Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Καταρχήν σε δίκανα υπάρχουν 3 ευθείες.
Η ευθεία των σκοπευτικών και οι 2 ευθείες των κανών.
Με την σύγκλιση θεωρούσα ότι οι 3 αυτές ευθείες θα έπρεπε να συγκλίνουν σε ένα σημείο σε μια δεδομένη απόσταση πχ 35μ.

Το να συγκλίνουν στα 3μ ώστε στα 35μ η δεξιά να ρίχνει 10cm αριστερά και ανάποδα λόγω ανάκρουσης δεν το ήξερα.
Έχει λογική όμως ...
Το "παράλογο" είναι να γίνεται ... με την δουλειά που κουβαλάει πίσω του.

Έψαχνα ένα σχετικό βίντεο (που δείχνει τέτοια πραγματική δοκιμή στα 35μ) αλλά βρήκα ένα άλλο που δείχνει την δουλειά που πρέπει να ξαναγίνει αν η σύγκλιση δεν είναι σωστή ...

 
Καταρχήν σε δίκανα υπάρχουν 3 ευθείες.
Η ευθεία των σκοπευτικών και οι 2 ευθείες των κανών.
Με την σύγκλιση θεωρούσα ότι οι 3 αυτές ευθείες θα έπρεπε να συγκλίνουν σε ένα σημείο σε μια δεδομένη απόσταση πχ 35μ.

Το να συγκλίνουν στα 3μ ώστε στα 35μ η δεξιά να ρίχνει 10cm αριστερά και ανάποδα λόγω ανάκρουσης δεν το ήξερα.
Έχει λογική όμως ...
Το "παράλογο" είναι να γίνεται ... με την δουλειά που κουβαλάει πίσω του.

Έψαχνα ένα σχετικό βίντεο (που δείχνει τέτοια πραγματική δοκιμή στα 35μ) αλλά βρήκα ένα άλλο που δείχνει την δουλειά που πρέπει να ξαναγίνει αν η σύγκλιση δεν είναι σωστή ...

Εγω της κουρπαρα και εισηχασα .very funny.
 
Καταρχήν σε δίκανα υπάρχουν 3 ευθείες.
Η ευθεία των σκοπευτικών και οι 2 ευθείες των κανών.
Με την σύγκλιση θεωρούσα ότι οι 3 αυτές ευθείες θα έπρεπε να συγκλίνουν σε ένα σημείο σε μια δεδομένη απόσταση πχ 35μ.

Το να συγκλίνουν στα 3μ ώστε στα 35μ η δεξιά να ρίχνει 10cm αριστερά και ανάποδα λόγω ανάκρουσης δεν το ήξερα.
Έχει λογική όμως ...
Το "παράλογο" είναι να γίνεται ... με την δουλειά που κουβαλάει πίσω του.

Έψαχνα ένα σχετικό βίντεο (που δείχνει τέτοια πραγματική δοκιμή στα 35μ) αλλά βρήκα ένα άλλο που δείχνει την δουλειά που πρέπει να ξαναγίνει αν η σύγκλιση δεν είναι σωστή ...

εγω αυτο που ειδα ειναι οτι ολοκληρη purdey εχει εναν εργαζομενο! .think. .yelling..yelling..yelling..yel..yel..yel.
 
Δηλαδή οι κάννες κάνουν ανάποδη προσκόπευση μόνες τους?Η αναπήδηση της κάννης τι διορθώνει?Το κλαμπανι?
Στα πλαγιόκανα, κατά την πυροδότηση, η αριστερή κάνη έχει την τάση να ρίχνει αριστερά και επάνω. Φαντάσου το κάπως διαγώνια. Με τη δεξιά συμβαίνει το αντίθετο. Δεξιά και επάνω.
Αυτές τις τάσεις διορθώνει η σύγκλιση.
 
Ροπή... Το διανυσματικό μέγεθος που προκαλεί τις αποκλίσεις των καννων...

Μια απορία έχω: όταν ο κατασκευαστής κάνει έλεγχο σύγκλισης καννων, το όπλο και κυρίως το κοντάκι του, εδράζονται σε μέγγενη και είναι τελείως ακλόνητο?
 
Όχι. Ποτέ.
Η σύγκλιση των κανών είναι μία διαδικασία που γίνεται μόνο χειρονακτικά όχι με μηχανικό τρόπο.
Μάλιστα! Αυτό περίμενα να ακούσω, γιατί αν γινόταν "μηχανικά" δεν θα υπήρχαν στροφές και αποκλίσεις. Χειρονακτικά λοιπόν! Εδώ βλέπουμε πόσο μεγάλο ρόλο παίζει το πέλμα του κοντακιου και πέρα από τη μετροληψια! Όσο καλύτερη έδραση στον ώμο παρέχει, τόσο μικρότερες αποκλίσεις θεωρητικά...
 
Καλημερα και απο εδω παλικαρια !!
Στα ποσα μετρα να δοκιμασω την συγκλιση σε ενα ποζε που εχω εαν ειναι σωστη ???
Στα 12 μετρα 15 ή 35 και 50 μετρα ??
Ρωταω γιατι δεν ξερω....
Την ευθυβολια σε καραμπινες τις εχω δοκιμασει στα 12-15 μετρα με φουλ τσοκ....σωστο ή λαθος ??

ΥΓ. Τελικα βρε παιδες η αγορα του δικανου ''ζαριά'' ειναι εαν θα ειναι σωστο ή οχι ??:oops:
 
Καλημερα και απο εδω παλικαρια !!
Στα ποσα μετρα να δοκιμασω την συγκλιση σε ενα ποζε που εχω εαν ειναι σωστη ???
Στα 12 μετρα 15 ή 35 και 50 μετρα ??
Ρωταω γιατι δεν ξερω....
Την ευθυβολια σε καραμπινες τις εχω δοκιμασει στα 12-15 μετρα με φουλ τσοκ....σωστο ή λαθος ??

ΥΓ. Τελικα βρε παιδες η αγορα του δικανου ''ζαριά'' ειναι εαν θα ειναι σωστο ή οχι ??:oops:
Κανονικά μεταξύ 30&35 κ.Νίκο, με το τουφέκι ακουμπισμένο σε μαξιλάρι ή κάτι τέτοιο.
 
ΟΚ....Και σε ευχαριστω πολυ....Εχω να κανω καποιες δοκιμες σημερα σε αυτα τα μετρα θα το δοκιμασω!!!
Με μονοβολα 28γραμμαριων στα 30 μέτρα είναι το καλύτερο.
Στήνεις το οπλο στο τραπέζι κ ρίχνεις βλέποντας στόχαστρο κ πάντα με τον ίδιο τρόπο. 3 φυσιγγια από κάθε κάννη αρκούν.
Μην σηκωθείς μετά τον πρώτο ντουμπλε για να δεις που ρίχνει η κάθε κάννη.
Ρίξτα όλα κ μετά βλέπεις.
Εαν δεν μπορείς να ξεχωρίσεις γκρουπ πάνω κ κάτω καννης η εάν τα γκρουπ είναι πολύ κοντά το οπλο είναι οκ.
 
Δηλαδή οι κάννες κάνουν ανάποδη προσκόπευση μόνες τους?Η αναπήδηση της κάννης τι διορθώνει?Το κλαμπανι?
Έλα ντε !!! σωστός ... θα έπρεπε να ρυθμίζονται ώστε να ρίχνουν ένα μέτρο κάτω τότε. 🤣
Η λογική είναι μια ελάχιστη ροπή που αναπτύσσεται αλλά αναπτύσσεται πολύ μεγαλύτερη με την αναπήδηση.
Μούφεν η σύγκλιση μου φαίνεται ...
😁
 
Στα πλαγιόκανα, κατά την πυροδότηση, η αριστερή κάνη έχει την τάση να ρίχνει αριστερά και επάνω. Φαντάσου το κάπως διαγώνια. Με τη δεξιά συμβαίνει το αντίθετο. Δεξιά και επάνω.
Αυτές τις τάσεις διορθώνει η σύγκλιση.
Λευτέρη μήπως έχει περισσότερη ουσία στα ραβδωτά δίκανα ?
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top