Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Ένα φυσίγγι με κάλυκα 69 χιλιοστά, σε θαλάμη 76αρα όπως όλα τα εμπορικά όπλα, αφήνει 7 χιλιοστά ακάλυπτο μήκος θαλαμης. Εκεί είναι που διαστέλλεται η στήλη και μετά όταν μπαίνει στον κώνο συμπιέζεται. Αλλά και σε 70αρα θαλάμη τα τελευταία 3 χιλιοστα όπου ο κάλυκας είναι φρεζαρισμενος η στήλη διαστέλλεται κατά 1 χιλιοστό όσο και η διάμετρος στην αρχή του κωνου. Ακόμη και αν δεν διασταλεί πλήρως η στήλη, η φούστα είναι αναγκασμένη από την πίεση των αεριων να το κάνει, τότε ή ανοίγει και σφραγίζει τον χώρο ρίχνοντας όμως την πίεση στιγμιαία λόγω αυξημένης διαμέτρου ή έχουμε διαφυγή αεριων, στο σημείο εκείνο τα χείλη της φουστας πρέπει αστραπιαία να ανοίξουν από το 19,3 περίπου που έχουν ήδη ανοίξει κατά την εκπυρσοκροτηση, στο 20,3 ,και αυτό δεν συμβαίνει πάντοτε.
Αυτα ειναι γνωστα, εγω αναφερομαι στα λεγομενα του βιντεο που λεει οτι ανοιγουν στο κωνο και ξανακλεινουν στο τσοκ.Σαν λεει οτι ο αυλος εχει μεγαλυτερη διαμετρο απο τη θαλαμη και στο κωνο ανοιγει πριν μπει στον αυλο.
 
Και αυτο με το V1,5 397m/s με Ν4.....εχω χαρησει λιγα του Ανδρεα ( βαζελος ) και ξετομαριαζει τους
λαγους στα 50 μετρα...Αλλα - αλλα -αλλα....Αλλο + βαθμοι και αλλο μειον...γι'αυτο ρωταω Σταματη μου !!!
Δεν κυνηγησει ποτε σε μειον βαθμους οπως και παπι...
Εχω και αυτο....θα αγανταρει ομως ???

View attachment 62641
View attachment 62642
Αν θα αγανταρει‼️λέει👀κ στα 60‼️‼️👀
 
Αυτό ναι... Σκοτώνει καλά... Στα ψιλά της όρια είναι πολύ καλύτερη από ότι στα χαμηλά της πιστεύω η mg2...


Βρηκα....ειχα ετοιμα κλεισμενα με ΤΕΚΝΑ...σε Ν3 με V1,5-403m/s...
Δεν πιστευω να ''κιοτεψει'' η ρουφιανα η ΤΕΚΝΑ στους μειον βαθμους....Σε δοκιμες μου με φυσιγγια
απο το ψυγειο στους μειον 10 δεν πηρε χαμπαρι....Μονο 5μ/δ εχασε απο την αρχικη ταχυτητα!!!

εικόνα_Viber_2021-02-21_22-09-27.jpg

εικόνα_Viber_2021-02-21_22-09-49.jpg
Αρη....Εσυ τον βαλτο τον εχεις φαει με το κουταλι....Με ενδιαφερει η γνωμη σου φιλε!!!
Αν μη τι αλλο...μονο τον δασκαλο δεν θελω να ''κρεμασω''.....
 
Βρηκα....ειχα ετοιμα κλεισμενα με ΤΕΚΝΑ...σε Ν3 με V1,5-403m/s...
Δεν πιστευω να ''κιοτεψει'' η ρουφιανα η ΤΕΚΝΑ στους μειον βαθμους....Σε δοκιμες μου με φυσιγγια
απο το ψυγειο στους μειον 10 δεν πηρε χαμπαρι....Μονο 5μ/δ εχασε απο την αρχικη ταχυτητα!!!

View attachment 62656

View attachment 62657
Αρη....Εσυ τον βαλτο τον εχεις φαει με το κουταλι....Με ενδιαφερει η γνωμη σου φιλε!!!
Αν μη τι αλλο...μονο τον δασκαλο δεν θελω να ''κρεμασω''.....
Που να βρει μείον φέτος Νίκο❓
Μια χαρά είναι τα φυσίγγια‼️
 
Βρηκα....ειχα ετοιμα κλεισμενα με ΤΕΚΝΑ...σε Ν3 με V1,5-403m/s...
Δεν πιστευω να ''κιοτεψει'' η ρουφιανα η ΤΕΚΝΑ στους μειον βαθμους....Σε δοκιμες μου με φυσιγγια
απο το ψυγειο στους μειον 10 δεν πηρε χαμπαρι....Μονο 5μ/δ εχασε απο την αρχικη ταχυτητα!!!

View attachment 62656

View attachment 62657
Αρη....Εσυ τον βαλτο τον εχεις φαει με το κουταλι....Με ενδιαφερει η γνωμη σου φιλε!!!
Αν μη τι αλλο...μονο τον δασκαλο δεν θελω να ''κρεμασω''.....
Η τέκνα είναι βασίλισσα για μένα...δεν έχω καλύτερη... Δεν τη δουλεύω όμως τόσο ψηλά... Προτιμώ Μαξ μέχρι 42 γρ ακόμα κ στα 76 χιλ με ταχύτητες κάπου στα 420... Δεν φορτώνω σκάγια γενικά, μπαρούτι φορτώνω σε μάγκνουμ κάλυκες...
 
Βρηκα....ειχα ετοιμα κλεισμενα με ΤΕΚΝΑ...σε Ν3 με V1,5-403m/s...
Δεν πιστευω να ''κιοτεψει'' η ρουφιανα η ΤΕΚΝΑ στους μειον βαθμους....Σε δοκιμες μου με φυσιγγια
απο το ψυγειο στους μειον 10 δεν πηρε χαμπαρι....Μονο 5μ/δ εχασε απο την αρχικη ταχυτητα!!!

View attachment 62656

View attachment 62657
Αρη....Εσυ τον βαλτο τον εχεις φαει με το κουταλι....Με ενδιαφερει η γνωμη σου φιλε!!!
Αν μη τι αλλο...μονο τον δασκαλο δεν θελω να ''κρεμασω''.....
Τα παπιά μας λείπουν Νίκο.
Το φυσίγγι είναι σπέσιαλ.
 
Η τέκνα είναι βασίλισσα για μένα...δεν έχω καλύτερη... Δεν τη δουλεύω όμως τόσο ψηλά... Προτιμώ Μαξ μέχρι 42 γρ ακόμα κ στα 76 χιλ με ταχύτητες κάπου στα 420... Δεν φορτώνω σκάγια γενικά, μπαρούτι φορτώνω σε μάγκνουμ κάλυκες...

Φωτιά 🔥 είναι‼️‼️‼️‼️‼️

Σας ευχαριστω πολυ παλικαρια !!!
Η βαλιτσα γεμισε....παει για κλεισιμο ....πηρα και τα Ν4 μαζι μου.

εικόνα_Viber_2022-12-12_18-30-18-808.jpg
 
Νίκο δεν του φτιάχνεις δώρο καλύτερα κανένα κουτάκι μυστήρια φυσίγγια του δάσκαλου γιατί με εκείνη την παλιοberetta που έχει δεν βλέπω να τρυπάει κανένα πράσινο τώρα που θα αρχίσει να κρυώνει ο καιρός... .my man. .yelling.
Για να παραφράσω το ανέκδοτο, "άμα βρω τρυπάω"!😆😆😆
 
Πες νουμερο σκαγιων και γραμμαρια....Εαν ρωτησω τον δασκαλο δεν θα μου πει.
Εχω αυτα ετοιμα....Αλλα δεν ξερω εαν θα αγανταρουν στους μειον βαθμους....:(

View attachment 62639

View attachment 62640

Ριξε σεταπ....για μειον βαθμους Αρη !!!! :)
Σεταπ για τσίπουρο θα πιάσει πιο πολύ τόπο στα μπιλοζίρια!😉🥶🤣🤣
 
Νίκο τα Jordanόκουτα δωράκι απο τον φιλο σου τον Μηνά?? Χαχαχα

Τασο μου , ειναι καλος μου φιλος ο Μηνάς !!!!:)
Τον γουσταρω γιατι ειναι ισιος κουμπαρος.... και δεν μασαει τα λογια του...
Και εγω ψωνιζω απο το μαγαζι του.....υλικα ιδιογομωσης....Μου το λεει συχνα.....Εχεις μεγαλη μούρλα
ρε Νικολα!!! :D
 
Τασο μου , ειναι καλος μου φιλος ο Μηνάς !!!!:)
Τον γουσταρω γιατι ειναι ισιος κουμπαρος.... και δεν μασαει τα λογια του...
Και εγω ψωνιζω απο το μαγαζι του.....υλικα ιδιογομωσης....Μου το λεει συχνα.....Εχεις μεγαλη μούρλα
ρε Νικολα!!! :D
Και ο μόνος από το σινάφι που είναι δυνατό ντουφέκι!
 
Τασο μου , ειναι καλος μου φιλος ο Μηνάς !!!!:)
Τον γουσταρω γιατι ειναι ισιος κουμπαρος.... και δεν μασαει τα λογια του...
Και εγω ψωνιζω απο το μαγαζι του.....υλικα ιδιογομωσης....Μου το λεει συχνα.....Εχεις μεγαλη μούρλα
ρε Νικολα!!! :D
Νικο εχει ο τζορνταν υλικα ; Γιατι δεν εχει στη σελιδα του στο ιντερνετ να αγοραζουμε πρεπει να τον παρεις τηλ;
 
Νικο εχει ο τζορνταν υλικα ; Γιατι δεν εχει στη σελιδα του στο ιντερνετ να αγοραζουμε πρεπει να τον παρεις τηλ;

Ναι εχει υλικα....Δεν εχει ολη την γκαμα απο συγκεντρωτηρες....αλλα οτι του ζητησεις θα στο στειλει...
εφοσον βεβαια υπαρχει στην αγορα!!!
ΠΧ. Εαν του ζητησεις ΤΕΚΝΑ....Δεν υπαρχει πουθενα...και ουτε αυτος εχει....Παρε τηλεφωνο...Συνηθως
ειναι ο Μιχαλης ο γιος του εκει....ή μπορει να σηκωσει το τηλεφωνο η γυναικα του.
Οποιος και ειναι ......ειναι ευγενεστατοι ανθρωποι....Εξαιρετικη οικογενεια Μητσαρα !!!
 
Ναι εχει υλικα....Δεν εχει ολη την γκαμα απο συγκεντρωτηρες....αλλα οτι του ζητησεις θα στο στειλει...
εφοσον βεβαια υπαρχει στην αγορα!!!
ΠΧ. Εαν του ζητησεις ΤΕΚΝΑ....Δεν υπαρχει πουθενα...και ουτε αυτος εχει....Παρε τηλεφωνο...Συνηθως
ειναι ο Μιχαλης ο γιος του εκει....ή μπορει να σηκωσει το τηλεφωνο η γυναικα του.
Οποιος και ειναι ......ειναι ευγενεστατοι ανθρωποι....Εξαιρετικη οικογενεια Μητσαρα !!!
Αυτόν άκουγα κάθε πρωί στο ράδιο κατά τη διαδρομή κ αραχτός στο αμαξι με εσσπρεσια στο θερμός κ 5-6 τσιγάρα‼️ πριν το πάρω απόφαση να κατέβω για παπί‼️μια φορά δύο‼️δεν κατέβηκα‼️
 
Αυτόν άκουγα κάθε πρωί στο ράδιο κατά τη διαδρομή κ αραχτός στο αμαξι με εσσπρεσια στο θερμός κ 5-6 τσιγάρα‼️ πριν το πάρω απόφαση να κατέβω για παπί‼️μια φορά δύο‼️δεν κατέβηκα‼️
μεγα λαθος τζον πας σβηνεις το αμαξι και κατεβαινεις !!!!δεν αφηνεις περιθωρια να το σκεφτεις καλα !!!!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top