Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Όλοι οι έμπειροι ιδιογομωτές αυτό λένε.
Την ιδιογόμωση πάντα την αφήνω εκτός συζήτησης γιατί μπορείς να φτιάξεις παπάδες.
Μερικές φορές δεν το αναφέρω αλλά εννοείται πάντα.


V1,5, 380 => 4,07mm
V1,5, 370 => 3.93mm
για επινικελωμένα

V1,5, 380 => 3,42mm
V1,5, 370 => 3.34mm
για απλά

Μηνύματα τέλος για σήμερα ... έπιασα το όριο
.hair.

Για όσους χρησιμοποιούν το NSI PM40 40gr σε #6
2 "ίδια" ΟΝΟΜΑΣΤΙΚΑ τσοκ και 2 διαφορετικά όπλα.

View attachment 61210
View attachment 61211

Το "ένα φυσίγγι", θα το ξαναπώ είναι λάθος μεθοδολογία και δεν βγάζεις ΑΣΦΑΛΗ συμπεράσματα.
Δεν ζητάω όμως, ούτε ψάχνω ασφαλή συμπεράσματα ... θέλω απλά να ξέρω στο περίπου πως "πάει το φυσίγγι".
Να έχετε πάντα στο μυαλό σας ότι τα καλύτερα εμπορικά φυσίγγια μπορεί να έχουν μια διαφορά συγκέντρωσης 10% το ένα από το άλλο (από το ίδιο κουτί), ριγμένα την ίδια στιγμή από το ίδιο όπλο και με το ίδιο τσοκ.
Αν αλλάξεις κουτί μπορεί να αλλάξουν τα πάντα 😂
Αυτό είναι δεδομένο (για εμένα).
Τα πατσαβούρια δεν θέλω καν να γράψω έστω και κατ εκτίμηση αριθμό.
Βαριές γομωσεις. Η rem τις χειρίζεται καλύτερα με full, η Benelli με mod. (συγκρίνουμε κάθε όπλο με τον εαυτό του ...τα τσοκ του...., όχι τα δυο όπλα μεταξύ τους )
Τίποτα καινούργιο. Παλιό γνωστό συμπέρασμα 🤪
 
Θα καταθέσω την άποψή μου σαν κυνηγός και ιδιογομωτης,όπως προσωπικά το αντιλαμβάνομαι. Τι δημιουργει τη διάτρηση;Η ταχύτητα!Τι δημιουργει την ταχύτητα;Το φυσίγγι.Πως εμπλέκεται η κάννη σ'αυτο;Μπορεί μια κάννη να έχει καλύτερη διάτρηση;Για μένα η απάντηση είναι ότι η κάννη μπορεί να συμβάλλει στην καλύτερη διάτρηση κι αυτό υπό προϋποθέσεις.Δεν γνωρίζω,αν αυτό είναι ελαστικότητα,πλαστικότητα,ιδιοσυντονισμος,παλμός όπως λέω εγώ.Υπο προϋποθέσεις και μια κακη κάννη μπορεί να έχει καλύτερα βλητικα αποτελέσματα από μια καλή,αλλά αυτό είναι η εξαίρεση.Μια γόμωση ξεκινά το ταξίδι της.Οταν ο κώνος δε θα τη σοκάρει, όταν συντονισμος πυρίτιδας και μετάλλου,είναι αρμονικός,όταν το πέρασμα απ'τη στένωση είναι όσο μπορεί ομαλότερο,όταν συνυπάρξουν μεταβλητές σε μένα αγνωστες,τότε σίγουρα,αυτή η γόμωση θα ταξιδεψει και θα διατηρησει μεγαλύτερη συνοχή,ομοιομορφία και δυναμη στον τελικό της στόχο.Θα ολοκληρώσω με μια ερώτηση.Ξεκινωντας,ειπαμε ότι διάτρηση και ταχύτητα,πάνε μαζι.Αν πάρουμε μια γόμωση απ'το κανονάκι με ένα V1 350,και το βάλουμε στην καλύτερη κάννη,θα του δώσει επιπλέον ώθηση;Ετσι το αντιλαμβάνομαι,δυστυχώς χωρίς να μπορώ να το συνοδεύσω-αποδειξω με αριθμούς.Αυτο....
...εγώ πάλι φίλε Πάρη νομίζω ότι την σωστή διάτρηση και την φονικότατα(από πλευράς διάτρησης, διότι υπάρχουν και άλλοι παράγοντες) σ' ένα φυσίγγιο την κάνει το σκληρό , μη (η όσον το δυνατό λιγότερο) παραμορφωμένο σφαιρικό σκάγι, σε συνδυασμό με την αρκετή ταχύτητα...

Τι εννοώ?

Ως παράδειγμα , ένα φυσίγγι ιδιογόμωσης βγάζει 420++++++ μ/δλ...ο πίνακας πάει και έρχεται λες και τον χτύπησε σφυρί!...

... άνθρακες ο θησαυρός!...πλατύ σφυρί τον χτύπησε...

Ένα άλλο είναι ψόφιο με 380 μ/δλ και ένα νούμερο πιο χοντρό σκάγι ... και όμως ίσως σκοτώνει καλυτέρα!

Όλα τούτα άσχετα από κάννες... 🙂 ...

...βέβαια μπορεί να κάνω και λάθος...🙂...
 
Διαβαζω , διαβαζω , διαβαζω.....γραφουμε γραφουμε και ξανα γραφουμε....ακρη δεν πιστευω οτι θα
βρουμε....
Ο Βασιλης gvp900 εχει ανεβασει πολυ ψηλα τον πηχη...τοσο που ορισμενοι πινακες ''αγνωστες λεξεις'' για μενα !!!
Δεν εχω γνωσεις ουτε απο οπλα....ουτε απο κωνους....ουτε απο κανες....
Σας διαβαζω και σας θαυμαζω για τις γνωσεις που εχετε...
Ωστοσο αυτο που ξερω...και το εννοω....Οποια καννη και μου πεσει στα χερια....ας ειναι και η χειροτερη
θα της βγαλω τουφεκια που θα κενταει....
Πως λοιπον να πιστεψω σε καννες - αυλους - κωνους κτλ κτλ....????
Χωρις βεβαια να υποτιμω τις γνωσεις σας ....Προς Θεου....μονο ''κανιβαλος'' οτι δεν ειμαι .
Απλα τις απαντησεις που θελω....τις παιρνω μεσα απο τις δοκιμες μου...

Και για του λογου του αληθες.....Δουλεια δεν ειχε ο ''διαολος''....παλι δοκιμες εκανα....
Ηθελα να δω τι ''λεει'' η ΜΒ32 στα 28 γραμμαρια....
Την ξεκινησα απο ''χαμηλα'' και στην πορεια της εδωσα γκαζια...
Σημερα ταχυτητες ηθελα να δω...και συγκεντρωσεις....Τις κατανομες που εδωσαν τις αφηνω για τις
επομενες δοκιμες...

Παμε στα ''αργά''....και εχουμε συνεχεια...παλικαρια μου !!!:)

View attachment 61198
View attachment 61199
View attachment 61200
View attachment 61202

Βασιλη μου κανε τα ''μαγικα σου'' με τους πινακες.....και πες μου εαν εχω μετρησει σωστα την διατρηση
φιλε !! :)
Νίκο της διαφορετικές κανες / κωννους/αυλους/τσοκ .. τεχνικές /μέταλλα και αλλά πολλά δεν τα βγάλε κανενας άσχετος πισο από αυτές της εξελίξεις βρησκωνται ατομα σπουδαγμένα και ετεριεςΥ κολοσση δεν τα βγάζουν επηδει το ιδαν στον ύπνο τους… εμείς απλος αποδεχόμαστε η όχι αυτό που βγενει…τωρα αν σκωτονη μια κάνη η όχι είναι ερώτηση για γέλια…. Το θέμα είναι αν έχει μια κάνη την τελεια εργασία να μπωρει να κρατήσει σκαγια στης διαφορετικες καιρικές/ ατμοσφαιρικές συνθηκες… αυτό για μένα το έχουν λίγες κάννες αυτο έχω δει στο παιδιο.. και επανέρχομαι πάλη το αν σκωτονη μια κάννη είναι τέλειος λανθασμένο ερωτημα…….
 
...εγώ πάλι φίλε Πάρη νομίζω ότι την σωστή διάτρηση και την φονικότατα(από πλευράς διάτρησης, διότι υπάρχουν και άλλοι παράγοντες) σ' ένα φυσίγγιο την κάνει το σκληρό , μη (η όσον το δυνατό λιγότερο) παραμορφωμένο σφαιρικό σκάγι, σε συνδυασμό με την αρκετή ταχύτητα...

Τι εννοώ?

Ως παράδειγμα , ένα φυσίγγι ιδιογόμωσης βγάζει 420++++++ μ/δλ...ο πίνακας πάει και έρχεται λες και τον χτύπησε σφυρί!...

... άνθρακες ο θησαυρός!...πλατύ σφυρί τον χτύπησε...

Ένα άλλο είναι ψόφιο με 380 μ/δλ και ένα νούμερο πιο χοντρό σκάγι ... και όμως ίσως σκοτώνει καλυτέρα!

Όλα τούτα άσχετα από κάννες... 🙂 ...

...βέβαια μπορεί να κάνω και λάθος...🙂...
Σκέψου ένα σκληρό,σφαιρικό σκαγι,να βληθεί από μια κάννη που θα το στρεσαρει όσο το δυνατόν λιγότερο.Ειναι κάπως συνδυαστικό νομίζω...
 
Σκέψου ένα σκληρό,σφαιρικό σκαγι,να βληθεί από μια κάννη που θα το στρεσαρει όσο το δυνατόν λιγότερο.Ειναι κάπως συνδυαστικό νομίζω...
Ίσως να υπάρχουν αυτές οι διαφορές στις κάννες, δεν αντιλέγω και δεν έχω ψαχτεί αρκετά... Νομίζω όμως οτι για τον μέσο κυνηγό το ισορροπημένο φυσίγγιο με την αρκετή ταχύτητα ειναι η πιο πρόσφορη λύση...Το αρκετή είναι λέξη κλειδί! 🙂
 
Ίσως να υπάρχουν αυτές οι διαφορές στις κάννες, δεν αντιλέγω και δεν έχω ψαχτεί αρκετά... Νομίζω όμως οτι για τον μέσο κυνηγό το ισορροπημένο φυσίγγιο με την αρκετή ταχύτητα ειναι η πιο πρόσφορη λύση...Το αρκετή είναι λέξη κλειδί! 🙂
Με τη σωστή θα έλεγα.Για κάθε κάννη,κάθε κυνηγό και κάθε θήραμα..Σαν παλιά διαφήμιση της lampro.very funny.Μονος μου τα λέω ,μόνος μου γελάω...
 
Όλα έχουν κάποιο ρόλο μικρό η μεγαλύτερο σε μια ντουφέκια όταν βρεις έναν αποδοτικό συνδυασμό για τα κυνήγια και τα γούστα σου μην τον αλλάζεις.Αυτος αποτελείται από 1)αίσθηση όπλου στα χέρια καθαρά για ψυχολογικούς και τεχνικούς λογους,2)εμφάνιση για αυτούς που παίζει ρόλο και η ομορφιά ,3)κοντάκι σωστό γιαυτούς που ξέρουν τι θέλουν ,4)μήκος κάνης γιαυτούς που ξέρουν τι θα κυνηγήσουν, 5)θαλάμη και διάμετρο αυλού γιαυτούς που ξέρουν τι ρίχνουν 6)χρωμιωμενη ή αχρωμιωτη γιαυτούς που θέλουν να ρίχνουν και σε αντίξοες συνθήκες βαριά φορτία γομωσεων,και για τους προχωρημένους 7)μήκος κώνου συναρμογής και 8)τσοκ συνδυασμένο με την κανη ,όλα αυτά απαραίτητη προϋπόθεση ένα .9)ψιλοσταθερο φυσιγγακι εμπορίου ανάλογο (θήραμα και αποστάσεις βολής) και να ρίχνεις κατά 10) προσέγγιση τις περισσότερες φορές εκεί που πρέπει .Όταν κάνεις λάθος επιλογή σε παραπάνω από δύο πράγματα από τα 10 που ανέφερα παραπάνω χαλάει η σούπα ειδικά εάν κανείς λάθος το 3 και το 10 πήγαινε για ψάρεμα.Τοσο απλά.
 
Νίκο της διαφορετικές κανες / κωννους/αυλους/τσοκ .. τεχνικές /μέταλλα και αλλά πολλά δεν τα βγάλε κανενας άσχετος πισο από αυτές της εξελίξεις βρησκωνται ατομα σπουδαγμένα και ετεριεςΥ κολοσση δεν τα βγάζουν επηδει το ιδαν στον ύπνο τους… εμείς απλος αποδεχόμαστε η όχι αυτό που βγενει…τωρα αν σκωτονη μια κάνη η όχι είναι ερώτηση για γέλια…. Το θέμα είναι αν έχει μια κάνη την τελεια εργασία να μπωρει να κρατήσει σκαγια στης διαφορετικες καιρικές/ ατμοσφαιρικές συνθηκες… αυτό για μένα το έχουν λίγες κάννες αυτο έχω δει στο παιδιο.. και επανέρχομαι πάλη το αν σκωτονη μια κάννη είναι τέλειος λανθασμένο ερωτημα…….

Για μενα Ηλια....αυτο που μετραει ειναι αυτο που προειπα....Μπορω να βγαλω πολυ καλο φυσιγγιο στην
οποια καννη....ειτε καλη ειτε κακη....Οποτε το ψαξιμο για τις καννες το αφηνω στους αλλους...
Και ολα αυτα χωρις να το παιζω ιδιογομωταρας γιατι δεν ειμαι...
Οι καννες ολες σκοτωνουν....Τωρα εαν καποιοι φιλοι και συναδελφοι το ''ψαχνουν'' πολυ καλα κανουν !!!
 
Εχουμε και διακοπες ρευματος εδω....

Παμε στα ''γρηγορα''....και προσεξτε δοσολογια - ταχυτητες - συγκεντρωση - και υψος ρελιασματος !!!:)

εικόνα_Viber_2022-11-26_21-15-04-044.jpg
εικόνα_Viber_2022-11-26_17-43-53-470.jpg
εικόνα_Viber_2022-11-26_17-42-38-476.jpg
εικόνα_Viber_2022-11-26_17-43-32-784.jpg

Και ενα με Ν8,5....

εικόνα_Viber_2022-11-26_17-44-03-783.jpg
Δεν εχω αλλο χωρο για την φωτο της ταχυτητας,,,
Αυτα για σημερα παλικαρια μου !!!:)
 
Για μενα Ηλια....αυτο που μετραει ειναι αυτο που προειπα....Μπορω να βγαλω πολυ καλο φυσιγγιο στην
οποια καννη....ειτε καλη ειτε κακη....Οποτε το ψαξιμο για τις καννες το αφηνω στους αλλους...
Και ολα αυτα χωρις να το παιζω ιδιογομωταρας γιατι δεν ειμαι...
Οι καννες ολες σκοτωνουν....Τωρα εαν καποιοι φιλοι και συναδελφοι το ''ψαχνουν'' πολυ καλα κανουν !!!
Και το ξαναγράφω κάννη που να μην σκωτονη δεν υπάρχει …κάννες ποιο εκλεκτικές από άλλες υπάρχουν…
 
Για μενα Ηλια....αυτο που μετραει ειναι αυτο που προειπα....Μπορω να βγαλω πολυ καλο φυσιγγιο στην
οποια καννη....ειτε καλη ειτε κακη....Οποτε το ψαξιμο για τις καννες το αφηνω στους αλλους...
Και ολα αυτα χωρις να το παιζω ιδιογομωταρας γιατι δεν ειμαι...
Οι καννες ολες σκοτωνουν....Τωρα εαν καποιοι φιλοι και συναδελφοι το ''ψαχνουν'' πολυ καλα κανουν !!!
Και καλά κάνεις Νίκο γιατί είσαι ιδιογομωτης και από τους πολύ καλούς όλοι οι υπόλοιποι που δεν είναι και δεν θα γίνουν οφείλουν να ψαχτουν λιγάκι.Εξαλου και εσύ αντιμετώπισες πράγματα που σε έκαναν να πάρεις αυτό το δρόμο και να ασχοληθείς με τον παράγοντα φυσίγγι και μόνο και το θέμα χτίζω με ότι όπλο έχω και πετυχαίνω ότι θέλω .Αλλιώς άμα όλα σου πήγαιναν ρολόι δεν θα ήσουν ιδιογομωτης.Ολοι έχουμε ανησυχίες απλά διοχετεύονται σε διαφορετικές κατευθύνσεις και όλοι έχουμε εν μέρει το δίκιο μας άλλος πολύ άλλος λιγότερο,εδώ παίζει ρόλο η εμπειρία και η γνώση με τη σειρά που τα γράφω .
 
Και καλά κάνεις Νίκο γιατί είσαι ιδιογομωτης και από τους πολύ καλούς όλοι οι υπόλοιποι που δεν είναι και δεν θα γίνουν οφείλουν να ψαχτουν λιγάκι.Εξαλου και εσύ αντιμετώπισες πράγματα που σε έκαναν να πάρεις αυτό το δρόμο και να ασχοληθείς με τον παράγοντα φυσίγγι και μόνο και το θέμα χτίζω με ότι όπλο έχω και πετυχαίνω ότι θέλω .Αλλιώς άμα όλα σου πήγαιναν ρολόι δεν θα ήσουν ιδιογομωτης.Ολοι έχουμε ανησυχίες απλά διοχετεύονται σε διαφορετικές κατευθύνσεις και όλοι έχουμε εν μέρει το δίκιο μας άλλος πολύ άλλος λιγότερο,εδώ παίζει ρόλο η εμπειρία και η γνώση με τη σειρά που τα γράφω .

Γιαννη μου , να στο πω απλα....1ον. Ο καθαρος αερας οι μυρωδιες της φυσης....το που εχω την υγειά μου
και μπορω και απολαμβανω τον καφε μου στην φυση....Αυτο τα λεει ολα για μενα...
Ολα τα αλλα επονται....Το μονο που θελω να ξερω....ειναι οταν δεν παρω το θηραμα οτι αστοχησα και
οχι οτι πουλησε το φυσιγγιο...και αυτο το εχω καταφερει....
Ειλικρινα σας θαυμαζω που το ψαχνετε τοσο πολυ...φιλε !!!
 
Γιαννη μου , να στο πω απλα....1ον. Ο καθαρος αερας οι μυρωδιες της φυσης....το που εχω την υγειά μου
και μπορω και απολαμβανω τον καφε μου στην φυση....Αυτο τα λεει ολα για μενα...
Ολα τα αλλα επονται....Το μονο που θελω να ξερω....ειναι οταν δεν παρω το θηραμα οτι αστοχησα και
οχι οτι πουλησε το φυσιγγιο...και αυτο το εχω καταφερει....
Ειλικρινα σας θαυμαζω που το ψαχνετε τοσο πολυ...φιλε !!!
Και εγώ εσένα φίλε με την ιδιογομωση
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top