Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Διαβάζω παραπάνω ,πιστεύεται σοβαρά ότι τα σημερινα κυνηγετικά όπλα και πυρομαχικά έχουν 100% επιτυχία μέχρι τα 35 μέτρα και από κει και πάνω πέφτουν στο 20% και με φουλ τσοκ ή είμαι ο μόνος που το βλέπω εκτός τόπου και χρόνου ?
Γιάννη, εγώ συμφωνώ με το παρακάτω , οχι γιατί το λέει ο συγκεκριμένος αρθρογράφος , αλλα πιστεύω οτι είναι μια ρεαλιστική απόδοση της πραγματικότητας που εμπεριέχει (χωρίς να γίνεται αναφορά σε αυτο) και κατι ακόμα , κατά την γνώμη μου πολύ σημαντικό...

Τη μέση σκοπευτική ικανότητα του μέσου Έλληνα κυνηγού!

Περί Βολών Και Αποστάσεων ( απόσπασμα )

Σοφοκλής Κοσκινάς

03 Οκτωβρίου 2021, kynigesia gr.

Στα σκάγια, η ενδεικτική απόσταση πλήρους απόδοσης είναι περίπου τα 36 μέτρα. Αναλόγως με το όπλο, το είδος του φυσιγγίου, το είδος και τη διάμετρο των σκαγιών, η απόσταση αυτή μπορεί να αυξηθεί έως 20%. Σε καμία περίπτωση πάντως, δεν μπορεί να διπλασιαστεί. Βέβαια οι αποστάσεις στο κυνήγι και στις αφηγήσεις, είναι μια υπόθεση η οποία επιδέχεται πολλή συζήτηση, διότι σπάνια ένας άνθρωπος μπορεί να κάνει ακριβή εκτίμηση της απόστασης.
 
Last edited:
Σίλβερ ήταν να αγοράσω ,πιο κοντά στα οικονομικά κυβικά μου...την πάτησα με την μαγκνουμιτιδα
εμ εγώ την πήρα λόγω απλής θαλάμης
είμουν μεταξύ αυτής και μιας Centro (αυτά τα 2 μου έρχονταν "κουτί")
είχε επιπλέον τρια χαρακτηριστικά που μου άρεσαν:
70αρα θαλάμη, χωρις ρίγα αλλά με εικόνα ρίγας, spead loading (μειονέκτημα η έλλειψη Cut - off)
έκτοτε έχω πάρει διψήφιο αριθμό όπλων αλλά η Σιλβερ φτου φτου .terror.

τώρα με τα γουρούνια που έμπλεξα το σκέφτομαι για μαγκνουμ (σουπερ μαγκνουμ αν βγάλει κάποια εταιρεία 0000 ή 000 BK)
 
Νίκο ,δεν ελέγχει κανείς το ποσοστό αντιμονιου στα σκάγια, ότι προκύψει από την ανακύκλωση μολύβδου το κάνουν σκάγια και εδώ και στην Ιταλία, τα μαλακά δηλαδή μπορεί να έχουν από 1% έως 2% . Το ίδιο στα σκληρά, το 5% αν είχαμε την δυνατότητα να το μετρήσουμε νομίζω θα βρίσκαμε 3% με 3,5 % το πολύ.

Εχει λογικη αυτο που λες Λευτερη !!! Το ειδα στην παραμορφωση που ειχαν τα σκαγια σημερα !!!
 
δεν έχω μεγάλη εμπειρία αλλά έτσι φαίνονται Γιάννη ... σφαιρικά και γυαλισμένα ...
View attachment 43040
Θα του το πω σίγουρα του Ιταλού του γείτονα να μου τα φέρει τα locateli, να δούμε τι είναι...
 

Attachments

Pieper παμπάλαιο φουλ, Fabarm ellegi goose gun, ΙΖΗ 27 φουλ 18.2 Σουλ πλάγιο φουλ 18.6 μοσμπεργκ κινητό ουραίο goose gun φουλ, Κρουπ εσσεν χρέπι φουλ 18.3 ή 18.4 και φυσικά το πλάγιο Browning του Διονύση με φτιαγμένο κώνο
και τα αυτογεμή μου όταν τους φοράω το XXFULL deer choke και φυσίγγι διαλεγμένο με χοντρά σκάγια
Krupp Essen λες κανένα Rigarmi σαν το δικό μου που οι κάνες του έγραφαν Krupp Essen ?
Στην εποχή του έβγαζε τις πιο σφιχτές τουφεκιές του χωριού ...

Λέτε να κάνω καμιά δοκιμή με αυτό σε χοντρά ?
18,4-17,4 F
18,4-17,2 XF

Έχω να το τουφεκίσω 34 χρόνια ...
Του έχουμε φτιάξει και τα κλειδιά να μην κουνάνε ... περφέτι

16.JPG
 
Last edited:
Krupp Essen λες κανένα Rigarmi σαν το δικό μου που οι κάνες του έγραφαν Krupp Essen ?
Στην εποχή του έβγαζε τις πιο σφιχτές τουφεκιές του χωριού ...

Λέτε να κάνω καμιά δοκιμή με αυτό σε χοντρά ?
18,4-17,4 F
18,4-17,2 XF

Έχω να το τουφεκίσω 30 χρόνια ...
Του έχουμε φτιάξει και τα κλειδιά να μην κουνάνε ... περφέτι

View attachment 43043
Βγαλε κάνα δυο φωτογραφίες ακόμα να το δούμε βρε Βασίλη....μισές δουλειές κάνεις....
 
Krupp Essen λες κανένα Rigarmi σαν το δικό μου που οι κάνες του έγραφαν Krupp Essen ?
Στην εποχή του έβγαζε τις πιο σφιχτές τουφεκιές του χωριού ...

Λέτε να κάνω καμιά δοκιμή με αυτό σε χοντρά ?
18,4-17,4 F
18,4-17,2 XF

Έχω να το τουφεκίσω 34 χρόνια ...
Του έχουμε φτιάξει και τα κλειδιά να μην κουνάνε ... περφέτι

View attachment 43043
Βασίλη Καλησπέρα!:)

Σου είχα προτείνει την άλλη φορά και το φυσιγγιο(είναι και Νο 5!), δεν έκανα πλάκα, διότι θέμα ασφάλειας δεν υφίσταται σίγουρα...

Δοκιμή θα κάνεις...
 
Βασίλη Καλησπέρα!:)

Σου είχα προτείνει την άλλη φορά και το φυσιγγιο(είναι και Νο 5!), δεν έκανα πλάκα, διότι θέμα ασφάλειας δεν υφίσταται σίγουρα...

Δοκιμή θα κάνεις...
Πυρκάλ, ιντεάλ, κάτι άλλα της πυρκάλ μωβ (Άρτεμις αν δεν κάνω λάθος ???), Remington express σε λαγούς και παπιά, neo velox, φυσίγγια ιδιογόμωσης θυμάμαι να ρίχνουμε με αυτό. Ρίχναμε και άλλα που δεν θυμάμαι ...
Οι κάνες εσωτερικά είναι τζάμι, μόνο ελάχιστο pitting από τα καψούλια 6.45 βροντώδους υδραργύρου μετά τον κώνο.
Κομπλέ είναι ... απλά βαριέμαι το σχολαστικό καθάρισμα ... αν μου έρθει όρεξη θα του ρίξω κάνα remington express.
Αυτό λάδωνα χρόνια με Άλτις ... είδατε κατάσταση ??? χαχαχχα

Με αυτό είχα πάρει ένα τρυγόνι στα 70μ με 8άρια.
Απίστευτη βολή ...

Επίσης είχαμε πάει Μεσολόγγι για παπιά και φαλαρίδες ... και είχαμε πάρει και μια κοντόκανη 301 beretta ???? για να την δοκιμάσουμε από έναν φίλο του πατέρα μου.
Ρίξαμε μερικές τουφεκιές με την Beretta ψιλοτζίφος, μου λέει ο πατέρας μου, πήγαινε φέρε το δίκανο.
Το βγάζω, βάζω 4άρια και περνάει μια φαλαρίδα σε μεγάλη απόσταση το γυρίζω, μπαμ και κάτω.
Το παίρνει ο πατέρας μου, μπάμ κάτω, μπάμ κάτω ... οκ Beretta στο αυτοκίνητο αχαχα

Beretta 303 όμως πήρε μετά από μερικά χρόνια, 71cm full σταθερό και μετά πούλησε την κάνη και πήρε μια 75cm με τσοκάκια.
Τα μακρύκανα κόβουν μακρύτερα ...
Το χούι δεν κόβεται με τίποτα χαχαχχα

Untitled 1.jpg
 
Γιάννη, εγώ συμφωνώ με το παρακάτω , οχι γιατί το λέει ο συγκεκριμένος αρθρογράφος , αλλα πιστεύω οτι είναι μια ρεαλιστική απόδοση της πραγματικότητας που εμπεριέχει (χωρίς να γίνεται αναφορά σε αυτο) και κατι ακόμα , κατά την γνώμη μου πολύ σημαντικό...

Τη μέση σκοπευτική ικανότητα του μέσου Έλληνα κυνηγού!

Περί Βολών Και Αποστάσεων ( απόσπασμα )

Σοφοκλής Κοσκινάς

03 Οκτωβρίου 2021, kynigesia gr.

Στα σκάγια, η ενδεικτική απόσταση πλήρους απόδοσης είναι περίπου τα 36 μέτρα. Αναλόγως με το όπλο, το είδος του φυσιγγίου, το είδος και τη διάμετρο των σκαγιών, η απόσταση αυτή μπορεί να αυξηθεί έως 20%. Σε καμία περίπτωση πάντως, δεν μπορεί να διπλασιαστεί. Βέβαια οι αποστάσεις στο κυνήγι και στις αφηγήσεις, είναι μια υπόθεση η οποία επιδέχεται πολλή συζήτηση, διότι σπάνια ένας άνθρωπος μπορεί να κάνει ακριβή εκτίμηση της απόστασης.
Γιάννη, δεν μιλάμε για διπλάσια απόσταση, δηλ. 73 μ. αλλά τα 50 μ είναι συνηθισμένη απόσταση, με πολύ καλά ποσοστά συγκέντρωσης και αξιόλογες κατανομές. Αναφέρομαι σε χοντρά σκάγια και φυσίγγια ιδιογόμωσης. Υπάρχουν πάρα πολλές, τέτοιες δοκιμές.
 
Γιάννη, δεν μιλάμε για διπλάσια απόσταση, δηλ. 73 μ. αλλά τα 50 μ είναι συνηθισμένη απόσταση, με πολύ καλά ποσοστά συγκέντρωσης και αξιόλογες κατανομές. Αναφέρομαι σε χοντρά σκάγια και φυσίγγια ιδιογόμωσης. Υπάρχουν πάρα πολλές, τέτοιες δοκιμές.
Βασίλη και εγώ δεν αντιλέγω!:)

36 μέτρα + 20% = 43,2 ακριβώς άντε 45-50 μέτρα βαριά!

Τα φυσίγγια ιδιογόμωσης? σιγουρά! ... ατυχώς δεν μπορεί να τα έχουν όλοι όμως!

Κάποια πολύ καλά εμπορικά? σίγουρα και αυτά!

Όμως ανέφερα:

1.Τη μέση σκοπευτική ικανότητα του μέσου Έλληνα κυνηγού!

2.Βέβαια οι αποστάσεις στο κυνήγι και στις αφηγήσεις, είναι μια υπόθεση η οποία επιδέχεται πολλή συζήτηση, διότι σπάνια ένας άνθρωπος μπορεί να κάνει ακριβή εκτίμηση της απόστασης.

Μεθερμηνευόμενα, ως προσωπική μου άποψη ότι όταν μπορούμε καλό θα ήταν να αποφεύγομε βολές άνω των 45 μέτρων, πράγμα που είναι βέβαια καθαρά προσωπική επιλογή!
 
... όταν μπορούμε καλό θα ήταν να αποφεύγομε βολές άνω των 45 μέτρων, .......
...... τα οποία 45 μέτρα δεν μπορεί να τα υπολογίσει κανένας ή τουλάχιστον το 99% των κυνηγών με ακρίβεια <=5μ.
Γιάννη δεν αποφασίζω να πατήσω την σκανδάλη με τα μέτρα.
Πατάω με το μέγεθος του θηράματος.
Το λέω και εγώ το παραπάνω (να αποφεύγομε βολές άνω των 45 μέτρων) αλλά πως να το καταλάβει κάποιος που δεν έχει μετρήσει ποτέ ?
(Φυσικά δεν κάνουμε πάντα αυτό που λέμε, αλλά προσπαθούμε τουλάχιστον ...)

Όταν η φάσσα ή το παπί είναι στον ουρανό, ακόμα και η πέρδικα όταν σηκώνεται με το μέγεθος υπολογίζω αν είναι εντός ή εκτός βεληνεκούς.
Ο εγκέφαλος μαζεύει εμπειρία από επιτυχημένες βολές και γνωρίζει αν κάτι πρέπει να πέσει αν είσαι σκοπευτικά σωστός ή όχι.
Κλασική περίπτωση οι έμπειροι τσιχλάδες που πρωτοπάνε για φάσσα.
Τις τουφεκάνε μακρυά για αυτόν τον λόγο. Το "σωστό" μέγεθος φαίνεται γνώριμο στον εγκέφαλο.
Το ίδιο και οι νέοι κυνηγοί. Τουφεκάνε όσο μακρυά βλέπουν το θήραμα. Δεν έχει μάθει ο εγκέφαλος τα μεγέθη των θηραμάτων στα οποία οι τουφεκιές είναι συνήθως επιτυχείς.

Έτσι γίνονται τα λάθη με τα μέτρα.
Σηκώνουμε και τουφεκάμε σε κάτι που γνωρίζουμε από πριν ότι δεν το έχουμε ξαναχτυπήσει (σε τόσο μικρό μέγεθος) και ανάλογα με το πόσο διαφέρει από αυτό που έχουμε στο μυαλό μας προσθέτουμε μέτρα κατά βούληση.
Όταν δε το φόντο είναι ο ουρανός .. γίνεται το έλα να δεις ... ότι θες ακούς.

Το μέγεθος βάζει το φρένο στο δάχτυλο, όχι τα μέτρα.

Άρα το παραπάνω ίσως πιο σωστά να λέγεται, ρίξτε μέχρι εκεί που θεωρείτε ότι έχετε πολλές πιθανότητες επιτυχίας και όχι "όσο το βλέπετε" που λέει ο ξάδερφός μου :)
 
...... τα οποία 45 μέτρα δεν μπορεί να τα υπολογίσει κανένας ή τουλάχιστον το 99% των κυνηγών με ακρίβεια <=5μ.
Γιάννη δεν αποφασίζω να πατήσω την σκανδάλη με τα μέτρα.
Πατάω με το μέγεθος του θηράματος.
Το λέω και εγώ το παραπάνω (να αποφεύγομε βολές άνω των 45 μέτρων) αλλά πως να το καταλάβει κάποιος που δεν έχει μετρήσει ποτέ ?
(Φυσικά δεν κάνουμε πάντα αυτό που λέμε, αλλά προσπαθούμε τουλάχιστον ...)

Όταν η φάσσα ή το παπί είναι στον ουρανό, ακόμα και η πέρδικα όταν σηκώνεται με το μέγεθος υπολογίζω αν είναι εντός ή εκτός βεληνεκούς.
Ο εγκέφαλος μαζεύει εμπειρία από επιτυχημένες βολές και γνωρίζει αν κάτι πρέπει να πέσει αν είσαι σκοπευτικά σωστός ή όχι.
Κλασική περίπτωση οι έμπειροι τσιχλάδες που πρωτοπάνε για φάσσα.
Τις τουφεκάνε μακρυά για αυτόν τον λόγο. Το "σωστό" μέγεθος φαίνεται γνώριμο στον εγκέφαλο.
Το ίδιο και οι νέοι κυνηγοί. Τουφεκάνε όσο μακρυά βλέπουν το θήραμα. Δεν έχει μάθει ο εγκέφαλος τα μεγέθη των θηραμάτων στα οποία οι τουφεκιές είναι συνήθως επιτυχείς.

Έτσι γίνονται τα λάθη με τα μέτρα.
Σηκώνουμε και τουφεκάμε σε κάτι που γνωρίζουμε από πριν ότι δεν το έχουμε ξαναχτυπήσει (σε τόσο μικρό μέγεθος) και ανάλογα με το πόσο διαφέρει από αυτό που έχουμε στο μυαλό μας προσθέτουμε μέτρα κατά βούληση.
Όταν δε το φόντο είναι ο ουρανός .. γίνεται το έλα να δεις ... ότι θες ακούς.

Το μέγεθος βάζει το φρένο στο δάχτυλο, όχι τα μέτρα.

Άρα το παραπάνω ίσως πιο σωστά να λέγεται, ρίξτε μέχρι εκεί που θεωρείτε ότι έχετε πολλές πιθανότητες επιτυχίας και όχι "όσο το βλέπετε" που λέει ο ξάδερφός μου :)
Οι παλιοί κυνηγοί έλεγαν, ότι δεν πυροβολούσαν ένα πουλί που πετάει, αν δεν έβλεπαν καθαρά τα χρώματα, το ράμφος ή τα πόδια του...

Μια καλή "μέθοδος" για να τουφεκάς πτερωτά στο μέγεθος Πέρδικας σε αποστάσεις περίπου οχι άνω των 35 μέτρων...

Υ.Γ: Προσωπικά από τα 20 ως τα 30 μέτρα έχω διαπιστώσει οτι στην Πέρδικα την έχεις καθαρή αυτήν την εικόνα...και στο χρώμα δεν λαθεύεις...το μάτι αισθάνεται...:),... να σου πω οτι δεν έχω τουφεκίσει πιο μακριά, ίσως πολύ πιο μακριά, ψέματα θα σου πω, γιατί στη βιάση του κυνήγιού...;)
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top