραφει το κουτι απο εξω, εγω ειμαι απολυτως βεβαιος... Το προβλημα δεν ειναι δικο σου αλλα των κατασκευαστων που αντι για 6αρια, ειδικα τα τελευταια 2 χρονια πολλοι εχουν μεσα 7αρια... Για καποιο λογο αρκετα θα ελεγα τσουβαλακια σκαγιων που εχω μετρησει κ αναγραφουν απο εξω 6αρια, ολα ηταν 7αρια με διαμετρο 2,5 χιλ... Δεν ξερω γιατι συμβαινει αυτο κ αν ηταν καποια λαθος παρτιδα ωστοσο ο εργατης που θα ανοιξει τα υλικα κ θα τα βαλει στη μηχανη για να βγουν φυσιγγια μαλλον δυσκολα θα μετρησει ενα-ενα τα σουβαλακια για να δει αν το 6 που γραφει απο εξω, ειναι οντως 6... Αν εχεις παχυμετρο κ μετρησεις κ εσυ τα σκαγια πιστευω καπου τοσο θα τα βγαλεις (2,5 χιλ) κ οχι 2,7 χιλ οπως θα επρεπε να ηταν στην πραγματικοτητα... o_O
 
Για καποιο λογο αρκετα θα ελεγα τσουβαλακια σκαγιων που εχω μετρησει κ αναγραφουν απο εξω 6αρια, ολα ηταν 7αρια με διαμετρο 2,5 χιλ

Καλα ποιοτικος ελεγχος δεν υπαρχει στις μεγαλες εταιρειες? Ειναι οντως λαθος, η εν γνωσει τους?
 
Καλα ποιοτικος ελεγχος δεν υπαρχει στις μεγαλες εταιρειες? Ειναι οντως λαθος, η εν γνωσει τους?
Παυλο δεν ξερω σε πιο επιπεδο γινεται ο ποιοτικος ελεγχος κ αν αφορα κ τον ελεγχο των σκαγιων η κυριως τη σωστη κ ασφαλη συναρμολογηση του φυσιγγιου... Εγω ειμαι πρακτικος ανθρωπος, το βλεπω κ λιγο καλοπροαιρετα κ ερωτω... Απο τη στιγμη που βγαινουν στη αγορα σφραγισμενα τσουβαλακια σκαγιων με την ενδειξη ν6 κ μεσα εχουν σκαγια διαμετρου 2,5 χιλ θα κοιταξει ο εργατης σε μια μηχανη γομωσης τι κ πως η απλα θα ριξει τα σκαγια στη μηχανη? Δεν θελει να κοροιδεψει κανεναν ο κατασκευαστης επιτηδες, 6αρια λεει το τσουβαλι, 6αρια βαζει στη μηχανη... Φτανει αυτο ομως? Τελοσπαντων...
κ μην μου πει κανενας αυτο που κατα καιρους ακουω απο πολλου πονηρους που πινουν καφε στα κυνηγομαγαζα... "εεε φιλε ειναι ιταλικα-ισπανικα-μογγολικα η σουαχειλι τα σκαγια γι αυτο εχουν αυτη τη διαμετρο"... Δεν μπορει ολα τα υποολοιπα τσουβαλακια να εχουν σωστες διαμετρους στα σκαγια κ καποια λαθος... Οταν το 7 ειναιι 2,5 χιλ, το 6 ενδεχομενως ειναι παλι 2,5 χιλ κ το 5 ειναι 2,9 χιλ, το λαθος ειναι στα 6αρια κ ειναι στον κατασκευαστη των σκαγιων... Ευτυχως δεν ειναι καθολικο το προβλημα, ισως ηταν απλα καποιες λαθος παρτιδες σκαγιων καποιου προμηθευτη...
 
Ολα εξαρτωνται και απο την ποιοτητα των πρωτων υλων. Αν πχ ψαχνεις σκαγια διαλογης, για να ριξεις το κοστος, θα σου βγει οτι ναναι το νουμερο.
 
Παυλο δεν ξερω σε πιο επιπεδο γινεται ο ποιοτικος ελεγχος κ αν αφορα κ τον ελεγχο των σκαγιων η κυριως τη σωστη κ ασφαλη συναρμολογηση του φυσιγγιου... Εγω ειμαι πρακτικος ανθρωπος, το βλεπω κ λιγο καλοπροαιρετα κ ερωτω... Απο τη στιγμη που βγαινουν στη αγορα σφραγισμενα τσουβαλακια σκαγιων με την ενδειξη ν6 κ μεσα εχουν σκαγια διαμετρου 2,5 χιλ θα κοιταξει ο εργατης σε μια μηχανη γομωσης τι κ πως η απλα θα ριξει τα σκαγια στη μηχανη? Δεν θελει να κοροιδεψει κανεναν ο κατασκευαστης επιτηδες, 6αρια λεει το τσουβαλι, 6αρια βαζει στη μηχανη... Φτανει αυτο ομως? Τελοσπαντων...
κ μην μου πει κανενας αυτο που κατα καιρους ακουω απο πολλου πονηρους που πινουν καφε στα κυνηγομαγαζα... "εεε φιλε ειναι ιταλικα-ισπανικα-μογγολικα η σουαχειλι τα σκαγια γι αυτο εχουν αυτη τη διαμετρο"... Δεν μπορει ολα τα υποολοιπα τσουβαλακια να εχουν σωστες διαμετρους στα σκαγια κ καποια λαθος... Οταν το 7 ειναιι 2,5 χιλ, το 6 ενδεχομενως ειναι παλι 2,5 χιλ κ το 5 ειναι 2,9 χιλ, το λαθος ειναι στα 6αρια κ ειναι στον κατασκευαστη των σκαγιων... Ευτυχως δεν ειναι καθολικο το προβλημα, ισως ηταν απλα καποιες λαθος παρτιδες σκαγιων καποιου προμηθευτη...

Aρι η καθε σοβαρη εταιρεια ανα τον κοσμο εχει ποιοτικο ελεγχο. Ελεγχει παντα αν ο προμηθευτης του του εστειλε υλικα αναλογα με τις προδιαγραφες που τα παραγγειλε. Υπαρχει και συγκεκριμενη φορμουλα που σου υποδεικνυει ποσα τσουβαλια πρεπει να ανοιξεις σε μια παρτιδα για να την ελεγξεις. Οταν παραγγειλεις σκαγια με διαμετρο πχ 2.5 χιλ. υπαρχει καποια ελαστικοτητα της ταξεως πχ 0.05 χιλιοστα. Οποτε εσυ αποδεχεσαι απο 2.45 με 2.55 χιλ και στελνεις πισω τα υπολοιπα σαν out of specification. Και επειδη δουλευει και ο ανταγωνισμος με εξαιρεση τη μπαρουτι που ειναι δεδομενη δεν νομιζω κανενας προμηθευτης να το κανει επιτηδες γιατι ρισκαρει να χασει τον καλο πελατη. Κατα τη γνωμη μου μαλλον εν γνωσει του παραγωγου φυσιγγιων γινονται τετοια λαθακια για να αξιοποιησουν οτι εχουν στο στοκ τη συγκεκριμενη περιοδο που γεμιζουν το φυσιγγι.
 
Το βραδυ που θα γυρίσω θα κοιτάξω τις φωτογραγίες σε μεγέθυνση να δω καλά τα αποτυπώματα των δκαγιών ,μηπως και έγινε μπέρδεμα ανάμεσα στις δυο ντουφεκιές παρ ότι στον πίνακα αυτόν χαραξα το L6 για να τον ξεχωρίσω
Το τι γράφουν τα κουτιά επάνω μπορεί να μην έχει σχέση με την πραγματικότητα. Σε κυνήγι τον χειμώνα που μας πέρασε εριχνα αναγραφωμενα 5αρια και όταν τα μετρήσαμε ήταν 6αρια :)
Δεν ξέρω τι να πω. Η μόνη σίγουρη λύση είναι, Δημήτρη, αν σου έχει μείνει κανένα φυσίγγι να το σφάξεις και να μετρήσεις τα σκάγια, για να δούμε τι συμβαίνει.
Πάντως παιδιά, από τα εκατοντάδες φυσίγγια που έχω σφάξει, η LAMBRO είναι από τις λίγες εταιρείες, που δεν θυμάμαι να έχω βρει άλλο νούμερο σκαγιών από το αναγραφόμενο. Ακόμη και σε NSI έχω δει ... πράματα και θάματα, να μην πω για του μακαρίτη του Στόκα ... .yel.
Επίσης, από τις δικές μου μετρήσεις, στα LAMBRO το πραγματικό μέγεθος των σκαγιών ανά νούμερο, συμφωνεί σε μεγάλο βαθμό με τα μεγέθη που δίνει στο site της, στην "Κλίμακα σκαγιών". Πάντα υπάρχουν αποκλίσεις από παρτίδα σε παρτίδα, αλλά δεν έχω βρει μεγαλύτερη απόκλιση από +/- μισό σκάγι ανά γραμμάριο. Προχθές είχα ανεβάσει τις σημειώσεις μου από ΚΑΦΕ 5αρι και ΜΠΛΕ 6αρι:
http://www.hunterslife.gr/forums/threads/Βλητικές-Δοκιμές.106/page-76#post-86209
Το 6αρι στον πίνακα της LAMBRO το δίνει 9,3 σκ/γρ. εγώ όπως βλέπετε στο ΜΠΛΕ το βρήκα 9,4 σκ/γρ. σύνολο στα 34 γρ. 320 σκάγια! Οπότε και 34 γρ να είχε το ΚΑΦΕ του Δημήτρη αντί για 33, που δεν το νομίζω - στα δικά μου ΚΑΦΕ βρήκα μέχρι 33,5 γρ. - πάλι τα νούμερα δεν βγαίνουν ... .xm.
Υ.Γ. Με βάλατε στη μπρίζα την επόμενη φορά που θα πάω σκοπευτήριο να ρίξω κανα-δυο ΚΑΦΕ στον πίνακα! Μόνο που το έχω σε 5αρι, αλλά δεν πειράζει. Μάλιστα σκέφτομαι να ρίξω ένα με το μαμίσιο F του SKB (κάπου 8,5/10) κι ένα με XF Turkey που έχω από τη Mossberg (έχουν το ίδιο σπείρωμα), που του βγαίνει ακριβώς 10/10. Το θέμα είναι ... να πετύχω τον πίνακα από τα 45 μέτρα :D
Πάντως το ΜΠΛΕ που τόχω σε 6αρι ... ΔΕΝ το ρίχνω με το δίκαννο !!! ;) Μόνο με τη Mossberg θα το έριχνα, αλλά ... πρέπει να την καθαρίσω μετά, και ... βαριέμαι .yel.
 
Παυλο δεν διαφωνω, αλλα αυτα γινονται σε ενα κοσμο αγγελικα πλασμενο... Στην Ευρωπαικη αγορα δεν ξερω... Προσωπικα εχω βρει σε παρα πολλες εταιριες μικρολαθακια της ταξης του ενος νουμερου σκαγια... Τωρα για το αν ο καθε κατασκευαστης ανοιγει δειγματοληπτικα τα υλικα, πλεον, εγω θα κρατησω μια πισινη παντως...

Υ.γ στα 40 μετρα δοκιμαστε με 2 η 3 αστρα... Ειναι σχετικα μικρη κυνηγετικη αποσταση ειδικα για καρτερια, οταν θα στησετε τον πινακα θα το καταλαβετε... ;)
 
Τι πιεσεις εχει το καφε?
Πλαγιοκαννο δικαννο εχω και μου αρεσε η δοκιμή του Δημητρη οποταν υα θελσ να το δοκιμασω για λαγο σε 5αρι.
Ομως οι θερμοκρασίες θα ναι ψηλες συνηθως οποταν αν καπιιος μπορει να μετρησει πιέσεις σρ καλοκαιρινές δοκιμές θα με βοηθουσε πολυ.
Τωρα ποσο ευκολο είναι αυτό. ......μαλλον εξαιρετικό δύσκολο.
 
Τι πιεσεις εχει το καφε?
Πλαγιοκαννο δικαννο εχω και μου αρεσε η δοκιμή του Δημητρη οποταν υα θελσ να το δοκιμασω για λαγο σε 5αρι.
Ομως οι θερμοκρασίες θα ναι ψηλες συνηθως οποταν αν καπιιος μπορει να μετρησει πιέσεις σρ καλοκαιρινές δοκιμές θα με βοηθουσε πολυ.
Τωρα ποσο ευκολο είναι αυτό. ......μαλλον εξαιρετικό δύσκολο.
Μην βάλεις καφέ 6αρι η 5αρι σε δικανο και ειδικα με ζέστη.απο 7 και πανω
 
To χω ριξει το συγκεκριμενο καφε 6αρι (2 κουτια ειχαμε αγορασει τοτε) και στην εναρξη σε αγριοπεριστερα. Οπλο το Bettinsoli, και τα 2 Beretta που εχω. Ανακρουση εντονη, αλλα οχι δυσαρεστη, αν φυσικα θυμαμαι καλα
 
Γιατι αυτο φιλε μου?
Εννοω το μεγεθος σκαγιου.
Το οπλο είναι σταθερό 4-2 κ μαγκνουμ.
Στο λαγο ριχνω 10-15 φυσιγγια την σεζόν το μέγιστο αντε στις καλό χρονιές να ριξω 20.
Παω 9-10 φορες αρα πες 2 φυσιγγια ανα εξορμησει περιπου.
Δεν καταπονειτε το οπλο.
Εσυ ομως αναφερεσε στο νουμερο σκαγιου και αυτο με παραξενεψε.
Επειδή κατεχεις μου το εξηγας σε παρακαλώ:)
Για δευτερο φυσιγγιο το θελω στο 2.
Στην δεξια στο 4 εχο παντα η λαμπρο κιτρινο διασποράς η ροτγουελ μαύρο φιπρε.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top