Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Για τα οπλα της τοτε εποχης ηταν σκληρα φυσιγγια τα παλια Lambro καφε κ μπλε αλλα κ τα μετεπειτα demi - biturbo ηταν κ αυτα αρκετα σκληρα.

Στελαρα....Ν7 παρε εαν βρεις φιλε...Νομιζω οτι θα ειμαστε οκ φιλε !!! Για tss λεω !!!
 
Βασιλη...τι νουμερο πιστευεις οτι ειναι το καλυτερο....για να φερει ο Στελιος ??
Η ερωτηση ειναι και ολους τους φιλους....
Πιο νουμερο πιστευετε οτι καλυπτει κυνηγι φασσας - λαγου - παπι ???

ΥΓ. Λεω Ν5...ειμαι ''μέσα''....η ειμαι εντελως εκτος ???
Κύριε Νίκο, εγώ αν είχα να επιλέξω ένα μόνο νούμερο σκαγιων για αυτά τα κυνήγια, θα επέλεγα ν5 ΑΜΕΡΙΚΆΝΙΚΟ (3,05mm) επινικελωμενο και πάρα πολύ σκληρό (5-6% αντιμόνιο). Θα έλεγα ν4 (3,3mm)επίσης αμερικάνικο, αλλά είναι λίγο υπερβολικό για τα μικρά παπιά. Βέβαια, αν η συγκέντρωση είναι μεγάλη, τότε οκ!!
 
Κύριε Νίκο, εγώ αν είχα να επιλέξω ένα μόνο νούμερο σκαγιων για αυτά τα κυνήγια, θα επέλεγα ν5 ΑΜΕΡΙΚΆΝΙΚΟ (3,05mm) επινικελωμενο και πάρα πολύ σκληρό (5-6% αντιμόνιο).

Σωστα...αλλα μιλαμε για αλλη ανωτερη ποιοτητα....ετσι τουλαχιστον θελω να πιστευω !!!
Τον Βασιλη 900....τον εμπιστευομαι απολυτα...και ας μην ειναι ιδιογομωτης....Εχει φοβερες γνωσεις
και αυτα που γραφει για σκαγια TSS δεν ειναι λογια....
Αλλωστε με 150-180 ευρω το κιλο.....δεν μπορει να ειναι φολα !!
Απο την αλλη που να τα βρεις αυτα τα Αμερικανικα....Ο Στελιος και αυτος ξερει...ειναι ιδιογομωτης και το
κατεχει το αθλημα καλα....Εαν βρει και απο αυτα θα παρει και φερει Χρηστο !!! :)
 
Βασιλη...τι νουμερο πιστευεις οτι ειναι το καλυτερο....για να φερει ο Στελιος ??
Η ερωτηση ειναι και ολους τους φιλους....
Πιο νουμερο πιστευετε οτι καλυπτει κυνηγι φασσας - λαγου - παπι ???

ΥΓ. Λεω Ν5...ειμαι ''μέσα''....η ειμαι εντελως εκτος ???
Πολύ σωστά λες νούμερο 5 ........ Εάν προσθέσουμε και το Νο 9 με αυτά τα δύο νούμερα τα κυνηγάς όλα......
 
Σωστα...αλλα μιλαμε για αλλη ανωτερη ποιοτητα....ετσι τουλαχιστον θελω να πιστευω !!!
Τον Βασιλη 900....τον εμπιστευομαι απολυτα...και ας μην ειναι ιδιογομωτης....Εχει φοβερες γνωσεις
και αυτα που γραφει για σκαγια TSS δεν ειναι λογια....
Αλλωστε με 150-180 ευρω το κιλο.....δεν μπορει να ειναι φολα !!
Απο την αλλη που να τα βρεις αυτα τα Αμερικανικα....Ο Στελιος και αυτος ξερει...ειναι ιδιογομωτης και το
κατεχει το αθλημα καλα....Εαν βρει και απο αυτα θα παρει και φερει Χρηστο !!! :)
Συμφωνώ και επαυξάνω κύριε Νίκο!! Το TSS είναι άλλο πράγμα! Συνδυάζει την σφαιρικότητα με την απόλυτη σκληρότητα, και τις μικρές διαστάσεις με την μεγάλη μάζα! Αν επέλεγα ένα νούμερο σκαγιων σε TSS, αυτό θα ήταν το ν7 κατά πάσα πιθανότητα!
Αλλά με τα εντός Ελλάδος δεδομένα για μολύβδινα μιλώντας, σίγουρα θα επέλεγα τα παραπάνω νούμερα!😉
 
Για παπιά είναι οκ, για στεριανα θηράματα ούτε για αστείο

Ειλικρινα με εχετε ''βραχυκυκλωσει''....δεν ξερω τι νουμερο να επιλεξω....

Τι νουμερο πιστευεις οτι θα δουλεψει στα στεριανα θηραματα Λευτερη ???
 
Ειλικρινα με εχετε ''βραχυκυκλωσει''....δεν ξερω τι νουμερο να επιλεξω....

Τι νουμερο πιστευεις οτι θα δουλεψει στα στεριανα θηραματα Λευτερη ???
Δύο μειονεκτηματα των tss είναι οι εξοστρακισμοι και το υπερβολικά μεγάλο ειδικό βάρος. Το πρώτο είναι εύκολα αντιληπτό αν σκεφτούμε την σκληρότητα του, που είναι πολύ ανώτερη από των ατσαλινων και σε συνδυασμό με την πυκνότητα τους τα σκάγια βολφραμίου εξοστρακιζονται σε μεγάλες αποστάσεις και διατηρούν ψηλές ταχύτητες, στα ελληνικά πετρωδη εδάφη αλλά και στα δάση με μεγάλα δένδρα, κάθε βολή ενέχει κίνδυνο. Το δεύτερο μειονέκτημα προκύπτει επειδή κατεβαίνουμε πολλά νούμερα σκαγιων για τους γνωστούς λόγους, αν κατά την βολή δεν πληγεί σημαντικό όργανο ή οστό, μπορεί να έχουμε διαμπερή δίχως άμεση καταβολή λόγω πολύ μικρών οπών .
 
Ειλικρινα με εχετε ''βραχυκυκλωσει''....δεν ξερω τι νουμερο να επιλεξω....

Τι νουμερο πιστευεις οτι θα δουλεψει στα στεριανα θηραματα Λευτερη ???
Νο6, 7 και 8 θα φερω Νικολα. Στα 60 με 80 δολλ το κιλο τα καλης ποιότητας.
 
Δύο μειονεκτηματα των tss είναι οι εξοστρακισμοι και το υπερβολικά μεγάλο ειδικό βάρος. Το πρώτο είναι εύκολα αντιληπτό αν σκεφτούμε την σκληρότητα του, που είναι πολύ ανώτερη από των ατσαλινων και σε συνδυασμό με την πυκνότητα τους τα σκάγια βολφραμίου εξοστρακιζονται σε μεγάλες αποστάσεις και διατηρούν ψηλές ταχύτητες, στα ελληνικά πετρωδη εδάφη αλλά και στα δάση με μεγάλα δένδρα, κάθε βολή ενέχει κίνδυνο. Το δεύτερο μειονέκτημα προκύπτει επειδή κατεβαίνουμε πολλά νούμερα σκαγιων για τους γνωστούς λόγους, αν κατά την βολή δεν πληγεί σημαντικό όργανο ή οστό, μπορεί να έχουμε διαμπερή δίχως άμεση καταβολή λόγω πολύ μικρών οπών .

Ευχαριστω για την απαντηση Λευτερη μου !!!
 
Συνταγές ασφαλείς πρέπει να βρούμε γιατί προβλέπω να φεύγουν και τα τσοκ μαζί με τα βολφράμια 🤪
Και δεν είναι αστείο.

Τιποτα δεν θα φυγει.... Το ΒΟΙΤΟ δεν εχει τσοκ....Θα δοκιμαστουν πρωτα στο Βοιτο...και μετα ''βλεπουμε''...
Δεν ξεκινας με 42-44-50 γραμμαρια σκαγια...Απο 30 - 32 ξεκινας και το ''βλεπεις''...
Με εβαλε σε σκεψεις ο Λευτερης και δεν εχει αδικο....
Εαν μπορεσω και τα ''παντρεψω'' με μολυβδινα....σε στρωσεις...θα γινει καλο παιχνιδι ....Ιδωμεν φιλε !!!
Τα σεταπ και οι δοσολογιες εχουν να κανουν με το βαρος...και οχι με την σκληροτητα...η σκληροτητα εχει
να κανει με την παραμορφωση -ταχυτητες - συγκεντρωση.....εαν κανω λαθος...θα το δειξει απο την πρωτη βολη
ο στοχος και ο ταχογραφος...
 
Δύο μειονεκτηματα των tss είναι οι εξοστρακισμοι και το υπερβολικά μεγάλο ειδικό βάρος. Το πρώτο είναι εύκολα αντιληπτό αν σκεφτούμε την σκληρότητα του, που είναι πολύ ανώτερη από των ατσαλινων και σε συνδυασμό με την πυκνότητα τους τα σκάγια βολφραμίου εξοστρακιζονται σε μεγάλες αποστάσεις και διατηρούν ψηλές ταχύτητες, στα ελληνικά πετρωδη εδάφη αλλά και στα δάση με μεγάλα δένδρα, κάθε βολή ενέχει κίνδυνο. Το δεύτερο μειονέκτημα προκύπτει επειδή κατεβαίνουμε πολλά νούμερα σκαγιων για τους γνωστούς λόγους, αν κατά την βολή δεν πληγεί σημαντικό όργανο ή οστό, μπορεί να έχουμε διαμπερή δίχως άμεση καταβολή λόγω πολύ μικρών οπών .
Ανεβαίνουμε ήθελες να πεις αλλά σωστά όλα αυτά που αναφέρεις ...

Τρυπάνε αλλά δεν έχουν τον όγκο να σπάσουν μεγάλα κόκαλα και απλά τους ανοίγουν τρύπες ... έτσι λένε τουλάχιστον στο USA.
Δεν το λένε πάντως πολύ και πολλοί.
Οπότε, παρόλο που έχει λογική, δεν ξέρω αν πραγματικά ισχύει και σε τι βαθμό.
 
Last edited:
Status
Not open for further replies.
Back
Top