Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Και αυτό το έχω υπολογίσει ...
Είτε 90 σκάγια έχει ο κύκλος, είτε 160 η δραστική διάμετρος είναι Η ΙΔΙΑ !!!!!!!!!!!! με τα παρακάτω δεδομένα.

Το σωστό είναι "το θήραμα να χτυπηθεί από τουλάχιστον 5 σκάγια", μπορεί δηλαδή να είναι και περισσότερα.

View attachment 72926

Αν πάμε στα 10 σκάγια το διάγραμμα γίνεται έτσι.
Είτε 140 είτε 170 βάλεις την ίδια δραστική διάμετρο θα έχεις, μόνο που τώρα από τα 60cm πέφτεις στα 45cm.

View attachment 72927

Με κάνατε να βάλω διάγραμμα 🤣
Ο δεύτερος, έχει προστάτη ,πεστούν‼️
 
Αν πάρουμε μια γόμωση 36γρ Νο 3 που μας δίνει περίπου 180 σκάγια και βάλουμε 90 σκάγια στα 60 εκ. το 50% (τσοκ 5*) έχουμε άλλα 90 "χρησιμα" σκάγια για έναν κύκλο που θα είναι γύρω στο 1-1,20εκ. περίπου...
Αν βάλουμε στα 60 εκ. 160 σκάγια 88% (τσοκ xxf) περίπου μας μένουν 20 σκάγια για έναν κύκλο που δεν θα ξεπερνάει τα 70-75εκ.
Αυτό είναι το σκεπτικό.
Σε μια δεδομένη απόσταση, όσα περισσότερα σκάγια θες να πάρει το θήραμα, τόσο πιο συγκεντρωτικό φυσίγγι πρέπει να χρησιμοποιήσεις και τόσο πιο κέντρο πρέπει να είσαι.

Δες και αυτά όπου μπαίνει στο παιχνίδι και η σκοπευτική ικανότητα του κάθε κυνηγού.
Η καμπύλη που δείχνω με μπλε βέλος δείχνει έναν μέτριο σκοπευτή.
Η άλλη με το ίδιο χρώμα παραπάνω έναν άριστο σκοπευτή.

Στα 36,5m
1685990432280.png


Στα 50m
1685990353097.png


Ουσιαστικά πάνω από 45-50% συγκέντρωση στο συγκεκριμένο φυσίγγι (~80 σκάγια στα 173) δεν φέρνει κανένα επιπλέον αποτέλεσμα στην σακούλα ανεξαρτήτως μέτρων.
Το 30% στα 50m με το 60% στα ίδια μέτρα η διαφορά τους είναι 1,5 λαγός στους 10.

Πόσο συχνά θα τουφεκίσουμε λαγούς στα 50m ? Και να τον χάσουμε ίσως ρίξουμε και δεύτερη.
Αυτά βλέπω και τα έχω ισοπεδώσει όλα ... .big smile.
Στον καλό σκοπευτή δεν αλλάζει κάτι δραματικά σε σχέση με τις συγκεντρώσεις παρά μόνο στα ποσοστά επιτυχίας.

Αλλά είπαμε Rem express #4, πάντα, σε όλους τους καιρούς, με Mod και μάλιστα χωρίς Nitro για τρίτο.
Έτσι κυνήγαγα λαγό.
Τα διαγράμματα τα έφτιαξα για την πλάκα ... άλλοι τα θεωρούν λανθασμένα, εγώ τα πιστεύω.
Ο καθένας κυνηγά έτσι ώστε να αισθάνεται ΑΣΦΑΛΕΙΑ.
 
Να ξερεις το ιδανικο φυσιγγιο για ολους τους τροπους κυνηγιου - μερος - μετρα - καιρους- δεν υπαρχει !!!
+1
Εαν δεν παρω τον λαγο....ξερω ποιον θα μουτζωσω αδελφε μου !!! :D
Το θέμα είναι να μεγιστοποιήσεις τις πιθανότητες επιτυχίας σε κάθε περίπτωση, ακόμα και αν είσαι φάλτσος.

Εδώ δεν μπορούμε να πετύχουμε κέντρο έναν πίνακα 1x1 στα 36m πως θα πετύχουμε κέντρο τον κινούμενο λαγό ? 🤣
Alpha Game 4_6 mod.jpg

Η υπερσυγκέντρωση θέλει πόδια, χέρια, μάτια, φυσική κατάσταση και αντανακλαστικά.
Εμείς δεν έχουμε τίποτα από αυτά.
Μόνο για πανσέτες είμαστε πλέον ...
.sarcastic.
 
+1

Το θέμα είναι να μεγιστοποιήσεις τις πιθανότητες επιτυχίας σε κάθε περίπτωση, ακόμα και αν είσαι φάλτσος.

Εδώ δεν μπορούμε να πετύχουμε κέντρο έναν πίνακα 1x1 στα 36m πως θα πετύχουμε κέντρο τον κινούμενο λαγό ? 🤣
View attachment 72942

Η υπερσυγκέντρωση θέλει πόδια, χέρια, μάτια, φυσική κατάσταση και αντανακλαστικά.
Εμείς δεν έχουμε τίποτα από αυτά.
Μόνο για πανσέτες είμαστε πλέον ...
.sarcastic.
Γιαυτο εγινες γουρουνας !! Να εχεις επιφανεια να σημαδευεις ;;
 
+1

Το θέμα είναι να μεγιστοποιήσεις τις πιθανότητες επιτυχίας σε κάθε περίπτωση, ακόμα και αν είσαι φάλτσος.

Εδώ δεν μπορούμε να πετύχουμε κέντρο έναν πίνακα 1x1 στα 36m πως θα πετύχουμε κέντρο τον κινούμενο λαγό ? 🤣
View attachment 72942

Η υπερσυγκέντρωση θέλει πόδια, χέρια, μάτια, φυσική κατάσταση και αντανακλαστικά.
Εμείς δεν έχουμε τίποτα από αυτά.
Μόνο για πανσέτες είμαστε πλέον ...
.sarcastic.
Έχεις στραβή κάννη πέτα τη δεν κάνει (έλα και ριμα)
 
+1

Το θέμα είναι να μεγιστοποιήσεις τις πιθανότητες επιτυχίας σε κάθε περίπτωση, ακόμα και αν είσαι φάλτσος.

Εδώ δεν μπορούμε να πετύχουμε κέντρο έναν πίνακα 1x1 στα 36m πως θα πετύχουμε κέντρο τον κινούμενο λαγό ? 🤣
View attachment 72942

Η υπερσυγκέντρωση θέλει πόδια, χέρια, μάτια, φυσική κατάσταση και αντανακλαστικά.
Εμείς δεν έχουμε τίποτα από αυτά.
Μόνο για πανσέτες είμαστε πλέον ...
.sarcastic.
Εχει συμβεί κ σε μ'ένα...την ωρα που παω να ριξω, κλασματα δευτερολεπτων, μου φωναζει η μανα μου για κατι που ηθελε.....εεεε, αρχίδια...η ελια την εφαγε διπλα....
 
Για ζουδι πάμε με δικανάρα!
Δύο τσοκ,δύο διαφορετικά φυσίγγια!
Με άλλη βισματωση,άλλο # σκαγιων,ανάλογα του τόπου.
Αν χρειαστεί ν'αλλαξουμε φυσίγγια,θα το κάνουμε με ελάχιστο θόρυβο και..πορευόμαστε....
Ψύχραιμα,ΨΥΧΡΑΙΜΑ,ρίχνουμε με την ανάλογη κάνη!
Ααααντε,να ρίξουμε και την δεύτερη,αν χρειαστεί...
Αν δεν τον πάρουμε με δύο τουφεκιές,ΧΑΛΑΛΙ του!!
Αλλη φορά...🙂
 
Εχει συμβεί κ σε μ'ένα...την ωρα που παω να ριξω, κλασματα δευτερολεπτων, μου φωναζει η μανα μου για κατι που ηθελε.....εεεε, αρχίδια...η ελια την εφαγε διπλα....
Τώρα βρήκα άλλο κόλπο ... στιρίζω το όπλο στον ουρανό του αυτοκινήτου, πάνω σε μαξιλάρι.
Αλλά πάλι φεύγουν λίγο μερικές ... αυτά το κωλόχαρτα των εμφιαλωμένων δεν μπορούσαν να τα κάνουν λίγο μεγαλύτερα σε πλάτος ?

Remington Nitro Mag 43gr No4.jpg


Όταν ρίχνω όμως όρθιος σε πίνακα πραγματικά φοβάμαι μην σκοτώσω κανέναν.
🤣

Σε λίγο θα με περάσετε για αρχι-κλαμπάναρο ...
 
Για ζουδι πάμε με δικανάρα!
Δύο τσοκ,δύο διαφορετικά φυσίγγια!
Με άλλη βισματωση,άλλο # σκαγιων,ανάλογα του τόπου.
Αν χρειαστεί ν'αλλαξουμε φυσίγγια,θα το κάνουμε με ελάχιστο θόρυβο και..πορευόμαστε....
Ψύχραιμα,ΨΥΧΡΑΙΜΑ,ρίχνουμε με την ανάλογη κάνη!
Ααααντε,να ρίξουμε και την δεύτερη,αν χρειαστεί...
Αν δεν τον πάρουμε με δύο τουφεκιές,ΧΑΛΑΛΙ του!!
Αλλη φορά...🙂
Τωρα τα ειπες ολα.δεν προσθετο τηποτα παραπανο
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top