Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Παιδιά δε ρωτάω γενικά για τα 2 (που είναι 3, μαχαίρι, πάτημα, ρέλιασμα) vs τα 5 στάδια.
Ρωτάω για τη συγκεκριμένη συνταγή.
Αν κάποιος αλλάξει το Θώδη 16 σε Θώδη 18 και κλείσει 2 στάδια, το συγκεκριμένο φυσίγγι θα είναι πολύ διαφορετικό;;;

Στα ποσα χιλιοστα ειναι ο κενος χωρος με το θωδη 18 ??
Περα απο αυτο...την αποδοση των 5 σταδιων δεν θα την πιασεις...και εαν την πιασεις θα ειναι τυχαιο...
Μην ξεχνας και τη θερμοκρασια που ριχτηκε το φυσιγγιο...και την ταχυτητα που εβγαλε !!
Η επομενη τουφεκια θα εχει μεγαλη αποκλιση ..δλδ στο 10% πιστευω...ισως και περισσοτερο ( το πιθανοτερο )
Ωστοσο δεν διεκδικω το αλαθητο...κανε δοκιμη να δεις εσυ ο ιδιος τι θα σου δωσει !!
 
Last edited:
Παιδιά δε ρωτάω γενικά για τα 2 (που είναι 3, μαχαίρι, πάτημα, ρέλιασμα) vs τα 5 στάδια.
Ρωτάω για τη συγκεκριμένη συνταγή.
Αν κάποιος αλλάξει το Θώδη 16 σε Θώδη 18 και κλείσει 2 στάδια, το συγκεκριμένο φυσίγγι θα είναι πολύ διαφορετικό;;;
Αν δεν το δοκιμασεις δεν μπορει να ξερει κανενας ! Ασε που αν ειναι μεχρι 12 χιλ ο κ,α,χ μπορεις να κλεισεις και με 2 σταδια
 
Παιδιά δε ρωτάω γενικά για τα 2 (που είναι 3, μαχαίρι, πάτημα, ρέλιασμα) vs τα 5 στάδια.
Ρωτάω για τη συγκεκριμένη συνταγή.
Αν κάποιος αλλάξει το Θώδη 16 σε Θώδη 18 και κλείσει 2 στάδια, το συγκεκριμένο φυσίγγι θα είναι πολύ διαφορετικό;;;

Θαλη μου σε ρωτησα για την ογκομετρια...γιατι μου τελειωσε αυτη η πυριτιδα...Τα δυο τελευταια φυσιγγια
ηταν αυτα που δοκιμασα...
Δεν βαριομουν να βγαλω ογκομετρια φιλε !! :)

ΥΓ. Εαν ειχα εστω λιγη ακομα ..για δυο φυσιγγια ...θα σου εκανα εγω την δοκιμη που θελεις..
Δυστυχως ουτε για μισο φυσιγγιο δεν εχω.
 
Θαλη μου σε ρωτησα για την ογκομετρια...γιατι μου τελειωσε αυτη η πυριτιδα...Τα δυο τελευταια φυσιγγια
ηταν αυτα που δοκιμασα...
Δεν βαριομουν να βγαλω ογκομετρια φιλε !! :)
Ούτε καν μου πέρασε από το μυαλό ότι βαριόσουν Νίκο.
Απλά πριν το δοκιμάσω ρώτησα μήπως τυχόν το είχες ήδη δοκιμάσει εσύ και είχες αρνητική εικόνα ώστε να μην ασχοληθώ καθόλου.


Αν δεν το δοκιμασεις δεν μπορει να ξερει κανενας ! Ασε που αν ειναι μεχρι 12 χιλ ο κ,α,χ μπορεις να κλεισεις και με 2 σταδια
Σωστός Pit, θα δοκιμάσω με Θώδη 18 και 16 και θα δω τί κλείνει καλύτερα.
 
Ούτε καν μου πέρασε από το μυαλό ότι βαριόσουν Νίκο.
Απλά πριν το δοκιμάσω ρώτησα μήπως τυχόν το είχες ήδη δοκιμάσει εσύ και είχες αρνητική εικόνα ώστε να μην ασχοληθώ καθόλου.



Σωστός Pit, θα δοκιμάσω με Θώδη 18 και 16 και θα δω τί κλείνει καλύτερα.

Χωρις να βαλω το χερι μου στο ευαγγελιο....Σου λεω υλικα θα πεταξεις...το ενα απο το αλλο θα εχει μεγαλη
αποκλιση...
Ασε που για να βγαλει 420μ/δ με 2 σταδια...πρεπει να πατησεις πολυ το βυσμα...οποτε εαν βγαλει αυτην την
ταχυτητα...θα ψαχνεις να βρεις σκαγια στον στοχο φιλε !! :)
 
Δηλ,αυτό που είπαν πιο πίσω ο Τάσος κι ο evo ήταν σε θεωρητικό επίπεδο?😳
Τωρα να σοβαρευτουμαι διοτι πρεπει να κραταμε και ενα μετρο
Επειδη δεν μπορω να αποκωδικοποιησω το υφος που γραφεις δεν θα συμμετασχω αλλο στην συζητηση
Ακου φιλε μου καλε μην με παρεξηγεις χαριτολογωντας σχολιαζω ενιοτε τα θεματα για να καλαμπουριζουμε και λιγο περα απο την σοβαροτητα που απαιτειται για την αναδειξη των θεματων που μας απασχολουν με τελικο σκοπο την ενημερωση μας και την ωφελεια που μπορουν να μας δωσουν.Οι συναδελφοι μας γνωριζουν το υφος του γραπτου μου λογου βλεπεις πως το αποτυπωνουν στα like.
Ειχα browning 425 συνεχιζω να εχω 525 και οσο μου επιτρεπεται παντα θα εχω διοτι ειναι ολα εξαιρετικα .Πιστευω να επεισα για την προθεση μου.
 
Χωρίς να θέλω να προσβάλλω κανέναν θα πω ότι θέλω αποδείξεις το πριν και μετά . Γιατί εδώ πρόκειται για κινητά περιουσιακά στοιχεία .
Αν είχες ένα όπλο των 50k Ιτς‼️με το ζευγάρι του‼️κ είχες τις αποδείξεις ...που ζητάς θα τα πειραζες ❓
Πι.ες/λέμε ρε παιδί μου, να ήσουν Άγγλος γαιοκτήμονας κ με μια ψιλή μπλου Μπλαντ κ η Κουίν να σε είχε χρίσει sir‼️😆‼️
 
Παίρνεις ένα ατσαλομαλλο ψιλό, βάζεις λάδι και τρίβεις από το πρωί μέχρι το βράδυ.
Θα μας μείνει κανένα κουσούρι.
Αν θες να ανέβεις στο 0,05 βάλε ένα μαγνητακι ψυγείου στη βάση με ψητοπωλείο της περιοχής
Δοκιμασμένο ή πλάκα κάνεις ?
 
Χωρίς να θέλω να προσβάλλω κανέναν θα πω ότι θέλω αποδείξεις το πριν και μετά . Γιατί εδώ πρόκειται για κινητά περιουσιακά στοιχεία .
Γιατί, θα τις πιστέψεις Παναγιώτη αν δεν τις δεις με τα μάτια σου ?
Βαράς με το ένα 3m πιο μπροστά και παρουσιάζεις το πολυπόθητο 10%.
Συμβόλαιο θα σου υπογράψει ο άλλος ή θα του κάνεις τον ορό της αλήθειας ?

Από διάτρηση τι γίνεται στους μεγάλους κώνους ? Ξέρει κανένας ?
Γιατί τα 48cm του DT11 δεν τα έβγαλε σε κυνηγετικά ? ή τα έβγαλε ? Δεν ξέρω ...

Σε αυτό που λέει ο Νίκος έχει απόλυτο δίκιο.
Αν δεν δεις κάτι με τα μάτια σου μην πιστεύεις τίποτα.

Εγώ πραγματικά θα χαρώ να βρω κάποιο πραγματικά σφιχτό όπλο σε χοντρό σκάγι και με φοβερή διάτρηση, (σύγχρονο και 3ιντσο, όχι κανένα καριοφύλλι).
Θα το αγοράσω την επόμενη ημέρα ...
Που είναι ?
Στα ψιλά σκάγια #8 - #10 δεν με ενδιαφέρει πως ρίχνει, όπως και να ρίχνει είναι εντάξει για εμένα.
Ας έχει πολλές τσίχλες να τουφεκάμε και κάτι θα καλλιάσουν όλοι.

Τώρα κάποιος θα κάνει quote την προτελευταία πρόταση και θα πει ... για αυτό πήρες Benelli, οπότε μετά θα τον ρωτήσω ποιά η μέγιστη συγκέντρωση που έχει βγάλει με 32gr #8 στα 36,5m με εμπορικό και εκεί θα τελειώσει άδοξα η κουβέντα 🤣
 
Last edited:
Πολύ ψιλή αλοιφή,0000 ατσαλομαλλο,λίγες στροφές και υπομονή!
Μετά αλοιφή σε πανί και επιμένεις.
Στο τέλος στεγνα πανιά,έως να βγουν καθαρά.

Το σύρμα θα πάρει υπόλειμματα μολυβιού και πολυαιθυλενίου,το πανί θα δώσει γυαλαδα.
Κινήσεις μπρος-πίσω.
Με glanol βγάζει καλό αποτέλεσμα.
Όπως και με fine φαναρτζιδων.
Θα το χαρεις για καμιά 10-15 τουφεκιές, μέχρι να ξαναπιάσει βρωμιά.
Ο αχρωμιωτος γυαλίζει καλύτερα,με την ίδια διαδικασία...

Ότι έχω δει σε όπλα μου καταθέτω!
Άρα μιλάμε για πολύ καλό καθάρισμα και όχι λείανση όπως γίνεται στις αχρωμειωτες κάννες με ειδικά σφαιρίδια και λάδι λείανσης.
Έτσι κι αλλοιως καθαρίζω τις χρωμιωμενες μου κάννες κάθε φορά με ψιλό ατσαλομαλλο και μια φορά το χρόνο στο τέλος με glanol.
 
Άρα μιλάμε για πολύ καλό καθάρισμα και όχι λείανση όπως γίνεται στις αχρωμειωτες κάννες με ειδικά σφαιρίδια και λάδι λείανσης.
Έτσι κι αλλοιως καθαρίζω τις χρωμιωμενες μου κάννες κάθε φορά με ψιλό ατσαλομαλλο και μια φορά το χρόνο στο τέλος με glanol.
Πρέπει να αποχρωμιώσεις για να λειάνεις ... δεν γίνεται αλλιώς.
 
Άρα μιλάμε για πολύ καλό καθάρισμα και όχι λείανση όπως γίνεται στις αχρωμειωτες κάννες με ειδικά σφαιρίδια και λάδι λείανσης.
Έτσι κι αλλοιως καθαρίζω τις χρωμιωμενες μου κάννες κάθε φορά με ψιλό ατσαλομαλλο και μια φορά το χρόνο στο τέλος με glanol.
Για πέρασμα με brasso τι γνώμη έχεις; Είχα περάσει καθαρισμένη κάννη και έβγαλε το πανί ποτισμένο με brasso κατάμαυρο.
 
Θα μας μείνει κανένα κο
Θα μας μείνει κανένα κουσούρι.

Δοκιμασμένο ή πλάκα κάνεις ?
Τα μαγνητακια που έβαζες στο σωληνάκι βενζίνης για μείωση της κατανάλωσης μήπως μαζέψουν την τουφεκιά.
 
Last edited:
Γιατί, θα τις πιστέψεις Παναγιώτη αν δεν τις δεις με τα μάτια σου ?
Βαράς με το ένα 3m πιο μπροστά και παρουσιάζεις το πολυπόθητο 10%.
Συμβόλαιο θα σου υπογράψει ο άλλος ή θα του κάνεις τον ορό της αλήθειας ?

Από διάτρηση τι γίνεται στους μεγάλους κώνους ? Ξέρει κανένας ?
Γιατί τα 48cm του DT11 δεν τα έβγαλε σε κυνηγετικά ? ή τα έβγαλε ? Δεν ξέρω ...

Σε αυτό που λέει ο Νίκος έχει απόλυτο δίκιο.
Αν δεν δεις κάτι με τα μάτια σου μην πιστεύεις τίποτα.

Εγώ πραγματικά θα χαρώ να βρω κάποιο πραγματικά σφιχτό όπλο σε χοντρό σκάγι και με φοβερή διάτρηση, (σύγχρονο και 3ιντσο, όχι κανένα καριοφύλλι).
Θα το αγοράσω την επόμενη ημέρα ...
Που είναι ?
Στα ψιλά σκάγια #8 - #10 δεν με ενδιαφέρει πως ρίχνει, όπως και να ρίχνει είναι εντάξει για εμένα.
Ας έχει πολλές τσίχλες να τουφεκάμε και κάτι θα καλλιάσουν όλοι.

Τώρα κάποιος θα κάνει quote την προτελευταία πρόταση και θα πει ... για αυτό πήρες Benelli, οπότε μετά θα τον ρωτήσω ποιά η μέγιστη συγκέντρωση που έχει βγάλει με 32gr #8 στα 36,5m με εμπορικό και εκεί θα τελειώσει άδοξα η κουβέντα 🤣
Μάζη με της αποδείξεις να κόψω και τιμολόγιο η είμαστε ένταξη έτσι… θα τα στείλω με μεταφορική να μην πληρώνεται Κουριερ τσάμπα!!!!
 
Στα ψιλά σκάγια #8 - #10 δεν με ενδιαφέρει πως ρίχνει, όπως και να ρίχνει είναι εντάξει για εμένα.
Ας έχει πολλές τσίχλες να τουφεκάμε και κάτι θα καλλιάσουν όλοι.

Τώρα κάποιος θα κάνει quote την προτελευταία πρόταση και θα πει ... για αυτό πήρες Benelli, οπότε μετά θα τον ρωτήσω ποιά η μέγιστη συγκέντρωση που έχει βγάλει με 32gr #8 στα 36,5m με εμπορικό και εκεί θα τελειώσει άδοξα η κουβέντα 🤣
Για αυτό πήρες Benelli;
 
Άρα μιλάμε για πολύ καλό καθάρισμα και όχι λείανση όπως γίνεται στις αχρωμειωτες κάννες με ειδικά σφαιρίδια και λάδι λείανσης.
Έτσι κι αλλοιως καθαρίζω τις χρωμιωμενες μου κάννες κάθε φορά με ψιλό ατσαλομαλλο και μια φορά το χρόνο στο τέλος με glanol.
Γιάννη πιστεύω ότι γίνεται ΚΑΙ λείανση-γυάλισμα.
Αυτές οι αλλοιφες περιέχουν πολύ ψιλο σμυριγδι.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top