Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
πραγματι κανει πολυ μεγαλη ζημια αλλα αυτος ειναι ο σκοπος του για πολυ μεγαλα γουρουνια και το χαρτι απο το κανωνακι με v1στα 3 μετρα
Επετεύχθη ο σκοπός ?

Αυτό έχει περάσει το κεφάλι, έχει σπάσει την σπονδυλική στήλη και έχει βρεθεί στο εσωτερικό από ένα γουρούνι αν θυμάμαι καλά 55 κιλά.
IMG_20230122_111531.jpg
IMG_20230115_124323.jpgIMG_20230115_124329.jpg

Ανέπαφο σχεδόν.
Υπάρχουν άλλα που τα βρήκαμε διαλυμένα μέσα στα γουρούνια ... μόνο ζημιά στο κρέας έκαναν.

Δεν ξέρω τι να σου πω ... ίσως δουλέψει ίσως όχι σε μεγάλα γουρούνια.
Το πόσο μαλακό μολύβι χρησιμοποιείς παίζει επίσης σημαντικό ρόλο.
 
Επετεύχθη ο σκοπός ?

Αυτό έχει περάσει το κεφάλι, έχει σπάσει την σπονδυλική στήλη και έχει βρεθεί στο εσωτερικό από ένα γουρούνι αν θυμάμαι καλά 55 κιλά.
View attachment 71461
View attachment 71462View attachment 71463

Ανέπαφο σχεδόν.
Υπάρχουν άλλα που τα βρήκαμε διαλυμένα μέσα στα γουρούνια ... μόνο ζημιά στο κρέας έκαναν.

Δεν ξέρω τι να σου πω ... ίσως δουλέψει ίσως όχι σε μεγάλα γουρούνια.
Το πόσο μαλακό μολύβι χρησιμοποιείς παίζει επίσης σημαντικό ρόλο.
σιγα τετοιες δυησδησεις κανουν και τα σκληρα 12/0 .yel. .yel. .yel.
 
Επετεύχθη ο σκοπός ?

Αυτό έχει περάσει το κεφάλι, έχει σπάσει την σπονδυλική στήλη και έχει βρεθεί στο εσωτερικό από ένα γουρούνι αν θυμάμαι καλά 55 κιλά.
View attachment 71461
View attachment 71462View attachment 71463

Ανέπαφο σχεδόν.
Υπάρχουν άλλα που τα βρήκαμε διαλυμένα μέσα στα γουρούνια ... μόνο ζημιά στο κρέας έκαναν.

Δεν ξέρω τι να σου πω ... ίσως δουλέψει ίσως όχι σε μεγάλα γουρούνια.
Το πόσο μαλακό μολύβι χρησιμοποιείς παίζει επίσης σημαντικό ρόλο.

Αλλο 55 κιλα γουρουνι ...και αλλο 25 - 30 κιλα...
Εγω βλεπω μεγαλη ζημια...αλλα εκτος οτι το γουρουνι ειναι μικρο....πρεπει να την εφαγε κοντα....
Ενα μονοβολο με V1-418m/s.....κοντα θα κανει ζημια....αλλα στα 100 μετρα τα βγαλει μονο τα τσιμπουρια
απο το τομαρι του γουρουνιου....
Την ιδια ζημια θα του εκανε στα ιδια μετρα ενα συγκεντρωτικο 8βολο....
Βεβαια παντα παιζει ρολο το βαρος του μονοβολου και η σκληροτητα που εχει το βλημα.
Φιλος εδω στην Σαμο....εριξε σε καπρι 32 γραμμαρια μονοβολο....το πηρε στην κοιλια...το περασε ακρη
παντα....τα συκωτια και τα αντερα του εμειναν επανω στα σπάρτα...και το γουρουνι επεσε στα 50 μετρα.
Το μονοβολο ομως ειχε V1,5-480m/s...
Εδω εαν σας δειξω τι διατρηση εχει το 28ρι μονοβολο με 500μ/δ...θα καταλαβεται τι εννοω..
Τα μονοβολα ( για μενα ) πρεπει να εχουν ευθυβολια και ταχυτητα....ολα τα αλλα επονται...
 
Αλλο 55 κιλα γουρουνι ...και αλλο 25 - 30 κιλα...
Εγω βλεπω μεγαλη ζημια...αλλα εκτος οτι το γουρουνι ειναι μικρο....πρεπει να την εφαγε κοντα....
Ενα μονοβολο με V1-418m/s.....κοντα θα κανει ζημια....αλλα στα 100 μετρα τα βγαλει μονο τα τσιμπουρια
απο το τομαρι του γουρουνιου....
Την ιδια ζημια θα του εκανε στα ιδια μετρα ενα συγκεντρωτικο 8βολο....
Βεβαια παντα παιζει ρολο το βαρος του μονοβολου και η σκληροτητα που εχει το βλημα.
Φιλος εδω στην Σαμο....εριξε σε καπρι 32 γραμμαρια μονοβολο....το πηρε στην κοιλια...το περασε ακρη
παντα....τα συκωτια και τα αντερα του εμειναν επανω στα σπάρτα...και το γουρουνι επεσε στα 50 μετρα.
Το μονοβολο ομως ειχε V1,5-480m/s...
Εδω εαν σας δειξω τι διατρηση εχει το 28ρι μονοβολο με 500μ/δ...θα καταλαβεται τι εννοω..
Τα μονοβολα ( για μενα ) πρεπει να εχουν ευθυβολια και ταχυτητα....ολα τα αλλα επονται...
Σωστά Νίκο...στο μονοβολο το κυριότερο -και με μεγάλη διαφορά από τα υπόλοιπα- είναι η ευθυβολια...να μπορεί να βληθει το καπρί στο σωστό σημείο προκειμένου να καταβληθεί άμεσα...

Κινητική ενέργεια έχουν όλα μονοβολα -με το σωστό στήσιμο βέβαια- να καταβάλουν ένα μεγάλο καπρι στα 100 μέτρα άνετα...στα βαριά εκμεταλλευομαστε τη μάζα τους και στα ελαφριά δίνουμε ταχύτητα...
Πιστεύω...και με 420 μ/δ να ξεκινήσει ένα βαρύ βλήμα 32-34 γρ. διατηρεί κινητική ενέργεια να γονατίσει ένα καπρι στα 100 μέτρα...αν βληθει στο σωστό σημείο...

Σε ενα βλήμα βέβαια παιζουν και άλλα όπως η αεροδυναμική του βλήματος, η πυκνότητα διατομης κλπ. αλλά το βασικό και κύριο είναι να βρει η βολίδα το ζώο στο σωστό σημείο...
 
Last edited:
Πιστεύω...και με 420 μ/δ να ξεκινήσει ένα βαρύ βλήμα 32-34 γρ. διατηρεί κινητική ενέργεια να γονατίσει ένα καπρι στα 100 μέτρα...αν βληθει στο σωστό σημείο...
25 με 30, βαριά βαριά στα 40 μέτρα με καλό μολύβι πάντα.
 
Σωστά Νίκο...στο μονοβολο το κυριότερο -και με μεγάλη διαφορά από τα υπόλοιπα- είναι η ευθυβολια...να μπορεί να βληθει το καπρί στο σωστό σημείο προκειμένου να καταβληθεί άμεσα...

Κινητική ενέργεια έχουν όλα μονοβολα -με το σωστό στήσιμο βέβαια- να καταβάλουν ένα μεγάλο καπρι στα 100 μέτρα άνετα...στα βαριά εκμεταλλευομαστε τη μάζα τους και στα ελαφριά δίνουμε ταχύτητα...
Πιστεύω...και με 420 μ/δ να ξεκινήσει ένα βαρύ βλήμα 32-34 γρ. διατηρεί κινητική ενέργεια να γονατίσει ένα καπρι στα 100 μέτρα...αν βληθει στο σωστό σημείο...

Σε ενα βλήμα βέβαια παιζουν και άλλα όπως η αεροδυναμική του βλήματος, η πυκνότητα διατομης κλπ. αλλά το βασικό και κύριο είναι να βρει η βολίδα το ζώο στο σωστό σημείο...

Σπυρο δεν νομιζω να υπαρχει εμπορικο μονοβολο με κατω απο το V1,5-430-440m/s.
Αυτα τα λιγα εμπορικα που εχω δοκιμασει εκει επαιζαν...βεβαια υπαρχουν και με μεγαλυτερες ταχυτητες.
Αυτο που εχω δει μεσα απο τις δοκιμες μου ειναι οτι στα 70 πραγματικα μετρα...τα μονοβολα που εχουν
χαμηλη ταχυτητα ειχαν και μεγαλυτερη αποκλιση απο το κεντρο του στοχου και παντα προς τα κατω.
Εχουν αποκλιση λογω χαμηλης ταχυτητα και βαρους....
Τα 420μ/δ τα θεωρω λιγα.....για 32 γραμμαρια μονοβολο....Εντελως διαφορετικη συμπεριφορα τα 420-430μ/δ
σε μονοβολο 40 γραμμαριων...
Εχω δοκιμασει 40 γραμμαρια μονοβολα με 430-440 ταχυτητα....και ''κλεινουν σπιτια''.....
Εχω χαρησει μερικα σε φιλους γουρουνοκυνηγους....και ξερω τι κανουν...εκτος απο τις δοκιμες μου

Αυτο το μονοβολο φιλε , και ο χαρος το φοβηθηκε !!!

εικόνα_Viber_2021-10-13_16-28-21-687.jpg
εικόνα_Viber_2021-11-14_14-54-20-023.jpg
εικόνα_Viber_2021-11-14_14-54-28-437.jpg
Με λιγα λογια....συμφωνω με τα γραφομενα σου...μονο στο 420μ/δ στα 32 γραμ. διαφωνω...φιλε !!!
Και αυτο δεν σημαινει οτι το δικιο το εχω εγω.... :)
 
Όταν λέτε <ευθυβολια> φαντάζομαι εννοείτε ακρίβεια, καλή η ευθυβολια ( το πόσο < τσιτωμενη> είναι η τροχιά του βλήματος) αλλά η ακρίβεια είναι το βασικότερο από όλα. Πάντα οταν βάλλεται ένα βλήμα ( όσο αφορά την ενέργεια που θα έχει σε διάφορες αποστάσεις) ,σημασία έχουν δύο μόνο παράμετροι, η αρχική ταχύτητα και ο αεροδυναμικος συντελεστής, μπορεί κάλλιστα ένα ελαφρύτερο βλήμα να έχει πολύ καλυτερο αεροδυναμικο συντελεστή από ένα βαρύτερο. Για την διάτρηση και την φονικοτητα, πολλές παράμετροι παίζουν ρόλο και κάποιες μπορεί να εξισορροπούν ή να υπερκαλυπτουν κάποιες άλλες, αλλά η βλητική του τέλους ,όπως την αποκαλούν, είναι άλλο κεφάλαιο με πολλά θέματα όπου δεν συμφωνούν όλοι.
 
Όταν λέτε <ευθυβολια> φαντάζομαι εννοείτε ακρίβεια, καλή η ευθυβολια ( το πόσο < τσιτωμενη> είναι η τροχιά του βλήματος) αλλά η ακρίβεια είναι το βασικότερο από όλα. Πάντα οταν βάλλεται ένα βλήμα ( όσο αφορά την ενέργεια που θα έχει σε διάφορες αποστάσεις) ,σημασία έχουν δύο μόνο παράμετροι, η αρχική ταχύτητα και ο αεροδυναμικος συντελεστής, μπορεί κάλλιστα ένα ελαφρύτερο βλήμα να έχει πολύ καλυτερο αεροδυναμικο συντελεστή από ένα βαρύτερο. Για την διάτρηση και την φονικοτητα, πολλές παράμετροι παίζουν ρόλο και κάποιες μπορεί να εξισορροπούν ή να υπερκαλυπτουν κάποιες άλλες, αλλά η βλητική του τέλους ,όπως την αποκαλούν, είναι άλλο κεφάλαιο με πολλά θέματα όπου δεν συμφωνούν όλοι.

Εγω Λευτερη μου ειμαι πρακτικος....και βαδιζω μεσα απο τις δοκιμες μου...
Ευθυβολια εννοω στα 70 πραγματικα το βλημα να μην εχει αποκλιση απο το κεντρο περισσοτερη απο
15 εκατοστα...
Επισεις να εχει ταχυτητα V1,5-480-490 - 500m/s και σε αυτα τα μετρα να περναει σαν βουτυρο τα 2 μαδερια
οικοδομης δλδ 5 εκατοστα ξυλο...και λεω για τα 32 γραμμαρια μονοβολα.
Εαν τα εχει αυτα.....μεχρι και τα 100 μετρα το γουρουνι δεν γλυτωνει....αρκει το βλημα να το βρει σε σωστο
σημειο....
Με λιγα λογια....δεν με ενδιαφερει η αεροδυναμικη του....και τι να την κανω αλλωστε....εαν δεν μου δωσει
αυτα που θελω....???
Οτι μονοβολο εχει 420 -430 -440μ/δ.....να μην εχετε πολλες απαιτησεις απο αυτα....και λεω παντα για
τα 100 πραγματικα μετρα....και οχι για τα 50 μετρα που τα κανουν 100....
 
Το θέμα είναι στα 100 μέτρα μπορείς να στείλεις το μολύβι επάνω στο γουρούνι;

Αυτο ειναι αλλο θεμα....Στο εξωτερικο βλεπεις βολες στα 300+ μετρα....Ραβδωτο και διοπτρα....οκ αλλα
ασχολουντε σοβαρα ομως με την σκοποβολη ....με βληματα σε κινουμενο στοχο.
 
Χλωμό.........
Είναι δύσκολο... Αλλά γίνεται!
Ιδιο-σταθερό πυρομαχικό,γνώση του συνδιασμού του με το όπλο, σαφώς βολές εξοικείωσης και με λίγο "θεία" βοήθεια... Γίνεται!
Το έχω κάνει... 1και μοναδική φορά σε τέτοια απόσταση αλλά το κατάφερα!
 
Είναι δύσκολο... Αλλά γίνεται!
Ιδιο-σταθερό πυρομαχικό,γνώση του συνδιασμού του με το όπλο, σαφώς βολές εξοικείωσης και με λίγο "θεία" βοήθεια... Γίνεται!
Το έχω κάνει... 1και μοναδική φορά σε τέτοια απόσταση αλλά το κατάφερα!
Μόλις το δεις να τρέχει στα εκατό μέτρα και το σημαδέψεις έλα να μου πεις......... Και σταματημένο σε αυτήν την απόσταση δύσκολο και αμφίβολο να το πετύχεις....... Βάλε και την προσκόπευση που πρέπει να υπολογίσεις........ Και πως να την υπολογίσεις?????? Ποιος από μας είναι εξοικειωμένος σε προσκοπευσεις σε τέτοια απόσταση??????
 
Μόλις το δεις να τρέχει στα εκατό μέτρα και το σημαδέψεις έλα να μου πεις......... Και σταματημένο σε αυτήν την απόσταση δύσκολο και αμφίβολο να το πετύχεις....... Βάλε και την προσκόπευση που πρέπει να υπολογίσεις........ Και πως να την υπολογίσεις?????? Ποιος από μας είναι εξοικειωμένος σε προσκοπευσεις σε τέτοια απόσταση??????
Το είδα και το έκανα.... Για την ιστορία στη πρώτη άστοχη βολή σταμάτησε το τροχασμό για ν αφουγκραστει από πού ρίχναμε.Ένα αμάξι μπροστά του έβαλα και το βαρεσα στα γοφιά! Δεν είπα ότι είναι εύκολο... Είπα ότι γίνεται! Αν έχεις εξασφαλίσει όλα τα υπόλοιπα και την σύγκλιση της βολής στην απόσταση που θες(εκεί πάει η "βολή εξοικείωσης") μένει η προσκόπευση! Εκεί είναι η δυσκολία... Αλλά και πάλι επιμένω ότι δεν είναι ακατόρθωτο.
 
Τον τενεκε στα 40 μέτρα πόσοι τον πετυχαίνουν αν σταθούν όρθιοι επωμισουν και πυροβόλησαν αμέσως ;
Συγνώμη, νομίζω ότι υπερβάλεις... Απλά μας έχει φάει η μ@@@@ με τα δράμια και δεν μπαίνουμε στη διαδικασία της προπόνησης, έστω και σε σταθερό όπως προείπες στο τενεκέ!
 
Το είδα και το έκανα.... Για την ιστορία στη πρώτη άστοχη βολή σταμάτησε το τροχασμό για ν αφουγκραστει από πού ρίχναμε.Ένα αμάξι μπροστά του έβαλα και το βαρεσα στα γοφιά! Δεν είπα ότι είναι εύκολο... Είπα ότι γίνεται! Αν έχεις εξασφαλίσει όλα τα υπόλοιπα και την σύγκλιση της βολής στην απόσταση που θες(εκεί πάει η "βολή εξοικείωσης") μένει η προσκόπευση! Εκεί είναι η δυσκολία... Αλλά και πάλι επιμένω ότι δεν είναι ακατόρθωτο.

Τα παντα ειναι εξασκηση.....και προπονηση.....ΟΛΑ γινονται αρκει να ασχοληθεις !!!
 
Τον τενεκε στα 40 μέτρα πόσοι τον πετυχαίνουν αν σταθούν όρθιοι επωμισουν και πυροβόλησαν αμέσως ;
Πολλοί λίγοι........... Το έχω κάνει το πείραμα έτσι ακριβώς όπως το περιγράφεις....... Δεν είναι εύκολο...... Και τα φιλαράκια που είμαστε μαζί τους έκανα κι έριξαν ότι μόνοβολο είχαν πάνω τους γιατί πριν δοκιμάσουν το θεωρούσαν εύκολο.....
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top