Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Φιλε Γιαννη , δωσε μου ενα παραδειγμα.....Γραψε μου δυο οπλα με το ιδιο μηκος καννης τον ιδιο αυλο
και με διαφορετικη αποδοση στο ιδιο φυσιγγιο !!!
Εννοω δυναμη και διατρηση.
Δεν έχω τώρα δύο ίδια όπλα φίλε αλλά να ξέρεις όταν γέμιζα φυσίγγια είχαμε 3 μπενελι super sport εγώ ο συνχωρεμενος ο πατέρας μου και ο ξάδερφος που την έχει ακόμη φυσίγγια γέμιζα για όλους και δοκιμάζαμε όσο και αν φανεί περίεργο η δική μου έδινε πάντα καλύτερες κατανομές και οι δύο ήταν και μετρημένες 18.35 αυλός του ξαδέλφου δεν την είχαμε μετρήσει μήπως είχε διαφορά .Και σου γράφω για ίδια ακριβώς όπλα όχι για άλλης εταιρίας .Επίσης η μπενελι σέντρο μέχρι πριν πειράξω τον κώνο της με 18.3αυλο δεν έφτανε με το ανάλογο τσοκαρισμα την 302 που είχα με τον ίδιο αυλό ούτε σε δύναμη ούτε σε κατανομές πάλι ιδιογομωση φυσίγγια .Και μια μπενελι παλιά έχει ένας θείος μου με σταθερή κανη 2* και 18.3 121 montefredo έχω κάνει πολλες διαφορετικες δοκιμές και με διαφορετικά φυσίγγια και όπλα και ότι και φυσίγγι να της βάλεις αυτό το κολωντουφεκο δεν το πιάνεις έχει μείνει και λέμε στη παρέα αν ήτανε η μπενελι του τάδε θα το σκότωνε γιατί έχουμε ρίξει και έχουμε δει θαύματα .Έχει μπερδευτεί με τα φυσίγγια και είχε βάλει 10αρι των ορτυκιών και καθόμαστε δίπλα δίπλα για φάσες να φανταστείς με πολύ κρύο του περνάνε 8πουλια εντός ορίου βολής όχι πιο κοντά απο 30μετρα γιατί καθόμουν 50μετρα δεξιά του και τα πουλιά πέρασαν αριστερά είχα το ίδιο οπτικό πεδίο με αυτόν και σκοτώνει τα τρία άλλα γέμισε ο τόπος πούπουλα μου κίνησε τη περιέργεια ,με τι ρίχνεις θείε του λέω με 5αρια μου λέει πάω κοντά κοιτάω 10αρακια οι κάλυκες .Ο μαλακας μου λέει είναι μπερδεμένα στο γιλεκο σκότωσε τις φάσες 30μετρα που ήταν παραπάνω με 10αρια και κοντά στους μηδέν βαθμούς ειμασταν στη γραμμένη οξιά για όσους ξέρουν το μέρος ξέρουν και το κρύο που κάνει εκεί. Κάποιοι θα νομίζουν παραμύθια ότι διαβάζουν αλλά επειδή έχω κυνηγήσει πάρα πολύ με πάρα πολλούς και με πολλά διαφορετικά όπλα στη παρέα κάποια όπλα φίλε δεν ξέρω το λόγο σκοτώνουν καλύτερα μας αρέσει δεν μας αρέσει είναι αλήθεια .
 
Αμα σε πάρουν χαμπάρι εσένα τα καρτέλ.... θα σου στείλουν εκτελεστές σαν το σημαδεμένο....άιντε που μας χαλάς το παραμύθι‼️για ένα παραμύθι ζούμε....κ ο Πόντιος Πιλάτος ρώτησε τον Χριστό‼️ τι εστί αλήθεια,χωρίς όμως να αντέξει να την ακούσει...την έκανε με ελαφρά‼️
Ρε συ ο καθένας ότι θέλει πιστεύει.
Έχει την δική του λογική.
Οκ δεκτό.
Δεν είμαστε όλοι ίδιοι, ούτε εγώ ο καλύτερος.
Εγώ πάντα κάνω τις λιγότερες δυνατές λογικές παραδοχές για να καταλήξω σε ένα μετρούμενο συμπέρασμα.
Έτσι έχω μάθει.

Ακόμα ψάχνω το όπλο που θα βγάλει 15% μεγαλύτερη συγκέντρωση από ένα άλλο με την ίδια σύσφιξη και το ίδιο εμπορικό καλό φυσίγγι.
1 βολή.
Άλλοι που έχουν αλλαξει 30 όπλα μπορεί να το έχουν βρεί.
Εγώ όχι.
Και δεν ξεκίνησα τώρα να κάνω δοκιμές
Απλά τώρα μετράω.

Το κάτω από το 10 % δεν με ενδιαφέρει.
20 σκάγια στα 200.
10 σκάγια στα 100.
5 στα 50.
Αδιάφορο κυνηγετικά.

Δεν είμαι βλητικός, κυνηγός είμαι.
 
Εγώ γι'αυτό έγραψα και το μέρος αν έχεις ακούσει το ξημέρωμα εκεί τέλη Οκτώβρη δεν μπορείς να σταθείς έξω από το αυτοκίνητο τα χέρια σου παθαίνουν αγκιλωση φίλε το χω πάθει οι ντουφεκιες έγιναν με πάρα πολύ κρύο κατά τα άλλα με ζέστη δεν το συζητώ γι'αυτό το τόνισα για να δείξω τη συμπεριφορά του συγκεκριμένου όπλου εγώ τότε είχα μια λουμαρ ιταλική και με το ζόρι σκότωνε τις ελατοτσιχες στα 35 μέτρα και με 7αρι που είχα πρώτο πεφταν ζωντανές .
 
Πάντως από τις δοκιμές στο πίνακα έχεις ένα μπουσουλα αλλά τις ακριβείς δυνατότητες του όπλου δεν μπορείς να τις δεις μόνο στην πράξη .Ο πίνακας μπορεί απόλυτα να σου δείξει μόνο βόλια και μονοβολο .Είναι και ένας λόγος που δεν κρατάμε στενές σχέσεις εγώ με αυτόν απλά μια επαφή όποτε χρειαστεί κάποια αλλαγή πυρομαχικου για καθαρά ενδεικτικούς λόγους όχι απιδεικτικους
 
Εχω χρονια ενα φιλο κυνηγαει με ρεμηνγκτον 1100 δε του γλιτωσε ποτε γουρουνι περσι πεθανε ενας φιλος του και του αφησε κληρονομια αμαξι και τη μπενελλι μαυρο αετο γουρουνι δε του γλιτωσε δυο χρονια ουτε και τη ρεμι ξανα ακουμπισε γιατι ομως ???
 
Δεν έχω τώρα δύο ίδια όπλα φίλε αλλά να ξέρεις όταν γέμιζα φυσίγγια είχαμε 3 μπενελι super sport εγώ ο συνχωρεμενος ο πατέρας μου και ο ξάδερφος που την έχει ακόμη φυσίγγια γέμιζα για όλους και δοκιμάζαμε όσο και αν φανεί περίεργο η δική μου έδινε πάντα καλύτερες κατανομές και οι δύο ήταν και μετρημένες 18.35 αυλός του ξαδέλφου δεν την είχαμε μετρήσει μήπως είχε διαφορά .Και σου γράφω για ίδια ακριβώς όπλα όχι για άλλης εταιρίας .Επίσης η μπενελι σέντρο μέχρι πριν πειράξω τον κώνο της με 18.3αυλο δεν έφτανε με το ανάλογο τσοκαρισμα την 302 που είχα με τον ίδιο αυλό ούτε σε δύναμη ούτε σε κατανομές πάλι ιδιογομωση φυσίγγια .Και μια μπενελι παλιά έχει ένας θείος μου με σταθερή κανη 2* και 18.3 121 montefredo έχω κάνει πολλες διαφορετικες δοκιμές και με διαφορετικά φυσίγγια και όπλα και ότι και φυσίγγι να της βάλεις αυτό το κολωντουφεκο δεν το πιάνεις έχει μείνει και λέμε στη παρέα αν ήτανε η μπενελι του τάδε θα το σκότωνε γιατί έχουμε ρίξει και έχουμε δει θαύματα .Έχει μπερδευτεί με τα φυσίγγια και είχε βάλει 10αρι των ορτυκιών και καθόμαστε δίπλα δίπλα για φάσες να φανταστείς με πολύ κρύο του περνάνε 8πουλια εντός ορίου βολής όχι πιο κοντά απο 30μετρα γιατί καθόμουν 50μετρα δεξιά του και τα πουλιά πέρασαν αριστερά είχα το ίδιο οπτικό πεδίο με αυτόν και σκοτώνει τα τρία άλλα γέμισε ο τόπος πούπουλα μου κίνησε τη περιέργεια ,με τι ρίχνεις θείε του λέω με 5αρια μου λέει πάω κοντά κοιτάω 10αρακια οι κάλυκες .Ο μαλακας μου λέει είναι μπερδεμένα στο γιλεκο σκότωσε τις φάσες 30μετρα που ήταν παραπάνω με 10αρια και κοντά στους μηδέν βαθμούς ειμασταν στη γραμμένη οξιά για όσους ξέρουν το μέρος ξέρουν και το κρύο που κάνει εκεί. Κάποιοι θα νομίζουν παραμύθια ότι διαβάζουν αλλά επειδή έχω κυνηγήσει πάρα πολύ με πάρα πολλούς και με πολλά διαφορετικά όπλα στη παρέα κάποια όπλα φίλε δεν ξέρω το λόγο σκοτώνουν καλύτερα μας αρέσει δεν μας αρέσει είναι αλήθεια .

Ακου Γιαννη μου !!! Χωρις ιχνος αντιπαραθεσης ....και το γνωριζεις αυτο !!! :)

Δεν μπορω να δεχτω οτι δυο οπλα με το ΙΔΙΟ φυσιγγιο....με τις Ιδιες καννες θα εχουν διαφορα σε
αποδοση..... ουσιαστικη εννοω. Αποκλιση του 1-2% μπορει να εχουν.... και αυτο απο το φυσιγγιο...
Σε δυναμη και διατρηση....εαν δεν το δω με τα ματια μου δεν το πιστευω...

Εισαι ιδιογομωτης....και ψαγμενος....
Δικαιολογησε μου....πως θα βγαλουν δυο ιδιες κανες ( αυλος -μηκος - τσοκ ) σε ενα φυσιγγιο πχ με 400μ/δ
διαφορετικη δυμαμη και διατρηση με το ΙΔΙΟ φυσιγγιο ???

Εαν εχουν ουσιαστικες διαφορές.....για μενα δεν ειναι ΙΔΙΕΣ οι καννες...φιλε !!!
 
Ενολιγοις ότι όπλο και να έχεις όταν κάνεις ιδιογομωση θα είσαι κομπλέ όταν δε κανείς αν πάλι δεν ντουφεκας άνω των 35 μέτρων πάλι θα βρεις άκρη αν δεν κάνεις ιδιογομωση και ντουφεκας μακριά 40+ πήγαινε σε κάποια μάρκα που έχεις ακούσει ότι βγάζουν καλές ντουφεκιες τα όπλα της γιατί όπως λέει ο σοφός λαός όπου υπάρχει φωτιά υπάρχει και καπνός είναι τόσο απλό όσο και αν θέλουμε να το δυσκολεψουμε ,αλλιώς θα ψάχνεις μια ζωή για φυσίγγια και δοκιμές για να σκοτώσεις στα 45 μέτρα .Κάτι που είναι εφικτοτατο αλλά όχι από όλους ούτε από όλα τα όπλα με εμπορικά.
 
Δεν έχω τώρα δύο ίδια όπλα φίλε αλλά να ξέρεις όταν γέμιζα φυσίγγια είχαμε 3 μπενελι super sport εγώ ο συνχωρεμενος ο πατέρας μου και ο ξάδερφος που την έχει ακόμη φυσίγγια γέμιζα για όλους και δοκιμάζαμε όσο και αν φανεί περίεργο η δική μου έδινε πάντα καλύτερες κατανομές και οι δύο ήταν και μετρημένες 18.35 αυλός του ξαδέλφου δεν την είχαμε μετρήσει μήπως είχε διαφορά .Και σου γράφω για ίδια ακριβώς όπλα όχι για άλλης εταιρίας .Επίσης η μπενελι σέντρο μέχρι πριν πειράξω τον κώνο της με 18.3αυλο δεν έφτανε με το ανάλογο τσοκαρισμα την 302 που είχα με τον ίδιο αυλό ούτε σε δύναμη ούτε σε κατανομές πάλι ιδιογομωση φυσίγγια .Και μια μπενελι παλιά έχει ένας θείος μου με σταθερή κανη 2* και 18.3 121 montefredo έχω κάνει πολλες διαφορετικες δοκιμές και με διαφορετικά φυσίγγια και όπλα και ότι και φυσίγγι να της βάλεις αυτό το κολωντουφεκο δεν το πιάνεις έχει μείνει και λέμε στη παρέα αν ήτανε η μπενελι του τάδε θα το σκότωνε γιατί έχουμε ρίξει και έχουμε δει θαύματα .Έχει μπερδευτεί με τα φυσίγγια και είχε βάλει 10αρι των ορτυκιών και καθόμαστε δίπλα δίπλα για φάσες να φανταστείς με πολύ κρύο του περνάνε 8πουλια εντός ορίου βολής όχι πιο κοντά απο 30μετρα γιατί καθόμουν 50μετρα δεξιά του και τα πουλιά πέρασαν αριστερά είχα το ίδιο οπτικό πεδίο με αυτόν και σκοτώνει τα τρία άλλα γέμισε ο τόπος πούπουλα μου κίνησε τη περιέργεια ,με τι ρίχνεις θείε του λέω με 5αρια μου λέει πάω κοντά κοιτάω 10αρακια οι κάλυκες .Ο μαλακας μου λέει είναι μπερδεμένα στο γιλεκο σκότωσε τις φάσες 30μετρα που ήταν παραπάνω με 10αρια και κοντά στους μηδέν βαθμούς ειμασταν στη γραμμένη οξιά για όσους ξέρουν το μέρος ξέρουν και το κρύο που κάνει εκεί. Κάποιοι θα νομίζουν παραμύθια ότι διαβάζουν αλλά επειδή έχω κυνηγήσει πάρα πολύ με πάρα πολλούς και με πολλά διαφορετικά όπλα στη παρέα κάποια όπλα φίλε δεν ξέρω το λόγο σκοτώνουν καλύτερα μας αρέσει δεν μας αρέσει είναι αλήθεια .
Ενολιγοις ότι όπλο και να έχεις όταν κάνεις ιδιογομωση θα είσαι κομπλέ όταν δε κανείς αν πάλι δεν ντουφεκας άνω των 35 μέτρων πάλι θα βρεις άκρη αν δεν κάνεις ιδιογομωση και ντουφεκας μακριά 40+ πήγαινε σε κάποια μάρκα που έχεις ακούσει ότι βγάζουν καλές ντουφεκιες τα όπλα της γιατί όπως λέει ο σοφός λαός όπου υπάρχει φωτιά υπάρχει και καπνός είναι τόσο απλό όσο και αν θέλουμε να το δυσκολεψουμε ,αλλιώς θα ψάχνεις μια ζωή για φυσίγγια και δοκιμές για να σκοτώσεις στα 45 μέτρα .Κάτι που είναι εφικτοτατο αλλά όχι από όλους ούτε από όλα τα όπλα με εμπορικά.
Στου κουφου την πορτα οσο θελεις βροντα! ;)
 
Ακου Γιαννη μου !!! Χωρις ιχνος αντιπαραθεσης ....και το γνωριζεις αυτο !!! :)

Δεν μπορω να δεχτω οτι δυο οπλα με το ΙΔΙΟ φυσιγγιο....με τις Ιδιες καννες θα εχουν διαφορα σε
αποδοση..... ουσιαστικη εννοω. Αποκλιση του 1-2% μπορει να εχουν.... και αυτο απο το φυσιγγιο...
Σε δυναμη και διατρηση....εαν δεν το δω με τα ματια μου δεν το πιστευω...

Εισαι ιδιογομωτης....και ψαγμενος....
Δικαιολογησε μου....πως θα βγαλουν δυο ιδιες κανες ( αυλος -μηκος - τσοκ ) σε ενα φυσιγγιο πχ με 400μ/δ
διαφορετικη δυμαμη και διατρηση με το ΙΔΙΟ φυσιγγιο ???

Εαν εχουν ουσιαστικες διαφορές.....για μενα δεν ειναι ΙΔΙΕΣ οι καννες...φιλε !!!
Δεν μπορώ φίλε να στο δικαιολογήσω γι'αυτό πιστεύω και το έχω γράψει πως καμία κανη δεν είναι ίδια απόλυτα με την άλλη .
 
Η αγορά ενός όπλου γίνεται με διαφορετικά κριτήρια από τον καθένα. Είναι κάτι προσωπικό, υποκειμενικό. Ειδάλλως, όλοι μας, θα είχαμε το ίδιο όπλο. Αυτό που θα θεωρούνταν "αντικειμενικά" το καλύτερο. Δεν συμβαίνει όμως αυτό. Τώρα εμείς ψάχνουμε σώνει και καλά, να βγάλουμε τον πρωταθλητή.
.shake hands.....περί ορέξεως "κολοκυθόπιτα"...δε θέλει ο άλλος μουσακά, κι ας έχει και κολοκύθι μέσα, ρε παιδί μου!.sarcastic.
 
πήγαινε σε κάποια μάρκα που έχεις ακούσει ότι βγάζουν καλές ντουφεκιες τα όπλα της
Τέτοια λες και δεν μπορώ να κοιμηθώ τα βράδια. Αχαχαχα
Καθήστε να παρω και την Αuto 5 Βέλγικη και να ρίξω τα ίδια φυσίγγια με αυτά που έχω ήδη δοκιμάσει να δούμε τι ψάρια πιάνει και αυτή.

Γ@μώ τα μέταλλα, γ@μώ τις τουφεκιές, ... για να δούμε ...

Screenshot_2022-02-23-10-08-21-022_com.google.android.apps.photos~2.jpg
 
Τέτοια λες και δεν μπορώ να κοιμηθώ τα βράδια. Αχαχαχα
Καθήστε να παρω και την Αuto 5 Βέλγικη και να ρίξω τα ίδια φυσίγγια με αυτά που έχω ήδη δοκιμάσει να δούμε τι ψάρια πιάνει και αυτή.

Γ@μώ τα μέταλλα, γ@μώ τις τουφεκιές, ... για να δούμε ...

View attachment 42987
:p...για ρίξε με τον τούφεκο...να δούμε... είναι?
 
Τέτοια λες και δεν μπορώ να κοιμηθώ τα βράδια. Αχαχαχα
Καθήστε να παρω και την Αuto 5 Βέλγικη και να ρίξω τα ίδια φυσίγγια με αυτά που έχω ήδη δοκιμάσει να δούμε τι ψάρια πιάνει και αυτή.

Γ@μώ τα μέταλλα, γ@μώ τις τουφεκιές, ... για να δούμε ...

View attachment 42987
Αυτή βουτάει τα σκάγια της...σε υδροκυάνιο ‼️
 
:p...για ρίξε με τον τούφεκο...να δούμε... είναι?
Το απέφευγα μέχρι τώρα γιατί με έχει πρήξει να την ανοίξω να την καθαρίσω.
Θα του την πάρω όμως.
Πάμε μαζί για γουρούνια με αυτόν.

Δεν την ανοίγω όμως. Θέλει λεπτά κατσαβίδια και αν πεταχτεί κάνα ελατήριο θα τρέχω και δεν θα φτάνω αχαχα

Αναμείνατε.
 
Αυτό Τόλη μου που λες για γουρούνι έχω ένα φίλο αρωστο κυνήγι με ντραχταρ που κυνηγάει και γουρούνι και λαγό εκτός από μπεκάτσα .Έχει μια μπέρετα γουρικα με 18.3 έχει σκοτώσει μόνος του πάνω γύρω στα 7/8 γουρούνια
τα τελευταία τρία χρόνια και χτες σε μπεκάτσα συνάντησα ένα Κατοστάρι μου λέει σαν μοσχάρι με κοιτούσε από απέναντι αλλά μακριά δεν έχει τουφεκισει κάποιο και να του φύγει όπως βαράει και ένα κάρο μπεκάτσες και μερικούς λαγούς το χρόνο ορτύκια τσίχλες πέρδικες .Απλά κάνει το κάθε κυνήγι σε συγκεκριμένη περίοδο και για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα μετά δεν ξανασχολειται με το κάθε θήραμα πάει σε άλλο δεν έχει βάλει ποτέ τσοκ στη Μπερέτα μόνιμα κύλινδρος κυνηγάει μόνος πάντα εκτός και αν πάμε παρέα κάποιες φορές .Πρέπει να πιστεύω ότι η Γιούρκα 18.3 είναι καλύτερη από την οπτιμα 18.6 αν τις βάλω δίπλα δίπλα επειδή την οπτιμα την έχει άλλος φίλος μου θα την πετάξουμε την 18.3 .Παίζει ρόλο και πως και που και σε τι απόσταση και καιρικές συνθήκες ακόμη ντουφεκαει ο κάθε ένας .Ο συγκεκριμένος έχει και την μ2 κομφορντ max 4 με 66 κανη που την έχει αγοράσει για δεύτερο κατόπιν δικής μου προτροπής αυτή την κυνηγάει μόνο για φάσα αλλά χωρίς πάλι σφιχτό τσοκαρισμα αφού κυνηγάει σε επιλεγμένα μέρη και ντουφεκαει κοντά.Επειδη είναι δυνατός κυνηγός και παίρνει θηράματα τον ξέρουν για σκέψου τι μύθος θα μπορούσε να δημιουργηθεί για το όπλο του ταδε ,που ο συγκεκριμένος πίστεψέ με το μόνο που δεν ασχολείστε είναι το όπλο και ούτε ιδιαίτερα με τα φυσίγγια γιατί ρίχνει συνήθως εντός βολής φίλε .Αφού με είχε πάρει τηλ στα μπασιματα και μου λέει πολλά πουλιά φίλε αλλά ήταν ότι πρέπει για σένα που ντουφεκας ψηλά θα κανες κηδεία .
 
Τέτοια λες και δεν μπορώ να κοιμηθώ τα βράδια. Αχαχαχα
Καθήστε να παρω και την Αuto 5 Βέλγικη και να ρίξω τα ίδια φυσίγγια με αυτά που έχω ήδη δοκιμάσει να δούμε τι ψάρια πιάνει και αυτή.

Γ@μώ τα μέταλλα, γ@μώ τις τουφεκιές, ... για να δούμε ...
Αυτή βουτάει τα σκάγια της...σε υδροκυάνιο ‼️
...βάρα!;)

h0354246-768x547-1.jpeg
θα σου στείλω και τραγιάσκα!!!.sarcastic.

αρχείο λήψης.jpg
 
Τέτοια λες και δεν μπορώ να κοιμηθώ τα βράδια. Αχαχαχα
Καθήστε να παρω και την Αuto 5 Βέλγικη και να ρίξω τα ίδια φυσίγγια με αυτά που έχω ήδη δοκιμάσει να δούμε τι ψάρια πιάνει και αυτή.

Γ@μώ τα μέταλλα, γ@μώ τις τουφεκιές, ... για να δούμε ...

View attachment 42987
Με αυτό το όπλο δεν έχω ρίξει ποτέ δεν ξέρω τι θα πει αλλά από ιστορία δεν το φτάνει κανένα
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top