Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Ένας που θυμάμαι πέρσι για παράδειγμα ηταν 40μ με τσοκ 2* 37γρ. Τα 40 μετρα είναι πάρα πολύ μεγάλη απόσταση για τον λαγο. Οι πλειοψηφία τον βολών στο λαγοκυνηγι είναι 25 με 30 μετρα. Το ποιο χοντρό Νο σκαγιων που θα βάλω προσωπικά είναι το Νο4 και αυτό σπάνια και σε ειδικές περιπτώσεις.
+100!
Βάλτου 3 σκάγια "γεμάτα"(κεφάλι,θώρακα)και τον έχεις για ξετομαριασμα!
Δεν θέλει μια χούφτα σκάγια!
 
Σιγουρα το δευτερο.....αλλα η μεγιστη συγκεντρωση μετραει στην ψυχολογια ( την δικη μου )...ξερω οτι
αστοχησα και οχι οτι με πουλησε το ''σκορποχωρι''....!!
Το "σκορποχώρι" όμως θα σου δώσει το θήραμα...
Και νομίζω είναι δυσκολότερο να βγάλεις το "σκορποχωρι"= "την καλύτερη δυνατή ισοκατανομή" σε οσο το δυνατό διαφορετικες αποστάσεις πάρα μεγάλη συγκέντρωση...

Όπως και να χει...είναι αυτό που λες...ρίχνουμε με το φυσίγγι που μας εμπνέει τη μεγαλύτερη σιγουριά...Η ψυχολογία παίζει σημαντικό ρόλο...
 
Το "σκορποχώρι" όμως θα σου δώσει το θήραμα...
Και νομίζω είναι δυσκολότερο να βγάλεις το "σκορποχωρι"= "την καλύτερη δυνατή ισοκατανομή" σε οσο το δυνατό διαφορετικες αποστάσεις πάρα μεγάλη συγκέντρωση...

Όπως και να χει...είναι αυτό που λες...ρίχνουμε με το φυσίγγι που μας εμπνέει τη μεγαλύτερη σιγουριά...Η ψυχολογία παίζει σημαντικό ρόλο...
Ψυχολογία= Α και Ω στην επιτυχία της βολής, με την προϋπόθεση βέβαια ο κυνηγός - σκοπευτής να ξέρει τι κάνει!!
 
Εκανα σημερα καποιες δοκιμες....Εαν πω οτι ειμαι ευχαριστημενος θα ειναι ψεμα...
Ο καλυκας FIOCCHI 12/76 δεν μου εδωσε αυτο που ηθελα....
Και ηθελα λιγο μεγαλυτερες συγκεντρωσεις....και σιγουρα αλλη κατανομη...
Τα δυο απο τα 3 φυσιγγια που εριξα...περασαν οριακα το ποσοστο συγκεντρωσης που εχω για τα σεταπ
που πανε στα σκουπιδια...και που ειναι το 75%.
Ισως με θεωρειτε λιγο υπερβολικο....αλλα αυτα ειναι τα ''θελω μου''...
1 γραμμαριο περισσοτερο στα 2 σεταπ ( απο 37 στα 38 γραμ. ) και τα πηρε ο ''διαολος''....
Σε αυτα τα φυσιγγια ειχα GT24 βυσμα...το απογευμα ...πρωτα ο Θεος...και εαν εχω κεφια....θα τους δωσω αλλη
μια ευκαιρια με αλλο βυσμα....και δεν παρω αυτο που θελω....Ο FIOCCHI σε αυτα τα σεταπ παει στα αζητητα !!

Μην βαλετε τα γελια με τους στοχους....Μου τελειωσαν τα χαρτια...και πηρα απο την ταβερνα του χωριου
τραπεζομαντηλα . :)

Παμε στην πρωτη δοκιμη.....Καλη κατανομη....χαμηλο ποσοστο συγκεντρωσης...και η δοσολογια στο 1,75χ38+1,5 .

View attachment 72917
Ας πουμε καλη κατανομη.....δεν ειναι και οτι καλυτερο...αλλα εαν ο λαγος ειναι στο κεντρο δεν γλυτωνει.

View attachment 72919

Παμε στο Ν5....Και εδω χαμηλη συγκεντρωση....και κατανομη για τα σκουπιδια...Δοσολογια 1,70χ38+1,5 .

View attachment 72920
View attachment 72921

Την γνωμη σας παλικαρια μου....οποια και αν ειναι αυτη... ακομα και πολυ ασχημη να ειναι...δεν θιγομαι...ισα-
ισα γινομαι καλυτερος μεσα απο αυτες !!!:)
Ρε Νικο στο εχω ξανα πει τωρα δοκιμαζεις 39,5 γρ και οχι 38 εισαι που εισαι τερμα πανω δεν υπολογιζεις και το αλευρι στη γομωση και αστα να πανε !!
 
Ρε Νικο στο εχω ξανα πει τωρα δοκιμαζεις 39,5 γρ και οχι 38 εισαι που εισαι τερμα πανω δεν υπολογιζεις και το αλευρι στη γομωση και αστα να πανε !!

Ναι εχεις δικιο...θα κοψω 1 γραμμαριο σκαγια !!!
 
Ναι οκ. !! Αλλα η συγκεντρωση και η κατανομη αλλαζει καθε μισο μετρο + για να μην πω καθε 10 εκατοστα+ !!!
Τα μετρα που ριχνουμε ποτε δεν ειναι στανταρ....και τις περισσοτερες φορες ο στοχος κινουμενος !!!
Αντε ποιπον να βρεις την μεγιστη ωφελιμη κατανομη....Σπυρο μου !!!
Θα αναφέρω μια φράση που είχα διαβάσει σε άρθρο του κ. Μητσιάλη...
Στην κυνηγετική ντουφεκια ψάχνουμε την Μεγίστη Ωφέλιμη Κατανομή...
Συμφωνεί με τα δικά μου γούστα...
Και αυτό το έχω υπολογίσει ...
Είτε 90 σκάγια έχει ο κύκλος, είτε 160 η δραστική διάμετρος είναι Η ΙΔΙΑ !!!!!!!!!!!! με τα παρακάτω δεδομένα.

Το σωστό είναι "το θήραμα να χτυπηθεί από τουλάχιστον 5 σκάγια", μπορεί δηλαδή να είναι και περισσότερα.

1685959893550.png

Αν πάμε στα 10 σκάγια το διάγραμμα γίνεται έτσι.
Είτε 140 είτε 170 βάλεις την ίδια δραστική διάμετρο θα έχεις, μόνο που τώρα από τα 60cm πέφτεις στα 45cm.

1685960501687.png

Με κάνατε να βάλω διάγραμμα 🤣
 
Και αυτό το έχω υπολογίσει ...
Είτε 90 σκάγια έχει ο κύκλος, είτε 160 η δραστική διάμετρος είναι Η ΙΔΙΑ !!!!!!!!!!!! με τα παρακάτω δεδομένα.

Το σωστό είναι "το θήραμα να χτυπηθεί από τουλάχιστον 5 σκάγια", μπορεί δηλαδή να είναι και περισσότερα.

View attachment 72926

Αν πάμε στα 10 σκάγια το διάγραμμα γίνεται έτσι.
Είτε 140 είτε 170 βάλεις την ίδια δραστική διάμετρο θα έχεις, μόνο που τώρα από τα 60cm πέφτεις στα 45cm.

View attachment 72927

Με κάνατε να βάλω διάγραμμα 🤣
Δε το κατάλαβα...βάλε καμιά ντουφεκιά παράδειγμα να μιλάμε στην ιδια γλώσσα...😆😆😆

Αν όπως λες η μία "δραστική διάμετρος" είναι 45 εκ. και η άλλη 60 εκ. πώς είναι ίδια;
 
Δε το κατάλαβα...βάλε καμιά ντουφεκιά παράδειγμα να μιλάμε στην ιδια γλώσσα...😆😆😆

Αν όπως λες η μία "δραστική διάμετρος" είναι 45 εκ. και η άλλη 60 εκ. πώς είναι ίδια;
Είδες ότι αν το θήραμα θες να πάρει περισσότερα σκάγια, τα σκάγια στον κύκλο πρέπει να αυξηθούν και η διάμετρος μειώνεται, δηλαδή η σκοπευτική ικανότητα να γίνει καλύτερη.

Για την ερώτησή σου τώρα δες πχ στο πρώτο διάγραμμα ότι είτε 90 σκάγια βάλεις είτε 160 η διάμετρος είναι 60cm.
Στο πρώτο διάγραμμα απαιτώ να πάρει ο λαγός τουλάχιστον 5 σκάγια με 80% πιθανότητα, ενώ στο δεύτερο τουλάχιστον 10 σκάγια με 80% πιθανότητα.
 
Εκανα σημερα καποιες δοκιμες....Εαν πω οτι ειμαι ευχαριστημενος θα ειναι ψεμα...
Ο καλυκας FIOCCHI 12/76 δεν μου εδωσε αυτο που ηθελα....
Και ηθελα λιγο μεγαλυτερες συγκεντρωσεις....και σιγουρα αλλη κατανομη...
Τα δυο απο τα 3 φυσιγγια που εριξα...περασαν οριακα το ποσοστο συγκεντρωσης που εχω για τα σεταπ
που πανε στα σκουπιδια...και που ειναι το 75%.
Ισως με θεωρειτε λιγο υπερβολικο....αλλα αυτα ειναι τα ''θελω μου''...
1 γραμμαριο περισσοτερο στα 2 σεταπ ( απο 37 στα 38 γραμ. ) και τα πηρε ο ''διαολος''....
Σε αυτα τα φυσιγγια ειχα GT24 βυσμα...το απογευμα ...πρωτα ο Θεος...και εαν εχω κεφια....θα τους δωσω αλλη
μια ευκαιρια με αλλο βυσμα....και δεν παρω αυτο που θελω....Ο FIOCCHI σε αυτα τα σεταπ παει στα αζητητα !!

Μην βαλετε τα γελια με τους στοχους....Μου τελειωσαν τα χαρτια...και πηρα απο την ταβερνα του χωριου
τραπεζομαντηλα . :)

Παμε στην πρωτη δοκιμη.....Καλη κατανομη....χαμηλο ποσοστο συγκεντρωσης...και η δοσολογια στο 1,75χ38+1,5 .

View attachment 72917
Ας πουμε καλη κατανομη.....δεν ειναι και οτι καλυτερο...αλλα εαν ο λαγος ειναι στο κεντρο δεν γλυτωνει.

View attachment 72919

Παμε στο Ν5....Και εδω χαμηλη συγκεντρωση....και κατανομη για τα σκουπιδια...Δοσολογια 1,70χ38+1,5 .

View attachment 72920
View attachment 72921

Την γνωμη σας παλικαρια μου....οποια και αν ειναι αυτη... ακομα και πολυ ασχημη να ειναι...δεν θιγομαι...ισα-
ισα γινομαι καλυτερος μεσα απο αυτες !!!:)

Νίκο φίλε μου και οι δύο τουφεκιες είναι καλές. Δεν είναι λίγο το 76% . Σίγουρα εδώ μπαίνει και η προσωπική προτίμηση του καθενός. Τι ζητάει δηλαδή ο καθένας από την τουφεκια που θελει να βγαλει. Εγώ πάντως τις θεωρώ καλές και τις δυο.
 
Αυτά που λέω, δεν τα λέω για να μειώσω τις προσπάθειες κανενός (και ειδικά του Νίκου) να βγάλει φυσίγγι με μεγάλη συγκέντρωση.
Φτιάχνομαι αφάνταστα με πολύ σφιχτές ή πολύ ανοιχτές τουφεκιές.

Και εγώ ψάχνω σφιχτά εμπορικά φυσίγγια και τα έχω βρει (Winchester Rooster).
Είναι φυσίγγια ειδικών περιστάσεων όμως και όχι πρώτης επιλογής σε σχετικά νορμάλ κυνήγια.
Επίσης είναι πανάκριβα.
Από εκεί και πέρα όταν το σκάγι είναι σχετικά χοντρό, δεν θα καθίσω να σκάσω αν μια τουφεκιά έβαλε το 70% των σκαγιών στον κύκλο και η άλλη το -10%=60% ή το +10%=80% σε μια συγκεκριμένη απόσταση.

-- Θα κοιτάξω αν η απόσταση που έχει επιλεγεί αντιπροσωπεύει τις συνήθεις αποστάσεις βολών (και τα 60m λογικά είναι αν περιμένεις να τουφεκίσεις στα 60m)
-- Θα κοιτάξω το μέγεθος σκαγιού, αν "κάνει" για αυτή την απόσταση.
-- Και τέλος θα κοιτάξω αν μπαίνουν στον κύκλο τα απαιτούμενα σκάγια για το κάθε θήραμα ... και λίγο λιγότερα να μπαίνουν δεν χάθηκε ο κόσμος.
Με αυτή την λογική αξιολογώ τις τουφεκιές που βλέπω και πάντα ανάλογα το θήραμα και την απόσταση, γιατί αυτό πιστεύω ότι είναι το "σωστό" (για εμένα πάντα).

Η λογική "θέλω πολλά σκάγια στον κύκλο" ή "θα βάλω XF", γιατί θα έχω την δυνατότητα να σκοτώνω μακρύτερα για εμένα είναι λάθος γιατί δεν θα σκοτώνεις κοντύτερα και το ανάποδο.
Πρέπει να υπάρχει ισορροπία.

Αλλά πέρα από ότι λένε τα μαθηματικά, όταν ξαναπάω για λαγό με Rem express 35.5gr #4 θα πάω .yelling.
 
Είδες ότι αν το θήραμα θες να πάρει περισσότερα σκάγια, τα σκάγια στον κύκλο πρέπει να αυξηθούν και η διάμετρος μειώνεται, δηλαδή η σκοπευτική ικανότητα να γίνει καλύτερη.

Για την ερώτησή σου τώρα δες πχ στο πρώτο διάγραμμα ότι είτε 90 σκάγια βάλεις είτε 160 η διάμετρος είναι 60cm.
Στο πρώτο διάγραμμα απαιτώ να πάρει ο λαγός τουλάχιστον 5 σκάγια με 80% πιθανότητα, ενώ στο δεύτερο τουλάχιστον 10 σκάγια με 80% πιθανότητα.
Στο δεύτερο διάγραμμα είτε 140 σκάγια βάλεις στον κύκλο είτε 170 η διάμετρος είναι η ίδια δηλαδή 45cm.
Μάλλον λέμε το ίδιο πράγμα με άλλες λέξεις...αν κατάλαβα καλά...όσα περισσότερα "μη αναγκαία" σκάγια βάζεις στο κέντρο τόσα "ωφέλιμα" σκάγια χάνεις από την περιφέρεια και τόσο μειώνεται η επιφάνεια της κατανομής...
Στο πάνω παράδειγμα σου...
Αν πάρουμε μια γόμωση 36γρ Νο 3 που μας δίνει περίπου 180 σκάγια και βάλουμε 90 σκάγια στα 60 εκ. το 50% (τσοκ 5*) έχουμε άλλα 90 "χρησιμα" σκάγια για έναν κύκλο που θα είναι γύρω στο 1-1,20εκ. περίπου...
Αν βάλουμε στα 60 εκ. 160 σκάγια 88% (τσοκ xxf) περίπου μας μένουν 20 σκάγια για έναν κύκλο που δεν θα ξεπερνάει τα 70-75εκ.
 
Νίκο φίλε μου και οι δύο τουφεκιες είναι καλές. Δεν είναι λίγο το 76% . Σίγουρα εδώ μπαίνει και η προσωπική προτίμηση του καθενός. Τι ζητάει δηλαδή ο καθένας από την τουφεκια που θελει να βγαλει. Εγώ πάντως τις θεωρώ καλές και τις δυο.

Λιγο δεν ειναι Σταματη μου τα μεχρι τα 40 μετρα φιλε.
Εαν σηκωσεις οπλο μετα τα 40 μετρα....ισως αρχισεις να ριχνεις ''καντηλια''.....και δεν ειναι οτι καλυτερο
να βλεπεις τον λαγο να φευγει φιλε μου !!!
Ειναι λιγα τα σκαγια για τα 50 μετρα....και εαν δεν εχουν ενα 80% συγκεντωση....τα 50 μετρα δεν τα
εχουν....
Εμενα η λογικη μου λεει.....καλυτερα συγκεντρωτικο φυσιγγιο και για κοντα να ανοιγω τσοκ παρα το
σκορποχωρι που θελει κλειστα τσοκ..και με αυτην την λογικη φτιαχνω τα φυσιγγια μου !!
Εαν εισαι καβαλα στα σκυλια δουλεψε ανοιχτο τσοκ ( 3* ) αστρα....και εαν σου βγει τα 40+μετρα να ξερεις οτι
μπορεις να τον κρατησεις...
Εαν εχεις ενα φυσιγγιο 50 γραμμαριων....τα πραγματα ειναι εντελως διαφορετικα...εκει αναλογα τον τροπο
και το μερος που κυνηγας κανεις το κουμαντο σου !!!
Να ξερεις το ιδανικο φυσιγγιο για ολους τους τροπους κυνηγιου - μερος - μετρα - καιρους- δεν υπαρχει !!!
Αναλογα λοιπον τον τροπο το μερος τα μετρα που κυνηγαμε....επιλεγουμε και το φυσιγγιο που θα βαλουμε
στην θαλαμη μας...
Εγω ειτε καλως...ειτε κακως...ειμαι ανθρωπος της υπερβολης....
Ας εχω τετοιο φυσιγγιο στην θαλαμη μου....και αμολα με στο βουνο φιλε !!!
Εαν δεν παρω τον λαγο....ξερω ποιον θα μουτζωσω αδελφε μου !!! :D

εικόνα_Viber_2021-02-21_22-09-27.jpg
εικόνα_Viber_2021-02-21_22-09-49.jpg
 
Να ξερεις το ιδανικο φυσιγγιο για ολους τους τροπους κυνηγιου - μερος - μετρα - καιρους- δεν υπαρχει !!!
Αναλογα λοιπον τον τροπο το μερος τα μετρα που κυνηγαμε....επιλεγουμε και το φυσιγγιο που θα βάλουμε στη θαλάμη μας
Ευαγγέλιο τα λόγια σου Νίκο...
 
Ευαγγέλιο τα λόγια σου Νίκο...

Ευαγγελιο δεν ξερω εαν ειναι....αλλα αυτο πιστευω....Εχουν δει πολλα τα ματια μου στα οσα χρονια
κυνηγαω....με διαφορετικες παρεες....εχω δει και εχω ακουσει οτι μ@λ@κια μπορεις να φανταστεις...
αλλα εμαθα....Δεν χρειαστηκε να πεταλωσω 20-30 λαγους για να μαθω Σπυρο μου !!!
Εχω καταλαξει....ξερω τι θελω...και τι ζηταω...και το σημαντικο...ξερω τι εστι αποσταση...και τον λαγο
να τρεχει φιλε μου !!!
 
Ένας που θυμάμαι πέρσι για παράδειγμα ηταν 40μ με τσοκ 2* 37γρ. Τα 40 μετρα είναι πάρα πολύ μεγάλη απόσταση για τον λαγο. Οι πλειοψηφία τον βολών στο λαγοκυνηγι είναι 25 με 30 μετρα. Το ποιο χοντρό Νο σκαγιων που θα βάλω προσωπικά είναι το Νο4 και αυτό σπάνια και σε ειδικές περιπτώσεις.
Μπάρμπα Νίκο, φτιάξε του παιδιού ένα διασπορας!!!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top