Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Άποψή μου είναι ότι ο πίνακας,είναι ένας, απ' τους δείκτες αξιολόγησης ενός φυσιγγίου.Φυσιγγι που αγγίζει σε ποσοστά τη θεωρητική απόδοση,πρέπει να βγαίνει στο τερέν.Μπορει να έχουμε κι ένα φυσίγγι με εξαιρετική αποτύπωση,και σκοπευτικά να μας δυσκολεύει,να μην μας ταιριάζει..
 
Το Remington ,το εξπρές ας πούμε,τι ποσοστά σου δίνει;Και τι διαφορές μεταξύ των δύο όπλων;
N8.jpg
N6.jpg
N4.jpg
Το #8 jordan κόκκινο 32γρ και τα άλλα δύο Rem express 35,5γρ.

Το all ...
Έχω και άλλα συγκριτικά 1187 vs M2.
Όταν κάποιος πετάει καμιά (κακόβουλη) κοτσάνα ότι οι άκωνες Benelli είναι σκορποσκαγιάστρες θα πετάω και ένα συγκριτικό για να συντονίζονται :)

Η θεωρία ότι το όπλο μου (1187) είναι προβληματικό είναι λανθασμένη διότι και ο Νίκος που έχει κάνει συγκριτικά πάλι δεν είδε κάτι αξιοσημείωτο σε συγκέντρωση στον θρύλο 1100 vs Beretta 390.
Μόλις κοπούν οι θεωρίες περί "ψάχνεις να βρεις σκάγια στις Benelli" θα πιάσουμε την διάτρηση.

Όταν τελειώσουμε και με την διάτρηση θα βγάλουμε το συμπέρασμα ότι τα θηράματα βλέπουν τα όπλα και πέφτουν μόνα τους, ανεξαρτήτως φυσιγγίου.
Πάντα με εμπορικά.
Η ιδιογόμωση είναι άλλο φρούτο.

Εδώ έχω βάλει δεκάδες δοκιμές από τον Joe Hunter με Browning Citori και Remington 870 με ότι σύσφιξη φανταστείς και μόνο φυσιγγάρες βγάζουν πάνω από 80%.
Εδώ πορδές ρίχνουμε, 90% βγάζουμε.

Το σφιχτότερο εμπορικό φυσίγγι του κόσμου (long beard) βγάζει 95-100% στα 36,5m.
Εδώ το έχουμε ξεπεράσει και αυτό :)

Είναι το μοναδικό επίσης που δεν υπακούει στα διαγράμματα συγκέντρωσης - απόστασης του Lowry.
Παρεπιπτόντως το Gamebore υπακούει στα διαγράμματα τουλάχιστον μέχρι τα 50μ.

Μην αρχίσετε να ποστάρετε ψεύτικες δοκιμές ... θα το καταλάβω :)
Ημιαστείο ...
 
Last edited:
View attachment 61151
View attachment 61152
View attachment 61153
Το #8 jordan κόκκινο 32γρ και τα άλλα δύο Rem express 35,5γρ.

Το all ...
Έχω και άλλα συγκριτικά 1187 vs M2.
Όταν κάποιος πετάει καμιά (κακόβουλη) κοτσάνα ότι οι άκωνες Benelli είναι σκορποσκαγιάστρες θα πετάω και ένα συγκριτικό για να συντονίζονται :)

Η θεωρία ότι το όπλο μου (1187) είναι προβληματικό είναι λανθασμένη διότι και ο Νίκος που έχει κάνει συγκριτικά πάλι δεν είδε κάτι αξιοσημείωτο σε συγκέντρωση στον θρύλο 1100 vs Beretta 390.
Μόλις κοπούν οι θεωρίες περί "ψάχνεις να βρεις σκάγια στις Benelli" θα πιάσουμε την διάτρηση.

Όταν τελειώσουμε και με την διάτρηση θα βγάλουμε το συμπέρασμα ότι τα θηράματα βλέπουν τα όπλα και πέφτουν μόνα τους, ανεξαρτήτως φυσιγγίου.
Πάντα με εμπορικά.
Η ιδιογόμωση είναι άλλο φρούτο.

Εδώ έχω βάλει δεκάδες δοκιμές από τον Joe Hunter με Browning Citori και Remington 870 με ότι σύσφιξη φανταστείς και μόνο φυσιγγάρες βγάζουν πάνω από 80%.
Εδώ πορδές ρίχνουμε, 90% βγάζουμε.

Το σφιχτότερο εμπορικό φυσίγγι του κόσμου (black beard) βγάζει 95-100% στα 36,5m.
Εδώ το έχουμε ξεπεράσει και αυτό :)

Είναι το μοναδικό επίσης που δεν υπακούει στα διαγράμματα συγκέντρωσης - απόστασης του Lowry.
Παρεπιπτόντως το Gamebore υπακούει στα διαγράμματα τουλάχιστον μέχρι τα 50μ.

Μην αρχίσετε να ποστάρετε ψεύτικες δοκιμές ... θα το καταλάβω :)
Ημιαστείο ...
Εξαιρετικός!
 
Εκείνο που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί πιστεύουν ορισμένοι ότι η διάτρηση έχει σχέση με την κάνη.
Καμία απολύτως δεν έχει.
Η διάτρηση έχει σχέση με την ποιότητα (σφαιρικότητα) των σκαγιών, τη σκληρότητά τους και την ταχύτητα. Τίποτε άλλο.
 
Πολυ ωραιο, με το LM ειχες 134 σκαγια αν θυμαμαι καλα
NSI Percorso 6 Gemini LM.jpg

NSI Percorso 6 LM.jpg

140-160.
2 φυσίγγια έχω ρίξει με το LM σε διαφορετικές ημέρες.
Είδες τι κάνει μια ελάχιστη σύσφιξη παραπάνω ; Από LM σε Mod ;
Είδες επίσης γιατί το σωστό είναι ο μέσος όρος από 5-10 φυσίγγια ;

Διάβασε τον δεκάλογο των τσοκ το νούμερο 3.
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Συγκρίσεις-aftermarket-chokes-δοκιμές-αγορές-προτάσεις.427/page-343#post-801120
 
Last edited:
Εκείνο που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί πιστεύουν ορισμένοι ότι η διάτρηση έχει σχέση με την κάνη.
Καμία απολύτως δεν έχει.
Η διάτρηση έχει σχέση με την ποιότητα (σφαιρικότητα) των σκαγιών, τη σκληρότητά τους και την ταχύτητα. Τίποτε άλλο.
Δηλαδή από το φυσίγγι ουσιαστικά.
Πες τα γιατί θα τρελαθούμε στο τέλος.
 
Gamebore pigeon extreme #5 34gr στα 50m ακριβώς από το στόμιο με την 1187 με full μαμά.

Gamebore pigeon extreme No5 34gr 50m.jpg

Πριν πείτε ουάου σας λέω ότι δεν είναι κάτι εξαιρετικό αν θες φυσίγγι για αυτές τις αποστάσεις ή μακρύτερες.
Καλό αλλά όχι εξαιρετικό ή extreme.
 

Attachments

  • Gamebore pigeon extreme No5 34gr 50m1.jpg
    Gamebore pigeon extreme No5 34gr 50m1.jpg
    162,7 KB · Προβολές: 16
Εκείνο που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί πιστεύουν ορισμένοι ότι η διάτρηση έχει σχέση με την κάνη.
Καμία απολύτως δεν έχει.
Η διάτρηση έχει σχέση με την ποιότητα (σφαιρικότητα) των σκαγιών, τη σκληρότητά τους και την ταχύτητα. Τίποτε άλλο.
Όταν δεν προστατεύεις τα σκακιά με Μπάφερ γραφίτη βρωμαλευρο κτλ, δεν εξαρτάται η σφαιρικότητα άρα και η ταχύτητα των σκαγιων από το τι κανη θα βγουν (αυλό,κώνο,τσοκ, ).
 
Gamebore pigeon extreme #5 34gr στα 50m ακριβώς από το στόμιο με την 1187 με full μαμά.

View attachment 61164

Πριν πείτε ουάου σας λέω ότι δεν είναι κάτι εξαιρετικό αν θες φυσίγγι για αυτές τις αποστάσεις ή μακρύτερες.
Καλό αλλά όχι εξαιρετικό ή extreme.
Φυσικά δεν είναι ουαου. Η συγκεκριμένη τουφεκιά άντε να ήταν ιδανική για κανένα μεγάλο παπί σε καλό καιρό, κι αυτό λόγω νίκελ, αλλιώς το νούμερο είναι μικρό. Για φάσσα είναι λίγα τα σκάγια.
 
Όταν δεν προστατεύεις τα σκακιά με Μπάφερ γραφίτη βρωμαλευρο κτλ, δεν εξαρτάται η σφαιρικότητα άρα και η ταχύτητα των σκαγιων από το τι κανη θα βγουν (αυλό,κώνο,τσοκ, ).
Κατηγορηματικά όχι (για εμένα) !!!
Τα μόνο που πιθανόν επηρρεάζει είναι ίσως ελάχιστα ο κώνος και αυτός περισσότερο σε δυναμίτες.
Το τσοκ επηρρεάζει λίγο την ταχύτητα και πολύ την διάμετρο της τουφεκιάς, ο αυλός ελάχιστα την ταχύτητα.

Εμφανείς διαφορές διάτρησης στο κυνήγι δεν υπάρχουν.
Το φυσίγγι κάνει την μεγάλη διαφορά στην διάτρηση πάντα.
 
Εκείνο που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί πιστεύουν ορισμένοι ότι η διάτρηση έχει σχέση με την κάνη.
Καμία απολύτως δεν έχει.
Η διάτρηση έχει σχέση με την ποιότητα (σφαιρικότητα) των σκαγιών, τη σκληρότητά τους και την ταχύτητα. Τίποτε άλλο.
Ιδια σκαγια παραμορφωνει η μια Α καννη και ιδια η Β καννη? Δεν νομιζω...
View attachment 61161

View attachment 61162

140-160.
2 φυσίγγια έχω ρίξει με το LM σε διαφορετικές ημέρες.
Είδες τι κάνει μια ελάχιστη σύσφιξη παραπάνω ; Από LM σε Mod ;
Είδες επίσης γιατί το σωστό είναι ο μέσος όρος από 5-10 φυσίγγια ;

Διάβασε τον δεκάλογο των τσοκ το νούμερο 3.
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Συγκρίσεις-aftermarket-chokes-δοκιμές-αγορές-προτάσεις.427/page-343#post-801120
Παλι να διαβασω;;; ειμαι αρκετα διαβασμενος κι ας μη γραφω πολλα.
Η καννη παντα παιζει ρολο κι ας μη θελετε να το καταλαβετε, παιζει μαλλον μεγαλο ρολο.
 
Δεν πρέπει να με βάζετε στην πρίζα ... 😍
Σας υποσχέθηκα να χρησιμοποιήσω τον όλμο.
Κρατάω την υπόσχεσή μου.
Και αφού τον έβγαλα έκανα μερικά ακόμα συγκριτικά (ίδια μέρα, ίδια φυσίγγια, ίδια απόσταση, ίδια ονομαστικά τσοκ) που θα αποκαλυφθούν εν καιρώ.
Δεν τα βάζω τώρα για να μην αρχίσετε τα κλάματα. 🤣
Η παρακάτω βολή στα 36,5m ακριβώς με 1187 mod μαμά και M2 3* μαμά.

View attachment 61114
m2.png
 
Κατηγορηματικά όχι (για εμένα) !!!
Τα μόνο που πιθανόν επηρρεάζει είναι ίσως ελάχιστα ο κώνος και αυτός περισσότερο σε δυναμίτες.
Το τσοκ επηρρεάζει λίγο την ταχύτητα και πολύ την διάμετρο της τουφεκιάς, ο αυλός ελάχιστα την ταχύτητα.

Εμφανείς διαφορές διάτρησης στο κυνήγι δεν υπάρχουν.
Το φυσίγγι κάνει την μεγάλη διαφορά στην διάτρηση πάντα.
Οταν γραφει ο Λεο που ειναι φοβερος σκοπευτης οτι τα σκοτωματα της V3 ειναι περα απο καθε λογικη, λες να μη παιζει ρολο η καννη της?
Δεν το λενε τυχαιοι ανθρωποι αλλα σκοπευτες που ξερουν να ριχνουν πολυ καλα και κεντρο,δηλαδη αφαιρουμε τον πραγοντα κοντακι και σκοπευση, οτι δηλαδη ενας με Μ2 δεν μπορει να σκοτωσει τοσο μακρια γιατι δεν ξερει να ριχνει τοσο καλα.
 
Φυσικά δεν είναι ουαου. Η συγκεκριμένη τουφεκιά άντε να ήταν ιδανική για κανένα μεγάλο παπί σε καλό καιρό, κι αυτό λόγω νίκελ, αλλιώς το νούμερο είναι μικρό. Για φάσσα είναι λίγα τα σκάγια.
Ο λόγος που έβγαλα την 1187 ήταν για το gamebore και γιατί 2 τουφεκιές με Rem nitro turkey και Rem nitro pheasant έδωσαν "σχετικά" χαμηλά ποσοστά με την Μ2 με full.
Με την 1187 πάλι με full έδωσαν χαμηλότερα.

Αφού την έβγαλα που την έβγαλα την δοκίμασα με αρκετά φυσίγγια που είχα δοκιμάσει με την Μ2.

Πιο σφιχτό εμπορικό από το Rem nitro mag 52,5gr δεν έχω βρει σε ότι έχω δοκιμάσει.
 
Last edited:
Είμαστε δυο κατηγορίες άλλοι που λένε κανη καλή με φυσίγγια και άλλοι όλες οι κανες είναι ίδιες μόνο καλό φυσίγγι .Συνήθως αυτοί που ισχυρίζονται το δεύτερο κάνουν ιδιογομωση αν δεν έκαναν η δεν έβλεπαν τις δοκιμές του Νίκου Π που είναι εξαιρετικός .Θα σου έλεγα μετά πόσο ίδια είναι όλα.Ξαναγραφω πείτε στους μπενελακιδες να σταματήσουν να κάνουν κώνους έχουν κουραστεί τα παιδιά που τους φτιάχνουν γιατί άραγε ?Μήπως είναι ματιασμενοι γιατί το ξαναγράψει 2/3 πασίγνωστοι μου έχουν πει μόνο στις μπενελι ζητούν κώνους την Κριό την αφήνω έξω .
 
Είμαστε δυο κατηγορίες άλλοι που λένε κανη καλή με φυσίγγια και άλλοι όλες οι κανες είναι ίδιες μόνο καλό φυσίγγι .Συνήθως αυτοί που ισχυρίζονται το δεύτερο κάνουν ιδιογομωση αν δεν έκαναν η δεν έβλεπαν τις δοκιμές του Νίκου Π που είναι εξαιρετικός .Θα σου έλεγα μετά πόσο ίδια είναι όλα.Ξαναγραφω πείτε στους μπενελακιδες να σταματήσουν να κάνουν κώνους έχουν κουραστεί τα παιδιά που τους φτιάχνουν γιατί άραγε ?Μήπως είναι ματιασμενοι γιατί το ξαναγράψει 2/3 πασίγνωστοι μου έχουν πει μόνο στις μπενελι ζητούν κώνους την Κριό την αφήνω έξω .
Τα ιδια γνωριζω κι εγω Γιαννη, τα 8 στα 10 οπλα που πανε για κωνο ειναι μπενελι, ασχετως αν δεν προσφερει τιποτα ο κωνος.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top