Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Λιάκο,έχεις κατανομές ενδεικτικές των kicks.
Είναι"φτωχό"σε πλήθος το #7,5-24 γρμ!
Αν ηταν #9.5,θα το έβλεπες με άλλο μάτι!
Από την στιγμή που στο κυνήγι αποδιδει,..... προχωράς!🙂




Μην ρίξεις τα ίδια με την 303!!!🥺
τα εχω ριξει χαχαχαχαχα!!!! αλλα της ειχα βαλει φουλ τσοκ και εφαγα και μερικες εμπλοκες! το αλλο σκ που θα ξαναπαω σχιστο θα παρω να δοκιμασω και τα 9.5 νουμερο να δω τι παιζει!
 
Κοιτα τι θα ριχνεις Λιακο....Θα βαζεις οτι τσοκ θελεις..και με 4* αστρα και θα γαζωνεις φιλε !!! :)

View attachment 69232

Υπαρχουν τετοια στο εμποριο ??? Δεν ξερω....γιάυτο σε ρωταω...
Θα σε βαλω στην ''μπριζα''.....δεν γλυτωνεις....:D
Θα με κάνεις να δοκιμάζω και ψιλά τώρα ?
Από 6 και κάτω είπαμε 😁
 
Last edited:
Χμμμμμμμ αφού το λες εσύ θα ξεπεράσω τον εαυτό μου και θα το αγοράσω :)
Κανόνισε να κυνηγάω τις τσίχλες μέσα στις ελιές.
Αν συναντηθούμε σε κάνα τσιχλοκαρτερο, θα μου λες "αυτό είναι φυσίγγι! Λάκτισμα αεροβόλου, γρήγορο, φονικοτατο και φυσικά ΦΙΝΕΤΣΑΤΟ!!!" Πέραν της πλάκας, σε νορμάλ καιρό πάει πάρα πολύ καλά!
 
Το δικο μου αγαπημενο με αυτην την πυριτιδα ειναι αυτο...
Με 4* αστρα μαμα τσοκ θεριζει μεχρι τα 35 μετρα ισως και λιγο παραπανω !!

View attachment 69258
Αυτό κύριε Νίκο το χρειάζομαι σε ένα καρτέρι, που έχει κάθε χρόνο ικανοποιητικό αριθμό πουλιών, αλλά η πιο κοντινή βολή είναι στα 45 μέτρα αν δεν φυσάει!!!
 
Χμμμμμμμ αφού το λες εσύ θα ξεπεράσω τον εαυτό μου και θα το αγοράσω :)
Κανόνισε να κυνηγάω τις τσίχλες μέσα στις ελιές.
Θα καις άλλο ένα φυσιγγακι με τη μπενελα και θα το έχεις σίγουρο τα είπαμε αυτά Βασιλη πάλι θα τα λέμε
Με τη μπερετα χωρίς σκυλι που θα το έβρισκες
 
Αυτό κύριε Νίκο το χρειάζομαι σε ένα καρτέρι, που έχει κάθε χρόνο ικανοποιητικό αριθμό πουλιών, αλλά η πιο κοντινή βολή είναι στα 45 μέτρα αν δεν φυσάει!!!

Ναι καλο θα ειναι....Να ξερεις με 5% αντινμονιο που εχουν τα σκαγια τα 50 μετρα τα εχει με φουλ τσοκ.
Αλλα γινεται αυστηρο στην σκοπευση ...με φουλ τσοκ !!
 
Ναι καλο θα ειναι....Να ξερεις με 5% αντινμονιο που εχουν τα σκαγια τα 50 μετρα τα εχει με φουλ τσοκ.
Αλλα γινεται αυστηρο στην σκοπευση ...με φουλ τσοκ !!
Ότι είναι αυστηρό, αυτό είναι δεδομένο. Αλλά είναι πολύ καλύτερο από το να βλέπει κανείς πούπουλα, και να χρειάζεται 2ο ή 3ο, σπέσιαλ τσοκ κτλ, και ΑΝ δεν κάνει κενά η κατανομή.
 
Ότι είναι αυστηρό, αυτό είναι δεδομένο. Αλλά είναι πολύ καλύτερο από το να βλέπει κανείς πούπουλα, και να χρειάζεται 2ο ή 3ο, σπέσιαλ τσοκ κτλ, και ΑΝ δεν κάνει κενά η κατανομή.

Η κατανομη θα ειναι μια χαρα....Αλλα ξερεις γιατι δεν δοκιμαζω στα 50 μετρα ??
Θα φουντωσει ''η κοντρα'....Μπερετα - Μπενελι....και αντε μετα να τους κανεις καλα !!!:D

Δεν θελουν να πιστεψουν στο φυσιγγιο...!!!:)
 
Η κατανομη θα ειναι μια χαρα....Αλλα ξερεις γιατι δεν δοκιμαζω στα 50 μετρα ??
Θα φουντωσει ''η κοντρα'....Μπερετα - Μπενελι....και αντε μετα να τους κανεις καλα !!!:D

Δεν θελουν να πιστεψουν στο φυσιγγιο...!!!:)
Εγώ κύριε Νίκο με πολύ καλά φυσίγγια αμερικάνικα που έχω ρίξει με 2 εντελώς διαφορετικά όπλα, δεν είδα μετρήσιμη διαφορά (2-3 σκάγια για εμπορικό ειδικά δεν θεωρώ ότι λέει κάτι) και έτσι τα περισσότερα τα έχω απομυθοποιήσει. Αλλά εντάξει, σε φυσίγγια εμπορίου που έχουν ένα σεταπ χωρίς ιδιαιτέρα υλικά (σκληρά σκάγια, buffer κτλ) και στήνονται με ένα βύσμα, μου φαίνεται λογικό να υπάρχουν ΜΙΚΡΈΣ διάφορες από όπλο σε όπλο.
 
Εγώ κύριε Νίκο με πολύ καλά φυσίγγια αμερικάνικα που έχω ρίξει με 2 εντελώς διαφορετικά όπλα, δεν είδα μετρήσιμη διαφορά (2-3 σκάγια για εμπορικό ειδικά δεν θεωρώ ότι λέει κάτι) και έτσι τα περισσότερα τα έχω απομυθοποιήσει. Αλλά εντάξει, σε φυσίγγια εμπορίου που έχουν ένα σεταπ χωρίς ιδιαιτέρα υλικά (σκληρά σκάγια, buffer κτλ) και στήνονται με ένα βύσμα, μου φαίνεται λογικό να υπάρχουν ΜΙΚΡΈΣ διάφορες από όπλο σε όπλο.

Μα ειναι πολυ λογικο να μην ειναι ''καρμπον'' ολα τα φυσιγγια που εχει μεσα ενα κουτι 25 τεμ.
1ον Ακοποι καλυκες...με οχι σταθερο υψος.
2ον Οι μηχανες και στο μπαρουτι και στα σκαγια δεν εχουν εχουν σταθεροτητα....υπαρχουν αποκλισεις..
Πως λοιπον να μην δεις αποκλισεις και στα οπλα ??? !!!
Μιλαμε για αποκλισεις κατω του 10%....και με αυτες τις αποκλισεις....ολα τα οπλα και οι καννες σκοτωνουν!!!
Τωρα ας κανουν οσες δοκιμες θελουν....ορεξη να εχουν...να βλεπουμε και εμεις δοκιμες εμπορικων φυσιγγιων..
Ακρη ομως δεν προκειται να βγαλουν !!

ΥΓ. Παλικαρια χωρις αντιπαραθεση με κανεναν....απλα ειπα την γνωμη μου !!! :)
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top