Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
δοκιμασες την κοντρα δοση που αναφέρεις σε αυτους τους βαθμούς? πως ξέρεις οτι αυτα που λεω ειναι υποθεσεις? η προοδευτικοτητα καθε πιριτηδας και το πως αντιδρα στο περιβάλλον που επιθυμούμε ειναι μεγαλο κεφάλαιο δεν τελειώνει στο χαρτι αλλα στο κυνηγι ,οταν κυνηγάω με ενα σετ υπ και με βγαζει παλικάρι μπορω να πω πως δουλεύει ,παντα χωρις ιχνος αντιπαραθεσης.

Συγνωμη.....αλλα λογια του αερα λες...
Κοινη λογικη φιλε μου....εδω δεν κιοτεψε το V1,5-400m/s που ειχε η Τεκνα...θα κιοτεψει το V1,5-479m/s ???

Mην υποτιμας το χαρτι και τον ταχογραφο.....Απο αυτα ξεκινας για να μην κλαις στον κυνηγοτοπο...!!!:cool:
Οσο αφορα την προοδευτικοτητα....πες τα σε καποιον αλλον που ισως να μην γνωριζει...εγω γνωριζω
λιγουλακι... ;):)

ΥΓ. Εαν δεν κανεις υποθεσεις....δειξε μου τις δοκιμες σου....και τεκμηριωσε τα οσα λες...:)
 
Last edited:
Καλά έκανες και είπες την άποψή σου, όλοι αυτή λέμε.

Η απάντηση ήταν για όλους, όχι μόνο για εσένα.
Κάποτε έκανα μετά μανίας δοκιμές για να έχω προσωπική άποψη περί κανών και φυσιγγίων ...
Το μόνο που έμεινε είναι πολλά αρχεία στον υπολογιστή και μια χοντρική ιδέα για το που κυμαίνονται τα σημερινά εμπορικά.

Δεν πρόκειται να αλλάξω φυσίγγι που δουλεύω γιατί κάποιο άλλο βάζει μερικά ή πολύ περισσότερα σκάγια στο χαρτί.

Ευχάριστη έκπληξη από όλα τα φυσίγγια που έχω δοκιμάσει ήταν μόνο τα Gamebore σε διάτρηση και τα Rooster σε συγκέντρωση και διάτρηση.
Γενικά, τα αμερικάνικα τα πάνε καλύτερα από όλα σε συγκέντρωση και τα ελληνοιταλικά κανονικά.
Ακόμα και το "χειρότερο" φυσίγγι απ όλα σε συγκέντρωση έβαζε τα απαιτούμενα σκάγια στο χαρτί για θήραμα μεγέθους πέρδικας ή φάσσας στα 36,5μ.
Άρα η υπεροχή ενός φυσιγγίου έχει να κάνει με την διάτρησή του όχι με την συγκέντρωση για κάποιον που τουφεκάει σε νορμάλ αποστάσεις.

Αυτοί που αρέσκονται να τουφεκάνε σε πάρα πολύ μεγάλες αποστάσεις καλό είναι να κάνουν τις δοκιμές τους σε αυτές.
Το +10% @36,5m δεν πρόκειται να τους βοηθήσει πουθενά, ... πρέπει να βρούν τα απαιτούμενα σκάγια στις αποστάσεις που σκοπεύουν να τουφεκίσουν. Και την απαιτούμενη διάτρηση φυσικά.
Χρειάζονται πάρα πολύ μεγάλες συγκεντρώσεις στα 36,5μ για να έχουν πιθανότητα για επαναλαμβανόμενες καταβολές σε τεράστιες αποστάσεις.
Σωστό νούμερο σκαγιού επίσης και φυσικά buffer.
Επίσης εμπειρία σε τέτοιες βολές.
Σε κάθε περίπτωση η βολή σε πολύ μεγάλες αποστάσεις αυξάνει τους τραυματισμούς και αυτό είναι το μόνο σίγουρο.

Το ατσάλι θα αλλάξει τα πάντα όσα ξέραμε.
Πολύ σωστά Βασίλη, ειδικά στο θέμα διάτρησης. Εγώ έχω καταλήξει στο συμπέρασμα, χρήση του πιο ψηλού σκαγιου που δίνει την απαιτούμενη διάτρηση, για να κερδίζουμε σε πλήθος σκαγιων. Δηλαδή, ένα πάρα πολύ σκληρό επιμεταλλωμενο αμερικάνικο πχ ν6 να έχει την ίδια διάτρηση με ένα συνηθισμένο ημίσκληρο ν5 ή ν4. Τυχαίο παράδειγμα αναφέρω.
 
Στους μειον 7 βαθμους ( σε αυτη την θερμοκρασια δοκιμασα ) οι διβασικες χανουν απο την αρχικη τους
ταχυτητα 5μ/δ δλδ το 400μ/δ γινεται 395μ/δ....ενω οι μοναβασικες ( Μ92ς ) το 400μ/δ γινεται 355μ/δ...
H μείωση της αρχικής είναι το ένα μέρος του προβλήματος σε χαμηλές θερμοκρασίες.
Το δεύτερο αρχίζει από την στιγμή που τα σκάγια βγουν από την κάνη και πρέπει να κινηθούν σε πυκνότερη ατμόσφαιρα.
 
ΟΚ...Ο καθε ενας μας απο τις εμπειριες του απο το κυνηγι και τις δοκιμες του...
Να σου πω γιατι μαλλον απο τα γραφομενα σου καταλαβαινω οτι δεν το γνωριζεις....
Στους μειον 7 βαθμους ( σε αυτη την θερμοκρασια δοκιμασα ) οι διβασικες χανουν απο την αρχικη τους
ταχυτητα 5μ/δ δλδ το 400μ/δ γινεται 395μ/δ....ενω οι μοναβασικες ( Μ92ς ) το 400μ/δ γινεται 355μ/δ...
Λογικο ποιπον να πιστευεις οτι ουτε τα σκαγια δεν θα βγαλει απο την καννη !!!

ΥΓ, Το εχω ξανα πει...και ξανα γραψει....Παντα μιλαω με αποδειξεις και οχι με υποθεσεις....και αυτα που
λες ειναι υποθεσεις...και δεν ευσταθουν !!
Παντα χωρις ιχος αντιπαραθεσης....
Πολύ μεγάλη μείωση της αρχικής ταχύτητας στις μονοβασικες! Δεν περίμενα τόσο μεγάλη διαφορά!!!
 
Ααααα ρε πουτάνα Tecna !!!!

Νίκο δοκίμασες την Α0 ?
Άμα το λέει ο Μητσάρας @pit1982 δεν μπορεί να είναι μούφα.
Η ακαπνος μονοβασικη πυριτις εστί ανεπηρέαστη εις όλας τας καιρικας συνθήκας! Έτσι έγραφαν αί συσκευασίαι εις το παρελθόν!!😉😅😅
 
Πολύ μεγάλη μείωση της αρχικής ταχύτητας στις μονοβασικες! Δεν περίμενα τόσο μεγάλη διαφορά!!!
Μόνο που η M92s δεν είναι ακριβώς μονοβασική, αλλά "τροποποιημένη" ... δηλαδή περιέχει ένα μικρό αλλά όχι ευκαταφρόνητο ποσοστό νιτρογλυκερίνης, νομίζω γύρω στο 12% (αν θυμάμαι καλά) ...:D:rolleyes:
 
Πολύ μεγάλη μείωση της αρχικής ταχύτητας στις μονοβασικες! Δεν περίμενα τόσο μεγάλη διαφορά!!!
Το 2015/6 είχε εδώ -4 τα Πριόνα δεν ανεβενε πανό από 5 την μέρα αλλά ξερό καιρό τα πουλια παραααα πολλά.. καπια στιγμή μενο από φυσηγγια είχα μαζη μου κάτι λιγα γεμισμένα με ακουιλα(1,60*32 με μισό τάπα gualandi ) δεν τα είχα δοκημαση ποτέ .. τα φυσηγγια γ@&&&& τρομερές ντουφεκες αυτό είναι ένα πολύ νορμαλ σεταπ για την ακουιλα για αυτό δεν πηστευω ότι φτεναι η μονοβασηκες έχω δει πολύ μεγάλα έργα από αυτές με αυτούς τους καιρους
 
Μόνο που η M92s δεν είναι ακριβώς μονοβασική, αλλά "τροποποιημένη" ... δηλαδή περιέχει ένα μικρό αλλά όχι ευκαταφρόνητο ποσοστό νιτρογλυκερίνης, νομίζω γύρω στο 12% (αν θυμάμαι καλά) ...:D:rolleyes:
Σωστά, τροποποιημένη μονοβασικη είναι!!
Το 2015/6 είχε εδώ -4 τα Πριόνα δεν ανεβενε πανό από 5 την μέρα αλλά ξερό καιρό τα πουλια παραααα πολλά.. καπια στιγμή μενο από φυσηγγια είχα μαζη μου κάτι λιγα γεμισμένα με ακουιλα(1,60*32 με μισό τάπα gualandi ) δεν τα είχα δοκημαση ποτέ .. τα φυσηγγια γ@&&&& τρομερές ντουφεκες αυτό είναι ένα πολύ νορμαλ σεταπ για την ακουιλα για αυτό δεν πηστευω ότι φτεναι η μονοβασηκες έχω δει πολύ μεγάλα έργα από αυτές με αυτούς τους καιρους
Άρα το συμπέρασμα είναι ότι όλα εξαρτώνται από το στήσιμο του φυσιγγίου!!
 
Συγνωμη.....αλλα λογια του αερα λες...
Κοινη λογικη φιλε μου....εδω δεν κιοτεψε το V1,5-400m/s που ειχε η Τεκνα...θα κιοτεψει το V1,5-479m/s ???

Mην υποτιμας το χαρτι και τον ταχογραφο.....Απο αυτα ξεκινας για να μην κλαις στον κυνηγοτοπο...!!!:cool:
Οσο αφορα την προοδευτικοτητα....πες τα σε καποιον αλλον που ισως να μην γνωριζει...εγω γνωριζω
λιγουλακι... ;):)

ΥΓ. Εαν δεν κανεις υποθεσεις....δειξε μου τις δοκιμες σου....και τεκμηριωσε τα οσα λες...:)
επειδή δεν θελω να ερθω σε αντιπαράθεση το σταματαω εδω,μιλάγαμε για την κοντρα δοση με την σιπε και αν μπορει οπως υσχηριζεσαι να δουλεψει σε αρνητικες θερμοκρασίες ,οπως ειπα και παραπάνω η προοδευτικοτητα της πυρίτιδας ειναι μεγαλο κεφάλαιο,κατα καιρους καποιοι γραψαν οτι ανεβαζουν πχ την γρανουλαρ στο 180 σε καλ 76 στα 38.δεν γνωρίζουν αλλες μπαρουτες ποιο συνβατες για αυτα τα γρ?εσυ τεκμηρίωνεις οτι η κοντρα δοση με την σιπε δουλεύει σε αρνητικες θερμοκρασίες?οπως ειπα στην αρχη το σταματαω και ο καθενας κρατάει την αποψη του.
 
Ααααα ρε πουτάνα Tecna !!!!

Νίκο δοκίμασες την Α0 ?
Άμα το λέει ο Μητσάρας @pit1982 δεν μπορεί να είναι μούφα.

Τι να δοκιμασω ??? Ο Μητσαρας ξερει....ξυπολυτο στα ''αγκαθια'' πολυ δυσκολα θα τον βρεις....!!!:)
Πιστευω οτι στους μειον την φορτωνει...ή την κερναει τσιπουρακι...εννοω της κανει στρωματοποιηση !!;)

Δοκιμασα την ''καινουργια'' με την παλια ( 25ετιας ) που επεσε στα χερια μου...
Σου γραφω ενα ενδεικτικο σεταπ...μαλλον δοσολογια για να καταλαβεις και εσυ και ολοι οι φιλοι !!

Νεο λοτ ΑΟ....Και λεγοντας ''νεο'' εννοω πενταετιας!!
CX2000-1,95X37- N5 =V1,5-407m/s
Παλιο λοτ αγνωστο πυριτιδα 25ετιας...
CX2000-2,10X37- N5 = V1,5-406m/s.

YΓ. Εαν κυνηγουσα σε βαλτο....πιστευω οτι θα ειχα ''ξεβρακωσει'' πολλες πυριτιδες φιλε ...!!!
 
επειδή δεν θελω να ερθω σε αντιπαράθεση το σταματαω εδω,μιλάγαμε για την κοντρα δοση με την σιπε και αν μπορει οπως υσχηριζεσαι να δουλεψει σε αρνητικες θερμοκρασίες ,οπως ειπα και παραπάνω η προοδευτικοτητα της πυρίτιδας ειναι μεγαλο κεφάλαιο,κατα καιρους καποιοι γραψαν οτι ανεβαζουν πχ την γρανουλαρ στο 180 σε καλ 76 στα 38.δεν γνωρίζουν αλλες μπαρουτες ποιο συνβατες για αυτα τα γρ?εσυ τεκμηρίωνεις οτι η κοντρα δοση με την σιπε δουλεύει σε αρνητικες θερμοκρασίες?οπως ειπα στην αρχη το σταματαω και ο καθενας κρατάει την αποψη του.

Ναι κρατησε τες...και βαδιζε με αυτες....και μην γραφεις τετοιες δοσολογιες στο φορουμ...για να μην
ανατιναξεις καποιον συναδελφο !!!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top